Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ zastępujący Footswitch

bobo 25 Paź 2009 22:28 18928 44
 • Układ zastępujący Footswitch

  Układzik ma za zadanie zastapić przełącznik mechaniczny stosowany w efektach do instrumentów muzycznych. Element nie jest wynalazkiem mającym wywołać rewolucje, powszechnie stosowany np. w urządzeniach firmy Boss czy Ibanez, jest poprostu innym rozwiązaniem tego problemu. Elektronika, jest adaptacją układu opisanego kiedyś na łamach EdW, uzupełnionego o dodatkowy układ scalony i wykonanie całości jak najmniejsze. Istnieją układy scalone które rozwiązują ten problem "od ręki" np. firmy Maxim, ale są praktycznie niedostępne i drogie. Układ sygnalizuje dwa stany przełączenia ( bez problemu mozna z jednego zrezygnować ) działa niezawodnie i w praktyce jest "elastyczny" do każdej adaptacji . Wyjasnienia wymaga zastosowanie układu 74HC4066. Spośród łatwo dostępnych przełączników ten jeden, przy zasilaniu napięciem w okolicach 9V ma najmniejszą oporność przejścia złącza. Aby być pewnym że kostka nie padnie przy zasilaniu 9V, w szereg z nóżką 14 włączono diodę ( taka prymitywna forma zabezpieczenia ). Reszta nie wymaga wyjaśnienia, układ jest tak prosty że opisywanie go, to tylko bicie piany.
  Pozdrówka

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  bobo
  Poziom 29  
  Offline 
  bobo napisał 1318 postów o ocenie 607, pomógł 69 razy. Jest z nami od 2002 roku.
 • flexghzflexghz
 • #2
  prosiak_wej
  Poziom 31  
  Powiedz, jakim programem projektowałes płytke.
 • #3
  Woytek130
  Poziom 16  
  Wszystko ok,ale ja wolę dpdt bez diody niż deptać po jakimś mikroswitchu .. przy agresywnej grze szybko się posypie ..
  pozdr.
 • flexghzflexghz
 • #5
  bobo
  Poziom 29  
  PCB projektuje w programie SprintLayout5.0
  Na pytania i sugestie pozostałych kolegów, a kto depta bezpośrednio po mikrowyłączniku?:D.
  Proszę zapytać takie firmy jak Boss, Digitech, Pearl, Behringer, Dephon i wiele innych, dlaczego stosują w swoich urządzeniach takie układy ( idea i zasada działania ) i mikrowyłączniki.
  Pozdrówka
 • #6
  daroslav15
  Poziom 15  
  Popieram zdanie kolegi bobo. przeciez mozna bez problemu calosc zrealizowac, zeby nie deptac po samym przycisku, ale tak jak czesto stosowac jakies klapki przyciskajace. Poza tym nie ma problemow z dostaniem zwiernych przyciskow chwilowych w solidnych metalowych obudowach. Swego czasu kupilem bardzo tanio na allegro z 15 sztuk takich, naprawde solidne ustrojstwa, w sam raz do takiego przelacznika. Pozdrawiam
 • #7
  ORMO_PL
  Poziom 19  
  bobo napisał:
  PCB projektuje w programie SprintLayout5.0
  Na pytania i sugestie pozostałych kolegów, a kto depta bezpośrednio po mikrowyłączniku?:D.
  Proszę zapytać takie firmy jak Boss, Digitech, Pearl, Behringer, Dephon i wiele innych, dlaczego stosują w swoich urządzeniach takie układy ( idea i zasada działania ) i mikrowyłączniki.
  Pozdrówka


  Switche w efektach powinny działać sprawnie i nie zacinać się. Podczas grania, choćby niewielkie zacięcie jest bardzo irytujące.
 • #8
  Paweł Es.
  Pomocny dla użytkowników
  Parę uwag:

  1. Zastosowanie mikroprzycisku tego typu do obsługi nożnej (nawet pośredniej) to nieporozumienie:

  a) trwałość jest żadna
  b) brak możliwości obsługi bezwzrokowej (brak wyczuwalnego kliknięcia)

  2. Czas od rozwarcia styku przycisku do zmiany stanu wyjścia pierwszego przerzutnika na zero wynosi ok. 8.5 ms, to za krótki czas na ustanie odbić styków, szczególnie przy operowaniu przyciskiem nogą i jego bardzo małym skoku.

