Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

OR DML 351 - ocena kondensatorów

25 Paź 2009 17:04 2205 14
  • Poziom 18  
    Witam.
    W tytule podałem OR DML 351 ale pytania są natury raczej ogólnej. Ponadto zaznaczam, że jestem w tym dziale początkującym.
    1. Czy da się określić / np procentowo / o ile mogą być przekroczone parametry kondensatorów rurkowych. Na przykład : wg pomiaru jest 22pF a powinno być 12pF. Czy da się ten temat jakoś uogólnić ? Pytanie zrodziło się gdy pomiary wykazały, że wszystkie kondensatory głowicy UKF mają przekroczoną pojemność o 30-90% w stosunku do nominału.
    2. Czy jest jakaś reguła wg której na zamianę kondensatora rurkowego wskazany jest typ kondensatora ... ?
    3. Jaki to typ kondensatora, który jest w postaci takiego stosunkowo grubego walca ? Podobny do ceramicznego ale w postaci regularnego, stosunkowo grubego / wysokiego / walca. Ponadto jak ustalić jego parametry, jeśli na korpusie jest tylko plamka / biała lub zielona /.
    Z góry dziękuję i pozdrawiam.
  • Relpol przekaźniki
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 18  
    Jedna nóżka wylutowana.
  • Poziom 18  
    Coś nie ma chętnych do pomocy, choć przecież "wiedzących" jest wielu.
    Dopowiem jeszcze iż przeczytałam ponad dwadzieścia postów o temacie podobnym ale tylko w jednym było co nieco o tych zawyżonych parametrach. Ale nie było jednoznacznych podpowiedzi, można było zrozumieć, że nawet przy tak przekroczonych parametrach odbiornik może działać. A co jak nie chce działać ? Może z praktyki wynika, że w odbiornikach lampowych dopuszczalne jest 20-30% 'nadwyżki', a może inaczej. Mam nadzieję, że wypowie się ktoś kto wie o wiele, wiele więcej niż ja.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 36  
    Jeśli chodzi o kondensatory o bardzo małych pojemnościach, to pomiar z jedną nóżką wylutowaną jest bardzo niewiarogodny. Jedyna możliwość to całkowicie wylutować i mierzyć, nie dotykając go rękami i jeszcze upewnić się, że "liczydło wskazuje zero".
    Kondensatorów rurkowych nie zmieniaj, bo są bardzo dobre, i pewnie ciężko będzie kupić zamiennik, którego współczynnik temperaturowy zmian pojemności będzie lepszy lub chociaż równie dobry.
    Różnica pojemności podczas pomiaru na 95% wynika z błędu pomiaru.
    Co do 3 pytania, opis nie wystarczy - jest bardzo dużo rodzajów kondensatorów, które mają kształt walca, musiałbyś chyba zrobić zdjęcie.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 13  
    Nie wiem czy w Swoich pomiarach uwzględniłeś pojemność przewodów pomiarowych.
    Prawdopodobnie to ta pojemność dodaje się do rzeczywistej pojemności kondensatorów, zafałszowując pomiar. Czy w tym radiu głowica jest też na lampie? Jeżeli tak to pamiętaj że niektóre z kondensatorów są na dosyć wysokie napięcie pracy, pewnie ponad 100V.
  • Poziom 12  
    W DMLach głowice są lampowe. Kondensatory ceramiczne nie zmieniają swojej pojemności aż tak dużo, co innego papierowe i takie stare w szklanej rurce. Z tego co kojarzę w DMLach są już styrofleksowe kondensatory i one raczej nie tracą pojemności z uwagi na ich budowę, chyba że myszy się do nich dobrały i zeżarły.
    Po co grzebiesz w głowicy? Chcesz ją przestroić? Życzę powodzenia, jest to bardzo trudne bo te głowice są cholernie wredne.
    W celu pomiaru pojemności musisz całkowicie wylutować kondensator i wpiąć bezpośrednio do miernika lub jak najkrótszymi kabelkami. Jeśli używasz zwykłego multimetru z pomiarem pojemności to załóż mu nową baterię, jak jest słaba to miernik głupieje że hoho :)
    Pozdrawiam!
  • Poziom 18  
    Nie było mnie trochę dlatego dopiero dzisiaj odpowiadam.
    Dowiedziałem się w zasadzie wszystkiego najważniejszego Dziękuję za pomoc.
    Gdyby jeszcze tak o kolorowych oznaczeniach. Trochę naczytałem się o tym ale to była wersja z kilkoma kropkami / paskami /. A jak "czytać" gdy jest tylko jedna kropka ?
    Jeszcze jedna sprawa, być może powinienem założyć osobny post ale może przejdzie takie małe pytanie . W moim mieście jest przekaźnik radiowy który nadaje na UKF- ie na częstotliwości 101,2. Czy w efekcie "lustrzanego odbicia" nieprzestrojona głowica powinna obierać tą stacje ?
    Pozdrawiam.
  • Admin Grupy Retro
    jan-stan napisał:
    W moim mieście jest przekaźnik radiowy który nadaje na UKF- ie na częstotliwości 101,2. Czy w efekcie "lustrzanego odbicia" nieprzestrojona głowica powinna obierać tą stacje ?

Łatwo to policzyć. Odbiór lustrzany to odbiór fali o częstotliwości n * f p.cz. mniejszej od nadawanej, gdzie n jest iczbą naturalną.
    P.cz. w tym odbiorniku ma wartość 10,7MHz, zaś pasmo OIRT dla UKFu obejmuje częstotliwości od 65 do 73MHz. Zatem:
    101,2MHz - 1 * 10,7MHz = 90,5MHz za dużo.
    101,2MHz - 2 * 10,7MHz = 79,8MHz za dużo.
    101,2MHz - 3 * 10,7MHz = 69,1MHz w sam raz.
  • Poziom 36  
    Futrzaczek napisał:
    Odbiór lustrzany to odbiór fali o częstotliwości n * f p.cz. mniejszej od nadawanej, gdzie n jest iczbą naturalną.

Teoria jest absolutnie nowatorska i bardzo proszę o podanie, JAK to by miało działać, dr Mirosław Szczepański (ten od podręcznika,,Odbiorniki radiowe" dla klas techników, baardzo dawne czasy ale mnie osobiście uczył) pewnie by ci postawił lufę na starcie ...Wyjaśnienie dotyczące ,,zwykłego" odbioru częstotliwości lustrzanej (no i w końcu zakłócenia odbioru ) do przeczytania w każdej książce dotyczącej odbiorników radiowych.
  • Admin Grupy Retro
    Rację masz cirrostrato :idea: Wymyśliłem coś nowatorskiego :)
    W załączniku dowód mojej pomyłki:
    Pochodzi z książki "Odbiornik Superheterodynowy" autorstwa wspomnianego już Mirosława Szczepańskiego.
  • Poziom 36  
    Ale ty chociaż sięgnąłeś do książki co nieczęsto na tym forum się zdarza. Pozdrawiam.
  • Poziom 18  
    Czy to znaczy, że / teoretyzując / w odbiorniku o zakresie 65-85MHz ta stacja / 101,2MHz / byłaby w dwóch miejscach na skali ?
    Pozdrawiam.
  • Admin Grupy Retro
    Problem w tym, że zakres OIRT obejmuje tylko 65,5 - 74MHz lub 65 - 73MHz, jak patrzę po skalach starych odbiorników.
  • Poziom 18  
    Dziękuję wszystkim i pozdrawiam.
    Temat zamykam.