Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MOSFET czy BIpolarny? Końcówka mocy 600-2000W

koziorozec 22 Lis 2004 19:22 42098 97
  • #61 22 Lis 2004 19:22
    marcindt
    Poziom 11  

Cześć
    Mam jeszcze parę pytań.Mianowicie czy ktoś próbował zamawić próbki tranzystorów z motoroli? Sprawdzałem-próbki są za darmo nawet do 25 trnzystorów jednego typu tylko za przesyłkę trzeba zapłacić 20dolców (niezły straszak :) ). Nie jest to za dóżo zważywszy że można mieć sporo oryginalnych tranzystorów na stopień końcowy.Chodzi mi czy ktoś zaryzykował i zapłacił te 20USD?
    Nieco wyżej poruszany był temat crossovera do końcówki...może ma ktoś schemat? Byłbym wdzięczny za udostępnienie.
    Zamierzam zbudować koncówke 2X250W na 8Omach. Początkowo miałe to być 2X400W na 8 omach (mam 400W kolumny i do tego 8 omowe) ale na paczątek zrobię słabszą...zastanawiam się jeszcze nad tym czy bipolarne czy mosfety,ale chyba padnie na mosfety ze wzgledu na koszty...
    zrobie projekcik i zaprezentuję :) Pozdrawiam

• Sklep HeluKabel
  • #62 22 Lis 2004 20:08
    janek11389
    Poziom 42  

Witam! Myślę, że dobrze zrobiłeś rezygnując z tych 400W, mając czterystu watowe kolumny i taki wzmacniacz, to długo byś na nich nie pochodził, co do takich schematów, to tego nie brakuje, alej jak sprawia Ci to przyjemność, to jak najbardziej, co własny projekt, to własny, mam nadzieje, że pochwalisz się tym schematem, też bym oko pocieszył.
    Pozdrawiam

• #63 27 Lis 2004 20:04
    jehowy
    Poziom 19  

mam pytanie do koziorożca:
    - gdzie zamawiałeś trafo i ile za niego dałeś?
    - gdzie kupileś takie radiatory i oczywiście za ile?
    Pozdrawiam

• #64 28 Lis 2004 22:43
    marcindt
    Poziom 11  

Witam ponownie. Mam pytanie do bardziej doświadczonych kolegów. Nie chcę otwierać nowego tematu wiec pisze tutaj - mam nadzieję że nikt się nie obrazi :)

Mam do zbudowania końcówkę 200W na 8omach -nie bedzie pracowala na 4. Problem polega na tym że mam użyć istniejący juz zasiklacz +/-40V. Wyciągnę na nim koło 100W/4Ω. Zbuduję więc dwa takie wzmacniacze i połącze w mostek. W każdym wzmacniaczu będzie jedna para 150W tranzystorów 2N3773. I w tym miejscu mam pytanie - czy połączenie 2 wzmacniaczy w mostek nie wymusi zastosowania dodatkowych par tranzystorów?? czy te 4 tranzystory wystarczą?

Pozdrawiam

• #65 28 Lis 2004 22:50
    eqt
    Poziom 26  

wystarczą- wszystko bedie ok końcówka bedie miała 200W/8ohm a każda z połowek mostka będzie obiciążona 100W/4ohm

• #66 28 Lis 2004 22:52
    janek11389
    Poziom 42  

Witam! Przy dobrym odprowadzeniu ciepła, to pójdzie, ale jak byś dorzucił jeszcze po jednej parze, to i nawet mógłbyś w razie potrzeby obciążyć 4 Ohm i miałbyś większą moc. Te tranzystory są wyjątkowo tanie, a najlepszym zabezpieczeniem, jest nadmiar mocy w stopniu końcowym.
    Pozdrawiam

• #67 03 Gru 2004 01:35
    koziorozec
    Poziom 17  

jehowy napisał:
    mam pytanie do koziorożca:
    - gdzie zamawiałeś trafo i ile za niego dałeś?
    - gdzie kupileś takie radiatory i oczywiście za ile?
    Pozdrawiam

jestem z Białegostoku , wiec starałem sie to wszystko znalesc w mim miescie. http://www.toroidy.pl

istnieje firma , ktora produkuje trafka, cene chyba podawalem nieco wczesniej, dalem zamowienie i bez problemowo mi to zrobili
    radiatory kupiłem w "metalach kolorowych" na wagę, w churtowni i odrazu mi tak to pocieli wyszły jakieś 50zł [niepamietam dokladnie, moze mniej]