  W podanym układzie trzeba zwiększyć pojemność kondensatora przy styku przycisku (zmiana stałej czasowej) lub zwiększyć wartość rezystora wejściowego pomiędzy stykiem a końcówką 6 lewego przerzutnika (obniżenie napięcia przełączania przerzutnika "Schmitta").

  Czas od rozwarcia styku powinien (bezpiecznie) wynosić 30-40 ms.

  3. W szereg ze stykiem przycisku powinien być włączony rezystor ograniczający prąd ładowania kondensatora wejściowego 100 n, bez tego mogą się pojawić w obwodzie trzaski przy włączaniu efektu (przenoszące się po liniach zasilania i przełażące przez bramki przełączające sygnał akustyczny.

  Ja bym proponował taki układ przełączania, sterowany przyciskiem przełącznym (np. mikrowyłącznikiem o odpowiednio wytrzymałej konstrukcji:

  Układ zastępujący Footswitch

  Przyciski można zastosować takie jak tu:

  http://www.cyfronika.com.pl/p_specjalne.htm

  albo coś jak niektóre te tu:

  http://www.piekarz.pl/index.php?page=offer&group=111&img=1

  np.

  http://www.piekarz.pl/index.php?page=offer&item=1235  4. Układy RC podłączone do wejść R i S drugiego przerzutnika (dwójki liczącej) są bez sensu, ze względu na bardzo dużą rezystancję tych wejść, tam nie płynie żaden prąd a dodatkowo jakieś zakłócenia zewnętrzne (częste w pracy na scenie) mogą powodować przypadkowe przełączenia przerzutnika (z wiadomym skutkiem).

  Wejście R powinno być podłączone bezpośrednio do masy a końcówka kondensatora przy wejściu S, to podłączona obecnie do masy powinna być podłączona do +zasilania. Dzięki temu w momencie włączania zasilania układu powstanie impuls jedynkowy ustawiający układ w pozycji BEZ EFEKTU (BYPASS).

  5. Przerzutniki w układzie CD4013 mogą a nawet powinny być zasilane z tego samego napięcia co bramki transmisyjne 74HC4066 dla uniknięcia jakichś cudów z elementami pasożytniczymi (niewidocznymi na normalnych schematach wewnętrznych pokazywanych w katalogach) w układach scalonych , które mogą powodować jakieś dziwne efekty w układzie.

