Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kocioł ULRICH EDERLICH ED24 - załącza się i gaśnie

PiatyElement 27 Mar 2013 21:17 30726 62
 • #31
  duszabar
  Level 11  
  Na silniku wentylatora jest kondensator, to prawdopodobna przyczyna jego niedomagań. Wymień na inny o tych samych parametrach.
 • #33
  darkop1
  Level 9  
  Niestety, właśnie wymieniłem kondensator i bez efektów.Dzisiaj przed wymianą kondensatora i po nie chce juz odpalić nawet po wielokrotnym resecie . Rozkręciłem to ustrojstwo z dyszą i elektrodami ,wszystko przeczyściłem ale bez efektów. Mrozy już mijają czekam na jakieś sugestie , jeśli nie dam rady sam ,będę szukał pomocy u jakiegoś innego mechanika niż ten mój ,dzwoniłem dzisiaj do niego ,ale on chyba nie udźwignie problemu Pozdrawiam i czekam na Wasze sugestie.
 • #34
  duszabar
  Level 11  
  A nie masz czasem zapowietrzonego układu zasilania paliwem? Spróbuj go solidnie odpowietrzyć. Zbiornik masz na tym samym poziomie? Ja mam różnicę poziomów między zbiornikiem i piecem jakieś 4 metry i muszę mieć dodatkową pompę. Czy komora spalania była zalana paliwem gdy go rozbierałeś?
 • #35
  darkop1
  Level 9  
  Zbiornik mam 1m niżej ,ale po odkręceniu tej śruby z wężykiem paliwo szło czyste bez piany. Dziwne jest to że działał bez zarzutu potem zaczął mieć kłopoty ze startem ,a wczoraj już nawet kilkakrotny reset nie pomaga ,tak jakby awaria się pogłębiała i w pewnym momencie coś padło zupełnie . Po wykręceniu tego ustrojstwa z elektrodami i dyszą wszystko było suche oprócz końcówki dyszy Dzięki za chęć pomocy ,jak coś wymyślę dam znać.
 • #37
  darkop1
  Level 9  
  Nie wiem gdzie on jest ,czy to taki czarny walec wielkości około 5 cm i grubości ołówka wsunięty w komorę spalania .Jak go czyścić ,przetrzeć szmatką ?
 • #38
  duszabar
  Level 11  
  Tak, wyjmij go i przetrzyj ręcznikiem kuchennym albo suchą szmatką.
  Polecam tez solidne odpowietrzenie, mimo iz nie widać baniek, wężyk na pompce zanurz w słoiku do oleju aby nie zaciągał powietrza i spuść w ten sposób z 1/2 litra oleju kilkakrotnie włączając piec po missfire po czym zakręć śrubkę odpowietrzenia nie wyjmując wężyka z cieczy.
 • #39
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  Tak, to jest to i tak go utrzymasz w czystości.

  Kocioł blokuje palnik z symbolem MISFIRE na panelu automatyki.
  Zwykle ogólnymi powodami są:
  1. Brak paliwa,
  2. Zapowietrzona linia olejowa + filtr,
  3. Zanieczyszczony detektor płomienia,
  4. Brak podawania iskry (trafo zapłonowe),
  5. Brak podawania paliwa (pompy oleju),
  6. Brak podawania powietrza (wentylator),
  7. Uszkodzona dysza olejowa.

