Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik prądu stałego-wymiana magnesów,uzwojeń.

Co_pat 26 Paź 2009 15:55 1978 1
  • #1 26 Paź 2009 15:55
    Co_pat
    Poziom 15  

Witam!

Chciałem zapytać czy ktoś wymienił, próbował wymienić magnesy w silniku prądu stałego na neodymowe. W jednym z moich urządzeń mam silniki które są idealne pod względem wymiarów i gabarytów ale mają zbyt małą moc dlatego pomyślałem o zmianie magnesów lub uzwojeń. Nie jestem pewien czy to ma sens dlatego wolę zapytać.

0 1
  • #2 26 Paź 2009 16:41
    MirekCz
    Poziom 35  

Zmiana magnesów może trochę zwiększyć sprawność silnika, ale moc wchodząca pozostanie ta sama, bo to jest zależne od oporu uzwojenia. Zmiana uzwojenia da większą moc, ale zmniejszy sprawność (co pochłonie część dodatkowej mocy) i skróci żywotność silnika, bo szczotki się zatrą. Takie numery przechodzą dużo łatwiej w silnikach bezszczotkowych.

Jak to ma być robot pracujący krótko to można się pokusić o zwiększenie napięcia na silnikach. Zmniejszy to ich żywotność, ale zdecydowanie zwiększy moc. Możesz przez większość czasu używać standardowego napięcia, a przy szlifowaniu ustawień logiki robota i w czasie zawodów zwiększyć napięcie. Nie polecam jednak próbować jeżeli nie masz zapasowych silników, bo bez silników wiele godzin pracy pójdzie na marne.

0