  6. Ostatni problem to polaryzacja wstępna bramek transmisyjnych HC4066. Te bramki powinny mieć na wejściu i wyjściu układy centrujące sygnał w okolicy połowy napięcia zasilania, bo innaczej będą obcinały połowę sygnału (quasisymetrycznego względem masy układu). Dodatkowo bramki muszą mieć ten sam poziom składowej stałej po obu stronach, bo innaczej to w momencie przełączania będą występowały trzaski z powodu przeładowywania się pojemności w torze sygnałowym, co przy dużych wzmocnieniach wzmacniaczy może dawać bardzo nie przyjemne i niekontrolowane efekty "perkusyjne"
 • #9
  AREK0882
  Poziom 16  
  Witam .Układ jest dość ciekawym rozwiązaniem . w orginalnym schemacie z którego kolega Bobo korzystał był przekażnik ,ale dla minimalizacji funkcji kolega zastosował klucze analogowe i jestem ciekaw czy jak kolega Paweł es mówi czy nie ma jakis trzasków itp.
  Co do przełączników to można zastosować i takie jak komuś takie mikro nie pasują http://www.tme.eu/katalog_pics/f/4/8/f488ea40965b093ba38d1d5a919d064e/ps24b2.jpg
  zastosowanie taki switch może mieć duże jak ktoś chce samemu zrobić sobie Np 3 lub 4 efekty gitarowe w jednej obudowie albo jakiś przedwzmacniacz z paroma efektami w hedzie np dla pojedynczej sztuki układu trzeba zrobić płytkę itp ,oraz jakoś ten mikro zabezpieczyć przed cieżką stopą ;-).
  Pozdrawiam
 • #10
  bobo
  Poziom 29  
  Re, Paweł Es
  Trudno jest wzrokiem określić dźwięk kliknięcia, przynajmniej, ja nie potrafię.
  A ciekawe jak kliknięcie przełącznika słychać w trakcie grania, głośnego, np. na próbie czy koncercie.
  Co do układu, stosuje opisane układy od ponad 2 lat w różnych urządzeniach i opisanych przez kolegę "efektów" nie zauważyłem, może mam jakieś szczęście w zakupie idealnych elementów albo cudowną rękę? Tak na marginesie, istnieją urządzenia fabryczne np. DF2 czy DD2 f-y Boss gdzie stosuje się taki układ przełączania sygnału ( klucze ) i nie sądzę aby w/w firma dała się tak szpetnie nabrać. Rodzynkiem w całej zabawie jest to, że w układzie ma być zastosowany pojedynczy styk , a nie przełączający dwa sąsiednie. Niemniej Dziękuje za skądinąd ciekawe uwagi, wiedzy nigdy za wiele.
  Pozdrówka
 • #11
  Paweł Es.
  Pomocny dla użytkowników
  bobo napisał:
  y Boss gdzie stosuje się taki układ przełączania sygnału ( klucze ) i nie sądzę aby w/w firma dała się tak szpetnie nabrać. Rodzynkiem w całej zabawie jest to, że w układzie ma być zastosowany pojedynczy styk , a nie przełączający dwa sąsiednie. Niemniej Dziękuje za skądinąd ciekawe uwagi, wiedzy nigdy za wiele.
  Pozdrówka


  Nie chodziło mi o dźwięk kliknięcia, tylko wyczucie pojedyńczego przełączenia nogą, bez patrzenia na diody :) co raczej na takim małym przycisku membranowym może stwarzać pewien problem :)

  W którym to układzie stosowane są takie klucze (w wersji 4066 bez polaryzacji) ?

  http://www.freeinfosociety.com/electronics/schemview.php?id=126

  czy tu:

  http://www.schematicx.com/view-schematic/boss...-super-feedbacker-distortion-pedal-schematic/

  Z tego co widzę to są tam klucze na FET-ach ale mają jednak podane z obu stron Vcc/2 przez rezystory 1M lub klucz pracuje prądowo na poziomie sztucznej masy czyli też Vcc/2.

  Przyciski mają jednak rezystory szeregowe (100Ω) :)

  Rodzynek jak rodzynek, widać przyciski zwierne były tańsze choć komplikowały przełączanie :)
 • #12
  Farad1985
  Poziom 21  
  A czy może któryś z kolegów myślał nad rozwiązaniem foto optycznym takiego przełącznika, mój kolega zrobił układ z diodą i fotorezystorem, światło diody zamykane jest metalową przysłonką. Zrobił taki układ do hi-hat-u do perki elektronicznej. Taki układ jest praktycznie niezniszczalny.
 • #13
  Paweł Es.
  Pomocny dla użytkowników
  1. Można też z magnesem i czujnikiem Halla (z wbudowanym układem kształtującym.
  2. Można z transoptorem szczelinowym (niekoniecznie robionym na piechotę z diody LED i fotorezystora)
  3. Można z tensometrem.
  4. Można z czujnikiem pojemnościowym.
  5. Można z czujnikiem indukcyjnym.
  6. Można z czujnikiem ciśnieniowym.
  7. Można z akcelerometrem trójosiowym.
  8. Można z żyroskopem.
  9. Można z czujnikiem drgań.
  10. Można z krasnoludkiem samicą (dodatkowo wyczyści moduł po pracy) ;)

  tylko po co komplikować rzeczy proste ? :)
 • #14
  Freddy
  Poziom 43  
  Paweł Es napisał:
  .......

