Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

instalacja elektryczna wykonana przez developera

25 Paź 2009 22:26 2504 10
 • Poziom 2  
  Witam wszystkich.

  Wiem, że podobny temat się już pojawiał, ale chciałbym go ująć w innym kontekście.

  Odebrałem nowe mieszkanie w "stanie developerskim". Instalacja oświetleniowa jest wykonana następująco: na suficie przy wyjściu do "lampy" kabel czterożyłowy (szary/czarny/niebieski/żół-ziel) bo to do oświetlenia dwustopniowego, natomiast od puszki naściennej do włącznika na ścianie zastosowano rzewód trójżyłowy (brązowy, niebieski, żół-ziel), także jako powrót "fazy" do lapmy posłużono się kolorami niebieskim i żółto-zielonym.

  Wg mnie i tego co tu wyczytałem, jest to niezgodne z ogólnie przyjętymi zasadami.

  1. Czy jest to zgodne z przepisami i normami ?? takie wykorzystywanie przewodu zółto-zielonego jako przesył fazy do odbiornika ??
  2. Czy developer powinien zastosować kabel o innej kolorystyce przewodów?
  3. Czy w nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym to standard (oszczędność kosztów przez wykonawcę na kablu) ??

  PS. Pozostała instalacja bez większych uwag.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Moderator
  sbartos napisał:
  czepiasz się
  ja zawsze tak robię
  mało który elektryk kupuje przewód 2xczarny (brązowy)+niebieski
  pozdro
  s.


  to, że Ty tak robisz, to nie znaczy że to dobrze.
  Pytasz kto kupuje? Ano szanujący się elektrycy, bo stosowanie przewodu zielono-żółtego do innych celów niż ochronny jest ZABRONIONE!!!
 • Poziom 19  
  Witam

  Mało kto kupuje odpowiednie kolory izolacji przewodów, ale elektryk montujący powinien taśmą izolacyjną czarną lub brązową zaizolować końcówki przewodów, ewentualnie zastosować koszulkę termokurczliwą żeby za parę lat inny elektryk wiedział gdzie może spodziewać sie fazy. A tak swoją drogą to przewód żółto-zielony jest zastrzeżony jako ochronny
  Pozdawiam
 • Poziom 9  
  Końcówki przewodów przy stykach można oznaczyć odpowiednim kolorem taśmy izolacyjnej jeżeli zaistnieje taka potrzeba. Informacja pochodzi z kursu dla elektryków w SEP.
 • Poziom 21  
  Kolor żółtozielony jest zastrzeżony dla uziemienia, tłukli nam to na szkoleniu sep do głowy i ja zawsze tego się trzymam. Nawet na życzenie klienta bym czegoś takiego nie zrobił. Jeżeli już jednak nie mam pod ręką przewodu 3 żyłowego o żyłach np. Brązowa, czarna , niebieska, to przewód ochronny obklejam np. czarną taśmą jeśli to faza. generalnie wolę jednak kupić 3 żyłowy przewód taki jak pisałem wyżej. Niekiedy zdarza się, że wszystkie przewody są jednego koloru, ja wtedy obklejam końcówki taśmą (bo szybciej niż koszulki termokurczliwe), wtedy i ja wiem co jest co i inna osoba po mnie zaglądająca do instalacji. Często spotykam takie kwiatki jak opisałeś, dla mnie jest to nie do pomyślenia. Choć w nowym budownictwie to pewnego rodzaju standard, cięcie kosztów, albo to że komuś się nie chce akurat zakupić odpowiedniego przewodu.
 • Poziom 20  
  W dzisiejszych czasach nie powinno być problemu z doborem kolorów w przewodach do pełnionych funkcji w instalacji elektrycznej (w dobrych hurtowniach) Czasy PRL chyba już minęły. :)))
  Pozdrawiam
 • Poziom 18  
  Kolego jakub_bis czy instalacja działą? Po co sobie zawracać takimi pierdołami głowę? W firmie w której pracuję wykonujemy w taki sam sposób instalacje na osiedlach i blokach i nikt z tego powodu nie robi problemów. Kazdy kto ma minimalną wiedzę na ten temat to wie o co chodzi
 • Poziom 2  
  Dziękuje wszystkim za dyskusję w tym temacie.

