Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Xenyx 802+Kaoss pad mini=problem mono efekt

Maku-00 27 Oct 2009 00:28 1749 8
    Maku-00
    Level 9  
    Witam
    Pisze z prosba o pomoc bo niemam pojecia co jest nie tak:( Mianowice kiedy podlaczam efektor w taki sposob:
    Line In Kaoss>Fx Send Mikser i Line Out Kaoss>Stereo Aux Return Mikser
    Zdjecia jak to wyglada w praktyce i jakich kabli uzywam, moze sie przydadza;)
    http://img20.imageshack.us/img20/8958/cablesd.jpg
    http://img9.imageshack.us/img9/444/rcajack.jpg

Problem jest taki, ze slysze nalozony efekt na dzwiek tylko w jednej sluchawce, w drugiej leci normalnie muzyka. podobnie jest z glosnikami.

Natomiast jesli uzyje takiego polaczenia:
    Instrument>Line In Korg i Line Out Korg>Line In Mikser (uzywajacych tych samych kabli co do stereo aux return)
    Efekty wtedy sa nakladane na dwie sluchawki. Tak jak normalnie bym podpial sobie instrument pod kaossa i sluchał poprzez niego, czyli wszystko jest wporzadku.
    To mój pierwszy raz z mikserem,itp. Dlatego bede wdzieczny za pomoc, bo nie wiem co robic:( Mam nadzieje ze wszystko zrozumiale opisalem.
    Pozdrawiam serdecznie^^
    toma2005
    Level 16  
    Na pierwszym zdjęciu widzę, że podłączyłeś do wejścia efektu dwa przewody. Sugeruje to wpuszczenie do efektu sygnału dwukanałowego. Jeden kanał to Wyjście FX Send miksera, natomiast drugi to co?
    FX send jest najprawdopodobniej wysyłką ze zsumowanym prawym i lewym kanałem i łączy się to do wejścia mono efektu. Mój efekt YAMAHA na wejściu ma też dwa kanały oznaczone L(mono) i R. Żeby przetworzyć sygnał mono wpinam się tylko do wejścia INPUT L(mono) ale na wyjściu mam stereo (efekt stereo). Gdybym wcisnął wtyk do INPUT R to Każdy kanał jest modulowany osobno bez miksu.
    Jeżeli twój efekt nie ma wejścia L(mono)i R tylko L i R to musisz sobie przygotować specjalny kabelek i podać z FX Send równocześnie na INPUT L i INPUT R efektu sygnał z wysyłki. No i oczywiście zapętlony efekt ustaw na 100% WET (na wejścia return podawany jest tylko zmodulowany sygnał).

Tak popatrzyłem dokładniej na zdjęcie i pomyślałem, że kabel, który łączy FX Send miksera i INPUT efektu może być insertowy. Jeśli tak to musisz go przerobić w ten sposób:
    przy Jacku stereo odlutowujesz żyłę z pierścienia (ring) i dolutowujesz masę, odlutowaną żyłę przylutowujesz do koniuszka (tip) aby łączyła się z drugą żyłą.
    To robisz jeśli nie masz w efekcie opcji MONO INPUT.
    Jeśli jednak masz MONO INPUT w efekcie to wystarczy, że do niego jedną z dwóch wtyczek włączonych na zdjęciu (drugie gniazdo zostaje wolne). Piszę "jedną" bo sygnał z FX Send masz tylko na jednej wtyczce (przy kablu insertowym druga żyła będzie zmasowana).

Takiego kabelka nie kupisz raczej ale łatwo go zrobić.
    Kup jacka mono dużego i 2x chinch (bo takie masz przy efekcie) oraz swoją długość kabla sygnałowego stereo ale podwójnego (taki co jakbyś go rozdarł środkiem to masz dwa cieńsze kabelki mono).
    Jeden koniec kabelka kawałeczek rozdzielasz i przylutowujesz dwa chinche do dwóch końcóweczek, natomiast z drugiej strony łączysz dwie masy ze sobą, dwie żyły ze sobą i to do jacka mono chyba już proste.
    Maku-00
    Level 9  
    Dziekuje za odpowiedź^^
    Wlasnie do wejscia efektu jest podpiety sam Fx Send z miksera. A efektor ma wejscia czinczowe L i R.
    To jest ten kabel:
    http://www.begli.home.pl/Przyl2cinch_12m_BEGLI_01451-1248.html
    A tego jacka nieda sie kupic w takiej przelutowanej formie albo specjalnego kabla;)? Oto chodzi, ze nie mam pojecia o lutowaniu,itp. Jest to dla mnie czarna magia;) Niestety nigdzie nie pisze, zeby efektor mial MONO INPUT jedynie LINE IN i OUT L R. W instrukcji pisze jeszcze takie coś:
    "W trybie "send" na wyjsciu podany bedzie tylko sygnal z efektem. Trybu "send" uzywamy, gdy wpinamy urzadzenie w petle efektowa miksera"
    Ten tryb mam ustawiony, a napisalem tak na wszelki wypadek;) Ja z tego malo co rozumiem, ale moze sie przyda;)

