Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik BLDC symulacja w matlabie problem z uruchomieniem

27 Paź 2009 23:52 5049 11
 • Poziom 12  
  Witam,
  nie będę ukrywał że jestem początkującym automatykiem ale w tym przypadku raczej nie ma to znaczenia, mam problem z uruchomieniem symulatora silnika BLDC w matlabie. Czy ktoś "bawił" się tym symulatorem i mógłby mi pomóc w jego uruchomieniu i opisał krok po kroku co trzeba zrobić, żeby to odpalić, czy trzeba coś modyfikować w układzie albo wpisywać jakieś parametry, jeśli tak to jakie?
  Z góry dzięki za pomoc.
  Pozdrawiam
 • Poziom 27  
  Co chcesz osiągnąć?
  Musisz najpierw napisać sobie model matematyczny (układ równań) - a potem narysować to w simulinku.
 • Poziom 12  
  Czy w tym symulatorze jest wpisany konkretny model silnika o konkretnych parametrach czy trzeba je zdefiniować we własnym zakresie i wtedy zasymulować?
  Z góry dzięki za pomoc
 • Poziom 20  
  Skoro mówisz, że wyrzuca komunikat o braku jakiejś funkcji, to najprawdopodobniej twój matlab nie ma któregoś z wymaganych przez ten model toolboxów i dodatków. W linku, który zamieściłeś są one wypisane jako required products. Oprócz tego do bezawaryjnego uruchomienia modelu stworzonego w simulinku, potrzebny jest matlab z simulinkiem w wersji równej lub wyższej. Choć akurat podany przez Ciebie model został stworzony w matlabie R13 (6.5), czyli niezbyt nowym.
  Na początek radziłbym odpalenie któregoś z modeli zawartych w helpie twojego matlaba. Masz pewność, że posiadasz wszystkie wymagane biblioteki a działanie modelu jest dokładnie opisane.
 • Poziom 12  
  Witam,
  wersja matlaba którą mam jest nowsza od wymaganej bo mam 7.0. Nie miałem do czynienia wcześniej z tego typu aplikacjami i nie wiem w ogóle od czego zacząć. Jak działa ta symulacja i co w niej można osiągnąć, czy jest tam zdefiniowany konkretny silnik o konkretnych parametrach czy tylko uniwersalny model do którego podstawiamy swoje dane znamionowe silnika (definując odpowiednio macierze), który chcemy zasymulować. Problem jest taki, że muszę to uruchomić na laborce. Mogę prosić o dokładniejszy opis jak i od czego zacząć?
  Dzięki za pomoc.
  Pozdrawiam

  Dodano po 14 [minuty]:

  Przy próbie debugowania wyskakują błędy:
  In <a href="error:C:\MATLAB7\toolbox\simulink\simulink\sldebugui.m,62,1">sldebugui at 62</a>
  ??? Error using ==> sldebug
  --> Error in S-function 'mybldc_mdl2/ESTIMATE/S-Function': S-Function 'calc_core' does not exist.
  --> Error in S-function 'mybldc_mdl2/mybldc/S-Function': S-Function 'MYBLDC2' does not exist.
  --> Error in S-function 'mybldc_mdl2/zero-cross/M-file S-Function': S-Function 'delay' does not exist.
 • Poziom 20  
  Ja również używam wersji 7.0. Co do laborek, to pewnie nie będziesz budować nowego modelu, lecz modyfikować ustawienie gotowego (jeśli to laboratorium dotyczące silników, a nie matlaba). Proponują włączyć sobie helpa -> Demos -> Simulink -> SimPowerSystems i wybrać sobie model.
  Przykład
  Model "Starting a DC motor", który symuluje rozruch silnika z 3-stopniowym układem rezystorów, model składa się z silnika, startera, zasilania obwodu głównego i wzbudzenia, oraz bloczków pomiarowych
  Silnik BLDC symulacja w matlabie problem z uruchomieniem
  Parametry silnika można wpisać własne, lub wybrać standardowe spośród kilku popularnych modeli
  Silnik BLDC symulacja w matlabie problem z uruchomieniem
  Układ startera (wiadomo jak działa, czasy zwierania poszczególnych rezystorów ustawiasz za pomocą impulsu przy przełączniku)
  Silnik BLDC symulacja w matlabie problem z uruchomieniem
  Otrzymujesz wyniki symulacji (przebiegi napięcia, prądu, prędkości obr. etc)
  Silnik BLDC symulacja w matlabie problem z uruchomieniem
  Wiadomo, że możliwość zmiany parametrów obiektów i symulacji jest główną zaletą tego typu modeli.
 • Poziom 12  
  Wziąłem symulację tego samego modelu jaki opisałeś "starting DC motor" otrzymałem wykres prędkości w funkcji czasu, brakuje pozostałych wykresów, jak je wczytać?
  Sprawa dotyczy laborki z napędu elektrycznego a nie obsługi matlaba choć i taką powinniśmy mieć, byłoby mi o wiele łatwiej.
 • Pomocny post
  Poziom 20  
  Przebiegi można obejrzeć klikając na oscyloskopy (Scope), zaznaczone na schemacie kolorem zielonym.
 • Poziom 12  
  Odwołuję pytanie, poprostu trzeba otworzyć okna oscyloskopów :)

  Dodano po 6 [minuty]:

  Zmieniałem parametry np. Ra, Rf itp, otrzymałem różne przebiegi, wszystko jest ok, ale nadal wyrzuca mi błędy przy próbie uruchomienia silnika BLDC, próbowałeś go uruchomić?
 • Poziom 12  
  Dzieki za pomoc, udalo mi sie to uruchomic, zamykam temat. Pozdro
 • Poziom 12  
  Witam, wszystkie potrzebne dodatki są w tym symulatorze w postaci różnych plików, które trzeba uruchomić, głównie chodzi o jedną, w bloku ESTIMATE trzeba otworzyć calc_core kliknąć w EDIT i wskazać w folderze symulatora plik calc_core.m, w oknie które się otworzy w menu Debug wybrać Run i zaznaczyć w kolejnym oknie, które się pojawi ADD directory to the top of matlab path i OK. Odpalić symulację i się cieszyć :)
  Pozdro i dzięki za pomoc.