Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Antena tv oraz radiowa-problem z ekranem

Luniopl 25 Oct 2009 21:34 4919 8
    Luniopl
    Level 10  
    Witam
    Proszę o informację na temat składania kabelków antenowych. Miałem problem zarówno podczas wymiany kabla w radiu samochodowym jak w domowym tv. Kupuję kabelek antenowy-> zdejmuję mu pierwszą izolację i mam przed sobą ekran i folię, obrywam folię a ekran daje wzdłuż izolacji po bokach. Zdejmuję drugą izolację gdzie ukazuje mi się drucik sygnałowy zostawiając kawałeczek izolacji żeby zapobiec zwarciu jednego z drugim. Nakładam końcówkę, skręcam(sprawdziłem czy się nie zwierają) i podłączyłem do radia potem dotknąłem anteny sygnałem i pojawił się odbiór stacji radiowej w ok. 80 % jakości->było całkiem nieźle. Niestety po dotknięciu ekranem do masy anteny zamiast uzyskać 100% jakości straciłem ją (oceniam że spadła do 10-20%, czyli totalny szum podczas odbioru lub brak odbioru). To samo dzieje się z tv w bloku. Mam jakiś kabel idący z dachowej ogólno dostępnej anteny(gniazdko tv przymocowane do ściany). Po utworzeniu kabelka w sposób opisany powyżej po podłączeniu do gniazda nie miałem żadnego sygnału. Rozmontowałem więc gniazdko i dowiedziałem się że blaszka gdzie podpięty jest sygnał w gniazdku nie ma przejścia z wtykiem antenowym którym ten sygnał chyba powinien przekazywać(mowa cały czas o tym ściennym gniazdku). Odłączyłem więc kabelek anteny dachowej od gniazdka i zarobiłem na nim końcówkę również w sposób opisany powyżej->oczywiście nie działa. Zdjąłem więc końcówkę i dotknąłem samym sygnałem do środka wtyku antenowego w tv-> pojawił się obraz o jakości ok. 70-80%. Dotknąłem ekranem do zewnętrzej strony wtyku w tv->obraz znika. Użyłem więc zewnętrznej anteny.Wtyczkę zarobiłem z jednej strony kabla żeby podłączyć do tv, a drugi koniec kabla dotknąłem do blaszki anteny zewnętrzej(takiej pokojowej) i pojawił się obraz(ok. 80% jakości). Dotykam ekranem w miejsce gdzie powinien być teoretyczni przykręcony i jakość zmalała o ponad połowę. Wydaje mi się że cały czas robie coś źle bądź o czymś nie wiem. Proszę o pomoc i jakieś informację-> szczególnie chodzi mi o tą ogólno dostępną dachową antenę tv , ponieważ antenę radiową kupiłem całą z kablem i wtykiem i działa bez problemu. Przypomnę że w akcja dzieje się w bloku gdzie mam kabel antenowy idący na dach(prawdopodobnie do anteny) bez żadnej wtyczki. Jak użyć go do odbioru tv?
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Witam.

Zaczniemy od samego początku.

Quote:
    Kupuję kabelek antenowy

Jaki to kabel koncentryczny masz do TV. ???
    Quote:
    Mam jakiś kabel idący z dachowej ogólno dostępnej anteny(gniazdko tv przymocowane do ściany).

Prawdopodobnie jest to stary system tzw. Azart. Musiałbyś sprawdzić, czy ten system jeszcze działa.

Wszystkie Twoje podłączenia pokazują, że (jeżeli nie ma zwarcia w kablu) są źle podłączone anteny do kabla koncentrycznego od strony samych anten. :cry:

Pozdrawiam.
    Luniopl
    Level 10  
    Kabelek kupiłem w Castorami. Napisane było kabel tv 75 OHM. Więcej nie jestem w stanie powiedzieć bo się nie orientuje. Chodzi mi przedewszystkim o całokształt podłączenia. Mam kupioną np. antenę pokojową gdzie podłączenie samego kabla do niej jest wydaje się być banalne. Blaszka ze śrubką na sygnał i blaszka z dwiema śrubkami do przykręcenia całego kabla z zadartym ekranem:) z drugiej strony kabla zarabiam końcówkę i spodziewałem się że to będzie działać. Albo są różne typy kabli, albo różne typy schematów anten wymagających złożonych kombinacji albo potrzebne mi są jakieś dodatkowe urządzenia->nie mam pojęcia:/ Wtyczki poprosiłem lepszej jakości (wydałem 3zł za 1 szt:P )
    User removed account
    User removed account  
    Luniopl
    Level 10  
    Kabelek podpięty jest bezpośrednio do tv. Antena pokojowa jest z jakimś układzikiem scalonym i tam podpinam kabelek. O antenie dachowej nie jestem w stanie nic powiedzieć ponieważ nie mam możliwości wstępu na dach.
    Dodam że gniazdo jednak działa->po wkręceniu śruby w miejsce mocowania sygnału do oporu pojawiło się przejście pomiędzy blaszką a wyjściem na kabel tv. Tyle że pozostaje złożenie poprawnie kabla. Może używam niewłaściwego kabla i są jakieś inne kable które mógłbym użyć żeby to działało.
    User removed account
    User removed account  
    Luniopl
    Level 10  
    Odłączyłem mój kabelek ten co kupiłem i podpiąłem cieńszy (znalazłem gdzieś w szafie) do anteny pokojowej i obraz np. na tvn się niedość że pojawił to jest całkiem niezły. Na tamtym grubym o wiele tragiczniej.
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    mihal2002 wrote:
    ... to są napewno stare gniazda azatroskie i potrzebne są wtyczki z separatorem.
    Nie wiem czy gdzieś taką zdąbędziesz może na starociach.

Można się "posiłkować" rozwiązaniem typowym dla AZART-u.

Antena tv oraz radiowa-problem z ekranem

Pozdrawiam.
    Luniopl
    Level 10  
    O-dzięki, jest jakieś rozwiązanie. Popróbuje z tym schematem. Chyba że wcześniej podłącze tv "n" :P