• Sklep HeluKabel
  • #68 03 Gru 2004 08:03
    janek11389
    Poziom 42  

Witam! Jak chcesz żeby było taniej, to za radiatorami, przejdź się na śrot, metali kolorowych, aż się z dziwisz ile tego mają i jak tanio, a i czasem duże trafo się trafi, za dwa piwa, wystarczy tylko przezwoić
    Pozdrawiam

• #69 03 Gru 2004 19:15
    marcindt
    Poziom 11  

witam

mam pytanie do koziorożca: Gdzie dokładnie kupiłeś te radiatory - też jestem z Białego i szukam własnie takich radiatorkow bo w monitorze za drogo a z netu zamawiac to za przesylke placic trzeba :)

A i jeszcze jedno: Gdzie kupiles elektrolity do zasilacza?

pozdrowko

• #70 04 Gru 2004 07:47
    koziorozec
    Poziom 17  

marcindt napisał:
    witam

mam pytanie do koziorożca: Gdzie dokładnie kupiłeś te radiatory - też jestem z Białego i szukam własnie takich radiatorkow bo w monitorze za drogo a z netu zamawiac to za przesylke placic trzeba :)

A i jeszcze jedno: Gdzie kupiles elektrolity do zasilacza?

pozdrowko

radiatory w metalach kolorowych na zwierzynieckiej , jak tam nie mają, to odeślą Cię do swojej hurtowni, a jak nie odeślą , to zapytasz czy mają w drugim sklepie, kobita w kompie powinna sprawdzić

wszelką elektronikę staram się kupować na jurowieckiej przy hali jagielonii w budzie "u grubego" ale czasem czegos ni ma , wiec jurowiecka przy starym pks, na złoten tranzystory gowsc posiada , ale podrobki [nie wytrzymoja napiecia] a elektrolity ma dosc drogie..

• #71 06 Maj 2005 05:15
    Jogesh
    Poziom 28  

No i jak spisują się wzmacniacze? Minęło trochę czasu i myślę, że zostały dobrze wypróbowane. Pozatym Drogi Koziorożcze Kiedy zamieścisz schemat limitera i jak go podłączyć do tego wzmaka?
    Pozatym przydały by się zdjęcia gotowego wzmacniacza, myślę, że wszyscy by skozystali.
    Pozdr.

• #72 06 Maj 2005 09:17
    janek11389
    Poziom 42  

Witam! Popieram, też bym oko pocieszył.
    Pozdrawiam

• #73 06 Maj 2005 15:14
    koziorozec
    Poziom 17  

hahah , super

w sumie juz o nim zapomniałem, kupiłem 2 wzmacniacze ATX2000 i QSC1300 a tego składaka z racji wyglondu i mojego lenistwa uzywają kapele w kanciapie, alesprawował się i sprawóje się całkiem mieźle, nie robiłem modernizacji płytki , 2 błendy które są na płytce zrobiłem przewodzikami [połączenie mas] no i tak chodzi. niemontowałem limitera, z końcówką po przesterowaniu znacznym sygnału nic sie nie dzieje , więc doszedłem do wniosku , ze nie będę sobie czasu nim zajmował.. podczas uruchamiania , zauważyłem , ze bardzo niewygodnie są zamontowane tranzystory końcowe, miałe miestety z mojej winy parę razy uszkodzone tranzystorki [zła podkładka , albo śrubokręt niechcący wleciał na płytkę].
    pozatym w trakcie pracy koniec nie nagżewa się zbytni, a bałem się tego , ze chłodzenie nie będzie wystarczające. obudowanadal jest nie pomalowana z braku czasu, więc dlatego nie woże ją z sobą..

była wystawiada do zaprzyjaźnionej dyskoteki na bas a potem na góry, oczywiśćie po to , zeby sprawdzić czy przezye w extremalnych warunkach, no i wszstko OK. koniec ma bartdzo ładną dynamikę na paczkach basowych [22 000uf na połówkę zasilania] i bardzo mocne i wyraźne brzmienie na górkach, nietstey nie sprawdzałem granicznego pasma przenoszenia

no i tyle , koniec ok , jak bym miał oryginalną obudowę i troche czasu , na pewno bym zapakował ten wzmacniacz w mią i używał na estradzie :]

• #74 06 Maj 2005 18:06
    Jogesh
    Poziom 28  

Szkoda. Prawie płakać mi się zachciało, że taki marny los spotkał to arcydzieło. Może jednak dokończysz? Ja od dłuższego czsu "kończę" budowac PA300 i jakoś mi nie idzie. Robię obudowę z sklejki opklejonej czarną wykładziną podłogową. System chłodzenia jak przy Twoim, a radiatory ćut większe mimo mniejszej mocy.
    Pozdr.

• #75 25 Gru 2005 01:55
    teflon
    Poziom 15  

witam
    właśnie skończyłem projektować własną płytke z limiterem na pokładzie,
    zamówiłem tranzystory - zabieram sie do dzieła.