  Jeżeli kocioł pracuje normalnie, ale po wyłączeniu palnika po 3-4 sekundach pojawia się alarm MISFIRE.
  Rozwiązanie: należy oczyścić palnik (zawirowywacz płomienia) z sadzy i podłączyć manometr oleju. Ta sytuacja spowodowana jest dopalaniem się resztek paliwa po pracy palnika, co wychwytuje detektor płomienia, a nie jest to normalne po pracy palnika. Aby to sprawdzić naleŜy podpiąć manometr oleju na dyszy i po pracy palnika
  obserwować ciśnienie przez 10-15 min. – nie powinno ono spadać; jeśli spada to pompa główna do wymiany.
  Natomiast jeśli nie spada a problem nie znika oznacza to uszkodzoną dyszę która „pluje” olejem – dysza do wymiany.
 • #40
  darkop1
  Level 9  
  Ślicznie dziękuję Piec jest na działce ,po świętach pojadę , przeczyszczę ten element i odpowietrzę Odezwę się jakie sukcesy Pozdrawiam
 • #41
  darkop1
  Level 9  
  EUREKA Przeczyściłem ten "dynks" który wychwytuje czy jest płomień , i pali aż miło płacić za olej. Żeby było śmieszniej kilka dni temu był mechanik po przeszkoleniu w urlichu i cały piec był czyszczony , tego elementu na bank nie czyścił bo patrzyłem mu na ręce Jeszcze raz Wszystkim bardzo dziękuję ,zostawiliście mi parę groszy w kieszeni i nie dopuściliście aby na mojej siwiejącej głowie pojawiło się więcej oznak stresu Ukłony i pozdrawiam
 • #42
  zed_zed
  Level 2  
  Witam
  Mam kocioł ed20 i zapala mi się misfire chcę przeczyścić czujnik płomienia ale nie wiem jak go odkręcić. Ktoś napisał że to ustrojstwo ma jedną śrubkę i cienki kabelek. Owszem mam coś z kabelkiem po prawej stronie ale żadnej śrubki do odkręcenia nie ma, a nie chcę szarpać ani ciągnąć na siłę żeby nie popsuć. Proszę o wykład łopatologiczny ponieważ mam piec od roku i będzie to moja pierwsza ingerencja. Do tej pory był bezawaryjny.
  Z góry dzięki
 • #43
  sypa
  Level 11  
  Nie trzeba odkręcać. Za ten czarny plastik pociągnąć i wyjdzie plastikowy bolec. Ale przyczyn missfire może być dużo.
 • #44
  zed_zed
  Level 2  
  Dzięki za szybka odpowiedź. Nie chce zapeszać ale chyba jest ok. Po przetarciu działa jak na razie wzorowo.
 • #45
  piracik
  Moderator of Heating systems
  zed_zed wrote:
  Po przetarciu działa jak na razie wzorowo.

  A, że sprawność jest o 15% niższa to nie ważne. Najważniejsze, że serwisant nie zarobił na corocznym przeglądzie :D
  Sorry za uszczypliwość ale olejaki przede wszystkim powinny być czyszczone i regulowane raz w roku. Tutaj są największe oszczędności.
  Paliwo jest niesamowicie drogie, a kocioł będzie z roku na rok tracił na sprawności i to sporo.
  Wszelkie zanieczyszczenia, których przy oleju jest sporo działają jak izolacja na wymienniku.
  Grzejesz głównie komin o efektywnym spalaniu już się nie będę rozpisywał.
 • #46
  duszabar
  Level 11  
  Pod warunkiem że serwisant nie bierze 500 zł za za serwis bo wtedy oszczędności idą do kieszeni serwisanta a nie właściciela pieca.......
 • #47
  tom-instal
  Level 13  
  500 PLn + VAT i osobno części, a jak nie sami się grzejcie

  Dodano po 2 [minuty]:

  Dziś własnie jeden "oszczedny" szukał serwisanta z trójmiasta lub okolic , tak zaoszczedził ,że nawet mu fotokomórke spaliło
 • #48
  piracik
  Moderator of Heating systems
  Ludzie szukają oszczędności tam gdzie ich nie ma. Efekt jest taki, że płaca kilkanaście procent więcej za ogrzewanie plus kilkaset procent więcej za późniejsze doprowadzenie kotła do ładu.
  Jeżeli jest kocioł bardzo zaniedbany to koszt przeglądu mnoży się x2 lub x3
 • #49
  duszabar
  Level 11  
  Wybaczcie panowie ale jako osoby zainteresowanie nie jesteście bezstronni. Wielu moich znajomych samemu serwisuje sobie od jakiegoś czasu kotły właśnie z powodu 500+VAT. Jedyną w tej sztuce rzeczą trudniej osiągalną dla użytkownika jest miernik składu spalin a i to się da załatwić reszta to kwestia szkolenia i nabycia doświadczenia z konkretnym modelem pieca który się posiada. Nie podważam tu waszej fachowości absolutnie ale każda usługa jest tyle warta ile chce za nią dać klient.
 • #50
  piracik
  Moderator of Heating systems
  Tylko, żeby później nie mieli pretensji, że w ich okolicy nie ma żadnego serwisanta, który by mógł im pomóc bo wszyscy, którzy byli nie mieli co robić i zmienili branże.
  Może jesteśmy bezstronni ale nie bardziej niż użytkownik.
  Na dzień dzisiejszy nie wyrabiam się z przeglądami i szczerze mówiąc nie zależy mi aby dobierać jeszcze więcej roboty.
  Jeżeli pojadę do takiej awarii z zaniedbania to bardziej mi się to opłaca niż standardowy przegląd bo za podobny czas roboty kasuję dużo więcej.