  W którym to układzie stosowane są takie klucze (w wersji 4066 bez polaryzacji) ?

  http://www.freeinfosociety.com/electronics/schemview.php?id=126

  czy tu:

  http://www.schematicx.com/view-schematic/boss...-super-feedbacker-distortion-pedal-schematic/

  Z tego co widzę to są tam klucze na FET-ach ale mają jednak podane z obu stron Vcc/2 przez rezystory 1M lub klucz pracuje prądowo na poziomie sztucznej masy czyli też Vcc/2.

  Przyciski mają jednak rezystory szeregowe (100Ω) :)

  Rodzynek jak rodzynek, widać przyciski zwierne były tańsze choć komplikowały przełączanie :)

  Ano właśnie kolego sam sobie zaprzeczyłeś. W podanych schematach, gdybyś uważnie patrzył, są zastosowane klucze 4066 !.

  Poza tym, układ opisywany przez bobo widziałem i sprawdzałem osobiście. Działa 100/100, bez żadnych trzasków pisków czy tym podobnych.
 • #15
  Paweł Es.
  Pomocny dla użytkowników
  Tylko najpierw zobacz w jakiej funkcji, bo bynajmniej nie jako przełączniki obejścia efektu ;)
 • #16
  Freddy
  Poziom 43  
  Paweł Es :arrow:
  a powiedz mi jeszcze, skąd wziąłeś czasy 8,5mS ?
  Cytat:
  2. Czas od rozwarcia styku przycisku do zmiany stanu wyjścia pierwszego przerzutnika na zero wynosi ok. 8.5 ms, to za krótki czas na ustanie odbić styków, szczególnie przy operowaniu przyciskiem nogą i jego bardzo małym skoku.


  Cytat:
  Tylko najpierw zobacz w jakiej funkcji, bo bynajmniej nie jako przełączniki obejścia efektu

  No faktycznie, a sygnał z kompresora (NE570) jest typowo cyfrowy :P
 • #17
  Matitronik
  Poziom 16  
  Wszystko okej tylko jeżeli pomyśli się nad zastosowaniem - czy w efekcie, czy jako FS do efektu sprzężonego ze wzmacniaczem etc. Jeżeli efekt to nawet ciekawe rozwiązanie, jednak jeżeli miałbym zastosować coś w FS'ie do mojego combo to jednak postawiłbym na przełącznik DPDT (chyba tak sie zwie) o chwilowym styku.
 • #18
  Paweł Es.
  Pomocny dla użytkowników
  Z symulacji tego układu z przerzutnikiem z histerezą ustawianą rezystorami 100k i 1MΩ Przy założeniu, że bramki przełączają w połowie napięcia zasilania (oczywiście dla różnych egzemplarzy układów może to się różnić co zmieni otrzymane czasy)

  Dodano po 4 [minuty]:  Cytat:
  Tylko najpierw zobacz w jakiej funkcji, bo bynajmniej nie jako przełączniki obejścia efektu


  No faktycznie, a sygnał z kompresora (NE570) jest typowo cyfrowy :P[/quote]

