Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

wzmacniacz 2x550W RMS/4R z zabezpieczeniami ,,po taniości''

arek59 25 Oct 2009 20:37 41060 134
NDN
  • wzmacniacz 2x550W RMS/4R z zabezpieczeniami ,,po taniości''

    Hmn, od czego zacząć??? Więc zacznę od moich założeń :D
    Potrzebowałem w miarę solidny, pancerny, porządny wzmacniacz z full zabezpieczeniami które zapewnią mi długą, bezpieczną i bezawaryjną pracę końcówki mocy jak i drogich zestawów głosnikowych. Miał być niezawodny w obsłudze i jej prostota oraz w pełni automatyczny i funkcjonalny. Mial być to wzmacniacz estradowy, bez solidnych zabezpieczeń nie był by estradowym. Końcówka mocy miała działać dobrze i skutecznie, na wyglądzie się zbytnio nie przejmowałem, bo na imprezie nikt nie zwraca na jakość obudowy tylko interesuje jakość i wytrzymałość wzmacniacza mocy. Więc zaprezentuję wam mój prototyp.

    * Końcówka mocy;
    Jest to przerobiony holton 800 (AV 800) z bipolarnymi tranzystorami mocy po 6 par na strone. Tranzystory mocy to popularne i najlepsze 2SC5200 i 2SA1943.

    * PCB
    Plytki zostały zaprojektowane w paincie, wykonawcą był kolega z elektrody.
    Wskaznik wysterowania pochodzi od uszkodzonego wzmacniacza skytec 240 pro, odpowiednio wykalibrowałem i zmieniłem diody.

    * Obudowa
    Obudowa powstała z blach ocynkowanych od silosów zbożowych BIN, Powstała z pomocą młotka, sekatora, wiertalki i imadła. Obudowa jest mocna, wytrzymała, nierdzewna, toporna. Obudowa jest dostosowana pod rack, wysokość 3U. Z powodu braku czasu i wiedzy o malowaniu proszkowym to wykonam za jakiś czas jak pozbieram potrzebne informacje. Farba w spray się raczej nie nada do malowania obudowy.

    * chłodzenie;
    Za chłodzenie tranzystorów mocy są odpowiedzialne 2 radiatory o wymiarach po 33 x 13 x 3,5cm z kątownikami zamówione w piekarzu. Zastosowałem podkładki silikonowe i pasta termoprzewodzaca. Są wbudowane zabezpieczenia termiczne ok 70*C. Na full mocy są letko gorące, nie parzą, więc chyba jest ok :D

    * Zasilacz;
    Za zasilanie końcówek mocy są odpowiedzialne 2 transformatory toroidalne o mocy po 600VA i napięciach 2x65V AC w wersji dual mono. Mostki prostownicze to płaskie 25A/1kV. Za filtracje są odpowiedzialne kondensatory po 8x3300uF/100V na kanał. Po odfiltrowaniu jest ok +/- 91V.

    * Zabezpieczenia z automatyką;
    Zaprojektowałem od podstaw na podstawie mojej zdobytej i wytworzonej wiedzy, częsciowo wzorowane na zabezpieczeniach yamahy ax-570.
    Znajdują sie zabezpieczenia takie jak;
    - termiczne - ok 70*C
    - zwarciowe (regulowane ok od 2A do 10A
    - przeciązeniowe (regulowane ok od 2A do 10A
    - opóznione załaczenie kolumn - 5-7s, obecnie zmienione na ok 2-3s.
    - szybkie odłączenie kolumn
    - przed DC i niesymetrycznymi amptulidami
    - soft start
    - clip sygnalizujący o granicy zadzialania zabezpieczeń
    - limiter wyłączajacy wzmacniacz
    W zabezpieczeniach została załozona pełna automatyka chroniąca wzmacniacz i zasilanie oraz głosniki. Przez przypadek podczas testów zmostkowały mi sie wyjścia wzmacniacza i zabezpieczenie sie włączyło. Czyli mogę uznać też jako anty mostkowe ale nie testowalem skuteczności bo obawiam sie uszkodzenia końcówek. Miałem dylemat do nawinięcia cewki indukcyjnej na wyjsciu wzmacniacza ale dla mnie w prototypie nie miało duzego znaczenia.

