Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Metoda żelazkowa - spalona płytka

mcy 23 Jun 2004 08:43 3549 10
 • #1
  mcy
  Level 15  
  Cześć forumowicze

  Chciałem się podzilić moimi "doświadczeniami" przy wykonywaniu płytek metodą żelezkową. Wybrałem tą metodę, gdyż w założeniu miała być najszybsza przy zadowalającej dla mnie jakości wykonania ścieżek.
  Zacznę od początku. Miałem stare żelazko (bez obudowy). Zrobiłem obudowę z paździerza. Żelezko osadziłem na silikonie termoodpornym (300C), zrobiłem termoregulator na LM358 oraz KTY-85-130 (niski koszt ok. 12PLN) . Zadowolony z siebie ściągnąłem opis technologii z www.eloy.z.pl i przystąpiłem do testów. Największe problemy w wyskalowaniem temperatury. Myślę sobie - spróbuję według noty katalogowej. Drugi KTY przypiąłem do multimetru i testuję swoje wspaniałe :? urządzenie. Dla 160C powinno być około 1407 ohm. Dla pokojowej 607. Ok super!!! zadowolony zaznaczyłem pisakiem na potencjometrze punkt dla 160C, wziąłem płtytkę ,położyłam na żelazku, wyszedłem do kuchni wracam i co ? smród, dym i wrzeszcząca żona.

  Zdążyłem sciągnąć wafelek który pozostał ze spalonej płytki pootwierać okna i zastanawiać się nad tym co się stało. Dlaczego pomiar z drugiego KTY odpowiadał danym w nocie katalogowej, a w rzeczywistości temperatura była inna? I przy jakiej temperaturze topi się laminat?  W każdym razie ten dzień testów zakończył się dla mnie późno, gdyż mysiałem wyczyścić swoje wspaniałe :( urządznie z resztek wytopionej żywicy w oparach rozpuszczalnika.

  Przypuszczam że pomiar dla wyższych temperatur na multimetrze mógł być obarczony błędem, gdyż producent zaleca dla 200C prąd ok 2mA
  Nie wiem jaki ma multimetr. Nie pomyliłem się polaryzacji bo sprawdzałem 2 razy.

  PS
  Byłem zoskoczony jak dużą pojemność cieplną ma żelazko, histerezę ustawiłem (a w zasadzie wg. noty i pomiarów ustaliłem na ok. 8C)

  Pozdrawiam forumowiczów i niech żyją eksperymenty!
 • #2
  gmp
  Level 19  
  W takim razie twoj termoregulator nie dzilala dobrze, albo kontakt czujnika z plyta zelazka jest nieodpowiedni. Nie wiem po co kombinujesz, zupelnie dobrze spisuje sie regulator z zelazka ustawiony miedzy 2 a 3. Metoda ta jest naprawde dobra (najlepsza jest ta na wacik) pod warunkiem ze masz dobry wydruk z drukarki.
 • #3
  obi997
  Level 27  
  Dokładnie tak jak powiedział kolega gmp wystarczy żelazko ze swoim regulatorem ustawionym tak w olokicy zakresu *** i płytki wychodzą bardzo ładne. Ja osobiście używam chyba już 15 letniego żelazka z bimetalicznym regulatorem ustawionym w okolicy *** i zrobiłem na nim znaczną ilość płytek. wydruk robię na laserze HP 4200 i papierze kredowym z kolorowych gazet. Na 90% wszystkie płytki wychodzą mi już przy pierwszym prasowaniu. Osobiście więc polecam stare żelazko z fabrycznym regulatorem i po sprawie.
 • #4
  mcy
  Level 15  
  Metada dobra.

  Termoregulator działa ok.
  Czujniki, zarówno ten od termoregulatora, jak i drugi przypięty do miernika wsadziłem do silikonu termoprzewodzącego i umocowałem w płycie żelazka. (jeden na stałe drugi tymczasowo)

  Dlaczego nie stosowałem oryginalnego czujnika z żelazka? bo go nie miałem. Jak wspomniałem dysponowałem tylko płytą grzejną starego żelazka bez obudowy i termoregulatora. Dobre i to. Dlatego nie miałem jak odnieść się do skali "kropkowej" między 2 a 3 kropki.

  Pozdrawiam
 • #5
  mcy
  Level 15  
  Po kilku próbach dobrałem właściwą temperaturę i odkryłem sposób pozbycia się resztek papieru kredowego z płyki.
  Mianowicie należy odmoczyć płytkę w wodzie, ściągnąć warstwy papieru, a resztki potraktować wodą pod ciśnieniem. Ja użyłem do tego celu węża od przysznica zatkaniego palcem i letniej wody. Płytkę należy ustawić pod kątem do strumienia wody. Wymywanie resztek papieru trwało ok. 1 minuty. Zostały mi może ze 2 mostki między ścieżkami z kredy. Sposób jest o wiele mniej pracochłonny niż czyszczenie ścieżek palcem lub szmatką. Jedyna wada jest taka, że jak się nastawi płykę pod nieodpowiednim kątem, to po chwili mokra jest cała łazienka oraz osoba wykonująca tą czynność (czasami inni domownicy). Nie próbowałem jeszcze KRETA. CZy ktoś wykonywał próby z kretem?

  Pozdrawiam forumowiczów
 • #6
  Bielsky
  Level 21  
  Nie słyszałem o używaniu kreta. Ale pomysł jest ciekawy. Papier zmiękczy na pewno, tylko pytanie co na to toner.... Aż mnie świerzbi żeby dziś wieczorem odpalić żelazko.....
 • #7
  mcy
  Level 15  
  Uważaj bo z czyszczeniem wodą wiąże się jedna wada. Jak za słabo jest dociśnięty toner, to przy silnym strumieniu potrafi odpaść. Z durugiej strony lepiej, żeby dopadł przy wymywaniu niż przy trawieniu.
 • #8
  panterka
  Level 20  
  Jeśli płytka była czysta i toner się dobrze przyczepił to woda na niego wogle nie działa. A patent z wodą to nie jest żadna nowość.
 • #9
  boniu
  Level 11  
  a ja nie znam tej metody może by mi ktoś objasnił jak to się robi
 • #10
  Bielsky
  Level 21  
  Zapytaj przycisku "szukaj". On ma więcej cierpliwości od nas wszystkich razem wziętych.
  Jest to jeden z bumerangowych tematów. Zadaj pytanie o termotransfer albo metodę żelazkową albo o papier kredowy.
 • #11
  boniu
  Level 11  
  A dzieki za podpowiedz,może mi sie uda