  Właściwie tuż przed cyfryzacją, bo te klucze pracują w układzie próbkująco pamiętającym tuż przed przetwornikiem A/C i też sygnał jest przesunięty względem masy.
 • #19
  Smołki
  Poziom 13  
  Mi się układzik bardzo podoba gdyż jest nieporównywalnie tańszy od przełączników DPDT i jest bardzo mały .Ja ostanio zrobiłem podobny układ tylko ja zamiast 4013 zastosowałem przerzutnik Ecclesa-Jordana na 2 bc547 a zamiast 4066 zastosowałem cd4052 wszystko działa bardzo fajnie kosztem niecałych 2 zł . W układach tego typu zawsze można pokusić się o zastosowanie przekaźników kontaktronowych tak jak w tym projekcie https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic898723.html i w tedy przełączanie sygnału bedzie mechanicznie tak jak w przyciskach DPDT . Na koniec elementem przemawiającym za tym że rozwiązania tego typu nie są złe jest to że prawie wszystkie firmy produkujące efekty takich rozwiązań właśnie używają i nie znam "czubka" który by przerabiał oryginalnego boss'a wsadzając przycisk DPDT...
 • #20
  Matitronik
  Poziom 16  
  Jakoś jednak uzależniony jestem do prostych rozwiązań :P
 • #21
  Freddy
  Poziom 43  
  Paweł Es. :arrow:
  Ciekawy jestem czym to symulowałeś, że wyszło Ci 8,5 ms ?
  Jaki to program, a może warunki rzeczywiste, analizator cyfrowy, lub oscyloskop ?
 • #23
  bobo
  Poziom 29  
  Wynika to z zasady działania, przełączania sygnałów, co mam nadzieję wyjasni rysunek. A poza tym, to nie ma znaczenia, w kostce są cztery klucze więc dlaczego jeden zostawiać w "kosmosie"?
  Układ zastępujący Footswitch
  Pozdrówka
 • #24
  tomeeh
  Poziom 24  
  Ten obrazek lepiej obrazuje zasadę działania, lecz nadal sądzę, że u dołu wystarczyły jeden klucz, zamiast dwóch połączonych szeregowo.

  Dlaczego zostawiać w "kosmosie"? No idąc tą drogą można by wykorzystywać nieużyte wzmacniacze operacyjne jako wtórniki, tylko co by to dało? Głównie zwiększenie szumu,
  więc chyba nie tędy droga.

  Ty dzięki dwóm kluczom zwiększasz rezystancję przełącznika dwukrotnie (a w I poście napisałeś, że szukałeś przełącznika o minimalnej rezystancji), podejrzewam, że szumy też są większe.

  Aczkolwiek rozumiem, że ze względu na symetrię układu kusi wykorzystanie obu kluczy...
 • #25
  Freddy
  Poziom 43  
  tomeeh napisał:
  ........
  Aczkolwiek rozumiem, że ze względu na symetrię układu kusi wykorzystanie obu kluczy...

  Właśnie w tym sęk te same warunki pracy, ta sama rezystancja w obu wypadkach.
  Oczywiście można było zastosować inny klucz np. 4016, lub 4052, ale znasz takie powiedzenie, gdy sie nie ma co sie lubi .... Bobo nie miał akurat takiego w domu :)
 • #26
  bobo
  Poziom 29  
  Zwiększenie rezystancji np. z 35 do 70 omów czy 100 do 200, nie ma az takiego znaczenia. Wybieranie elementów ( kluczy ) o jak najmniejszej oporności przejścia wynika też z faktu że, jest w czym wybierać przy relatywnie niskich cenach, więc dlaczego nie? Uwago napisane przez kolegę Freddy również maja racje bytu. Idąc na upartego można kupić ekstra kości które są dedykowane do takich przełączników, mieć prawie zerowe oporności przejścia, zapłacić sporo kasy i posiadać moduł przełącznika za 50$, pytanie; tylko po co i kto to doceni?
  Z reguły największe szumy powstają w stopniach wejściowych i o największym wzmocnieniu, w urządzeniach o jakich piszemy ( efekty muzyczne ) wszelkie szumy i zakłócenia likwiduje sie innymi sposobami niż wymiana, żartobliwie mówiąc, kabli miedzianych na złote.
  Na koniec, można oczywiście układ uprościć i wolny klucz wykorzystać do włączania np. saturatora z woda sodową lub gaśnicy, każdemu wolno robić co tylko zechce.

  Pozdrówka
 • #27
  Freddy
  Poziom 43  
  Kolego Paweł Es.
  Czy możesz udzielić odpowiedzi na moje pytanie ? Zależy mi na tym.