    * Deklarowane moce i parametry;
    - Waga ~ 20kg
    - moc 2x550W RMS/4R (końcówka mocy wytrzyma 2x800W/4R ale ograniczeniem są zastosowane słabe transformatory)
    - 2x300W RMS/8R
    - moc pobierana z sieci ok 1500W max
    - minimalna impedacja 2,7R, (udany test 2R)
    - stosunek waga do mocy ~ 55W/1kg
    - wzmocnienie napięciowe ok 45x
    - klasa koncówki mocy AB ~ sprawność ok 65%
    - prad spoczynkowy 100mA na kanał, po wygrzaniu wynosi ok 70-80mA.

    * Testy;
    Testy nie były wcale łatwe, wymagało ciągłych uruchomień i poprawek. W efekcie końcowym na pełnej mocy spaliłem cały soft start, poszły rezystory, 2 przekażniki i PCB :D Na zdjęciu są pokazane kolumny na których testowałem, siedzą przetworniki takie jak beyma SMC1030, eminece delta 12 pro, eminence kappa 18 pro.
    Nie polecam ryzykować w projektowanie początkującym bo to bywa pracochłonne w dobieraniu elementów i projektowaniu, ryzyko niepowodzeń jest duże, ja też miałem problemy ze wzmacniaczem i zabezpieczeniami ale doszedłem dobierając elementy :D

    * Kosztorys (z cenami wysyłek);
    - Transformatory 250zł (nówki)
    - Radiatory 100zł
    - katownik 50zł
    - tranzystory mocy 100zł
    - kondensatory zasilacza 30zł
    - mostki i przekazniki 25zł
    - PCB 75zł
    - resztki, drobnica 50zł
    - obudowa i resztki free
    - czas - bezcenne ale warto :D
    Naprawde mnie całość wyniosło ok 650zł ale i tak taniej niż fabryczny.

    * Schematów raczej nie udostępnie, ponieważ mają zastosowanie dla mojej działalnosci produkcyjnej na zamówienie i produkcja seryjnie. Trwa też ich rozbudowa i ulepszanie.

    * Jesli ktoś jest zainteresowany propozycją by stuningować lub wykonać taki wzmacniacz to zapraszam na GG 9436518 lub PW. Prezentowane urzadzenie jest prototypem dla siebie, przeznaczony do testów i moich potrzeb.

    * Zapraszam do obejrzenia filmików w akcji testów zabezpieczeń pod obciązeniem 2R i zwarć oraz zdjęć.

    wzmacniacz 2x550W RMS/4R z zabezpieczeniami ,,po taniości'' wzmacniacz 2x550W RMS/4R z zabezpieczeniami ,,po taniości'' wzmacniacz 2x550W RMS/4R z zabezpieczeniami ,,po taniości'' wzmacniacz 2x550W RMS/4R z zabezpieczeniami ,,po taniości'' wzmacniacz 2x550W RMS/4R z zabezpieczeniami ,,po taniości'' wzmacniacz 2x550W RMS/4R z zabezpieczeniami ,,po taniości'' wzmacniacz 2x550W RMS/4R z zabezpieczeniami ,,po taniości'' wzmacniacz 2x550W RMS/4R z zabezpieczeniami ,,po taniości'' wzmacniacz 2x550W RMS/4R z zabezpieczeniami ,,po taniości''
    wzmacniacz 2x550W RMS/4R z zabezpieczeniami ,,po taniości'' wzmacniacz 2x550W RMS/4R z zabezpieczeniami ,,po taniości'' wzmacniacz 2x550W RMS/4R z zabezpieczeniami ,,po taniości''













    Teraz kolej dla was by komentować, zawsze odpowiem na pytania :D:D

    Cool? Ranking DIY
    About Author
    arek59
    Level 29  
    Offline 
    Has specialization in: nagłośnienie 3.2kw, serwis, projekty
    arek59 wrote 1795 posts with rating 318, helped 28 times. Live in city Trzemcha Górna, Sienno, Ostrowiec Świętokrzyski. Been with us since 2007 year.
  • NDN
  • #2
    skoti123
    Level 22  
    No, musisz zmienić te toridy bo Cię ograniczają :)
    Płytki mogłeś wykonać sam - zaoszczędził byś na następną parę tranzystorów dla kolejnej konstrukcji opratej na lubianych przez Ciebie 2SC5200 i 2SA1943.
    Co do obudowy to ocynkowana blacha trochę źle wygląda (chodzi mi o przód), ale to estrada, a nie do domu.
    Zabezpieczeń trzeba pogratulować, działają super - poczęstował byś nas tajemnicą ich działania.
    P.S Ten wyłącznik mryga specjalnie ?:S
  • #3
    arek59
    Level 29  
    Ocynkowana obudowa jest odporna na korozje i zarysowania ale jest prawie jak wojskowa :D Taką miałem i wykozystałem. Malowanie w gre nie wchodziło bo na estradzie szybko sie zniszczy.
    Włacznik sobie mryga, tak jak w jojstykach F-16 do uzbrojania bomb :D W włacznik wsadziłem LED i po problemie bo mi sie znudziło ciągłe swiecenie.
    Płytek sam nie wykonywałem bo brak czasu (2 szkoły, praca). Więc zleciłem temu kto profesjonalnie, porządnie wykona PCB.
  • #4
    darkus12
    Level 18  
    No cóż. Powiem tak. Płytki wykonane ładnie, mały nie porządek w przewodach, ale to zawsze tak wychodzi. Niestety obudowy... mogłeś sie bardziej postarać, zrobić cos ładniejszego, albo dorwać coś zepsutego na dawce, wyłącznik tez mnie ciekawi...
  • #5
    xhumungus
    Level 16  
    Po co te 5 sekundowe opóznienie w załączaniu kolumn? W moim wzmacniaczu Pionnera też tak jest i od 10 lat zastanawiam się po co. P.S Obudowa powala na kolana.
  • #6
    maly.borkowo
    Level 15  
    Jak dla mnie to nie ma co oszczędzać jeżeli konstrukcja jest porządna. Płytki wyglądają w prawdzie całkiem nieźle, ale ja bym się pokusił o zlecenie ich wykonania do firmy specjalizującej się w tym, wbrew pozorom nie wyszło by pewnie aż tak tragicznie drogo, a można by od razu zamówić na np. 3 egzemplarze (skoro i tak są chęci produkcji masowej). Mimo tego na pewno nie kupiłbym końcówki która tak wygląda zarówno na zewnątrz jak i te wszystkie przewody w środku! Pospinane, a jednak sieczka totalna. Z przewodami należało by zrobić porządek. Kolejną rzeczą to jak wspomniałem wygląd zewnętrzny. Jak na tak dobrą konstrukcję można by jednak zrobić lepszy panel przedni, na pewno nie młotkiem na szynie klepiąc blachę, wypadałoby chociaż to wyszpachlować porządnie, bo za przeproszeniem wygląda to porównywalnie do wiejskiego tuningu ;/ A fe! Gałka na potencjometr jest po prostu cudowna ;/ Podobnie jak nóżki.
    Ciekawią mnie natomiast wymiary tego cudeńka? czy jest to przygotowane pod rack'a? I ile U zajmuje? Jakie są wymiary (jeżeli przeoczyłem to sorry, ale widziałem tylko wymiary radiatorów)
    Ogólnie dałbym 3/6 z czego te 3 punkty za świetne działanie, ale estetyka wykonania pozostawia wiele do życzenia.
    Ale najważniejsze że spełnia swoje podstawowe zadanie, gratulacje ;)
    pozdrawiam,
    Mały

    Aha, co mi się jeszcze z przodu nie podoba to to, że te ledy tak potwornie wystają, co nie tylko psuje efekt wizualny ale wg mnie jest też niewygodne (z doświadczenia wiem, kiedy mi w equalizerze jeden led się trochę bardziej wysunął, to jakoś tak wydawało się że nie równo sygnały dochodziły) No i o farbę też bym się postarał, dobrze pomalowane wcale nie zejdzie tak szybko. Zwłaszcza jakby dać pomalować proszkowo (niewielkie elementy a więc niewiele) i pomalowałbym wszystko oprócz radiatorów - może też by nie wyglądało zbyt pięknie, ale pomalowanie źle wpływa na odprowadzanie ciepła zwłaszcza malowanie proszkowe. No ale to raczej jakby się końcówka dorobiła jakiejś estetycznej obudowy.
  • NDN
  • #7
    mklos1
    Level 25  
    Marker na froncie popsuł cały efekt... Dobra dokumentacja. Zastanawiam się czy nie warto by spróbować zamontować tranzystory wprost na radiatory. Kontakt szyna<->radiator zawsze będzie gorszy niż lity metal.
  • #8
    joy_pl
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Więc tak:
    Wskaźniki wysterowania i obudowa z gołej blachy ocynkowanej po prostu mi się nie podobają, ale to rzecz gustu, podoba się to Tobie wiec jest OK.

