Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układy cyfrowe: komparator sterujacy licznikiem

26 Paź 2009 23:56 5992 10
  • Poziom 9  
    Witam mam za zadanie zmontować z tych oto elementów 7400 7404 7408 7407 7410 7430 7440 7442 7450 7472 7474 7475 7483 7485 7486 7490 7492 74121 74150 74153 74154 74157 74165 74181 74193 74198 komparator dwóch liczb który będzie sterował licznikiem w następujący sposób A>B licznik modulo 6 jezeli A=B licznik modulo 8 jeżeli a<B licznik modulo 9. Z wymienionych elementów wybrałem komparator 7485 selektor danych 74150 licznik 74193 inwertery 7404 oraz cztero wejściowe buforowe bramki NAND 7440. Mój wstępny schemat wygląda tak:

Układy cyfrowe: komparator sterujacy licznikiem

na schemacie są bramki AND jeszcze, ale będą zamienione na NAND i wtedy zmieni się podłączenia z Q no i wstawi się gotowy układ z inwerterami zamiast tych na rysunku.

Moje pytanie brzmi czy jest to dobrze zaprojektowany układ i czy ma szanse działania?
  • Pomocny dla użytkowników
    Czy ma szanse działania to się okaże przy uruchamianiu. :)

Jeżeli nie masz narzuconego kierunku zliczania licznika modulo N to możesz go także ustawić na liczenie w dół od zadanej liczby i wykorzystać wejścia programujące.
  • Poziom 36  
    Wszystko na razie OK a w praniu zobaczysz efekty. Weź pod uwagę,że nie masz (może nie potrzebny) układu wstępnego zerowania a jak (przynajmniej mnie) uczy praktyka licznik modulo N może ,,wskoczyć" przy włączeniu urządzenia na wyższe wartości i po kilku zliczeniach sam przejdzie do liczenia od zera.
  • Poziom 9  
    cirrostrato mógłbyś bliżej określić o co ci chodzi.
  • Poziom 16  
    Jeżeli to będa np układy CMOS to wystarczy że sobie ręką machniesz nad układem i połapie jakieś "fałszywe stany" a dodatkowo po włączeniu mogą się ustawić losowe poziomy logiczne na różnych wejsciach więc układ moze sam sobie pozyc własnym zyciem
  • Poziom 9  
    jakaś wskazówka jak ten układ zerujący zrobić... tylko jest problem... płytka dostępna w laboratorium jest określonej wielkości i podobno cięzko na niej zmieścić więcej niz 6 elementów (zwłaszcza że będzie to moje pierwsze tego typu zadanie) a ja już 6 elementów używam.
  • Poziom 36  
    jurand0289 napisał:
    cirrostrato mógłbyś bliżej określić o co ci chodzi.
    W technice cyfrowej każdy układ liczy do 2*n czyli dekada licząca to licznik do 16 ,,skrócony" aby liczył do 10. Nie znam dokładnie bebeszków 4026 ale jeśli robisz licznik ze scalaka liczącego do 2*4(czyli do 16) skracając go aby liczył do 10 to w momencie włączenia urządzenia licznik (liczniki) mogą się ustawić w przypadkowym stanie 0-9 lub w zabronionym np. 10,11,12,13,14 lub 15 , wtedy dekoder na LED pokazuje cuda. Być może ,że 4026 jako gotowy układ dekady liczącej nie wskakuje na te (zabronione) stany. Najlepiej połącz dwie dekady 4026 i zobacz jak to będzie działać, ew. może wystarczy ,w momencie włączenia urządzenia, zerowanie tych liczników, ręczne lub automatyczne, przewiduję zresztą, że jeśli urządzenie ma startować bez ingerencji (zerowania) z zewnątrz, to jakiś układ zerowania na starcie musisz dodać
  • Poziom 9  
    Dzięki za zainteresowanie i pomoc. Cirrostrato ja nie mogę używać układów z serii 40...cośtam a jedynie 74... . Tak na marginesie, układ połączyliśmy na zajęciach ale niestety nie działał. Problem polegał na tym ze licznik się nie zerował. Sprawdziliśmy oscyloskopem ze z bramek było wysyłane zero na multiplekser, komparator dobrze porównywał i niestety nie starczyło nam czasu żeby dojść co mogło być problemem. Mam pewne podejrzenia;] gdyby ktoś mógł mi powiedzieć czym są następujące wejścia i za co są odpowiedzialne:
    - Wejście /Es multipleksera
    - wejścia load borrow i carry w liczniku
    Oraz jak je łączyć, czy należy je zewrzeć do masy?
  • Poziom 1  
    Ja mam bardzo podobne zadanie jak kolega jurand0289 z tym, że zamiast modulo 9 mam modulo 12.

Może ktoś by mógł powiedzieć jak to podłączyć żeby działało?? :D
  • Poziom 36  
    jurand0289 w 74193 są dodatkowe wejścia do łączenia kaskadowego (przeniesienie i pożyczka, nie mam opisu pod ręką) kilku liczników przy liczeniu góra/dół, w twoim przypadku zbędne a scalak dość rozbudowany wewnętrznie, daj 7493 chwilowo nawet do testów.
  • Poziom 9  
    No już teraz sobie dokładnie nie mogę przypomnieć ale wina była moja ponieważ źle podłączyłem nóżki. O ile pamiętam to na wejście Load i na wejście DOWN należy podać jedynkę. Reszta wejść sterujących musi być podłączona do masy