Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Tektronix
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zużycie prądu w mieszkaniu 45m2 208zł miesięcznie

26 Paź 2009 21:17 25168 31
  • Poziom 9  
    Witam od zawsze miałem wrażenie, że mam za duże zużycie prądu w mieszkaniu obecnie rachunki opiewają na kwotę 208zł, co mam w mieszkaniu lodówka poral sprawna, pralka elektroluks A+ nowa, tv plazma 37cali max 270w, drugi tv stara 21" bańka, komputer zasilacz 350w, 2 tunery sat jeden ponoć lubi szarpnąć i z 70w (dm8000). Oświetlenie kuchnia 5x50w halogeny na 300w trafo, łazienka 4x30w również jakieś trafo chyba 150, w pokojach zarówno jednym jak i drugim 4 x 30 wat halogeny, przedpokój 3 x 30 w halogeny, oczywiście świeci się tylko jak jest potrzeba pilnujemy aby na darmo nie świeciło się, tv jak w każdym no niech nawet zagra 6 godzin dziennie to i tak chyba za duże rachunki. Co zrobić aby zmniejszyć te opłaty, może zacząć od sprawdzenie licznika ewentualnie jakieś inne wskazówki?

Aha nie wiem czy istotne ale zdarza mi się, jak włączam światło w kuchni że mi wywala bezpiecznik może coś w tej instalacji w kuchni spaprałem zdaje się równolegle do trafa 300w (duży zwój miedzi) mam podpięte 5 halogenów czyżby tam się działy jakieś cyrki ?
  • Tektronix
  • Poziom 33  
    hmm... sama kuchnia ci ciągnie 250W. Zmień całe oświetlenie w mieszkaniu na świetlówki kompaktowe, a będziesz płacił co najmniej połowę mniej. Możesz rozważyć też diodowe oświetlenie. Halogeny jak i zwykłe żarówki szarpią sporo prądu i nie ma zmiłuj. U mnie (dom ok 250m2) prawie wszędzie są świetlówki. Jedziemy jeszcze na "prądzie budowlanym" a i tak rachunki nie przekraczają 160zł, no ale trzeba w to wliczyć dwa komputery chodzące non stop 24h/dobe przez cały rok, bez tego byłoby sporo mniej. Kiedyś jak mieliśmy zwykłe żarówki to rachunki były rzędu 400-500zł.
  • Poziom 22  
    Co do zadziałania bezpiecznika, to nie jest to niemożliwe, podczas załączenia urządzeń indukcyjnych dochodzi w pierwszej chwili do przepływu prądu nawet kilka razy przekraczającego ten znamionowy.

Przy takiej ilości odbiorników te 208zł to nic niezwykłego. Jednak jeśli masz wątpliwosci co do pracy licznika to dokonaj pomiarów czy działa on prawidłowo,.
    Jak nie masz do tego urządzeń to skorzystaj z tego co masz.
    Najpierw wyłącz wszystkie odbiorniki korzystając np z bezpieczników i zobacz czy licznik wyhamował i stanął, następnie podłącz tylko jedno urządzenie o stałym poborze prądu i zmierz czas ile sekund trwa obrót tarczy do okoła, na liczniku pisze ile obrotów to 1KW/h. Dalej to prosta matematyka, zawsze też można zadzwonić do zakładu energetycznego i poprosić aby sprawdzili licznik, układ pomiarowy.
  • Poziom 9  
    już się zastanawiałem nad oświetleniem opartym na diodach ponieważ często włączamy i wyłączamy raczej odpadają świetlówki (te przy starcie też dość lubią szarpnąć) i mimo, iż z pewnością zużycie spadnie to nie tak chyba jak przy ledach z tym że ledy nie dają tyle światła. Jak wygląda sprawa żarówek led mogę wykorzystać istniejące instalacje w kuchni np. zostawiam trafo 300w i zmieniam same żarówki na led 12v załóżmy 3W czy lepiej usunąć trafo i kupić ledy na 240v ?

Jakiej firmy kupić żarówki led, na co zwrócić uwagę przy zakupie widze są z dostępne z jedną diodą jak i wieloma co wybrać?
  • Tektronix
  • Poziom 37  
    Najlepiej sprawdź na włączonym świetle w kuchni jak obraca się tarcza (metodą wymieniona wyżej) a potem na analogicznym obciążeniu (w pokoju?). Coś podejrzane to wyskakiwanie bezpieczników. Na pewno to nie wina obciążeń indukcyjnych - bo te raczej 'hamują' prąd.
  • Specjalista elektryk
    Jeśli Ci zależy na jakości światła to nie zakładaj diód. Do oświetlenia dekoracyjego (półki, obrazy) jak najbardziej, do głównego - w żadnym razie.
  • Poziom 33  
    athcx napisał:

Aha nie wiem czy istotne ale zdarza mi się, jak włączam światło w kuchni że mi wywala bezpiecznik może coś w tej instalacji w kuchni spaprałem zdaje się równolegle do trafa 300w (duży zwój miedzi) mam podpięte 5 halogenów czyżby tam się działy jakieś cyrki ?

