Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyłącznik czasowy, domykanie szyb Skoda Roomster

BOLO300 27 Paź 2009 20:13 6246 16
  • #1 27 Paź 2009 20:13
    BOLO300
    Poziom 16  

Szukam już od kilku godzin i nigdzie nie umiem znaleźć układu, który pasowałby do mojego problemu. Dlatego postanowiłem napisać o tym na forum. Jak zbudować cos co pozwoli mi na wysterowanie domykania szyb. Zbudowałem kilka układów na NE555, ale wszystkie wysterowane są impulsem, a ja potrzebuje układ czasowy, który po podaniu stałej masy, lub stałego plusa, (który pojawi się po za zbrojeniu alarmu i zniknie po rozbrojeniu) odliczy czas i wyłączy wysterowanie bazy tranzystora, który podaje masę na przewód domykania. Dodam tylko, że wysterowanie układu czasowego nie może być wzięte z przewodu sterowania silnikiem centralnego zamka. Zrobiłem już kilka takich domykań w innych samochodach w ten sposób, ale w tym wypadku samochód ma fabryczny alarm i niema skąd wziąć impulsu na domykanie. Ponadto na przewodzie zasilającym silnik siłownika gdzie powinna być masa, skąd zawsze brałem wysterowanie domykania przy otwieraniu centrala pokazuje się w sekundowym impulsie plus i zamyka z powrotem zamek. Widocznie jest inna konstrukcja zamka. Zamierzam wysterować domykanie szyb z diody świecącej. Może ktoś ma jakiś pomysł, lub schemat takiego układu czasowego. Z góry dziękuje za wszelkie sugestie.

0 16
  • #2 27 Paź 2009 21:16
    mkpl
    Poziom 37  

Z diody dobry pomysł tylko przydał by się układ interpretujący działanie diody na np prostym UC (ja tak będę robił sterowanie centralnym) lub też pobranie sygnału z centralnego o zamknieciu drzwi

0
  • #4 27 Paź 2009 23:27
    BOLO300
    Poziom 16  

Witam, powiedz czy ten układ wklejony po niżej po podaniu napięcia odliczy czas i wyłączy przekaźnik, pomimo pozostawania w dalszym ciągu pod napięciem? Niestety z tych stanów logicznych jestem kompletną nogą.

Do przerobienia impulsów diody zamierzam użyć tego układziku:

Z góry dziękuje za pomoc.

0
  • #5 27 Paź 2009 23:38
    elkard
    Poziom 35  

Układ ten w tym akurat przypadku działa odwrotnie, czyli po załączeniu napięcia odmierzy czas i dopiero załączy przekaźnik.
    Aby działał tak jak napisałeś, należy nóżkę 9 zamiast do do masy podłączyć do plusa zasilania.

0
  • #6 27 Paź 2009 23:43
    Estarriol
    Poziom 15  

Poszukaj sobie w google 'ne555 relay delay'. Ostatnio miałem podobny problem i znalazłem po dosyć długich poszukiwaniach taki układ na ne555 , który impulsu nie potrzebuje.

Jakbyś jednak nie znalazł to na podstawie swojego układu odtworze schemat.

0
  • #7 27 Paź 2009 23:56
    BOLO300
    Poziom 16  

Witam, jutro kupie potrzebne części i zmontuje pająka i sprawdzę jak działa i dam znać. Na razie dziękuje za wszelką pomoc.

0
  • #8 28 Paź 2009 00:01
    elkard
    Poziom 35  

Nóżka 4 ma być nigdzie nie podłączona a to co widzisz na schemacie to na pewno chodzi o nóżkę 14. Trochę jest ten numer przysłonięty.

edit.

Zmieniłeś post, to chyba już się sam zorientowałeś.

0
  • #9 28 Paź 2009 09:45
    mkpl
    Poziom 37  

Ok ale ten układ cyklicznie co jakiś czas (w rytm migania diody) będzie domykał już domknięte szyby co może prowadzić do szybszego rozładowania aku a nawet uszkodzenia napędu. Może by tak ukryta krańcówka w drzwiach?

