Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa zasilacza wg własnego projektu - pytanie

25 Oct 2009 21:25 3180 6
  • Level 12  
    Oto co wymodziłem -

Idea zasilacza jest prosta. Symetryczny, regulowany skokowo, wydajność ok 1A.
    zamiast przęłącznika spst będzie przełącznik obrotowy - 2 x 12. Będzie łączył jednocześnie do danego stabilizatora na dodatnie i ujemne napięcie.
    takich par stabilizatorów bd. okolo 10.
    Robiłem to na zasadzie podpatrz, zinterpretuj, przerób.
    Stąd moje pytanie - czy będą się z tym wiązały jakieś problemy?
    Jak mógłbym uzyskać napięcie 1,5V 3V? czy mógłbym użyć w tym celu lm317? Jeśli tak, to co to jest Iadj(r2) ze wzoru (pierwsza strona noty) czy jest to natężenie jakie płynie przez rezystor R2?

oglądałem różne schematy, jednak żaden mi nie odpowiadał, najbliżej jest kit z avt na zasilacz symetryczny, jednak on ma tylko 3 napięcia...
  • Level 39  
    Niezbyt szczęśliwe rozwiazanie.
    Po to właśnie opracowano LM317 (dodatnie) i LM337 (ujemne).
  • Level 36  
    Wyjaśnij użycie diod na wyjściu stabilizatorów oraz sposób podłączenia masy.
  • Level 12  
    any56 wrote:
    Niezbyt szczęśliwe rozwiazanie.
    Po to właśnie opracowano LM317 (dodatnie) i LM337 (ujemne).

Możesz w takim razie przytoczyć szczęśliwsze - na tych układach? zaznaczam, że nie interesuje mnie regulacja za pomocą potencjometru. Skokowo - "raz dwa, pyk pyk".

Wyjścia ze stabilizatorów dodatnich będą połączone ze sobą i ujemnych ze sobą. Diody są po to żeby prąd przypadkiem nie uszkodził innych stabilizatorów (nie wiem czy to możliwe, ale na wszelki wypadek założyłem że tak).

Masę myślałem podłączyć do jednego z wyprowadzeń transformatora - tak jak na schemacie w tym zasilaczu:Link.
    Potrzebowałbym dokładnie coś takiego tylko na napięcia
    1,5;3;5;6;9;12;15;18;24 V. Da radę tak go przebudować?
  • Helpful post
    Level 22  
    Więc tak:
    LM317
    Z 337 robisz tak samo, tyle, że on na inaczej wyprowadzenia nóżek z obudowy -> www.google.pl

Rezystor R2 to potencjometr, dajesz zamiast niego przełącznik i na każdym z wyjść (odpowiedniej pozycji) dajesz rezystor o odpowiedniej wartości (o jego wartości zależy napięcie na wyjściu) lub lepiej potencjometr montażowy i ustawiasz sobie napięcie jak chcesz mieć na poszczególnej pozycji przełącznika...
    Na wejściu i wyjściu dodaj jakieś kondensatory.

Dla jasności w miejsce R4 dajesz sobie przełącznik wielopozycyjny, dwuobwodowy (chyba, że chcesz nie zależnie ustawiać dodatnie i ujemne to dwa jedno obwodowe) wspólnym punktem do masy, a pozostałymi stykami na jak już pisałem rezystory/potencjometry i do LMów.
  • Level 12  
    Mam pytanie - jak dorobić ograniczenie prądowe do tego układu? Przeszukałem forum i tę parę tematów o takich zasilaczach które znalazłem i nie znalazłem zadowalającej odpowiedzi.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic668323.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1472497.html
    Do takiego schematu dało radę by dobudować ograniczenie?
    Z tego co jest napisane w tym temacie, układ odciąża lma do tego stopnia że nie potrzeba radiatora co by mi również bardzo pasowało, bo na tym co teraz zbudowałem kostka grzeje się strasznie, a przy teście z żarówką 12v 50W układ wyłącza się ;/
    Regulacja od 100 mA do 1,5 A byłaby idealna.
    Jakie zabezpieczenia można by jeszcze dobudować do układu?

Albo coś takiego jak jest w kicie ne028 - tylko trochę uprościć.

Pomyślałem że jednak zamiast wstawiać przełącznik wstawię potencjometr ( lub lepiej dwa dla lepszej regulacji) jednak problemem jest dla mnie zbudowanie dokładnego miernika ponieważ większość z nich jest na układach programowanych, czego ja nie potrafię zrobić. Czy któryś z szanownych Kolegów mieszkający niedaleko mnie mógłby mi pomóc w tym zakresie programując układ, i doradzając w razie jakichś problemów?