Witam .
    Ten " duży zwój miedzi " to prawdopodobnie transformator toroidalny - nic dziwnego ,że Ci czasami " wywala " bezpiecznik . :cry:
    Chcąc się pozbyć tego przykrego zjawiska należało by zabudować układ miękkiego startu transformatora :
    http://www.akcesoria.cnc.info.pl/softstart.htm
  • Poziom 9  
    wielkie dzieki za wszelkie wskazówki powoli zmieniam halogeny na świetlówki, co do trafo to faktycznie nie mam układu miękkiego startu i z pewnością to jest przyczyna wybijania co jakiś czas bezpiecznika ale w przypadku kuchni mam zamiar wymienić wszystkie halogeny na świetlówki w podobnych oprawkach z tym że na 220v w związku z czym pozbędę się trafo, co do oświetlenie diodowego faktycznie jeszcze za słabo świecą wiec z tego typu oświetleniem daje sobie spokój chyba że dekoracja
  • Poziom 21  
    ze swojej strony mogę poradzić przejście na taryfę G12W czyli weekendowa plus wieczory. Plusem jest elektroniczny licznik energii który prawidłowo zlicza zużycie. Większość tych mechanicznych zawyża i to dość mocno tak jakby specjalnie były podkręcone. U mnie po zmianie zużycie energii w kwh spadło o jakieś 25 % mimo iż nie zmieniłem stylu życia i rachunki poprzednio jak i obecnie są bardzo zbliżone. Na starym polskim liczniku było to średnio 1800 kWh na 2mc obecnie to około 1300-1400 kWh na 2 mc. Czyli różnica dość znacząca.
  • Poziom 9  
    @doxent co muszę zrobić aby przejść na taką taryfę, są jakieś specjalne procedury?

jest jakaś inna cena z taką taryfą?
  • Poziom 21  
    Wystarczy podpisać umowę w zakładzie energetycznym, przyjdą i wymienią licznik. Tylko trzeba sprawdzić czy na liczniku jest ustawiona właściwa data i godzina. Mi na przykład przywieźli licznik nie ustawiony który miał datę o 2 miesiące wcześniejszą. Po interwencji telefonicznej instalator poprawił datę i godzine jeszcze w tym samym dniu.
  • Poziom 10  
    Nie wymieniaj na świetlówki, w świetlówkach świecą opary rtęci, pomyśl co się dzieje z twoim domem, jak taka świetlówka pęknie!!!

1) Kuchnia 250W, o kurde.... Ja mam kuchnię 12m2(chyba duża) i żarówka setka wystarcza, a ściany aż tak jasne nie są(utrzymane w toni mniej więcej ciemny dąb).
    2) W łazience masz 120W, u mnie (4m2) wystarcza żarówka 60W(jasne kafelki).
    3) Nie siedź cały dzień przed telewizorem, po co dajesz sobie robić wodę z mózgu? Idź na spacer, randkę, popływać.
    4) Wyłączaj komputer.
    5) Zakup sobie przedłużacze z pstryczkiem i wypstryczkowywuj telewizor i tuner, komputer i monitor, jak wychodzisz, śpisz.... Wyłączone sprzętu biorą więcej prądu niż Ci się śniło.

To tylko przykłady, ja zużywam miesięcznie prądu za 70zł(jeszcze są 4 pokoje w każdym seta) i wcale nie oszczędzam.

Takie oświetlenie o jakim piszesz sugeruje, że malowałeś ściany na BARDZO Ciemne kolory, radziłbym to zmienić, bo stąd bierze się prawdopodobnie większe zapotrzebowanie na światło, ale najwięcej u Ciebie zżera sprzęt elektroniczny.
  • Poziom 41  
    Witam
    Wyłącz wszystko i lodówkę a następnie policz obroty licznika. W ten sposób będziesz wiedział ile wszystkie urządzenia ciągną na standby. U mnie było 60W, co daje już z 20kWh na miesiąc. Plazmę staraj się ustawiać na jak najmniejszą jasność, czym ciemniej tym mniej ciągnie (nie działa to na LCD). Zrobiłem oświetlenie LEDowe o mocy 18W w kuchni 7m² z białymi ścianami i jest za jasno. Moje oświetlenie w kuchni:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1424656&highlight=
    Żarówki LED na allegro to praktycznie wszystko szajs chiński, sam musisz zrobić z prawdziwych LED mocy renomowanych firm.
  • Poziom 22  
    To podaj jakie firmy renomowanych. Bo Osram czy Philips produktują w chinach.
  • Poziom 10  
    airbites napisał:

Wiesz jak wygląda kontrola jakości w chińskiej fabryce?!

Sprawdza się produkt, czy jest dobrej jakości, jak tak, to philips, jak nie to no name. Także chińszczyzna pod marką philips to przebrane i najlepsze produkty jakie są w stanie zaoferować nam chiny.
  • Specjalista - oświetlenie sceniczne
    Ja mam w domu:
    Jeden pokój - 1x40W żarówka
    Drugi pokój - 2x25X żarówka
    Wnęka - 1x40W żarówka
    Przedpokój - 1x 40W żarówka
    Kuchnia - 1x60W żarówka
    Łazienka - 3x35W halogen

Do tego komputer, lodówka i 2xTV zwykłe.
    No i nie przejmując się zbytnio płacę 100-120zł

Tak więc przy Twoich odbiornikach (zwłaszcza przy tych wszystkich halogenach i TV 270W) te 200zł wydaje mi się raczej dość normalną kwotą.

U Ciebie sama kuchnia (250W) bierze tyle co prawie wszystkie pomieszczenia u mnie...
  • Poziom 28  
    Dom 150m2, żarówki energooszczędne lumax pomiędzy 26 a 32W ok 20szt. + kilka zwykłych 60W piwnica, na zewnątrz halogeny z czuj ruchu, 6xUPS w tym 2 szt 1500AV, zamrażarka, lodówka, kuchenka elektryczna (piekarnik) , piec CO, sprzęt RTV wszystko na czuwaniu, 3 kompy z czego 1 pracuje 24h i normalne użytkowanie sprzętu AGD i RTV bez zbytniej oszczędności - miesięcznie płacę średnio 150PLN.
  • Poziom 10  
    Witam

Miałem ten sam problem, kupiłem sobie WATOMIERZ miernik licznik energii elektrycznej pomierzyłem sobie i wyszło mi że mój komputer chodzący bez przerwy pobiera bez przerwy 200-220Wat oraz urządzenia na stand by choćby dekoder telewizji N 20W. Rozwiązaniem było zaopatrzenie się w gniazdka cieciowe sterowane pilotem i przejście na laptopa. Spadek zużycia mojej energii zmniejszył się o 60%.
  • Poziom 18  
    Kiedy zmieniałem stacjonarnego kompa nieświadomie złożyłem prądożernego potwora, jak przyszedł rachunek, wymiękłem, 1kWh na 4 godz pracy dało niezłą kwotę, szybko nabyłem laptopa.
    Moim zdaniem świetlówki kompaktowe są tańsze niż LED a światło przyjemniejsze

https://www.hurt.com.pl/?o=shpc&i=20

https://www.hurt.com.pl/?o=shpc&i=261

Prostym sposobem jest kupić w Castoramie licznik za ok 25 PLN dołączyć przewód z wtyczką i wyjście z gniazdem, podłączenie przez taki licznik urządzeń pozwoli ocenić pobór prądu, dla bardziej wymagających wersja elektroniczna

http://allegro.pl/item806267561_licznik_zuzycia_energii_pradu_miernik_mocy_f_vat.html
  • Specjalista elektryk
    A czy taki licznik na wykonuje na pewno pomiar RMS - rzeczywistych wartości?
    W dobie elektroniki z różnym cos fi to takie elektroniczne cudo często mierzy pozorne wartości.
    Prawdę powie zwykły, mechaniczny, indukcyjny licznik.

PS: Zależy jaka to jeszcze konfiguracja, ale 250W ze standardowego komputera w spoczynku to już chyba przesada, 2x za dużo.
  • Poziom 13  
    adi1 napisał:
    wyszło mi że mój komputer chodzący bez przerwy pobiera bez przerwy 200-220Wat

cóż to za potwór jest ? ;d coś mam wrażenie, że twój pomiar był obarczony gigantycznym błędem (zasilacz impulsowy to nie rezystor)
  • Poziom 26  
    200W jako średnia wartość pobieranej mocy przez komputer jest jak najbardziej prawdopodobna. W stanie bezczynności dobry komputer pobiera ok 120W ale pod obciążeniem może nawet ponad 300, więc średnio wychodzi 200W.
  • Specjalista - oświetlenie sceniczne
    Tak czytam i czytam, i doszedłem do wniosku, że chyba czas przenieśc wył. sieciowy zasilacza komputerowego z obudowy zasilacza na panel przedni...

mil999 - czy ta wartość 120W na StandBy jest zmierzona, czy to tylko domysły?
  • Poziom 16  
    Chyba 120W na nie obciążonym komputerze a nie przy wyłączonym.
  • Poziom 33  
    LuckyDj napisał:
    Tak czytam i czytam, i doszedłem do wniosku, że chyba czas przenieśc wył. sieciowy zasilacza komputerowego z obudowy zasilacza na panel przedni...

Witam .
    A nie prościej - listwa z wyłącznikiem , jednym ruchem wyłączysz cały zestaw komputer , monitor , drukarkę itp. :D
  • Poziom 15  
    airbites napisał:

Witam.

Philipsa produkują jeszcze w Pile i Pabianicach.

Pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    darek_wp napisał:
    Dom 150m2,- miesięcznie płacę średnio 150PLN.

Powiedz Mi jak to możliwe,bo ja mam dom 100 m2,bywam tylko wieczorami(praca :( )
    i nie mogę zejść poniżej 230 PLN.Nie mam w domu ani jednej zwykłej żarówki,same świetlówki i ledy,2 kompy,i normalny zestaw AGD-żadnych cudów.Przyłącze mam nowe ,licznik też,więc wykluczam błędy pomiarowe.O co chodzi???