Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bezpieczeństwo, a monitory i TV

Krzysiek007 23 Cze 2004 14:46 1050 14
  • #1 23 Cze 2004 14:46
    Krzysiek007
    Poziom 20  

Witam.

Mam pytania dotyczące napraw i bezpieczeństwa monitorów i TV:

a)Czy można odpiąć płytkę tą, co jest na kineskopie (dziale) ?
    b)Czy można odpiąć anodę od kineskopu?
    c)-------II------- cewki od odchylania?
    d)-------II------- te jakieś fikuśne masy od kinola?
    e) i tak ogólnie odpiąć całą płytę z elektroniką i podłączyć do prądu i zacząć mierzenie pod napięciem?

• #2 23 Cze 2004 16:45
    nygma
    Poziom 14  

a) TAK
    b) NIE
    c) NIE
    d) TAK
    Co do anody to tego nie proponuje robic, a szczegolnie odradzam po zdjeciu kapturka wlaczac sprzet. 25kV daje luk z dosc sporej odleglosci i mozna zalatwic siebie, a sprzet na pewno. Co do cewek to w niktorych sytuacjach mozna je odlaczyc. Jesli walczysz z poziomem i chcesz sprawdzic czy to czasem cewki nie przywieraja. Trzeba jednak pamietac, ze cewki odchylania (szczegolnie sekcja pozioma) stanowia wraz z tranzystorem wykonawczym i kondesatorami powrotu obwod rezonansowy. Odpiecie indukcyjnosci przestraja obwod i tranzystor moze tego nie wytrzyma, a moze i cos jeszcze!

• #3 23 Cze 2004 16:55
    adi-niunio
    Poziom 22  

nygma napisał:
    Co do anody to tego nie proponuje robic, a szczegolnie odradzam po zdjeciu kapturka wlaczac sprzet. 25kV daje luk z dosc sporej odleglosci i mozna zalatwic siebie, a sprzet na pewno.

nawet jak sie wcześniej zewrze anode do masy ????????

w szkole nauczyciel mówił że tak sie robi

• #4 23 Cze 2004 18:13
    nygma
    Poziom 14  

Tylko nie bardzo widze sensu robienia tego. Nigdy nieodwazylem sie na taki eksperyment, ale widaje mi sie, ze to jednak zwarcie i to takie konkretne. Moze mu chodzilo o rozladowanie kineskopu. Kineskop gromadzi dosc spory ladunek i mozna sie zdziwic. Kiedys pieprznelo mnie na drugi dzien jak wkladalem kapturek w kineskop. Dlatego przed odlaczeniem trafo od kinola trzeba ostroznie podniesc kapturek i za pomoca sondy rozladowujacej rozladowac do masy. Tylko nie wiem po co to cale zamieszanie. Ja wyciagam plyte (kabel od powielacza jest z zapasem), przekladam na bok i mam pole do popisu!

• #5 26 Cze 2004 14:37
    Krzysiek007
    Poziom 20  

Witam.
    Przy odpiętej całej płytce od działa i zostawieniu anody przy kinolu i jeszcze odepnę masy od kineskopu to to niema sęsu!!! To wyjdzie na to samo jak by anoda wisiała w powietrzu.
    Mam jeszcze takie pytanie jakie jest maksymalne napięcie na płytce od działa??

(Wybaczcie, ale jestem początkujący w tej sprawie i wolę wiedzieć, na co mam uważać.)

• #6 26 Cze 2004 15:12
    nygma
    Poziom 14  

Chodzilo mi o wyjecie plyty glownej, bez odlaczania plytki z kineskopu i cewek odchylajacych. Masa na kineskopie (te linki oplecione wokol kineskopu) sluza tylko do zbuerania ladunkow, a sa takiej dlugosci, ze bez ich odczepienia raczej nie da sie nic zrobic. Poza tym nadal nie wiem co ma dac odpiecie powielacza od kinola. To mi wyglada na rozwazania czysto akademickie.!!!!!!!!

• #7 26 Cze 2004 15:17
    TadeuszZ
    Poziom 21  

Co do punktu d nie za bardzo się zgodzę, że bezkarnie można odpiąć masę od kinola. Są przypadki uszkodzenia procka przez takie działanie.

• #8 26 Cze 2004 15:28
    candle
    Spec od monitorów

krzysiek007: kto pyta wielbladzi
    nygma: widze debilizm postepuje :lol: rob tak i opowiedz sw. piotrowi jak sie do niego dostales :twisted:

• #9 26 Cze 2004 15:29
    nygma
    Poziom 14  

Wydaje mi sie, ze uszkodzenie procka moze wyniknac tylko z okazji wyladowan ladunkow z maski do ukladu. Odpiecie nie oznacza bezwladnego rzucenia. Poza tym czesto przewody masy maja niezaizolowane koncowki do przykrecenia do chassis, dlatego chocby z powodu mozliwosci mechanicznego zwarcia na plycie trzeba je jakos bezpiecznie umocowac!