    1. Gniazda, jeśli dobrze widzę to jako wyjściowych użyłeś zwykłych „jack’ów” one nie są przystosowane do przewodzenia takich prądów, poza tym nie wyglądają zbyt solidnie.
    2. Gniazda, a raczej gniazdo wejściowe tu też jack ( ? ) wszystko było by dobrze gdyby nie to że jest to tylko jedno gniazdo i nie ma wejść symetrycznych, planujesz to zmienić?
    Druga sprawa, jest ono strasznie blisko gniazda 230V nie masz z tego powodu jakiś przydźwięków?
    3. Brak nawet najprostszego limitera, przy 4 Ohm zadziała zabezpieczenie, nadprądowe ale przy 8 Ohm możesz spalić głośniki podając na nie prostokąt...

    Może się czepiam, ale jeśli masz ambicje robić „takie konstrukcje” na zamówienie powinieneś przewidzieć takie rzeczy...

    Zabezpieczenia, tu może była by pochwała, jeśli zamieściłbyś chociaż schemat...
    Poza tym słabe zdjęcia ;) ciężko coś tam więcej dostrzec...
    arek59 wrote:
    - zwarciowe (regulowane ok od 2A do 10A/70~700W)
    - przeciązeniowe (regulowane ok od 2A do 10A/70~700W)
    Czym to się różni, to są dwa osobne układy?
    arek59 wrote:
    - clip sygnalizujący o granicy zadzialania zabezpieczeń
    Możesz to rozwinąć, o co tu chodzi? Zwykle dioda „Clip” słuzy do sygnalizacji przesterowania...
  • #9
    arek59
    Level 29  
    * Włącznik mały załacza trafko małej mocy.
    * Obudowe taką zrobiłem bo lubię takie i tyle. W gre nie wchodziło malowanie i szpachlowanie bo grywam gość często i sprzet się szybko porysuje, po czasie będzie tragedia ale tak to ocynkowana jest trwała. Ze starego wzmacniacza tez mozna było obudowe wyrwać ale ja akurat zrobiłem pod pełny wymiar. Ale jest to też prototyp.
    * Mogłem zamówić płytek więcej jednorazowo ale niestety, jest to pierwszy prototyp dla sprawdzenia.
    * Wzmacniacz jest dostosowany pod rack 3U. Z boku ma zdejmowane uszka.
    * Z przewodami to narazie tak jest, przecież widzicie ze dopiero wzmacniacz jest w trakcie testów które przechodzi pozytywnie. Jak załozę przykrywke to kable ostatecznie przypnę. Natomiast kabli na transformatory nie skracałem bo byc moze wymienie te trafa na mocniejsze z coś ok po 800-900VA.
    * Opóznienie 5s sobie tak zażyczyłem i najlepiej wszystko tak współgra.
    * Wymiary to 13cm wys, 33cm głęboki (z rączkami i nózkami 40cm) i szeroki ok 42cm.
    * Clip widać na filmiku :D
    * Limiter bedzie rozbudowany w osobnym urządzeniu zwanym crossowerem. Wejście będzie tylko jedno stereo bo takie jest potrzebne do moich wymagań, ale jest miejsce na symetryczne.
    * Przydzwięków bez sygnału nie ma ale jak podłacze PC to ciut troszke słychać ale to zawsze.
    * Jack mam i w kolumnach wiec tak pozostało. Pozatym miałem wzmacniacz 2x500W na jackach i nie było problemów z wtykami.
    * próg zadziałania zabezpieczeń ustawiam potencjometrem które dziala w zakresie od obciązenia od ok 2A do 10A.
    * POZATYM TA KONCÓWKA MOCY JEST PIERWSZYM PROTOTYPEM DLA SPRAWDZENIA, WIEC TAK WYSZŁO!

    Dodano po 16 [minuty]:

    A no i jeden clip sygnalizuje przeciązenie a drugi na wskazniku sygnalizuje przester.
  • #10
    markovip
    Level 34  
    arek59 wrote:
    [...] ale doszłem :D

    Na pewno...

    Moim skromnym zdaniem, osoba (weźmy na przykład mnie) która byłaby zainteresowania kupnem Twojego produktu, po przeczytaniu Twoich tekstów na pewno by się rozmyśliła. Chłopie! 'Alt' jest po to, aby go używać, nie tylko jak Ci się przypomni.

    Mam tylko jedno pytanie. Ta skrzynka ma jakąś pokrywę, czy jest to jakiś Twój innowatorki sposób chłodzenia?
  • #11
    Urgon
    Level 38  
    AVE...

