Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

dysk twardy

23 Cze 2004 17:00 1368 13
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 15  
    Pewnie ze mozna np w xp panel sterowania>Zarzadzanie komputerem>Zarzadzanie dyskami prawym na partycja i zmien litere dysku. W 98 tez sie da ale nie pamietam gdzie ;p
  • Poziom 11  
    Witam gdyby ci nic nie pomagał masz tu deskę ratunkową, jest to program do czyszczenia dysku i przyokazji pokazuje czy jest uszkodzony.
    Po zastosowani tego programu musisz założyć wszystkie partucje od nowa, poniewarz dysk jast "jak nowy"
    Uruchamiasz kompa z dykietki
    powodzenia
    Załączniki:
  • Poziom 23  
    mam podobny problem tylko ze na D wkradl mi sie CDROM i potem jest E i F (HDD 1) czy mozna to zmienic??
  • Poziom 23  
    Z tego co pamiętam to W98 siedzi na jądrze DOSa więc litery dysków ustawają się same wg zasady jeszcze z DOSa:

dysk startowy - primary partition: C
    drugi dysk - primary partition: D
    trzeci dysk - primary partition: E
    dopiero potem jest
    dysk startowy - extended partition (np 2 dyski logiczne): F, G
    drugi dysk - extended partition (np 1 dysk logiczny): H
    trzeci dysk - extended partition (np 1 dysk logiczny): I
    na samym końcu np 2 CDROMy: J, K

Acz litere CDROMu da się ustawić właśnie przez "Mój komputer/Właściwości/Menadżer urządzeń/CDROM/<nazwa cdrom>/Właściwości/Ustawienia/Zarezwowane litery dysków" ale nie wejdzie na literę którą już ma hdd.

Jak chcesz by pod W98 dopinany dysk pojawiał się na końcu to musisz założyć extended partition a nie primary i chyba nie ma innej rady.

Pod windowsami NT, 2K, XP jest już możliwość zmiany liter do woli (chyba tylko poza systemowym).
  • Poziom 23  
    wyrzyk1 napisał:
    Witam gdyby ci nic nie pomagał masz tu deskę ratunkową, jest to program do czyszczenia dysku i przyokazji pokazuje czy jest uszkodzony.

Gdzie na tej dyskietce startowej jest wdclear :?:
    Albo nie rozumiem tego co napisałeś, albo nie dodałeś go do archiwum, bo w nim jest zwykła dyskietka startowa jaką tworzy W98 beż żadnych dodatkowych programów. :roll:
  • Poziom 16  
    Z tego co pamiętam to w pakiecie PowerQuest Partition Magic'a 8.0 (choć w 7.0 też chyba to było) znajdowała się aplikacja do zarządzania literkami dysków. Nigdy jej nie uzywałem więc nie mogę zbyt wiele o niej powiedzieć. Nazywa się ona DriveMapper.

Jesli chodzi o WDclear to działa on tylko z dyskami Western Digital. Ale z tego co zrozumiałem to nie zamierzasz kasować danych z dysku więc nie wiem po co miałbyś go używać, gdyż nie zmieni on liter dysków.
  • Poziom 23  
    roodzeek napisał:
    wyrzyk1 napisał:

Albo nie rozumiem tego co napisałeś, albo nie dodałeś go do archiwum, bo w nim jest zwykła dyskietka startowa jaką tworzy W98 beż żadnych dodatkowych programów. :roll:

jak wiec zmienic litere CDROMu w XP??
  • Poziom 11  
    roodzeek napisał:
    wyrzyk1 napisał:

instrukcja obsługi:
    musisz rozpakować archiwóm i nagrać na dyskietkę, następnie uruchomić kompa z innej dyskietki startowej i poczekać aż pojawi sie a:, dalej zamieniasz dyskietki i wkładasz tą z wdclear, wpisujesz dir i go widać.

uruchamiasz program
    a:wdclear i naciszkasz ENTER

powodzenia
  • Poziom 12  
    jest tez inny sposob, jesli pod win98 mamy dwa dyski, z ktorych kazdy ma np 2 partycje, to domyslne litery dysku bede nastepujace: c: pierwsza partycja pierwszego dysku, d: pierwsza partycja drugiego dysku, e: druga partycja pierwszego dysku, f: druga partycja drugiego dysku. Jesli chcemy miec sytuacje taką jak pod XP (tam jak sie podlaczy drugi dysk, to litery są "po kolei" c,d partycje pierwszego dysku, e,f partycje drugiego) to wystarczy ten drugi dysk wylaczyc w biosie. Bios pokaze ze dysku nie ma, ale win98 go znajdzie i przyporzadkuje mu litery dyskow e,f.