• #10 26 Cze 2004 16:00
    remot
    VIP Zasłużony dla elektroda

Temat założony w dziale - "Początkujący..." - i dobrze - to można zrozumieć.
    Co do postów, hmm...
    :arrow: nygma - czy mam cię cytować? Spróbuję bez cytowania. Większość z tego co napisałeś to totalne nieporozumienie - to nie są żadne rady
    :arrow: adi-niunio - czy ty dobrze zrozumiałeś nauczyciela? - z twego postu wynikałoby, że zwierasz kapę do masy i włączasz sprzęt - a przynajmniej ja tak to rozumiem
    :arrow: Krzysiek007 - radziłbym jednak rozpoczynać zabawę w elektronikę od urządzeń, w których nie występują napięcia wyższe, niz np.50V

• #11 26 Cze 2004 16:53
    adi-niunio
    Poziom 22  

remot napisał:
    :arrow: adi-niunio - czy ty dobrze zrozumiałeś nauczyciela? - z twego postu wynikałoby, że zwierasz kapę do masy i włączasz sprzęt - a przynajmniej ja tak to rozumiem

pisze co nauczyciel mówił, i sam nieoficjalnie widziałem jak to robił ( oczywiście po godzinach, bo takich rzeczy na lekcjach robić nie wolno) : kabel zakończony krokodylkiem podpinał na tą metalową linke wokół kineskopu, czyli na mase, a drugi koniec kabla z przedłużką w formie śrubokręta wciskał pod kaptur, po usłyszeniu małego trzasku (rozładowanie) kaptur ściągał.

Facet ma swój warszat rtv, ale myśle że kitu nam nie wciskał..... jak mówił że tak sie robi żeby chassis wyciągnąć.

p.s. teraz zauważyłem ze może wcześniej troszke źle napisałem (wprowadzajać cytat) no oczywiście bez włączania urządzenia.

kolejność taka : : zwieranie ---> wyciągniecie chasis ----> sprawdzanie elementów ---> w przypadku właćzenia, to znowu należy kaptur nałożyć

• #12 26 Cze 2004 16:59
    remot

O - i teraz jest to dla czytających zrozumiałe.

• #13 26 Cze 2004 17:02
    Krzysiek007
    Poziom 20  

Witam

Cytat:
    Krzysiek007 - radziłbym jednak rozpoczynać zabawę w elektronikę od urządzeń, w których nie występują napięcia wyższe, niz np.50V

Nie prosiłem o rady, czym mam się zająć tylko napisałem w poście, czego oczekuję i ten post wystawiłem tylko, dlatego że zacząłem naprawiać monitorki na swój własny użytek i jak narazie z moimi metodami to dobrze, że żyje, bo wywnioskowałem, że są bardzo ryzykowne te moje naprawy :D i o dziwo, że mnie nie walnęło te ładnych parę kv i bym kogoś prosił żeby napisał, co można odpinać bez stresu!!! i że mnie nie walnie za chwilkę ładnych parę v, bo jak na razie to robiłem monitory i tv wyciągając całą płytę i mierzyłem, co chciałem pod napięciem sieci i asz mnie zaczyna dziwo brać, że mnie nie popieściło, (bo te moje naprawy to były tak wykonywane kilka lat temu i nabrałem więcej rozwagi, Jeszcze bym zaproponował w dziale monitory na wstępie umieścić zasady bezpieczeństwa z pracom monitora, co można a co nie odłanczać, bo znam takich domowych majster klepków, którzy brali się za naprawę monitora nie mając pojęcia, że tam jest ładnych parę kv i jak im to uświadomiłem to nie chcieli nawet wierzyć :)tłumacząc się tym jak to możliwe skoro w sieci jest 230v tak, więc wszystko mówi samo za siebie :lol: ) ten post jeszcze powstał po to czy sam jeszcze do tej pory nie popełniam jakiś głupich błędów, które mogłyby się źle skończyć dla monitora a w najgorszym przypadku dla mnie.
    Za wszelką pomoc wielkie dzięki :!:

• #14 26 Cze 2004 20:22
    remot

:arrow: Krzysiek007
    Dobrze, że swój temat umieściłeś w tym dziale - bo nie każdego użytkownika stać na to by przyznać się , że jest początkującym.

Reasumując - naprawa monitora jest przedsięwzięciem o wiele trudniejszym niż telewizora. Z wielu powodów. Zaczynając od często bardzo nieciekawej konstrukcji mechanicznej a na rozbudowanych - w porównaniu z telewizorem - układach zasilania i odchylania kończąc.
    Sposób wykonywania pomiarów jak i naprawy będzie najczęściej różnił się w zależności od typu monitora ale w żadnym przypadku nie należy odpinać mas kineskopu ( o kapie nie wspominając ) bo może to doprowadzić do dalszych uszkodzeń i "załapania się" na porażenie ze strony wysokiego napięcia - a wlaśnie bezpieczeństwa dotyczyła uwaga skierowana do ciebie

• #15 26 Cze 2004 21:20
    Krzysiek007
    Poziom 20  

Witam ponowani.
    Ale dlaczego miałbym się bać przyznać, że jestem początkujący nawet najlepsi fachowcy kiedyś prosili o pomoc no chyba, że już dzisiaj o tym zapomnieli, ale z tego, co tu widzę na tym forum to nawet starzy wyjadacze elektroniki i nie tylko są skłonni do podzielenia się swoją wiedzą z mniej doświadczonymi.

Mam jeszcze takie pytanie jak można odpalić monitor bez podłanczania do PC.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME