Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prosty zasilacz laboratoryjny SN1533

meteor77 26 Feb 2021 21:59 230157 403
    MICHAŁ6201
    Level 16  
    Tylko pytanie co?

Przy zmniejszeniu napięcia wyjściowego do 10V przy podłączeniu tej małej żaróweczki, napięcie wyjściowe podnosi się o prawie 0,5V!!

Podmieniłem wzmacniacz operacyjny z LM358 na TL072. Piszczenia brak, ale nie mam regulacji ograniczenia prądowego i napięcie schodzi najniżej do 3,5V, więc odpada.

Może jakieś trefne te wzmacniacze operacyjne kupiłem? Ale włożyłem inny LM358 i taka sama sytuacja z piszczeniem tranzystora.

I rozwiązałem problem z piszczącym tranzystorem :)
    Rezystor R10 dochodzący do bramki IRFP9140 na jednym ze schematów SN1533 miał wartość 100K i taki rezystor ja wstawiłem. Zmieniłem teraz jego wartość na 1K i tranzystor nie piszczy. Regulacja prądu i napięcia ok.
    Przy większym obciążeniu tak około 2A zasilacz delikatnie zawyża napięcie wyjściowe. Dlaczego?
  • IGE-XAOIGE-XAO
    MICHAŁ6201
    Level 16  
    A jaki kondensator C8 będzie najlepszy na wyjściu tego zasilacza?
    Elektrolityczny Low ESR 10uF/35V, a czy może ceramiczny MLCC 10uF/35V?
  • IGE-XAOIGE-XAO
    08091965marek
    Level 9  
    A co myślicie o tym transformator ,układ prostowniczy wraz z kondensatorami + przetwornica DC/DC step down 300W oraz woltomierz 0-100V amperomierz 0-10A [
    08091965marek
    Level 9  
    Myślę raczej o czymś takim:
    Prosty zasilacz laboratoryjny SN1533 Prosty zasilacz laboratoryjny SN1533 Prosty zasilacz laboratoryjny SN1533
    Transformator można użyć taki jaki akurat posiadamy + mostek i kondensatory filtrujące.
    Henry(k)
    Level 30  
    No to co tu dużo myśleć, składaj jeżeli taki jest dla Ciebie wystarczający.
    Konstrukcja na XL4016, napięcie wyjściowe od 1.2V do 35V (jeżeli chcesz od 0V to niestety), wejście max 40V. Dodaj wentylator jak większe prądy chcesz ciągnąć.
    Tu masz test tej przetwornicy:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3434421.html
    08091965marek
    Level 9  
    Odpowiem w ten sposób elektronikę traktuję jako zabawę po to aby zabić czas w długie dni zimowe. Dawno temu zbudowałem zasilacz na ua723 który służy mi do tej pory. Niedawno zrobiłem zasilacz z ATX zrobiłem z dwóch przetwornic jedna podwyższająca a druga obniżająca napięcie na tych przedstawionych z wcześniejszego postu plus przetwornica podwyższająca napięcie. Teraz chciałbym zrobić jeszcze raz zasilacz z projektu SN1534 chyba że zrobi się ciepło i wiadomo zmienią się priorytety. Pod spodem zasilacz z ATX który zrobiłem na przetwornicach, zmieniłem radiatory i dodałem 2 wyjścia USB.
    Prosty zasilacz laboratoryjny SN1533 Prosty zasilacz laboratoryjny SN1533 Prosty zasilacz laboratoryjny SN1533 Prosty zasilacz laboratoryjny SN1533 Prosty zasilacz laboratoryjny SN1533
    Henry(k)
    Level 30  
    Podobnie hobbistycznie robię. Kiedyś zasilacz podwójny na L200 +2x 2n3055. Potem zachciało mi się zrobić ten z tego wątku bo będzie lepszy. No i zrobiłem te 2x30V, dałem wieloobrotowe porządne potencjometry, pomiar napięcia i prądu osobno na każdy kanał I co? Jak już tu w wątku osoby pokazywały, nie jest to fajna konstrukcja, zasilacz bardzo lubi siać po zasilaniu na przykład 2Vpp kilka-kilkanaście kHz przy 12V na nieliniowym obciążeniu. Jak dam żarówkę to tego nie ma. Praktycznie go więc w ogóle nie używam, nie mam jakiejkolwiek ochoty do niego wracać i chyba taki moduł jak linkowałem z chin kupię i zabuduję bo trochę szkoda pudła z fajnym trafem.
    Ogólnie same problemy.
    Aktualnie używam fabrycznego zasilacza liniowego jednokanałowego który zdobyłem za grosze. Zrobiłem sobie tylko galwanicznie odseparowany od sieci zasilacz regulowany 0...400VDC do diagnostyki i uruchamiania zasilaczy z przetwornicami bo tego mi brakowało.

