Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wzmacniacz na tda 2040 o niesamowitej jakosci dzwieku

adasinski 25 Paź 2009 18:06 7600 9
  • witam serdecznie.
    chciałbym zaprezentować wzmacniacz własnej konstrukcji .jest to mój pierwszy raz kiedy to zamiast ogladac konstrukcje umieszczane na elektrodzie sam postanawiam zamieścić swoja konstrukcje.ale do rzeczy bez zamulania. konstrukcja która umieszczam jest w istocie konstrukcja z tzw. kitów lecz sa to elementy zgromadzone przez pewien okres i zadaptowane do budowy własnego sprzetu i w gruncie rzeczy można powiedziec ze całkowity koszt konstrukcji wyniósł wielkie zero zł.:D
    elementy zastosowane w konstrukcji sa to fabryczne elementy z demontazu.
    zacznijmy od serca sprzetu czyli - wzmacniacz jest to element zdemontowany ze starego telewizora zachodniego nazwy niestety nie pamietam jest to wzmacniacz stereo składajacy sie z dwóch kosci wzmacniaczy scalonych tda2040 klasy hifi i szczerze zgadzam sie z tym doskonała jakosc dzwieku.ciekawych parametrów tej kosci odsyłam do datasheet.
    kolejnym elementem wzmacniacza jest zasilacz składajacy sie z transformatora zatry o dwóch napieciach 12V.nastepnie mamy mostki prostownicze złozone z pojedynczych diód ,pewnie macie pytanie dlaczego dwa a nie jeden ze sztucznie pedzona masą otóz odpowiadam czytajac w wielu zródłach natkołem sie na informacje ze tak jest o wiele lepiej i po ukończeniu konstrukcji przekonalem sie o tym ze jest to lepsze rozwiazanie.
    transformator który zastosowałem jest naprawde dosc wielki biorac pod uwage wymagania kosci które zastosowałem lecz wybór moim zdaniem jest bardzo trafny i polecam.to teraz troche o obwodzie sygnałowym kabelki ekranowane jakie zastosowałem sa naprawde doskonałe moim zdaniem sa to kable z demontazu ruskiego starego telewizora lampowego i równiez szczerze polecam je w zastosowaniach audio tylko uwaga te kabelki nie maja izolacji zewnetrznej i wiadomo czasem zle poprowadzisz to i zewrze sciezki jakies i bum.moze kolejnym elementem toru sygnałowego jest potencjometr jest to potencjometr stereo z dodatkowymi odczepami do realizacji funkcji regulacji fizjologicznej głośnosci. element został pozyskany ze starej wierzy zachodniej schneider. teraz troszke o obudowie jest to obudowa ze starego cd sherwood również sprzetu z zachodu.panel przedni został zaadaptowany w ten sposób ze orginalny panel cd został pozbawiony wszelkich przycisków w miejsce pozostałych dziór powklejałem plastiki i poszpachlowałem i przetarłem papierem sciernym drobnym ale po pewnym czasie wpadłem na pomysł by przedrzec panel grubym papierem sciernym by był chropowaty z prawej do lewej. panel pomalowany farba w spreyu lecz niestety w czasie składania wszystkiego do kupy popowstawały pekniecia na panelu od wiercenia i innych operacji i wibracji.na koniec jeszcze pare słów o dodatkach fajna gałeczka ze starej wierzy kabelki i gniazda bezpiecznikowe i sieciowe tez z zapasów domowych.dziekuje za uwage a teraz na deser pare fotek prosze komentujcie smiało
    wzmacniacz na tda 2040 o niesamowitej jakosci dzwieku wzmacniacz na tda 2040 o niesamowitej jakosci dzwieku wzmacniacz na tda 2040 o niesamowitej jakosci dzwieku wzmacniacz na tda 2040 o niesamowitej jakosci dzwieku wzmacniacz na tda 2040 o niesamowitej jakosci dzwieku

Fajne!
  • #2 25 Paź 2009 18:38
    adasinski
    Poziom 9  

jesli chodzi o moc to niestety nie badałem jej ale zapewne z 20w to ma ten mój sprzecior,jesli chodzi o impedacje to smiało podłaczam i 4Ω.

• #3 25 Paź 2009 18:53
    adasinski
    Poziom 9  

szczerze to naprawdę nie liczyłem kosztów ponieważ zrobiłem z tego co miałem dla własnej satysfakcji zrobienia czegos z niczego i kosztów nie miałem.ale jesli ktos by budował cos w stylu mojego projektu to prawdopodobnie takie trafko to kosztem byłoby najwiekszym a pozostałe to drobnostki za grosze

• #4 25 Paź 2009 19:47
    Erni90

Poziom 20  

kingsly napisał:
    No to porównywalne do mojej Unitry PW-7011 25W/8Ω

Jak bym chciał coś takiego złożyć to ile by to wyniosło?

Tylko twoja unitra ma moc 25w przy 8Ω przy 4Ω ma z 45-50W. I taka moc osiąga przy zniekształceniach 0,2 mniej więcej, a takie tda przy tej mocy ma zniekształcenia 10% i jak wiadomo nie da się z tego słuchać. Żeby mieć te 20W przy 4Ω bo przy 8Ω mamy mniej mocy i tak taką kość trzeba zasilić +-20V lub gdy wzmacniacz na pojedyncze zasilanie 40V.

