Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak rozstawić dobrze kolumny w pokoju 4m na 5m?

kakarotto1234 27 Oct 2009 19:48 1814 2
 • #1
  kakarotto1234
  Level 10  
  Mam problem z rozstawieniem kolumn w pokoju o wymiarach 4,30 metra na 5,40.
  Kolumny to Tonsil Samba 250
  Obecnie wygląda to tak:
  http://i.imagehost.org/0224/ca_oscbasss.jpg
  obszar niebieski to bass, wszystko ładnie pięknie gra i czuć... niestety nie na cały pokój, główne miejsce odsłuchu to biurko i łóżko.

  Czytałem wiele wątków, gdzie jedni mówili że tony niskie/średnie zależą od wysokości na jakiej są położone kolumny a inni znów się spierali i twierdzili że zależy od typu kolumny i odstępach między ścianą a kolumną... a jeszcze inny mówili że dźwięk jest dwa razy słabszy przez długość kabli. Próbowałem pod jedna podłożyć taboret około 50cm ale grało to jakoś tak... nijak może przez złe położenie.

  Trochę eksperymentowałem, próbowałem tak:
  http://i.imagehost.org/0939/proba.jpg
  ale nic nie pomogło a dźwięk 'odszedł' z środka pokoju.
  i tak:
  http://i.imagehost.org/0952/proba1.jpg
  wyszło jeszcze gorzej o basie można było zapomnieć...

  Myślę że problem tkwi z tą kolumną pośrodku... mogę ją dać praktycznie wszędzie lecz to będzie dużo roboty, przestawiania wszystkiego nie mówiąc o masie kabli jeśli chciałbym ruszyć biurko - a człowiek leń, więc nie mając pojęcia czy coś to w ogóle da to nawet nie ruszam niczego...

  Myśle nad takim układzie:
  http://i.imagehost.org/0348/ggggggggggggggg.jpg
  http://i.imagehost.org/0412/dddddddddd.jpg
  lecz nie wiem czy jest sens bawić się tym biurkiem.

  Proszę o jakieś porady.
  Z góry dzięki.
 • #2
  marakus
  Level 26  
  Jeśli nie masz za dużego bałaganu to zrób jakieś fotki, wysokość mebli ma spore znaczenie. Może zostaw ten jeden głośnik tam gdzie jest ale daj go wyżej, a drugi daj nad łóżkiem na tej samej wysokości. Co prawda Samba to raczej podłogówki, ale kto wie jak się spiszą w takiej konfiguracji. Pewnie jak będą dużo wyżej, to trzeba je będzie pochylić w stronę ucha słuchacza. Bas zależy od bardzo wielu czynników. Kształtu i wielkości pomieszczenia, tego co jest na ścianach, ilości i układu mebli, rodzaju wykładziny, zasłon itp. Zależy od budowy głośników, jakości przetworników, rodzaju i zestrojenia zwrotnicy. Zależy też od położenia głośników w pomieszczeniu odległości od ścian, a zwłaszcza narożników. Zależy też od wydajności wzmacniacza, jeśli chodzi o kable to jeśli są bardzo cienkie, też będą zbierać sygnał.
 • #3
  kakarotto1234
  Level 10  
  Niestety nie mam jak podłączyć telefonu do komputera, wysokość mebli to 1,60 metra do 2 metrów, mniej więcej tak wygląda układ wzdłuż patrząc na górę:
  ..............._____
  _______/..........\_______
  |.......................................|
  |.......................................|
  (kropki robią tylko za spacje)

  są dwie szafki 1,60 + jedna z skosem do 2m i jedna większa o 2 metrach i znów skos i 2x 1,60

  Mam nadzieje że jakoś dobrze to wytłumaczyłem. Zanim ruszę całe biurko spróbuję dać jeszcze kolumnę tam mniej więcej w róg za łóżko i nad łóżkiem jak mówisz, może będzie lepiej

  ps. wysokość pokoju to jakieś 2,40metra