PYTANIE
    czy ktoś kto końcówke odpalił testował zabezpieczenie nadprądowe (zwarcia przeciężenia).
    na wyjście daje 4 pary więc zabezpieczenie lepiej żeby działało :P
    niewiem też czy nie dać na sterowanie 2SC5200/2SA1943 coś mniejszego np. 2sc3298/2sa1306
    zawsze to pare groszy taniej.

• #76 22 Wrz 2006 23:33
    24298
    Użytkownik usunął konto  
  • #77 23 Wrz 2006 00:47
    koziorozec
    Poziom 17  

witaj , hmm , będzi eproblem , niestety troche nie miałęm czsu zająć się tym wzmacniaczem .. i gdzies sie wala w magazynie , jakoś mam słomany zapał , zeby to pokończyć .. działa , ale go dawno nie widziałem .. co do oscyloskopu , to mam , ale z problemem, bańka poszła chyba jak nie znajdę kineskopu , poprostu oscyloskop wywale (starszy ze zlikwidowanej fabryki BIAZET) no i aktualnie nie mam możliwośći na nim pracować.. wieć problemem wielkim będzie zrobienie testów tego wzmaka , wiem , ze błąd popełniłem dając aż tak spore napięcie , niestety pare razy wymieniałem końce (nie sparowałem były z innych serii produkcyjnych) , i bardzo nie wygodnie wymienia sie tranzystory , trzeba wszystkie odkręcać , czyli ta konstrukcja m atroche wad , ale za to ma spodo mocy i dzwęk jest naprawdę dynamiczny..

pozdrawiam..

• #78 23 Wrz 2006 02:33
    24298
    Użytkownik usunął konto  
  • #79 24 Wrz 2006 02:25
    koziorozec
    Poziom 17  

oscyloskopu uzywalem , ale niestety nie badałem zachowania się przy przesterowaniu wzmacniacza.. jeśli chodzi o tranzystory to raczej jestem pewien , ze to wina nie sparowania , dlatego , ze jak uruchomiłem wzmacniacz bez radiatora , nagżewały się bardzo nierówno , na przykład część była zimna a część goąca,

także jestem zwolennikiem wzmaczniczy na dyskretnych , ale ten układ chciałem poprostu sprawdzić i porównać raczej brzmienie [na ucho] niż przebiegi elektyczne..

ale nie jest to aż tak głupia konstrukcja .. na przykład wspaniałe wykorzystanie "operacyjnego" można znaleśc w QSC, gdzi ejest stosowany latami , a i kiedyś w polskich seryjnych końcach sprawował sioe ten układ dosyć dobrze, chodź dzwięk z dawnych wolnych elementów był diametralnie różny..

schemacik wykożystanai OP w QSC dołączam w pliku ..

• #80 24 Wrz 2006 14:16
    nemo07
    Poziom 36  

arcu napisał:
    Wychodzi na to, że projekty wzmacniaczy opartych na opampach są chybione. Nie idzie skompensować całości. Chyba dam sobie z tym spokój. Zrobię full dyskreta.
    Skompensować idzie, ale nie idzie odzyskać straconej po drodze jakości.
    Idea opamp we wzmacniaczach (wyjściowych PA) Hi-Fi jest z gruntu błędna.
    Trzeba oddzielić "jakość przemysłową" od jakości "Hi-Fi", bo to dwa różne światy. :D
    Pozdrawiam

• #81 08 Lut 2007 10:41
    blantozaur
    Poziom 24  

Tak właśnie myślałem , który z przytoczonych tutaj wzmacniaczy w mostku lepiej by się sprawił ?

No najprościej porównać na słuch i poprzeć to porządnymi pomiarami.

Słyszał ktoś oba ? , może macie inne propozycje z op ?

Jak nie to można zrobic płytkę z tr. końcowymi osobno i po prostu płytki ze sterowaniem do testów przekładać. To chyba najtańsze rozwiązanie biorąc pod uwagę , ze 20 tranzystorów to 200 zł lekko

• #82 23 Lis 2007 21:39
    dj.pioneer
    Poziom 9  

Panowie. Jesli już mowa o tranzystorach i wyciskaniu z nich mocy. Kupiłem końcówkę De Audio SA2208B. Ma wielkiego teroida (nie mam parametrów) na kanał 10 tranzystorów 2SC3281 (150watowych) Z góry mówie że się na tym nie znam.Ale możliwe że ma tylko 200W? Waży ok 20-25kg.Może da się z tego wycisnąć jakoś więcej? Potrzebuje info. Ile ma mocy ten wzmacniacz?