Pozdrawiam.
    08091965marek
    Level 9  
    Ja również po przeanalizowaniu tematu chyba sobie też odpuszczę ten zasilacz , dzisiaj są takie czasy że Chińczycy zalewają nas towarami jakość jest różna ale elektronika stoi na niezłym poziomie. Ostatnio przeglądałem testy zasilaczy impulsowych i wyniki były naprawdę zadowalające dlatego myślę że chyba lepiej kupić na AliExpress lub na Allegro no chyba że nie ma się co z czasem robić, lub zalegają podzespoły elektroniczne i chciałoby się coś samemu zrobić bo szkoda wyrzucić tak jak w moim przypadku . Myślę jednak że ekonomicznie jest to nieuzasadnione i lepiej jest kupić coś gotowego i używać to od czasu do czasu, tylko wtedy to już nie jest taka fajna zabawa . Kończąc myślę że albo kupić coś konkretnego na internecie i się z tego cieszyć albo dalej tracić pieniądze na niedopracowane projekty ot taka to dzisiejsza prawda .
    Jawi_P
    Level 35  
    A możecie wrócić do pierwotnego wątku? Naprawdę zwierzenia o tym, że lepiej kupić gotowca w internecie za przysłowiowe 5zl, tej fantastycznej chińskiej myśli technicznej nie jest przedmiotem tego tematu.
    08091965marek wrote:
    Myślę jednak że ekonomicznie jest to nieuzasadnione i lepiej jest kupić coś gotowego

I tym sposobem DIY nie ma sensu.
    08091965marek
    Level 9  
    Ma Pan w zupełności rację ,tylko że jako amator w tych sprawach chciałbym przynajmniej dostać schemat który nie będzie mi stwarzał problemu ze zrobieniem tego zasilacza bo po prostu nie mam takiej wiedzy jak Wy panowie i nie chciałbym tracić czasu na szukanie błędów i zniechęcać się do podejmowania następnych projektów.
    Dareks
    Level 20  
    A wiesz jak się zdobywa wiedzę?

Właśnie poprzez poświęcanie czasu na rozwiązywanie problemów przy uruchamianiu bieżących projektów. A co będzie jak przy następnym projekcie natrafisz na problemy?. Będziesz dalej szukał następnego układu - może zadziała?. Kiedyś ktoś ładnie powiedział,że jak się buduje jakieś urządzenie i ono od razu działa to znaczy że jest coś nie tak. Powiem Ci że to jest Święta Prawda. Mogę Ci to poświadczyć moją wieloletnią praktyką
    damian1115
    Level 31  
    Kolega " Dareks" świetnie przedstawił Tobie całą sytuację.
    Bo jeżeli będziesz zmuszony do myślenia podczas realizacji jakiegoś projektu to wtedy nabywasz wiedze. A jak składasz kity to tak jak byś puzle układał, oczywiście również musisz myśleć, ale wtedy skupiasz się na czym innym, doborze puzli.
    Ja również zbudowałem ten zasilacz pana Bartłomieja, owszem przysporzył mi trochę kłopotów, ale nie zamienił bym go na inny projekt. Jest stabilny, nie sieje zakłóceń, ograniczenie prądowe działa wyśmienicie, regulacja napięcia dokładna.
    Ja w tym temacie pojawiłem się pierwszy raz na stronie 12. post 343.
    Jeśli chcesz to przeczytaj jak go opisałem w DIY.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3630957.html

Z poważaniem.
    08091965marek
    Level 9  
    Dzięki Panowie za rady i spostrzeżenia właśnie zakupiłem części i po świętach zmierzę się z tematem i spróbuję jakoś złożyć zasilacz ze schematu SN 1534, chyba że przeszkodzi mi ładna pogoda i wtedy odłożę projekt na jesienne dni.