Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik BLDC symulacja w matlabie problem z uruchomieniem

RRZZ 27 Paź 2009 23:52 4773 11
  • #1 27 Paź 2009 23:52
    RRZZ
    Poziom 12  

Witam,
    nie będę ukrywał że jestem początkującym automatykiem ale w tym przypadku raczej nie ma to znaczenia, mam problem z uruchomieniem symulatora silnika BLDC w matlabie. Czy ktoś "bawił" się tym symulatorem i mógłby mi pomóc w jego uruchomieniu i opisał krok po kroku co trzeba zrobić, żeby to odpalić, czy trzeba coś modyfikować w układzie albo wpisywać jakieś parametry, jeśli tak to jakie?
    Z góry dzięki za pomoc.
    Pozdrawiam

0 11
  • #2 28 Paź 2009 08:25
    august_
    Poziom 27  

Co chcesz osiągnąć?
    Musisz najpierw napisać sobie model matematyczny (układ równań) - a potem narysować to w simulinku.

0
  • #4 28 Paź 2009 20:48
    RRZZ
    Poziom 12  

Czy w tym symulatorze jest wpisany konkretny model silnika o konkretnych parametrach czy trzeba je zdefiniować we własnym zakresie i wtedy zasymulować?
    Z góry dzięki za pomoc

0
  • #5 30 Paź 2009 13:23
    Marvinn8686
    Poziom 20  

Skoro mówisz, że wyrzuca komunikat o braku jakiejś funkcji, to najprawdopodobniej twój matlab nie ma któregoś z wymaganych przez ten model toolboxów i dodatków. W linku, który zamieściłeś są one wypisane jako required products. Oprócz tego do bezawaryjnego uruchomienia modelu stworzonego w simulinku, potrzebny jest matlab z simulinkiem w wersji równej lub wyższej. Choć akurat podany przez Ciebie model został stworzony w matlabie R13 (6.5), czyli niezbyt nowym.
    Na początek radziłbym odpalenie któregoś z modeli zawartych w helpie twojego matlaba. Masz pewność, że posiadasz wszystkie wymagane biblioteki a działanie modelu jest dokładnie opisane.

0
  • #6 31 Paź 2009 13:39
    RRZZ
    Poziom 12  

Witam,
    wersja matlaba którą mam jest nowsza od wymaganej bo mam 7.0. Nie miałem do czynienia wcześniej z tego typu aplikacjami i nie wiem w ogóle od czego zacząć. Jak działa ta symulacja i co w niej można osiągnąć, czy jest tam zdefiniowany konkretny silnik o konkretnych parametrach czy tylko uniwersalny model do którego podstawiamy swoje dane znamionowe silnika (definując odpowiednio macierze), który chcemy zasymulować. Problem jest taki, że muszę to uruchomić na laborce. Mogę prosić o dokładniejszy opis jak i od czego zacząć?
    Dzięki za pomoc.
    Pozdrawiam

Dodano po 14 [minuty]:

Przy próbie debugowania wyskakują błędy:
    In <a href="error:C:\MATLAB7\toolbox\simulink\simulink\sldebugui.m,62,1">sldebugui at 62</a>
    ??? Error using ==> sldebug
    --> Error in S-function 'mybldc_mdl2/ESTIMATE/S-Function': S-Function 'calc_core' does not exist.
    --> Error in S-function 'mybldc_mdl2/mybldc/S-Function': S-Function 'MYBLDC2' does not exist.
    --> Error in S-function 'mybldc_mdl2/zero-cross/M-file S-Function': S-Function 'delay' does not exist.

0
  • #7 31 Paź 2009 13:46
    Marvinn8686
    Poziom 20  

Ja również używam wersji 7.0. Co do laborek, to pewnie nie będziesz budować nowego modelu, lecz modyfikować ustawienie gotowego (jeśli to laboratorium dotyczące silników, a nie matlaba). Proponują włączyć sobie helpa -> Demos -> Simulink -> SimPowerSystems i wybrać sobie model.
    Przykład
    Model "Starting a DC motor", który symuluje rozruch silnika z 3-stopniowym układem rezystorów, model składa się z silnika, startera, zasilania obwodu głównego i wzbudzenia, oraz bloczków pomiarowych
    Parametry silnika można wpisać własne, lub wybrać standardowe spośród kilku popularnych modeli
    Układ startera (wiadomo jak działa, czasy zwierania poszczególnych rezystorów ustawiasz za pomocą impulsu przy przełączniku)
    Otrzymujesz wyniki symulacji (przebiegi napięcia, prądu, prędkości obr. etc)
    Wiadomo, że możliwość zmiany parametrów obiektów i symulacji jest główną zaletą tego typu modeli.

1
  • #8 31 Paź 2009 14:04
    RRZZ
    Poziom 12  

Wziąłem symulację tego samego modelu jaki opisałeś "starting DC motor" otrzymałem wykres prędkości w funkcji czasu, brakuje pozostałych wykresów, jak je wczytać?
    Sprawa dotyczy laborki z napędu elektrycznego a nie obsługi matlaba choć i taką powinniśmy mieć, byłoby mi o wiele łatwiej.

0
  • Pomocny post
    #9 31 Paź 2009 14:07
    Marvinn8686
    Poziom 20  

Przebiegi można obejrzeć klikając na oscyloskopy (Scope), zaznaczone na schemacie kolorem zielonym.

0
  • #10 31 Paź 2009 14:14
    RRZZ
    Poziom 12  

Odwołuję pytanie, poprostu trzeba otworzyć okna oscyloskopów :)

Dodano po 6 [minuty]:

Zmieniałem parametry np. Ra, Rf itp, otrzymałem różne przebiegi, wszystko jest ok, ale nadal wyrzuca mi błędy przy próbie uruchomienia silnika BLDC, próbowałeś go uruchomić?

0
  • #11 03 Lis 2009 00:23
    RRZZ
    Poziom 12  

Dzieki za pomoc, udalo mi sie to uruchomic, zamykam temat. Pozdro

0
  • #12 03 Lis 2009 23:05
    RRZZ
    Poziom 12  

Witam, wszystkie potrzebne dodatki są w tym symulatorze w postaci różnych plików, które trzeba uruchomić, głównie chodzi o jedną, w bloku ESTIMATE trzeba otworzyć calc_core kliknąć w EDIT i wskazać w folderze symulatora plik calc_core.m, w oknie które się otworzy w menu Debug wybrać Run i zaznaczyć w kolejnym oknie, które się pojawi ADD directory to the top of matlab path i OK. Odpalić symulację i się cieszyć :)
    Pozdro i dzięki za pomoc.

0