
Hmn, od czego zacząć??? Więc zacznę od moich założeń

Potrzebowałem w miarę solidny, pancerny, porządny wzmacniacz z full zabezpieczeniami które zapewnią mi długą, bezpieczną i bezawaryjną pracę końcówki mocy jak i drogich zestawów głosnikowych. Miał być niezawodny w obsłudze i jej prostota oraz w pełni automatyczny i funkcjonalny. Mial być to wzmacniacz estradowy, bez solidnych zabezpieczeń nie był by estradowym. Końcówka mocy miała działać dobrze i skutecznie, na wyglądzie się zbytnio nie przejmowałem, bo na imprezie nikt nie zwraca na jakość obudowy tylko interesuje jakość i wytrzymałość wzmacniacza mocy. Więc zaprezentuję wam mój prototyp.
* Końcówka mocy;
Jest to przerobiony holton 800 (AV 800) z bipolarnymi tranzystorami mocy po 6 par na strone. Tranzystory mocy to popularne i najlepsze 2SC5200 i 2SA1943.
* PCB
Plytki zostały zaprojektowane w paincie, wykonawcą był kolega z elektrody.
Wskaznik wysterowania pochodzi od uszkodzonego wzmacniacza skytec 240 pro, odpowiednio wykalibrowałem i zmieniłem diody.
* Obudowa
Obudowa powstała z blach ocynkowanych od silosów zbożowych BIN, Powstała z pomocą młotka, sekatora, wiertalki i imadła. Obudowa jest mocna, wytrzymała, nierdzewna, toporna. Obudowa jest dostosowana pod rack, wysokość 3U. Z powodu braku czasu i wiedzy o malowaniu proszkowym to wykonam za jakiś czas jak pozbieram potrzebne informacje. Farba w spray się raczej nie nada do malowania obudowy.
* chłodzenie;
Za chłodzenie tranzystorów mocy są odpowiedzialne 2 radiatory o wymiarach po 33 x 13 x 3,5cm z kątownikami zamówione w piekarzu. Zastosowałem podkładki silikonowe i pasta termoprzewodzaca. Są wbudowane zabezpieczenia termiczne ok 70*C. Na full mocy są letko gorące, nie parzą, więc chyba jest ok

* Zasilacz;
Za zasilanie końcówek mocy są odpowiedzialne 2 transformatory toroidalne o mocy po 600VA i napięciach 2x65V AC w wersji dual mono. Mostki prostownicze to płaskie 25A/1kV. Za filtracje są odpowiedzialne kondensatory po 8x3300uF/100V na kanał. Po odfiltrowaniu jest ok +/- 91V.
* Zabezpieczenia z automatyką;
Zaprojektowałem od podstaw na podstawie mojej zdobytej i wytworzonej wiedzy, częsciowo wzorowane na zabezpieczeniach yamahy ax-570.
Znajdują sie zabezpieczenia takie jak;
- termiczne - ok 70*C
- zwarciowe (regulowane ok od 2A do 10A
- przeciązeniowe (regulowane ok od 2A do 10A
- opóznione załaczenie kolumn - 5-7s, obecnie zmienione na ok 2-3s.
- szybkie odłączenie kolumn
- przed DC i niesymetrycznymi amptulidami
- soft start
- clip sygnalizujący o granicy zadzialania zabezpieczeń
- limiter wyłączajacy wzmacniacz
W zabezpieczeniach została załozona pełna automatyka chroniąca wzmacniacz i zasilanie oraz głosniki. Przez przypadek podczas testów zmostkowały mi sie wyjścia wzmacniacza i zabezpieczenie sie włączyło. Czyli mogę uznać też jako anty mostkowe ale nie testowalem skuteczności bo obawiam sie uszkodzenia końcówek. Miałem dylemat do nawinięcia cewki indukcyjnej na wyjsciu wzmacniacza ale dla mnie w prototypie nie miało duzego znaczenia.
* Deklarowane moce i parametry;
- Waga ~ 20kg
- moc 2x550W RMS/4R (końcówka mocy wytrzyma 2x800W/4R ale ograniczeniem są zastosowane słabe transformatory)
- 2x300W RMS/8R
- moc pobierana z sieci ok 1500W max
- minimalna impedacja 2,7R, (udany test 2R)
- stosunek waga do mocy ~ 55W/1kg
- wzmocnienie napięciowe ok 45x
- klasa koncówki mocy AB ~ sprawność ok 65%
- prad spoczynkowy 100mA na kanał, po wygrzaniu wynosi ok 70-80mA.
* Testy;
Testy nie były wcale łatwe, wymagało ciągłych uruchomień i poprawek. W efekcie końcowym na pełnej mocy spaliłem cały soft start, poszły rezystory, 2 przekażniki i PCB

Nie polecam ryzykować w projektowanie początkującym bo to bywa pracochłonne w dobieraniu elementów i projektowaniu, ryzyko niepowodzeń jest duże, ja też miałem problemy ze wzmacniaczem i zabezpieczeniami ale doszedłem dobierając elementy

* Kosztorys (z cenami wysyłek);
- Transformatory 250zł (nówki)
- Radiatory 100zł
- katownik 50zł
- tranzystory mocy 100zł
- kondensatory zasilacza 30zł
- mostki i przekazniki 25zł
- PCB 75zł
- resztki, drobnica 50zł
- obudowa i resztki free
- czas - bezcenne ale warto

Naprawde mnie całość wyniosło ok 650zł ale i tak taniej niż fabryczny.
* Schematów raczej nie udostępnie, ponieważ mają zastosowanie dla mojej działalnosci produkcyjnej na zamówienie i produkcja seryjnie. Trwa też ich rozbudowa i ulepszanie.
* Jesli ktoś jest zainteresowany propozycją by stuningować lub wykonać taki wzmacniacz to zapraszam na GG 9436518 lub PW. Prezentowane urzadzenie jest prototypem dla siebie, przeznaczony do testów i moich potrzeb.
* Zapraszam do obejrzenia filmików w akcji testów zabezpieczeń pod obciązeniem 2R i zwarć oraz zdjęć.












Teraz kolej dla was by komentować, zawsze odpowiem na pytania


Cool? Ranking DIY