Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Generator funkcyjny na MAX038

Defenestrator 27 Oct 2009 20:03 16592 14
  • Generator funkcyjny na MAX038

Generator funkcyjny to urządzenie generujące sygnały o różnych kształtach, używane do testowania i serwisowania układów elektronicznych. Ten generator skonstruowano w oparciu o układ MAX038, sterowany przez mikrokontroler PIC16F877. MAX038 jest w stanie generować sygnały o częstotliwościach do 20Mhz, co jest zupełnie wystarczające w większości zastosowań. Aktualny sygnał jest wyświetlany na znakowym LCD. Niestety, nie ma wglądu w schemat projektu, lecz z jego strony można ściągnąć wzór PCB, opis rozmieszczenia elementów i plik HEX dla mikrokontrolera, co wystarcza do zbudowania układu.

Źródło
    Strona projektu

Generator funkcyjny na MAX038 Generator funkcyjny na MAX038

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    Defenestrator
    Level 14  
    Defenestrator wrote 148 posts with rating 89, helped 0 times. Been with us since 2007 year.
    tomeeh
    Level 24  
    O ile mi wiadomo, produkcja MAX038 została wstrzymana przez Maxima (dokładnie mówiąc przez firmę produkującą dla Maxima, która padła) ponad 3 lata temu, tak więc projekt przyda się tym, którzy mają jeszcze "złoża". Pozostaje chyba tylko ICL8038, XR2206 no i DDSy. Zna ktoś jeszcze inną alternatywę?
    tomeeh
    Level 24  
    No tak, ale podejrzewam, że to jakieś pojedyncze sztuki, i że Urgon się przejęzyczył i ma na myśli MAX 038. Zakładając, że chcemy zrobić więcej sztuk na sprzedaż, może być słabo - sam producent odradza użycia w nowych projektach...
    Swoją drogą zrobiłem parę generatorów na MAX038, potem z konieczności na ICL8038 i w sumie w tych niewymagających aplikacjach ICL okazał się godnym następcą. Z kolei XR-2206 ma trochę tych harmonicznych. A tak z innej beczki 215zł za MAXa to spore nieporozumienie...
    Urgon
    Editor
    AVE...

Przejęzyczyłem się pisząc poprzedniego posta.
    ICL8038 pracuje z częstotliwością do 300khz.
    XR-2206 do bodaj 1Mhz.
    Czy są układy pracujące z wyższą częstotliwością? I/lub sterowane cyfrowo?
    Urgon
    Editor
    AVE...

Urgon jestem, miło mi...
    Poszukałem - bardzo dobre rozwiązanie. Szkoda, że te układy są mało popularne w Polsce. AD9833 w TME kosztuje 33 złote netto. Ale to chyba typowa cena dla generatorów. No i oczywiście te układy są chyba tylko w wersji SMD. Czyli mam kolejny powód by kupić pastę lutowniczą...
    badworm
    Level 18  
    Z generatorami DDS jest jeden mały problem - filtr wyjściowy. Jego zaprojektowanie (szczególnie gdy generator ma być źródłem sygnałów o częstotliwości liczonej w MHz) nie jest proste. Przyznał to nawet autor projektu generatora DDS opublikowanego jakiś czas temu w Elektronice Praktycznej.
    Urgon
    Editor
    AVE...

ICL8038 jest chyba z lat 70tych...
    5-7 lat temu chciałem go kupić: w sklepie mi powiedzieli, że kosztuje 30 złotych...

W tej chwili większość projektów bardziej zaawansowanych, niż coś na NE555 jest dość kosztowna. Ale na szczęście ceny nowych części spadają...
    Jacek31
    Conditionally unlocked
    No nie jak byś za części miał dać 150zł, to dokładasz drugie tyle i 300zł kupisz już coś fabrycznego.
    netMaster
    Level 13  
    w tme dawno maxa na magazynie nie ma i nie edzie bo go juz nie prdukują, ja swojego zakupiłem w cyfronice chyba za 130 jakiś rok temu i sobie bardzo chwale :)
    była to ostatnia magazynowa sztuka :)
    Ptolek
    Level 36  
    Też kiedyś myślałem o zrobieniu generatora funkcyjnego, ale skończyło się na tym, że sobie kupiłem niedawno uszkodzony generator funkcyjny Kabid - Zopan KZ1405 do 10MHz.
    VSS
    Level 21  
    Urgon wrote:
    AVE...

Urgon jestem, miło mi...
    Poszukałem - bardzo dobre rozwiązanie. Szkoda, że te układy są mało popularne w Polsce. AD9833 w TME kosztuje 33 złote netto. Ale to chyba typowa cena dla generatorów. No i oczywiście te układy są chyba tylko w wersji SMD. Czyli mam kolejny powód by kupić pastę lutowniczą...

mało popularne ??? nie rób scen

Link

tu masz do wyboru i koloru propozycji wykorzystania.
    wpiszesz AD9850 albo AD9851 znajdziesz wiele projektów

Dodano po 1 [minuty]:

badworm wrote:
    Z generatorami DDS jest jeden mały problem - filtr wyjściowy. Jego zaprojektowanie (szczególnie gdy generator ma być źródłem sygnałów o częstotliwości liczonej w MHz) nie jest proste. Przyznał to nawet autor projektu generatora DDS opublikowanego jakiś czas temu w Elektronice Praktycznej.

RFSim i jazda, robisz generator od zera do 150MHz i kilka przełączanych filtrów.

tu Link kilka przykładów