    -1 za muzykę. Ale o gustach się nie dyskutuje.
    Gdybyś potraktował obudowę proszkowo, to byłaby bardzo odporna, a koszta wielkie nie są. Zamiast mazać markerem możesz wydrukować cały front na papierze i dać do laminowania. Po zrobieniu otworów będzie się ładnie prezentował i nie ulegnie tak łatwo zniszczeniu...
    Mógłbyś dać równolegle z wejściem jack gniazda chinch. Daje to większą swobodę w razie potrzeby. Podobnie z wyjściami: powinieneś dać standardowe terminale...
    Zmieniłbym zasilacz na impulsowy. Jest tu kilka gotowych układów, a koszty są mniejsze od toroidów. Za 250 złotych mógłbyś mieć przyzwoity zasilacz o mocy 1-2kW...
    Limiter zintegrowałbym na Twoim miejscu ze wzmacniaczem. Pamiętaj: ludzie to idioci. Jeśli jest szansa, że na wejście trafi za mocny sygnał i końcówka zostanie przesterowana, to na pewno tak się stanie, i Ty oberwiesz za to. Bo klient zwala winę za własną głupotę na producenta/sprzedawcę...

    Podoba mi się pancerna obudowa. Podoba mi się, że nie nawciskałeś we front niebieskich LEDów. Ciekawią mnie zabezpieczenia, jakaś szansa na przybliżenie ich budowy?
    Dwa pytania:
    1. Czy umieszczenie wzmacniacza w racku nie pogorszy chłodzenia radiatorów?
    2. Dlaczego elektrolity w końcówkach spiąłeś taśmą? Są przecież przylutowane.
  • #12
    Anonymous
    Anonymous  
  • #13
    Anonymous
    Anonymous  
  • #14
    arek59
    Level 29  
    markovip lepiej nie bądz taki dziwny!!! Były problemy padczas uruchomień i testów więc musiałem dobierać elementy tak żeby prowidłowo działało. Doszłem do efektu końcowego i działa poprawnie!
    Obudowa ma przykrywke ale nie robiłem fot bo wszystkich interesuje środek.
    Wzmacniacz nie bedzie w racku, on będzie tylko wyporzyczany dla ludzi wynajmujących sprzęt. Ma zasilacz najczęsciej subbasy.
    Urgon. Zasilacz impulsowy nie wchodzi w gre bo jest awaryjniejszym i trudniejszym, oraz więcej czasu zejdzie, natomiast do prototypowego układu wystarczył zasilacz klasyczny.
    O limiterze też myslę bo we wzmacniaczu planuję wbudować limiter, subsonic 36dB/40hz i crossower dolnoprzepustowy 24dB od 40 do 160hz (dla subbasów). Będe robił też zewnętrzny crossower. Całość jest w trakcie projektowania.
    Kondy spiołem taśmą dla lepszego trzymania.
    Przesterować go nie jest łatwo, chyba ze mikser sie przesteruje ale to też wprowadzi zniekształcenia. limiter będzie na TL072/tl084.
    Obudowa, mozna było by proszkowo ale niechciałem sobie już utrudniać, tak jest to będzie.

    Dodano po 9 [minuty]:

    dj-MatyAS
    * Zabezpieczenia ustawiam potencjometrem. Próg ok 10A jest ograniczony przekaznikiem i mocą wyjsciową. Ale działa ze jak dojdzie najmocniejszy bit przekraczający daną wartość ustawienia to zabezpieczenie się wyłaczy.
    * Obudowa to zostaje mi sobie do życzenia ale jak pomalował bym to by wykonanie napewno podniosło elsestyke. A migający led w włączniku to narazie tak sobie jest bo spaliłem zółtą i nie miałem.
    * Zastosowanie wymuszonego chłodzenia jest faktem że lepsze ale z chłodzeniem pasywnym łatwiej zrobić obudowe i rozmiescić wszystko. Ponadto ten prototyp ma pasywne chłodzenie, natomiast powstaje drugi prototym z chłodzeniem aktywnym o mocy ok 2x550W RMS/8R.
    * No i nie przykładałem się zbyt elsetyce bo przecież mam 2 szkoły i prace!!!!
    Wzmacniacz powstawał wraz z projektami ok 1 miesiąc.
  • #15
    epoxer
    Level 14  
    Po przeczytaniu większości tu obecnych postów stwierdziłem, że każda, ale to każda wypowiadająca osoba się czepia tego co widzi, a nie tego co w środku drzemie. Świadczy to o tym, że idąc przykładowo do sklepu kupujecie to co ładnie wygląda, odstawiając parametry na bok. Broniąc autora wynalazku :) domyślam się, że obudowa ma znikome znaczenie w tym projekcie.
    A mądre głowy którym się ona nie podoba, niech kupią od autora wzmacniacz, a obudowę sami sobie wykonają.