• #83 24 Lis 2007 00:39
    tomahawk_
    Poziom 18  

dj.pioneer napisał:
    Panowie. Jesli już mowa o tranzystorach i wyciskaniu z nich mocy. Kupiłem końcówkę De Audio SA2208B. Ma wielkiego teroida (nie mam parametrów) na kanał 10 tranzystorów 2SC3281 (150watowych) Z góry mówie że się na tym nie znam.Ale możliwe że ma tylko 200W? Waży ok 20-25kg.Może da się z tego wycisnąć jakoś więcej? Potrzebuje info. Ile ma mocy ten wzmacniacz?

chyba ci się pomylił model wzmacniacza bo nie można o nim nic znaleść w goolge

• #84 26 Lis 2007 20:56
    dj.pioneer
    Poziom 9  

Właśnie też szukałem i nigdzie nie ma. A żeby było śmiesznie, wszędzie jest napisane po angielsku i niemiecku a maleńkimi literkami gdzieś z tyłu na dole jest napisane Ostrów Wielk. Wzmacniacz może był na export. No i swoje lata ma. Napewno nie mniej niż 8-10. To musiał być na tamte lata chyba cud techniki. Przynajmiej w polce:D
    Napewno na froncie jest napisane De Audio model SA2208B[/img]

• #85 18 Sty 2008 00:52
    koziorozec
    Poziom 17  

kolego , to wrzuć fotkę wzmacniacza, szybciej będzie

• #86 11 Maj 2008 20:17
    darekxt
    Poziom 10  

witam prosiłbym o ten schemat wzmacniacza. z góry dzieki!

• #87 08 Cze 2008 17:51
    AdioElektronik
    Poziom 14  

Witam.

Zrobiłem ten wzmacniacz co koziorozec i mam problem. Ledwo co go podłączyłem (bez obciarzenia) to rezystor 470R mi sie pali (jest miedzy dwoma diodami 1N4148) zasilam to +/- 100V tranzystory końcowe 2SC5200/2SA1943 sterujące 2SC4982/2SA1668 i kse340/350 (wszystkie te tranzystory mają odpowiednio duże napiecie przebicia) bc639 zamieniłem na MPSA06 a BC640 na MPSA56 i TL080 na TL081. Diody zenera mam na 16V. nie wiem co mogło pojść nie tak bo wszystko na płytce jest połączone zgodnie z schematem.

Prosze o szybka odpowiedz.

PONIZEJ SCHEMAT:
    MOSFET czy BIpolarny? Końcówka mocy 600-2000W

to co jest napisane na czerwono to moje modernizacje.

chyba wiem co juz jest nie tak:
    MPSA06/56 ma Ubc= 80v więc prawdopodobnie dostał przebicia.... zna ktoś inny zamiennik o dośc dobrych parametrach?
    jutro kupie te bc639/640 i powinno byc oki Ubc=100V

• #88 09 Cze 2008 20:17
    AdioElektronik
    Poziom 14  

Wymieniłem te tranzystory... niby juz wszystko oki tylko prad spoczynkowy mam ok 300mA ;O
    Wiec tak wszystko gra tylko niewiem jak ten prad zrobc ktorym pr`kiem bo są 2 jeden 4,7k a drugi 220. jak mam na środku to w miare ładnie gra

a i jeszcze jedno... rezystor w filtrze RC 10R sie strasznie grzeje jest 2W

nawet dobrze gra... choć nie słysze tej mocy (na słuch) 300W, gra jak 60-70W moze to wina kolumny, ma gdzieś ze 150W a membrana woolfera naprawde mocno sie wychyla.

radiator jest cały gorący (a jego masa to ponad 5kg) wiec pewnie duzo mocy jest traconej na ciepło ;/

Dodano po 3 [godziny] 40 [minuty]:

odpowie mi ktoś w końcu? Przed chwilą poszły 3pary tranzystorów mocy... pewnie przez ten prad spoczynkowy ;/ a tranzystory raczej oryginalne... kupione na allegro za 6,40 za pare

• #89 09 Cze 2008 20:32
    irek2
    Poziom 40  

Jak sie grzeje 10R w filtrze wyjsciowym czyli ten co jest szeregowo z 100nF to znaczy ze wzmacniacz sie wzbudza i dlatego sie spalil. Ten filtr powinien byc przed cewka wyjsciowa bo on dociaza wyjscie wzmacniacza w zakresie wysokich czestotliwosci a cewka mu to uniemozliwia. Ciekawe kto projektowal ten wzmacniacz?

• #90 09 Cze 2008 20:35
    AdioElektronik
    Poziom 14  

oki to juz wiem.....a co z tym prądem spoczynkowym.... ?