Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ford transit 1993r 2,5 D - świeca płomieniowa -jak sprawdzić

ciemny1972 27 Paź 2009 20:39 13122 3
  • #1 27 Paź 2009 20:39
    ciemny1972
    Poziom 10  

Witam,
    Zrobiło się troszkę zimniej i zaczęły się problemy z odpalaniem :cry:
    Wiem, że w tym typie jest świeca płomieniowa.Próbowałem podłączać "na krótko" +12V do świecy płomieniowej i zaworu paliwa, które jest wtryskiwane przy tej świecy i obydwa elementy działają.Zauważyłem, że do uruchomienia tego ustrojstwa jest jakiś sterownik zamontowany pod maską po stronie pasażera, ale nie wiem jak moge go sprawdzić.Z tego co wiem podobno ma to działać poniżej jakiejś tam temperatury.Ale czy możecie mi doradzić co zrobić żeby to ustrojstwo rozruchowe podłączyć na stałe lub przez przełącznik,tak,żeby było niezależne od temperatury?

pozdrawiam,
    za każdą poradę dziękuję

0 3
  • #2 27 Paź 2009 21:25
    mercedesik
    Poziom 25  

Układ wygląda tak: sterownik faktycznie włącza zasilanie na świece przy niskiej temperaturze i grzeje się świeca i jednocześnie otwiera elektrozawór z paliwem, gdy zacznie się kręcić rozrusznikiem to paliwo wracające z pompy(bo one zasila świece) wlewa się na rozgrzaną świece i powoduje zapalenie (płomień).
    Można zrobić sterowanie ręczne przez przekaźnik oczywiście( ja tak gościowi zrobiłem) i tez będzie działało i to na życzenie tyle że trzeba guzik trzymać około 25 sekund.
    Działanie świecy można sprawdzić po zdjęciu rury z kolektora ssącego i obserwować czy sie zapala.

1
  • #3 28 Paź 2009 08:16
    ciemny1972
    Poziom 10  

ok,ok, dzięki.Ja narazie poradziłem sobie tak,że zasilam ten układ poprzez przełącznik (ze stykami na 10A), i dokładnie tak jak opisałeś trzeba zasilić to na ok 15-20 sek.Jednak to niestety prowizorka celem sprawdzenia i wolałbym rozwiązanie polegające na zapoznaniu się z funkcjonowaniem sterownika i ewentualną jego naprawą.Niemniej jednak wielkie dzięki za zainteresowanie.

1
  • #4 28 Paź 2009 08:46
    mercedesik
    Poziom 25  

Do sprawdzenia masz zasilanie sterownika czyli bezpiecznik potem zasilanie po kluczyku oraz czujnik temperatury.
    Sterownik ma przekaźnik który charakterystycznie stuka po załączeniu i oczywiście kontrolka która informuje o grzaniu.
    Wyjmij sterownik sprawdz połączenia styki i powinno śmigać

2