  Po pierwsze:
  Serwisy żyją dzięki przeglądom i tego nie zmienimy.
  Czekając na awarie można by umrzeć z głodu. Wbrew pozorom nie ma ich tak bardzo dużo.
  Ale jak się już zdarzą to są dożo bardziej dochodowe.

  Po drugie:
  Zgodnie z przepisami takie urządzenie powinno być konserwowane przynajmniej raz w roku przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami, wiedzą oraz sprzętem.

  Po trzecie:
  Jak pytam klientów to tak średnio ogrzewanie olejowe kosztuje około 8000zł sezon. Teraz weź sobie z tego załóżmy 10% na sprawności to wychodzi 800zł z samego paliwa + koszty serwisu w razie awarii.
  Jeżeli kociołek jest nieczyszczony przez kilka lat to jest tak znaleziony, że i do 30% może dochodzić.
  Nie wystarczy tylko przeczyścić. Miałem klientów, którzy przeczyścili sobie taki kociołek, wymienili dyszę "na taką samą" i po trzech tygodniach kocioł tak zabiło mazią, że nie było przepływu spalin.
  Kosztowało to jego robotę, dyszę, czyszczenie kotła przez serwisanta z ekstremalnego zanieczyszczenia, kolejną dyszę i regulację palnika. O oleju, który został spalony nie efektywnie, oraz którego zostało spalone więcej z uwagi na zanieczyszczenia, nie wspomnę.


  Klient ma bardzo duży i słuszny argument - pieniądze. Pytanie czy ta "oszczędność" rzeczywiście jest zaoszczędzeniem, a nie wręcz odwrotnie.
  500zł + VAT może i trochę sporo. Są serwisy, które biorą mniej i w dodatku nie są na Vacie :D
  Rynek jest wolny, ceny nie narzucone można szukać tańszej oferty.
 • #51
  PiatyElement
  Level 21  
  Witam.

  A spotkał się ktoś z Was, że piec załącza się od czasu do czasu, niby jak do grzania wody ( na sterowniku brak symbolu płomienia i temperatura w pomieszczeniach wyższa od nastawionej ) a grzejniki robią się gorące. Wcześniej grzał wodę i grzejniki były zimne. Wczoraj niespodzianka. Palę w kominku, w domu 26 stopni a tu grzejniki gorące aż parzą, choć temperatura zadana to 22 stopnie.
  Co wy na to ?
 • #52
  PiatyElement
  Level 21  
  Jeśli piec wam głupieje z ogrzewaniem, np grzeje grzejniki pomimo osiągnięcia zadanej temperatury, to ostrzegam !!! Poza sprawdzeniem elementów mechanicznych ( zawory itp ... ) radzę wyjąć i sprawdzić sterownik. Mi zaczął głupieć, miałem sprawdzić i nie zdążyłem ..... zapalił się żywym ogniem i spalił się piec. Marne rozwiązanie, że sterownik umieszczony jest razem z komorą spalania i innymi podzespołami w jednej obudowie, beż żadnej grodzi czy ścianek rozdzielających ( w innych piecach widziałem że elektronika jest np. w oddzielnej obudowie na piecu ). Paląca się elektronika, topiła plastiki, które kapały paląc się i zapalając kolejne elementy - skąd wiem? bo stało się to na szczęście przy mnie gdy byłem w piwnicy i zorientowałem się po zapachu i dymie z kotłowni, że coś się pali. Dobrze że nie doszło do pożaru bo obok zbiornik z olejem był 1600 litrów.

  To tak, ku przestrodze, na tym moja przygoda z ulrichem się kończy po prawie 15 latach prawie bez awaryjnej pracy... ogólnie narzekać nie mogłem, kociołek był ok.