    Odnośnie wzmacniacza, konstrukcja bardzo ciekawa, pomyśl nad zwiększeniem mocy, wstawieniu jakiegoś wymuszonego chłodzenia.
    Sam grając po dyskotekach wiem co to znaczy mieć Ciepło w portkach :D, gdy końcówki mocy praktycznie stoją pod nogami.
    Odnośnie emisji Ciepła, moje pytanie. Jak ciepłe są radiatory po 30 min grania wzmacniacza na pełnej mocy (przetestuj i proszę napisz, da to pogląd na dłuższe działanie wzmacniacza, np 10h).

    Pozdrawiam
  • #16
    Mark II
    Level 22  
    Niewielkim nakładem pracy można było zagiąć o 90° boczne, dłuższe krawędzie płyty czołowej, co znacznie by ją usztywniło. Patrząc na zdjęcia odnosi się wrażenia, że jest strasznie wiotka. Gdyby przesunąć płytki z diodami wskaźnika do wewnątrz obudowy, nie byłyby tak strasznie wyłupiaste. Zabiegi w sumie drobne i na pewno dwie szkoły w tym nie mogłyby przeszkodzić.
    Druga rzecz, mamy wszyscy przyjąć na wiarę, że wzmacniacz przechodzi pomyślnie wszelkie testy. Ale na razie wiemy tylko o testowaniu układu na rezystorach od 2 do 8 om, nawet nie wiadomo jakim sygnałem. A gdzie oscylogramy, zwłaszcza z prostokątem dla małej i większej częstotliwości oraz obciążeń o różnym charakterze? nie wspominając już o zgrubnym oszacowaniu THD.
    I następna wątpliwość w związku z tym; jak sobie radzi stopień sterujący przeznaczony w oryginale do mniejszej ilości mosfetów z wysterowaniem tranzystorów bipolarnych. Wiadomo, że tam musiał mieć dobrą wydajność prądową, by przeładować pojemność bramek, ale czy w tym przypadku tej wydajności wystarcza? Szczególnie, że producent tranzystorów wyjściowych podaje hfe min.55 a we wzmacniaczu tranzystory końcowe są objęte niewielkim sprzężeniem zwrotnym, czyli ogólne wzmocnienie elementarnego stopnia będzie mniejsze. Co ze stabilnością cieplną stopnia mocy?
    Na koniec - rozumiem niechęć do podania schematów zabezpieczeń, szczególnie jeśli opracowało się te zabezpieczenia samemu, jednak schemat samego wzmacniacza z modyfikacjami elementów można było zamieścić, choćby zeskanowany z odręcznych rysunków. To chyba nie jest tak wielka tajemnica, że po przechwyceniu jej przez konkurencję, można zostać wyeliminowanym z rynku :wink:
  • #17
    kbw24
    Level 14  
    Witam

    Wszyscy się czepiają szczegółów, wyglądu itp. A wg. mnie koledze arek59 zależy głównie na funkcjonalności, a dopiero po tym na wyglądzie. Wzmak całkiem dobry, sam bym takiego chciał mieć, jednak przy mnie zaczął by wyglądać jak UFO po tym jakbym go poddał metamorfozie... :P Tak, tak, też mi przedni panel jakoś nie wygląda ale się nie czepiam. :)
    Mam pomysł dla udoskonalenia Twojego wzmaka: Może da się zrobić coś, co zamiast wyłączać go na stałe po "błędzie" wyłączałoby go do momentu kiedy ten "błąd"(mam na myśli oczywiście zwarcie, przeciążenie itp. itd) zostanie usunięty? Polepszyło to by pracę z nim. :)
  • #18
    marian1981.02
    Unitra equipment specialist
    To zabezpieczenie przed przesterem działa beznadziejnie. Ledwo co dajesz gałkę ponad połowę, nawet nie czuć tej mocy a tu już wszystko się wyłącza. Na estradzie się to nie sprawdzi, wystarczy że trochę zapomnisz się przy ustawieniach i dasz nieco więcej basu czy volume i będzie kiszka na imprezie. dj.matyas też ma rację z tymi pikami. Co to za wzmacniacz estradowy który będzie się więcej wyłączał niż grał na imprezce? A tak będzie zobaczysz, jakiś nawalony się jeszcze wkurzy i rzuci flaszką w ten sprzęt. :D

