Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja elektryczna w starym mieszkaniu.

25 Paź 2009 22:46 5547 8
  • Poziom 9  
    Witam.
    Mam pytanie do elektryków.
    Mam problem z bezpiecznikami w starym mieszkaniu.
    Opis instalacji:
    Na budynku jest skrzynka z licznikami i bezpiecznikami do mieszkań. Z tego co pamiętam moim jest bezpiecznik B32 lub B34. Od licznika do mieszkania idzie gruby kabel. W mieszkaniu mam 3 bezpieczniki: 2 od łazienki (B16 i jakiś bez oznaczeń) oraz jeden od reszty mieszkania (B25 S191). Mieszkanie oprócz łazienki jest zrobione z cienkich kabli (nie miedzianych).

Dziś po raz pierwszy miałem problem z bezpiecznikiem:
    Do sieci były podłączone: lodówka, odkurzacz (1400W) i komputer. Wywaliło bezpiecznik. Od tego momentu przy włączonym komputerze + np. TV odkurzacz lub piekarnik - wywala bezpiecznik, który jest cały czas ciepły. Sąsiad (amator) stwierdził, że może gdzieś być zwarcie.

Z tego co wyczytałem to wymiana na większy odpada ze względu na cienkie kable.
    Jakieś sugestie? Mam wymienić bezpiecznik na nowy?
  • Sklep HeluKabel
  • Użytkownik usunął konto  
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Jak jest cały czas ciepły to
    Zły styk na samym bezpieczniku i/lub zwarcie w instalacji ALE
    Jakby to był tylko zły styk to by go nie wyłączało tylko po prostu by był ciepły, więc nieciekawie to wygląda, a aluminiowa instalacja lubi robić bardzo paskudne niespodzianki.
  • Poziom 9  
    Zapomniałem dodać, że bezpieczniki wyskakują po paru minutach po podłączeniu urządzeń, nie od razu. W tym momencie przy włączonym komputerze i lodówce nic się nie dzieje. Bezpiecznik jest ciepły ale nie tak jak wcześniej.
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Popraw styki (dokręć), od mocnego nagrzania też może wyłączyć nawet jak prąd nie przekroczy nominalnego.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Witam!
    Kol.Ten styk dolegający,nazywa się wstawka dolna.
    Od kiedy to wymienia się styki w wył.nadmiarowo-prądowym S191:?:

Ps.Autor wyraźnie napisał,jakie ma zabezpieczenia. :ganja:

Dodano po 41 [minuty]:

Witam!
    Kraker napisał.
    (Do sieci były podłączone: lodówka, odkurzacz (1400W) i komputer. Wywaliło bezpiecznik. Od tego momentu przy włączonym komputerze + np. TV odkurzacz lub piekarnik. )

Kol.Wyłącz z gniazdek wszystkie odbiorniki,z których wywalał Ci bezpiecznik.
    Załączaj na 1godz.każdy z odbiorników.Zobacz który z odbiorników,będzie: Ci
    wyłączał bezpiecznik,wyeliminujesz odbiornik który jest uszkodzony.:D
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    To że, grzeje się "bezpiecznik" może być też spowodowane nieznacznie większym poborem prądu. Np. wyłącznik instalacyjny B25 nie wywali przy poborze 27A, tylko będzie się grzał, a obwód rozłączy po pewnym czasie (np. 1 godzina) zabezpieczenie termiczne wewnątrz wyłącznika ("bezpiecznika"). Żeby cokolwiek powiedzieć to najlepiej byłoby zmierzyć pobór prądu za różnicówką i wtedy można by dalej kombinować. Jeżeli w instalacji byłoby zwarcie to wyłącznik różnicowo-prądowy wywalał by momentalnie, a nie po pewnym czasie.
  • Poziom 9  
    Dziś odwiedził mnie elektryk, który stwierdził, że jest ok. Najprawdopodobniej kabel aluminiowy nie był dokręcony (upomniał, żeby go dokręcać co jakiś czas). Jednocześnie stwierdził, że B25 jest lekko przegrzany. Tymczasowo do jutra przepiął mieszkanie do bezpiecznika B16 i zmienił styki, jutro ma wymienić B25 na nowy. Miał mały problem z połączeniem kabli z miedzi z aluminium ale jakoś sobie poradził.

Dziękuję wszystkim za rady.
    Zamykam