Dla porównania unitra mająca 25W gra lepiej od TDA7294 które ma podobno 100W więc sam widzisz jaka przebitka, wzmacniacze na takich kostkach jak to TDA w temacie nadają się do głośników komputerowych nie przekraczających średnicy 10cm.

Koszt takiego wzmacniacza pewnie nie przekroczy 12zł + trzeba mieć do tego zasilacz.

Do autora
    Wiadomo że satysfakcja ze złożenia czegoś samemu jest ogromna ale szczerze mówiąc kość TDA20.. ma jakość taką sobie, ewentualnie 2050 by uszło. Niesamowitą jakośc dźwięku to ma wzmacniacz lampowy z porządnymi kolumnami więc nie ciskaj kitu. :)
    W obudowie masz bardzo dużo miejsca możesz dołożyć do tego przedwzmacniacz i mieć niezły wzmacniacz do głośników komputerowych.

• #5 25 Paź 2009 20:27
    adasinski
    Poziom 9  

jesli chodzi o moc to dla mnie to nie ma az takiego znaczenia,jak dla mnie gra w porzadku wiem ze cokolwiek napisze i ze sie pochwale ze jakosc dzwieku jest elegancka a inni zaprzecza ale te kosci co mam graja rewelacyjnie ,wzmacniaczem napedzam kolumny rosyjskie radiotechniki s30w a i równiez 4 omowe samochodówki wbudowane w kolumnach domowych .jesli chodzi o zniekształcenia to tak naprawdę moc zastosowanego transformatora pomaga w tym ze zniekształceń nie wyczuwam az tyle no moze na skraju głosnosci maksymalnej pojawiaja sie ale tragedi nie ma na maksa sie nie słucha az tak. przedwzmacniacza ani zadnych innych korektorów nie potrzeba i montowania nie ma ale plan zamontowania selektora wejsc na przekaznikach i przełaczniku obrotowym to jest

• #6 26 Paź 2009 09:35
    Piotr Pajkert
    Poziom 31  

Witam!
    Płytka pochodzi z TV Grundig lub Blaupunkt. Ważne jest, że kolega pokazał jak można wykorzystać podzespoły, które normalnie znalazłyby miejsce na śmietniku. A na początek wcale nieźle.
    Cześć!

• #7 26 Paź 2009 19:00
    adasinski
    Poziom 9  

tak masz racje piotr pajkert płytka pochodzi od takiego starego blaupunkta.ale szczerze nie wiem niektórym sie podoba moja konstrukcja a innym pewnie nie moze i mocy mało ma panel przedni badziewny bo popekał a nikt nawet uwagi nie zwrócił i nie dał uwagi ale szczerze to do kuchni w piewnicy to w sam raz i flaszke przy takim sprzecie to mozna wypic.

• #8 26 Lis 2009 15:30
    piotrt_74
    Poziom 11  

Witam serdecznie fajny wzmak też kiedyś zrobiłem wzmacniacz na TDA 2040 i potwierdzam bardzo dobrą jakość dźwięku, sam TDA nie zamulony jakimś przedwzmacniaczem gra naprawdę dobrze szczególnie podłączony pod wyjście liniowe odtwarzacza CD.
    A teraz jedna mała rzecz na którą zwróciłbym uwagę kable idące do potencjometru w metalowej plecionce leżą sobie na metalowej obudowie może to powodować słyszalne trzaski i przydźwięk lepiej schować je w jakiś kawałek wężyka masa wzmacniacza powinna być połączona z obudową tylko w jednym miejscu ( zazwyczaj jest to masa przy kondensatorach zasilacza ), a co do kondensatorów na oko mają ze 30 lat można byłoby pomyśleć o profilaktycznej ich wymianie oraz zwiększeniu pojemności kondensatorów filtrujących zasilanie np. do 6,8mF, żeby nie było, nie uważam żeby wymiana kondów dała widoczną poprawę ale może, (wkraczamy już z tym w strefę subiektywnych odczuć a czasem autosugestii :).

• #9 26 Lis 2009 16:45
    Erni90

Poziom 20  

Dla takiego wzmacniacza filtrowanie takiej pojemności co napisałeś jest dużą przesadą to tak jak by założyć silnik od autobusu do motorynki.

• #10 28 Lis 2009 18:42
    adasinski
    Poziom 9  

żadne zakłócenia od kabli ekranowanych nie sa odczuwalne a tak dla ciekawostki warto mi wspomnieć o tym ze regulator głośności ustawiony na maksa z odłączonymi źródłami dźwięku daje naprawdę słabo słyszalne brumy.kable ekranowane jeszcze dostana koszulkę ponieważ zamierzam przerabiać tor sygnałowy.jeśli chodzi o masę to punkt wspólny masy jest na płytce wzmacniacza który jest przykręcony za pomocą metalowego dystansu do obudowy. co do kondensatorów to wymiana na pewno by poprawiła dźwięk bo faktycznie wiek robi swoje jakbym wymieniał to na troszkę o większej pojemności jak 2200mf.
    Dodanie dodatkowych kondensatorów dzięki temu lepsza kontrola głośników
    wzmacniacz na tda 2040 o niesamowitej jakosci dzwieku