  Pozdrawiam.
 • #53
  jary69
  Level 11  
  Witam mam podobną sytuację która wydarzyła się wczoraj,rano idąc do pracy zauważyłem że piec nie pracuje a powinien,okazało się paliła się awaria MIFIRE czy jakoś tak,wyłączyłem przyciskiem power piecyk ruszył myślałem że to tylko przypadek ale po jakim czasie znowu ta sama sytuacja ,piec stoi awaria,kolejny raz wyłączenie przyciskiem i piec ruszył i tak myślę że robi to w określonym czasie.Może to wina jakiegoś czujnika
  ,termostatu- po nagrzaniu wyłącza się .Co to może być .
 • #54
  duszabar
  Level 11  
  Sprawdź czujnik płomienia, to może być winny kondensator, jest dostępny na allegro
 • #55
  jary69
  Level 11  
  Co zaobsrewowalem piec normalnie sie zalaczyl dogrzal do zadanej temperatury w domu i. sie wylaczyl bez awarii.Rozkrecilem czujnik plomienia byl czysty,komora wylotu spalin czysta,zostaje mi jeszcze dysza.Kondensator w elektronice przy zasilaczu jak i pozostale OK,jaki jeszcze mam sprawdzc kondensator?
 • #56
  duszabar
  Level 11  
  Kondensator jest na obudowie wentylatora pod plastikowa pokrywa, najlepiej się nie męczyć z odkręcaniem ale kupić w sklepie z elektronika taki o podobnych parametrach i podłączyć poza obudową.
 • #57
  jary69
  Level 11  
  Ok ,do tej chwili piec działa bez awarii,może mu przeszło ale kondensator wymienię profilaktycznie ,trochę już lat pracuje.
 • #58
  Jano50
  Level 1  
  Witam
  Przeczytałem ww wątki odnośnie awarii ed 24 i niestety nie napotkałem na problem który mnie dotyczy.
  Zwracam się więc z prośbą o pomoc w znalezieniu przyczyny usterki.
  Piec od paru dni głośno pracował , a w dniu dzisiejszym dodatkowo doszło " szarpanie" . Kilkukrotnie wchodził w pracę, a gdy zaskoczył była ona nierównomierna , przy czym ani razu nie wyskoczył błąd na sterowniku.
  Po zapoznaniu się z sugestiami na forum odkręciłem pokrywę komory spalania i wyczyściłem elektrody oraz czujnik. Jedna z elektrod jest jakby nadpalona (krótsza) - w związku z tym pytanie, czy to może być źródło problemu. Dodatki po przykręceniu obudowy komory przy próbie odpalenia czuć wyraźnie spaliny
  Bardzo proszę o sugestie
 • #60
  kuczrob
  Level 10  
  Witam wszystkich forumowiczów.
  U mnie po serwisie (wyłączeniu kotła na 3 godziny) pojawił się problem mis-fire.
  Złożyło się na to kilka rzeczy:
  1. Czujnik poziomu wody z racji wieku (9 lat) zaczął przeciekać (po wykręceniu - rozpadł się w ręku)
  2. Pod czujnikiem poziomu wody jest czujnik temperatury - zalewany przez powyższy systematycznie.
  3. Przy zdjęciu napięcia z elektroniki - zaczął dawać o sobie znać kondensator w elektronice - 470uF / 50V - spuchł jak po 3 dniowej imprezie. To ten największy koło transformatora.

  Czujnik wody nowy (100 zł), czujnik temperatury - nowy (110 zł), kondziorek zastąpiłem dwoma 1000uF / 25V połączonymi szeregowo - takie miałem pod ręką o 23 wieczorem. Warunki pracy tego kondziora nie są zbyt sprzyjające - wysoka temperatura, niska wilgotność - powodują, że elektrolit ma tendencje do wyparowywania i pojemność spada do zera, elektronika działa niestabilnie. I tak długo wytrzymał.


  Oczywiście serwis poczyścił komorę spalania, wymienił dyszę i filtr paliwa ale to wszystko co potrafią.
  Reszta po stronie właściciela :-)
  W razie potrzeby pozostaję do dyspozycji - 604-256-264