Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Altium designer - odstępy miedzy przelotkami a maską opisową

fred117 25 Oct 2009 20:50 4785 14
Altium Designer Computer Controls
    fred117
    Level 21  
    Witam wszystkich forowiczów !
    Tworzę właśnie moją prace dyplomową i natknąłem się na mały problem. Chciałbym aby jedną z reguł w edytorze PCB było sprawdzanie odległości miedzy elementami na warstwie opisowej a przelotkami. Posiadam wersje 30 dniową Altium Designera Summer 09. Build 9.0.0.17654

P.S. Próbowałem modyfikować Silk to Silk Clearance, Slik over Pad Clearance oraz Electrical Clearance. Niestety bezskutecznie

Pozdrawiam
  • Altium Designer Computer Controls
    ZbeeGin
    Level 39  
    Piszę z głowy. Trzeba by dodać regułę zaawansowaną w sekcji Clerance. Jeden element to będą przelotki (IsVia) a drugą elementy rysunkowe (IsTrack And IsArc And IsSolidFill) na warstwie Top/Bottom Overlay (Layer("Top Overlay") And Layer("Bottom Overlay")).
  • Altium Designer Computer Controls
    fred117
    Level 21  
    Witam!
    Niestety próbowałem również w regułach odstępu miedzy via i warstwą opisowa (bez znaczenia na typ obiektu).
    Modyfikowałem w podobny sposób reguły odstępu w regułach produkcyjnych (manufakturing).

Myślę że problemem jest to ze via są na warstwie multilayer, która obejmuje tylko warstwy elektryczne (w moim przypadku top i bottom electric) natomiast warstwa opisowa nie jest warstwą elektryczną.
    Swoją drogą to bardzo dziwne ze w tak zaawansowanym oprogramowaniu CAD pominięto dość oczywistą regułę.

Ponawiam prośbę o pomoc i pozdrawiam
    hardtmuth
    Level 20  
    Mozesz sprobowac stworzyc wyrazenie przy pomocy: prawym na przelotce->find similiar cos tam. potem zaznacz na dole ptaszka make an expression i pcb inspector wyswietli Ci sie + wyrazenie, skopiuj je, potem kliknij na czyms na overlayu i tez to samo wygeneruj exp. Dodaj potem te dwa w nowej regule clearance i powinno pomoc.

Zawsze jak nie idzie mi pisanie reguly to z tego korzystam lub z tego kreatora, w ktorym wybierasz co na jakiej warstwie, itp.

Powodzenia
    PS: Nie mam 100% pewnosci, bo nigdy tego nie robilem. Odsuwanie opisow od przelotek moze byc denerwujace. Nawet jak mam ich 300 wole sam o to zadbac niz cisnac sie na plytce i przesuwac, bo cos nie pasuje do regul. Do rzeczy. Altium powinien miec taka mozliwosc, ale powszechnie nie stosuje sie takiej reguly, bo wiecej utrudnia niz ulatwia.
    fred117
    Level 21  
    Witam!
    Niestety ten sam efekt.
    Uzyskałem częściowy efekt gdy dodałem kolejną warstwę elektryczną i wszystkie opisy przeniosłem na tę warstwę. Wtedy tworząc regułę odstępu w grupie elektrycznej udało mi się uzyskać owy efekt ale przecież nie o to chodzi żeby warstwy zmieniać.

Proszę o dalsze sugestie.
    hardtmuth
    Level 20  
    Nadal nie rozumiem jakis masz cel by miec odsuniete opisy od miedzi. Jak wiadomo, przelotka z soldermaska jest do pokrycia np czesciowo overlayem i przy produkcji pcb nie zniknie napis (chyba, ze przelotka nie ma pokrycia), wiec w tym przypadku altium bedzie Ci na sile odsuwal opis, a niepotrzebnie.
    fred117
    Level 21  
    Witam!
    Jak wszyscy wiedzą pady opisami być pokryte nie mogą, ale nie wszyscy wiedzą ze na przelotkach (pomijam przelotki skrajnie małe) nie powinno być solder maski gdyż przy dużych zmianach temperatury mogą w nich powstawać naprężenia które mogą powodować z czasem uszkodzenie przelotki. Kontynuując skoro nie może być na nich solder maski to opisy mogą się wlać do środka przelotki a nawet rozlać po drugiej stronie płytki zasłaniając pady lub chociażby tworząc niezbyt estetyczną plamę.

Pozdrawiam
    hardtmuth
    Level 20  
    Od kiedy to na przelotkach nie robi sie solder maski? Spojrz na plyty glowne. Solder maski mozna nie dawac na etapie prototypu, ale w finalnym produkcie daje sie solder maske na przelotkach. Nie wiem jak soldermaska moze wplynac na uszkodzenie przelotki. Ba, sm na via moze ja lepiej zaizolowac od srodowiska zewnetrznego.

Co do wlewania sie overlaya do przelotki. Z tegi ci wiem firma, w ktorej plytki robia w pracy, zawsze usuwa opisy z padow i miejsc gdzie nie ma sie pojawic opis przed produkcja.
    fred117
    Level 21  
    Witam!
    Jak już wspomniałem na małych przelotkach nie jest to problemem. W mojej płytce min otwór to 0.3mm co jest dosyć sporym wynikiem jak na obecne technologie (np. via 0.05mm).
    A co do usuwania opisu z padu przez producenta płytki - nie wiem czy wszyscy aczkolwiek pewna firma prototypowa, której nazwy tu nie wymienię niczym takim nie zaprząta sobie głowy (sprawdzałem osobiście).