    W tego typu sprzęcie powinna być tylko sygnalizacja przeciążenia na ledzie. A jak już ma się wyłączyć to na serio przy poważnych przesterach a nie przy większej głośności.
  • #19
    arek59
    Level 29  
    :arrow: BalticResonance Transformatory mają wysokie napięcie z rzedu 2x65V, więc przysiądzie i toroid jest odporny na przeciązenia. Moce są szacowane ale raczej deklarowane, dokładniej nie mierzyłem. Moc pobierana z sieci w chwili najmocniejszego bitu przekracza chwilowo moc znanomową transformatora, jest to normalne. Podałem ze wzmacniacz pobiera ok max 1500W. Ponadto część firm daje transformatory o mocy równej mocy wyjsciowej i wszystko działa bez problemu.
    :arrow: marian1981.02 Przecież wszystko wyjasnione w opisie, test pod obciązeniem 2R!!! i dlatego się wczesniej wyłacza, zabezpieczenie dedyktowane na minimum 4R i biorę na full, nic sie nie dzieje.
    Wzmacniacz miał być wykonany też jak najnizszym kosztem. Po co mialem iś do sklepu i wołać obudowe za 100zł albo z allegro z wysyłką ok 70 - 100zł, zrobiłem sam po taniosci i tyle.
    Wykonałem już limiter, inaczej ogranicznik, nie trzeba było zadnych modyfikacji, wystarczył rezystorek i kondensatorek, połaczyć do wskażnika wysterowania (tam są wolne jeszcze nózki na 2 diody led (układy AN6884) i wpiołem tam z zabezpieczeniem i pod baze tranzystora od przekaznika. Jak przejdzie wykres ponad czerwoną led dłuzej niż ok 2s ciągle to się wylaczy. Tak wyskalowałem ze jak się pojawi słyszalny przester to wzmacniacz się wyłączy.
    * Postanowiłem ze crossower wraz z subsonicem i limiterem umieszczę w prezentowanym wzmacniaczu. Wykonam drugi limiter ograniczający sygnał na wejściu i przed przesterem.
    * Zgodnie z waszymi sprzeciwieniami się do opóznionego załaczania jak i mi się nie spodobało to długie oczekiwanie to skróciłem na ok 1s, zmniejszając pojemność kondensatora pieciokrotnie.
    * Led w właczniku zmieniłem na czerwoną, ciągle świecącą. Wymontowałem z TV.
    Na obudowe myslałem ze sobie pomaluję, bo wyłożyłem w prototyp kase ale okazuje się ze jest w miare dobry i zostawiam dla siebie. Więc go upiekszę.
    :arrow: Więc poproszę was jak wykonać najtanszym sposobem malowanie obudowy krok po kroku i napisy. Myslałem żeby pomalować spray ale chyba kiepsko wyjdzie.
    Przecież moc RMS to inaczej jak by muzyczna, podałem taki maksymalny pobór prądu z sieci ponieważ nie da się usrednić, więc tyle może maksymalnie dochodzić ale nie podczas włączania bo prad udarowy jest większy. Najprosciej to będzie ze wzmacniacz pobiera z sieci od 15W do 1500W. Transformatory mają podaną moc znanomową w pracy ciagłej ale w impulsach są w stanie więcej oddać. Przecież nie słuchamy sinusa.
  • #20
    D.J. Slim
    Level 19  
    Jezdzicie po tym człowieku "jak pies po burej kobyle"..
    projekt i wykonanie jest mega:] a przede wszystkim moc!!:) no i te tranzystorki 2 SC 5200 i 2 SA 1943....sam posiadam ich w zapasie po 13szt (na dzień dzisiejszy) co daje razem 26sztuk... warto było w nie za inwestowac... spisują się na medal... od najstarszych rosyjskich wzmacniaczy po dzień dzisiejszy wiodących firm produkujących końcówki mocy itp..
    gratuluję pomysłu i obliczeń, bo wiele czasu się na tym schodzi:)
    sam gram na dwóch Holtonach 400W (z kitu) ... brak zastrzerzeń:) oczywiście jest dodane kilka elementów zabezpieczających, ale to szczegół...
    nie chwalę się tym wszystkim, bo nie lubię gdy ktoś nie uznaje czyjejś pracy, wysiłku, myslenia.. jeszcze raz gratuluję i czekam na dalsze projekty wzmacniaczy tych i byc może większych mocy:)
    Ukłon w stronę Arka 59:):):)
    Grupa Audiofili:) Serdecznie pozdrawiamy:)
  • #21
    arek59
    Level 29  
    Rozmawiałem ze znajomym co się zna i powiedzial ze blachy ocynkowanej nie da się zbytnio pomalować sprayem i proszkowo, bedzie odłazić. Sam mi mówił, szkoda ze nie zainwestowałem w obudowe aluminiową, droższa była by ale efekt i jakoś powalająca. Więc chyba pozostanie rozebrać wzmacniacz z tej ocynkowanej obudowy i wsadzić w aluminiową. Hmn, już za pózno z tym, tak człowiek idzie po błedach i stosuje złe materialy do obudowy :cry:
  • #22
    Mareek
    Level 12  
    Witam. jestem ciekaw jakie tranzystorki zastosowałeś jako wtórniki emiterowe?? mam problem ze znalezieniem a dokładnie dostaniem jakichś komplementarnych tranów na te napięcia.
  • #24
    Anonymous
    Anonymous  
  • #25
    Cersunited
    Level 16  
    Moim zdaniem obudowa psuje cały efekt. I tłumaczenie się "trwałością" nie wiele tu zmienia. Jest wiele takich a nawet dużo mocniejszych wzmacniaczy które wyglądają (dużo)ładniej. Te napisy zrobione mazakiem czy 3 nóżki żółte a jedna czarna to zwyczajne niechlujstwo! Widząc takie urządzenie pomyślałbym że reszta w środku tak samo byle jaka jak obudowa. Mimo że wnętrze mi się podoba a w szczególności rozbudowany system zabezpieczeń. Ale te 5 sek opóźnienia to moim zdaniem przesada lekka. Ale to oczywiście moje zdanie