  Michale1201, uważam, iż to nie są do końca takie pierdoły jak napisałeś, podam argumenty:
  1. sam wykonuję instalacje elektryczne w urządzeniach przemysłowych i ja bym miał duże nieprzyjemności za takie zastosowanie przewodu ochronnego, to po prostu kwestia pewnej kultury pracy;
  2. na projekcie były przewody o prawidłowych oznaczeniach kolorystycznych, złe zastosował podwykonawca robót elektrycznych (wiem, po małym wywiadzie);
  3. developer w tzw. Instrukcji użytkowania Lokalu pisze wyraźnie o zakazie wykorzystania przewodów zielono-żółtych w innym celu niż ochronnym;
  4. bo to niezgodne z przepisami, co z tego, że działa;

  Pozdrawiam

  Jakub
 • Poziom 39  
  Pożyteczna dyskusja. Ale czy panowie puryści czasami bywacie na budowie? Przecież tam często pracownik sam wymyśla co może być zrobione. Nierzadkie przypadki pomylenia dokumentacji między obiektami. Częste niepoprawne czytanie dokumentacji. Pracownicy jak wiadomo z całego świata o różnej kulturze. Czasem cud, że w ogóle takie budowy są kończone i oddawane do użytkowania. A sam developer to przeważnie tylko liczy kasę i nie ciekawi go gdzie jest budowa. Pewnie tak i tutaj. Zaopatrzeniowiec kupił i dostarczył tonę przewodów różnych i rzucił do magazynu. Pracownik idąc na robotę wziął jakiś zwój na plecy i rzeźbił. A wy chcecie żeby brał na plecy dwa albo trzy zwoje. Jednak przy tej całej zabawie gdzieś widnieją podpisy i stemple inspektorów nadzoru i kierownictwa budowy. I tutaj jest problem.
 • Poziom 11  
  A Ty byłes na budowie? kierownik ma sprawdzac kazde gniazdo czy wyłącznik to minister niech sprawdza wszystkie pity w urzedzie skarbowym
  wszystkie normy ma stosowac elektryk!!!
  żółto-zielona to tylko PE a dziś nie stosujemy instalacji puszkowej
 • Admin Elektroenergetyka
  tegas40 napisał:
  (...)a dziś nie stosujemy instalacji puszkowej

  Bzdura - wszystko zależy od inwestora. Nie ma na to żadnych Norm czy przepisów.

  tegas40 napisał:

  (...)kierownik ma sprawdzac kazde gniazdo czy wyłącznik to minister niech sprawdza wszystkie pity w urzedzie skarbowym(...)

  Kierownik jak sama nazwa wskazuje, kieruje robotami budowlanymi a do sprawdzania instalacji jest inspektor - czasem kierownik jest inspektorem ale to rzadkość.
  tegas40 napisał:

  (...)wszystkie normy ma stosowac elektryk!!!(...)

  Co do samych Norm, to o ile mi wiadomo nie są one obligatoryjne.
  tegas40 napisał:

  (...)żółto-zielona to tylko PE(...)

  Masz racje, o tym każdy wie, jednak żyjemy w Polsce. Podobna sytuacja jest z korupcją, każdy wie, że nie wolno, ale...

  Wracając do autora tematu jakub_bis
  Skoro odebrałeś mieszkanie (podpisałeś protokół odbioru) to marne szanse abyś cokolwiek zawojował. Jeśli nawet coś wskórasz, to zapewne przyjdzie elektryk od developera i obwinie czarną izolacją przewody żółto-zielone przy wyłącznikach. Na tym się skończy i będzie to zgodne z "przepisami".