Zresztą prosze o wybaczenie ale nie pytam o sens stosowania takowego rozwiązania, a o sposób rozwiązania problemu.

Dziękuję i pozdrawim jednocześnie prosząc o dalsze sugestie.
    OldSkull
    Level 28  
    Witam
    Mam problem odwrotny: jak ustawić, aby pady mogły być zakryte przez masę opisową? Albo chociaż zmniejszyć dozwolony odstęp, i wyłączyć alerty wewnątrz tej jednej warstwy. Przerzucam się na Altium Designer z 99SE i zaimportowałem stare biblioteki i zaczął mi pokazywać różne dziwne błędy. W nowo tworzonych elementach również.
    I czy w ogóle jest sens się przerzucać do nowego protela? Jak na razie napotykam tylko na rzeczy zrobione o wiele gorzej i tylko na kilka dorbiazgów zrobionych lepiej :/
    fred117
    Level 21  
    Witam!
    Moim zdaniem Altium Designer 9 to naprawdę dobre (choć czasem nie do końca stabilne) środowisko projektowe, ale do rzeczy:
    Jeżeli nie chce kolega używać danej reguły można usunąć ją w menu Design->Rules bądź też odznaczyć w Tools->Design Rules Check (po zaznaczeniu grupy reguł) pojawi się tabela w, której pojawią się wszystkie reguły z danej grupy. Każdą z nich można wyłączyć w kolumnie Batch.

Pozdrawiam
    ZbeeGin
    Level 39  
    OldSkull wrote:
    Przerzucam się na Altium Designer z 99SE i zaimportowałem stare biblioteki i zaczął mi pokazywać różne dziwne błędy.

Zaczął Ci pokazywać Twoje błędy. Między innymi ten gdzie na padach i być może i na otworach rysujesz elementy warstwy opisowej. Tego się nie robi i wiele z zakładów wykonujących PCB zwróci ci na to uwagę (możesz nawet "odejść z kwitkiem").
    OldSkull
    Level 28  
    No właśnie nie tylko moje błędy - swoje również. Rozumiem, że na padach nie można rysować (dość logiczne), ale obok nich? Albo Rysować na rysunku na tej samej warstwie?
    Altium designer - odstępy miedzy przelotkami a maską opisową
    Podkreślił swój błąd (i widzimisie) z opisem kondensatora, a z tymi padami to już nawet nie wiem co jest - minimum clearance ustawiłem na 8mil. Po prostu dziwny błąd. Oczywiście można wyłączyć wszystkie dziwne rzeczy w zasadach sprawdzania, w dziale manufacturing, ale nie o to chodzi - tylko o to, aby go nauczyć, co jest dobrze, albo ew. co sam powinien poprawić.
    Poza tym co jeśli opis elementu koliduje z obudową czegoś dużego obok? Dla firmy wykonującej PCB nie ma to znaczenia (to jest tylko nadruk) podczas lutowania też nie przeszkadza dopóki obudowy się nie nachodzą albo nie są za blisko, ale sam opis czasem trzeba gdzieś wcisnąć, a nie ma miejsca, aby zgodnie z jego zasadami to zrobić. Szczególnie, że np. pod obudową tranzystora taki opis znajdować się moża, gdy tranzystor stoi na nóżkach.

Nie mogę nigdzie znaleźć opcji kopiowania parametrów do elementów odpowiadajacym jakiejś masce/filtrowi. Poprzednio wciskało się "global", zaznaczało co ma być kopiowane, i na podstawie jakich filtrów. Tutaj nie mogę tego znaleźć.
    fred117
    Level 21  
    Witam!
    Opcja zaznaczania wg reguł jest dostępna po naciśnięciu prawym przyciskiem myszy na elemencie "Find Similar Object". Oczywiście w pojawiającym się oknie musi zostać zaznaczona opcja "Select result (czy coś tędy, już nie pamiętam) oraz "run inspector" który umożliwia "globalne" zmiany parametrów.
    W każdym razie wracając do pierwszego wątku: napisy mogą nachodzić na obrysy. Ta opcja jest tylko i wyłącznie dla wygody tak aby nie zamazać nazw elementów jakimś obrysem zwłaszcza że producenci pcb nie dysponują taką dokładnością produkcji silk maski jak np solder maski czy samych połączeń elektrycznych. Przeważnie 0.2mm to max ( a właściwie min) co są w stanie wykonać. Jeżeli chce kolega mieć dokładną informację co "nie pasuje" edytorowi PCB wystarczy po sprawdzeniu błędów na dole okna wybrać system->messages, a ukaże się okienko z listą błędów. Po zaznaczeniu błędu edytor od razu wskaże miejsce "wykroczenia".
    P.S. jeżeli kolega dysponuje chociażby średnią znajomością języka angielskiego ( a zakładam że tak) polecam filmiki na stronie Altiuma. Moim zdaniem jest to jeden z lepszych tutoriali prezentujący możliwości owego środowiska.

Pozdrawiam
    OldSkull
    Level 28  
    Dzięki. Obecny projekt już się przerzuciłem na starego 99SE, ale w przyszłości będę próbować robić z Altiumie.