    Co do napisów to najprościej wydrukować ładny front i nakleić. Można też termo transferem -wychodzi ładniej. Co do malowania to musisz pokombinować bo można zrobić to tak i z takich farb by się nie rysowało.
  • #26
    chaka
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Konstrukcja ciekawa, ale to że ma limiter prądu ustawiony na maksymalną moc (sic!) zamiast dobrego limitera to nieporozumienie. Zabezpieczenia prądowe tego typu ustawia się na prądy nieco niższe niż maksymalne jakie są w stanie przenieść tranzystory mocy w danym układzie czyli daleko od normalnej pracy - nawet na maksymalnych obrotach.
    Drugą sprawą jest fakt że końcówka mocy zbudowana jest w klasie AB z liniowym zasilaczem co na estradzie jest średniowieczem. Ja na pewno nie chciałbym dźwigać takiej końcówki.
    Nie mniej jednak pokłony za trud włożony.
    Czy możesz zmierzyć DF Twojej końcówki?

    Pytanie za 100pkt. Ile dwuzłotówek możesz wsunąć pod którąkolwiek ze stopek aby 3 pozostałe nie oderwały się od podłoża?:)
  • #27
    joy_pl
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Masz na myśli zrobienie wzmacniacza cyfrowego, klasa D, T czy tam S?
  • #28
    arek59
    Level 29  
    Ja gustuję w klasie AB bo jest sprawdzona, tania i popularna, więc nie bede kombinował. Do dziś są produkowane takie wzmacniacze z klasycznymi zasilaczami. Miedzy klasą AB a H nie ma wiekszej róznicy w wadze przy tej samej mocy i konstrukcji.
    Obudowa wiadomo ze psuje, już była dawno o tym mowa, najpierw czytać pokolei posty i odpisywać a nie powtarzać.
    Nózki 3 zółte i 1 czarna, niestety, brakło mi 1 zółtej :D
    Soft start jest ustawiony na 1s, czytać, pisałem już o tym.
    dj-MatyAS, z tą metodą malowania to fajny pomysł i wykonywania napisów. Tylko fakt czy będzie się trzymać na blachy ocynkowanej? Bo podobno malowanie spray i proszkowo bedzie odłazić od blachy ocynkowanej? Proszkowy zabieg jest podobno kosztowny i podobno trudno wykonać w warunkach domowych.
  • #29
    maxrider
    Level 20  
    malowanie proszkowe nie odchodzi od ocynku sory za OT
  • #30
    markovip
    Level 34  
    arek59 wrote:
    Doszłem do efektu końcowego i działa poprawnie!

    Nadal nie rozumiesz swojego błędu, no nic... Z Twoich wypowiedzi wnioskuję, że jesteś już pełnoletni, więc nie będę Cię uczyć poprawniej pisowni po polsku.

    Tak się chwalisz tymi próbami przy 2Ω, zrób próby jeszcze raz, tym razem pod 8Ω i napisz jak poszło.

    PS. Ja na przykład doliczyłem się 9 sekundowego opóźnienia załączania kolumn.