OK:) Juz czaje, ja sie nieznam, ale poprosze znajomego zeby pomogl mi to zrobic;) W sumie wydaje sie proste^^ A ten kabel pomoze na 100%;)?? Bo troche sie martwie czy to cos nie z mikserem przypadkiem:(
  • Helpful post
    toma2005
    Level 16  
    A masz po ręką jakiś sklep elektroniczny???? Zanieś im i powiedz żeby z jednej strony kabla zostawili dwie chinche a z drugiej ucięli chinche, złączyli żyłę z żyłą a masę z masą i przylutowali to do jacka mono. Powinno zamknąć się w 15 zł z wtykiem. Jeśli nie masz to mogę ci zrobić jutro taki kabel ale będziesz musiał czekać bo poczta nie ma usługi teleport.

To na 100% to.

P.S. no i naturalnie tryb SEND ma być, czyli na wyjściu tylko sygnał zmodulowany bo efekt jest w pętli.
    Wyłączając tryb send na wyjściu masz miks sygnału oryginalnego i zmodulowanego w odpowiedniej (najczęściej regulowanej) proporcji - używa się gdy efekt jest w łańcuchu sygnałowym.

No i ważna rzecz, wystrzegaj się wszelakich przejściówek tego typu jak na zdjęciach bo są zawodne, lepiej przygotować sobie odpowiednio zakończone przewody.
    Maku-00
    Level 9  
    Dzięki wielkie!! Naszczescie mam nie opodal bardzo dobry sklep elektroniczny wiec pewnie bez problemu mi to zrobia, dzis sie przejde z rana;) Wydrukuje to co napisales zeby wiedzieli o co chodzi, bo ja wole nie tlumaczyc czegos na czym sie nie znam^^ A na chlopski rozum to chodzi oto zeby zamiast jacka stereo byl mono wchodzacy do Fx Send:)?

Ufff, az kamien z serca spadl.

Jutro przetestuje z tym kablem i dam znac;)^^ Ale i tak juz dziekuje baaaardzo za pomoc^^
    Pozdrawiam serdecznie

P.S-Przejsciowki traktuje tymczasowo, chwilowo fundusze sie skonczyly;) A to najtansza alternatywa, ale w przyszlosci kupie jakies porzadne kable;)
    toma2005
    Level 16  
    Ma być jack mono - dwie żyły złączone, po drugiej stronie dwa chinche.
    Maku-00
    Level 9  
    Dzieki:) Smiga teraz wszystko super^^:)!!! Zrobili mi ten kabelek na miejscu;)
    Mam tylko jeszcze takie pytanie, jakbys mogl mi wytlumaczyc na chlopski rozum, bo jak efektor jest podpiety pod instrument tylko to np. mam pare takich efektow ze przy najnizszych wartosciach caly dzwiek jest wyciszony i jak przesuwam go w gore po panelu to sie poglasnia:) Jak efektor jest z mikserem polaczony zawsze jest slyszalny dzwiek;) To zapewne glupie pytanie, ale tak wlasnie dziala efektor z mikserem:)??
    toma2005
    Level 16  
    Jeżeli efekt jest w pętli to może być połączony z wysyłkami typu PRE lub POST.
    Czyli regulator AUX PRE podaje sygnał bezpośrednio na szynę AUX, w twoim przypadku wyjściem tej szyny jest gniazdo FX Send.
    "Bezpośrednio" czyli z pominięciem głównego tłumika dla kanału (Pre- przed tłumikiem). Skutki są takie, że nawet jak masz tłumik zsunięty na minimum a regulator AUX nieprzykręcony to sygnał podawany jest na pętlę efektów i wraca gniazdami Return. Na przodach nie słyszysz oryginalnego (pierwotnego) dźwięku instrumentu załóżmy, ale słyszysz dźwięk zmodulowany przez efekt.
    Dlatego do pętli efektów stosuje się wysyłki typu POST (po tłumiku).
    Jeżeli regulator wysyłki Post jest rozkręcony to sygnał przechodzi jeszcze przez tłumik główny kanału i dopiero podawany jest na szynę AUX i na gniazdo wysyłki.
    Logiczne, że w tym przypadku kiedy ściszysz tłumik kanału sygnał nie zostanie podany w pętle i nie słyszysz ani sygnału podstawowego ani zmodulowanego.
    Dlatego do efektów stosuj zawsze wysyłki POST.
    Jednak z tego co widzę, twój efekt ma jedną wysyłkę typu PRE dlatego jeżeli ściszasz kanał to musisz również ściszyć FX Send dla kanału lub po prostu nie podawać sygnału na ściszony kanał.
    Maku-00
    Level 9  
    Jeszcze raz dziekuje za wszystko^^!! Nie dosc, ze efektor dziala jak powinien to zrozumialem wkoncu kilka rzeczy^^ Dziekuje:)!!