  Code:

  Ciekawy jestem czym to symulowałeś, że wyszło Ci 8,5 ms ?
  Jaki to program, a może warunki rzeczywiste, analizator cyfrowy, lub oscyloskop ?
 • #28
  Paweł Es.
  Pomocny dla użytkowników
  Freddy napisał:
  Kolego Paweł Es.
  Czy możesz udzielić odpowiedzi na moje pytanie ? Zależy mi na tym.

  Code:

  Ciekawy jestem czym to symulowałeś, że wyszło Ci 8,5 ms ?
  Jaki to program, a może warunki rzeczywiste, analizator cyfrowy, lub oscyloskop ?


  Symulowałem w Circuit Makerze.

  A tu uzasadnienie analityczne:

  Układ zastępujący Footswitch

  Napięcie Ux na wejściu bramki U1 wyraża się wzorem:

  $$Ux=Uwe+(Uwy-Uwe)*\frac{R1}{R1+R2}$$

  Dla uproszczenia przyjmuję, że Uwy=Ucc lub Uwy=0, napięcie Ux przyrównuję do napięcia przełączania bramki U1 wyrażone jako ułamek napięcia Ucc. Ponieważ interesuje nas zmiana z 1 na 0 to mamy Uwy=Ucc:

  $$a*Ucc=Uwe+(Ucc-Uwe)*\frac{R1}{R1+R2}$$

  Po przekształceniu napięcie progowe dolne wyraża się wzorem:

  $$Ud=Ucc*\frac{a*R2+(a-1)*R1}{R2}$$

  gdzie a leży w przedziale od 1/3 do 2/3 i oznacza gdzie względem Ucc bramka przełącza.

  Do momentu przełączania napięcie na kondensatorze zmienia się zgodnie z wzorem:

  $$Uc(t)=Uc0+(Ur-Uc0)*e^{\frac{-t}{Rr*C}}$$

  Uc0=Ucc (po wciśnięciu przycisku)
  Ur - napięcie zastępcze wynikające z dzielnika powstałego z rezystorów R1, R2 i Rezystora równoległego do C (po przełączeniu to napięcie spada do 0)

  Rr - rezystancja powstała z równoległego połączenia rezytora 100k równolegle do C oraz sumy R1+R2:

  Rr=100k||(100k+1000k)=91.67k

  Dla uproszczenia przyjmuję, że kondensator rozładowuje się do 0, chociaż tak na prawdę rozładowuje się do niezerowego napięcia, bo prąd płynący z wyjścia bramki U2 przez R1 i R2 powoduje jednak pewien spadek napięcia na rezystorze równoległym do pojemności.

  $$Ud=Uc0*e^{\frac{-t}{Rr*C}}$$

  Podstawiając:

  $$Ucc*\frac{a*R2+(a-1)*R1}{R2}=Ucc*e^{\frac{-t}{Rr*C}}$$

  czyli

  $$t\ \approx\ Rr*C*ln\ \frac{R2}{a*R2+(a-1)*R1} $$

  gdy bramka przełącza w połowie napięcia zasilania to czas wychodzi:

  t\ \approx\ 91.67k*100n*ln\ \frac{1000k}{0.5*1000k-0.5*100k}=7,3 ms

  ten czas jest zaniżony ze względu na to niezerowe napięcie odniesienia przy rozładowywaniu i przez ten prąd dopływający przez R1+R2 kondensator się rozładowuje trochęwolniej i w rzeczywistości wychodzi te 8.4 ms

  Jeżeli napięcie przełączania wynosi 1/3 Ucc to czas jest najdłuższy i wynosi ok. 12 ms (w rzeczywistości ok 15).

  Czyli jak widać i tak najsłuższy czas wynosi 15ms a to i tak trochę krótko i może czasami dawać przekłamania.

  I to by było na tyle :)
 • #29
  Freddy
  Poziom 43  
  Cytat:
  Symulowałem w Circuit Makerze.

  Tak też myślałem, że w czymś podobnym typu Crocodille. To są zabawkowe programy dla dzieci.
  Zrób symulację w Spice, lub EWB i porównaj swoje wyniki.

  Cytat:
  ...
  A tu uzasadnienie analityczne:
  ...

  Ciekawy jestem z czego skopiowałeś na żywca te wywody ?
  Pomyliło Ci sie nawet i skopiowałeś wywody odnoście wzmacniacza operacyjnego.
  Szkoda było Twojego czasu na szukanie w internecie.
  Gdybyś sie znał, jak powiadasz, to od razu byś stwierdził, że :
  1. stała czasowa to R*C, czyli w tym wypadku 10ms, bo wpływ reszty rezystancji jest pomijalny.
  2. czas propagacji CD4013 to około 200ns przy 5V a około 80ns przy 10V
  3. poziom przełączania, to nie połowa napięcia - 0 to poziom do 0.4V a 1- poziom powyżej 2.4V
 • #30
  Paweł Es.
  Pomocny dla użytkowników
  Freddy napisał:
  Cytat:
  Symulowałem w Circuit Makerze.


  Tak też myślałem, że w czymś podobnym typu Crocodille. To są zabawkowe programy dla dzieci. Zrób symulację w Spice, lub EWB i porównaj swoje wyniki.  Jak byś poczytał lub miał rozleglejszą wiedzę w programach do symulacji układowej, to byś wiedział, że większość programów pracuje na tej samej bibliotece dynamicznej od SPICE'a, pracującej na tych samych modelach elementów, zmienia się tylko interfejs użytkownika i ilość dostępnych funkcji. Na tej samej bibliotece (xspice.dll) działa np. Multisim.

  Tak wyglądają przebiegi na kondensatorze i wyjściu przerzutnika dla różnych napięć przełączania bramek:

  Układ zastępujący Footswitch

  Układ zastępujący Footswitch

  Układ zastępujący Footswitch  Cytat:

  Ciekawy jestem z czego skopiowałeś na żywca te wywody ?
  Pomyliło Ci sie nawet i skopiowałeś wywody odnoście wzmacniacza operacyjnego.
  Szkoda było Twojego czasu na szukanie w internecie.
  Gdybyś sie znał, jak powiadasz, to od razu byś stwierdził, że :

  1. stała czasowa to R*C, czyli w tym wypadku 10ms, bo wpływ reszty rezystancji jest pomijalny.
  2. czas propagacji CD4013 to około 200ns przy 5V a około 80ns przy 10V
  3. poziom przełączania, to nie połowa napięcia - 0 to poziom do 0.4V a 1- poziom powyżej 2.4V


  Wywody wyprowadziłem na żywca, bo nauczono mnie tego jakieś 20 lat temu na Politechnice Warszawskiej, gdzie także w ramach przymusu ;) przedmiotu obieralnego musiałem napisać program symulacji wybranego układu bez używania programu Spice (potem przemianowanego na PSPICE)

  Gdybyś się znał jako tu mnie krytykujesz, to byś wiedział, że:

  Ad 1. Analiza analityczna dotyczy rozwiązania ogólnego a wartości elementów podajemy na końcu, a takie rzeczy to się wyprowadza własnoręcznie (w kazdym razie jak ja się uczyłem, to tego jeszcze wymagali) a nie kopiuje z Internetu. ;)

  Do tego analiza dotyczy bramek, które też są wzmacniaczami, tyle, że rzadko się je używa w trybie liniowym, a tu mamy układ z dodatnim a nie ujemnym (używanym w układach wzmacniających) sprzężeniem zwrotnym dzięki czemu powstaje praca przerzutnikowa z histerezą.

  Ad 2. Czas propagacji CD4013 nie ma tu nic do roboty, bo stała czasowa w układzie jest jakieś 50000 razy większa od najdłuższego czasu propagacji bramek w przerzutniku D w tym układzie.

  Ad. 3 Proponuję przed podjęciem jakiejkolwiek krytyki, wgłębić się w literaturę fachową i raczyć zauważyć pewne różnice pomiędzy układami TTL, dla których szanowny przedpisca podał poziomy przełączania a układami CMOS serii 4000, bo to są dwie różne bajki elektryczne :)

  Pozdrawiam ;)