0
  • #10 28 Paź 2009 10:57
    MICHAŁ6201
    Poziom 16  

Przepraszam, ze sie wtrące do tematu, ale załóżmy tak jak kolegą że układ cąły czas jest pod napięciem i przekaźnik jest załączony, na nóżkie nr 6 podany zostaje stan niski i układ zaczyna odlicza i wyłącza przekaźnik. I teraz pytanie - jeśli spowrotem na nóżke powróci stan wysoki to ten układ znów sam załaczy przekaźnik??

Dodano po 17 [minuty]:

Dla BOLO300 rozumiem, ze potrzebujesz układzik który cały czas podłaczony jest do zasilania 12V i założmy że wysiadasz z samochodu i została otwarta szyba. Zamykasz centralnym samochód i chcesz zeby w tym momencie zamknęly się szyby same po czym po domknięciu szyby zostało odcięte zasilanie podnośnika szyby, dobrze zrozumiałem?

Jeśli tak to mam propozycje- moge zaprojektować układ oparty na procku, tylko któryś z kolegów musi napisac programi pod to.
    Widzę to tak - z jednej nóżki rocka wysterowany jest tranzystorek załaczajacy bądź włączający przekaźnik, który zasilał bedzie podnosnik. Do innej nózki procka podłączymy sygnał sterujący układem. Sygnał weźmiemy z kabelka dochodzacego do siłownika zamka centralnego i dołączymy to do bazy tranzystora który zewrze do masy jeden z pinów procka albo rozewrze ( w zalezności od tego czy będziemy miec sygnał z siłownika jako stan wysoki badź niski) i teraz program napisany musi tak być aby wykrywając co drugi stan np niski (czyli każde zamkniecie zamochody) załaczal przekaźnik dajmy na to na 10sekund po czył odłaczał i czekał do następnego zamkniecia samochodu. Jeśłi gdzies pomyliłem się to prosze poprawke:)

Płytke i układ zaprojektuje Ci za darmo, potrzebnyjest tylko ktoś chetny to napisani aprogramu:)

0
  • #11 28 Paź 2009 11:34
    prezeswal
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.
    Aby 4541 wygenerował pojedynczy (tryb monostabilny -> p.10 -> GND) impuls dodatni (p.9 -> +12V) po zwarciu p.6 do masy (GND) należy go połączyć w ten sposób:

Dobranie wartości elementów i połączenie wejść A i B tak, aby uzyskać wymagany czas trwania impulsu wyjściowego pozostawiam wykonawcy (p.16 regulaminu :D ) - wszystko jest opisane w katalogach :!:
    Pozdrawiam.

ps. podobny efekt można uzyskać stosując 555 w podstawowej (katalogowej) aplikacji układu monostabilnego, ale rysowanie tego układu byłoby ewidentnym naruszeniem regulaminu (powielanie ogólnie dostępnych schematów :!: ).

0
  • #12 28 Paź 2009 18:50
    BOLO300
    Poziom 16  

Witam i dziękuję za zainteresowanie.
    Do kolegi mkpl do wygładzenia impulsów diody świecącej użyję drugiego układu tego na dwóch tranzystorach. Z niego zasilę układ czasowy.

Do kolegi MICHAŁ6201 samochód jest wyposażony w układ komfortu czyli nie potrzeba żadnego układu sterowania podnośnikiem. W bębenku zamka jest styk, który po przekręceniu kluczyka i przytrzymaniu zamyka szyby. Więc potrzebuję tylko układu czasowego, który po uzbrojeniu fabrycznego alarmu poda masę przez minimum 20sek na ten przewód z bębenka, nie potrzeba nawet stosować przekaźnika bo jest to sygnał nisko potencjałowy.

Do kolegi prezeswal: na tych układach nie znam się wcale, jestem samoukiem z dziedziny elektroniki i czytając opisy tych układów nie rozumiem nic a nic. Dlatego proszę o pomoc w zaprojektowaniu "gotowca", czyli układu czasowego, który po podaniu napięcia uruchomi odliczanie czasu i wystawi minus na wyjściu i pomimo pozostawania pod napięciem do momentu rozbrojenia alarmu nie załączy ponownie wyjścia. Dokładniej mówiąc ma działać jak zwykły RTX. Cały układ ma wyglądać mniej wiecej tak:

0
  • #13 28 Paź 2009 20:53
    prezeswal
    VIP Zasłużony dla elektroda

Co prawda "gotowców" nie powinno się "podawać na talerzu", ale myślę, że pewnym wkładem własnej pracy wykazałeś się :D .
    Taki układ zrobiłbym tak:
    Nie podałeś parametrów impulsów wejściowych (amplituda, poziomy,częstotliwość), więc sposób sterowania tranzystorem Q1 i wartość C1 mogą wymagać modyfikacji.
    Czas włączenia Q3 (po pojawieniu się impulsów wejściowych) zależy oczywiście od C2 i R6.
    Tranzystor Q3 - MOSFET (z kanałem N) - dowolny.
    Pozdrawiam.

ps.jeśli będziesz coś jeszcze pisał, to używaj opcji "Pisownia", abym nie musiał nadal poprawiać błędów (lub kierować postu do kosza) :D

0
  • #14 28 Paź 2009 21:26
    BOLO300
    Poziom 16  

Witam, zbuduje ten układ i sprawdzę. Impulsy to jedno sekundowe miganie diody. Wysokość napięcia będę znał jak rozbiorę drzwi w samochodzie, ale jest tam zwykła dioda więc jakieś 1,5V. Na razie dziękuje.

Ps. posty piszę w Mikrisoft Word i tam sprawdzam pisownie, wiec nie wiem skąd te błędy?

Jak widać - żaden edytor nie zastąpi oka :D .
    "Nadmiarowe" znaki zapytania (???) także usunąłem.
    /prezeswal/.

0
  • #15 01 Lis 2009 16:56
    BOLO300
    Poziom 16  

Witam, po wielu próbach z zaproponowanymi układami złożyłem układ przedstawiony poniżej.

Mam jeszcze jeden problem z działaniem układu czasowego, a mianowicie w momencie odłączenia impulsów wejściowych układ czasowy załączy się na chwilę i otworzy Q3 i załączy przekaźnik, co jest niepożądane, ponieważ zamki znów zamkną się. Sprawdziłem sam układ czasowy na zasilaczu z regulowanym napięciem i zachowuje się tak samo, czyli przy zmniejszaniu napięcia z trzynastu volt do zera układ przy około trzech voltach wyzwoli Q3 i na jakąś sekundę złapie przekaźnik. Wniosek jest taki, że napięcie na kolektorze Q2 za wolno spada do zera volt. Zastosowałem w tym miejscu przekaźnik i układ działał prawidłowo, ale nie może tak być, ponieważ podczas za zbrojenia alarmu cały czas musiałby trzymać przekaźnik, co skutkuje zbędnym poborem prądu. Problem rozwiązałem wstawiając diodę zenera 7V5 za rezystorem 10k na bazę Q3.

Proszę o wypowiedź czy może tak zostać? A może istnieje możliwość przebudowy układu tak, aby napięcie na kolektorze Q2 zanikło natychmiastowo jak dzieje się to na stykach przekaźnika.

Zaproponowany układ przez kolegę prezeswal załącza się po podaniu napięcia, co jest nie dopuszczalne, bo w momencie podłączenia akumulatora zamkną się zamki w drzwiach samochodu. Przypadłość tą wyeliminować można przełączając kondensator C1 minusem do kolektora Q1 i plusem kondensatora do plusa układu.

0
  • #16 01 Lis 2009 23:16
    mkpl
    Poziom 37  

Za czas przewodzenia Q2 odpowiedzialny jest C1 możesz próbować go zmniejszyć lub wpiąć w szereg z kolektorem Q2 jakąś nisko napięciową zenerkę tak aby wprowadzić pewien próg napięciowy załączenia układu

0
  • #17 02 Lis 2009 22:15
    BOLO300
    Poziom 16  

Witam, problem rozwiązany. Ostateczna wersja układu wygląda tak jak poniżej i działa w 100%. Stosować można ten układ w każdym samochodzie wyposażonym w moduł komfortu. Jeszcze raz dziękuję wszystkim za pomoc w realizacji tego projektu. Bogdan.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo