Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmocnienie sygnału kablówki - inny przypadek

kzez1986 28 Paź 2009 12:33 4684 3
  • #1 28 Paź 2009 12:33
    kzez1986
    Poziom 2  

Chciałem zapytać, czy mogę coś zrobić u mnie z sygnałem kablówki. Czytałem już na tym forum podobne posty, ale nie znalazłem do końca odpowiedzi na moje wątpliwości odnośnie sygnału u mnie.

Mam kablówkę w Multimediach, pakiet A telewizji kablowej. Telewizja jest w pakietach A, B i C. Korzystam już z kablówki od rozpoczęcia studiów (październik 2005). Chcę opowiedzieć jak działała mi ta kablówka w poszczególnych latach i co się działo kiedy majsterkowałem przy kablach.

Częstotliwości:

Pakiet A: - VHF3 143,25 - VHF3 223,25
    Pakiet B: - VHF3 239,25 - UHF 454,75
    Pakiet C: - UHF 471,25 - ok. UHF 700,25

1 rok studiów (2005/2006) - odbierane byłby w zasadzie wszystkie albo prawie wszystkie programy. Niektóre miały mniejszy śnieg, inne większy, czasem gdzieś zanikł na 1 dzień głos, czasem jakiś program miał gorszy odbiór, czasem lepszy. Pod koniec roku (maj/ czerwiec) programy ze środka pakietu C np. Jetix UHF 543,25 zaczęły się psuć. W tym czasie też zaczęły się psuć niektóre programy z pakietu B np. TV4 VHF3 303,25. W wakacje dalej psuły się programy z pakietu B np. Mini Mini VHF3 367,25. Programy z końcówki pakietu C (np. ZigZap/ Hyper UHF 697,25) były niezłe.

2 rok studiów (2006/2007) - miałem pakiet B więc oczywiście programy pakietu A i B były OK. Z pakietem C było znacznie gorzej. Nieźle działały tylko początkowe programy pamiętam - Eurosport, Comedy Central, i parę będących zaraz za pakietem B, programy ze środka słabieńko (Jetix UHF 543,25 tylko czasami się pokazał w postaci jakiegoś szumiącego, czarno białego obrazu z mocnym śniegiem, Cartoon Network UHF 527,25 pamiętam że był jako tako do listopada. Zig Zap/ Hyper z końca (przedostatnia stacja) działał różnie. Październik - grudzień - obraz bardzo zanikał i ciężko było oglądać. W kolejnych miesiącach Zig Zap/ Hyper nieco się poprawił (nie zanikał obraz aż tak bardzo). Zauważyłem ciekawą właściwość, że sygnał był mocniejszy rano, a wieczorem słabszy. Ponadto obraz zanikał bardziej gdy na ekranie było więcej ciemnych barw, a gdy pojawiało się więcej jaśniejszych zanikał mniej. Co ciekawe kiedy obraz się pojawiał na moim telewizorze, dźwięk był przeważnie ok, natomiast gdy zanikał, na telewizorze pojawiało się tylko odliczanie 5 minut do wyłączenia na niebieskim ekranie i nie było nic. Znajdujący się przed Zig Zapem TVN24 nie działał.

3 rok studiów - dalej miałem pakiet B - pakiet C troszkę gorzej - nie działały w zasadzie wogóle Zig Zap/ Hyper. Pojawiał się tylko kiedy dociskałem mocniej kabel i trzymałem w ręku. Wtedy pojawiał się również TVN24.

4 i 5 rok studiów do dziś - mam pakiet A - pojawiły się programy pakietu C (byłby one jeszcze przed odłączeniem pakietu B) tak do UHF 537,25 widać obraz wszystkich stacji. Dalej nic nie mogę złapać. Gdyby więc jakieś przebicia to czemu widzę tylko kawałek pakietu C? Nie da się wykupić połowy pakietu. Jeżeli chodzi o pakiet B, to sytuacja jest następująca:

TVN VHF3 239,25 prawie bez zarzutów

TVP Kultura VHF3 255,25 nieźle, trochę śniegu
    TVN7 VHF3 263,25 duży śnieg i szum
    TV Trwam VHF3 271,25 kompletny brak obrazu
    FilmBox VHF3 279,25 podobnie jak TVP Kultura
    Polsat VHF3 287,25 - podobnie jak TVP Kultura, może minimalnie gorzej
    Polsat 2 VHF3 295,25 - duży śnieg i szum - podobnie jak TVN7
    Dalej nic

Teraz efekty jakie dawało majsterkowanie przy kablach:

Kabel jakim się łączę to kabel koncentryczny (coaxial). No i tak. W poprzednim roku (4 rok studiów) udało mi się wykombinować coś takiego - zdjąłem osłonkę (zakończenie) od kabla i włożyłem sam drut. Sygnał generalnie się wtedy pogarsza, ale odbierałem radiowo wiele programów pakietu B o częstotliwościach od VHF3 311,75 do UHF 447,25. Co ciekawe w TV Puls UHF 431,25 obraz bardzo zanikał, a dźwięk nie był to dźwięk stacji tylko jakby rozmowy krótkofalowców :) Jak się odpowiednio przy ścianie ustawiło kabel to niektóre stacje jak np. Mini Mini VHF3 367,25 odbierała praktycznie bez zarzutów - jedynie leciutki śnieżek. Niestety, pewnego dnia sąsiad za ścianą robił remont i chyba zmienił ustawienie kabla, bo pewnego dnia ten radiowy odbiór zanikł i nic nie łapie. Dodatkowo napisze, że na pewno był to odbiór radiowy bo jak się odłączyło kabel od rozgałęziacza do ściany to wszystkie programu znikały, a te były. Więc nie szło na pewno od operatora.

Co więcej, kiedy połączę inaczej kable (np. nie puszcze przez rozgałęziacz tylko połączę zwyczajnie 2 kable, ewentualnie włożę kabel idący od ściany od razu do TV to obraz jest (minimalnie ale jednak) lepszy, a śnieg troszeczkę mniejszy. Ponadto pojawiają się bardzo zanikające i śnieżące, ale jednak pojawiają się następne w kolejności stacje - w pakiecie B - TV4 za Polsatem2, a w stacjach pakietu C Discovery.

Dodam jeszcze, że zanim w ogóle został podłączony sygnał, kilka stacji śnieżących było od razu w ogóle bez sygnału.

Dlatego też zastanawiam się. Skoro zmiana połączenia kabla poprawia nieco odbiór i w ogóle były ogromne zmiany w liczbie odbieranych programów na przestrzeni kilku lat, to czy może oznaczać to, że u mnie nie ma filtrów, tylko jest np. wzmacniany tylko sygnał o częstotliwościach tych, w zależności od tego jaki kto ma pakiet. Przecież gdyby były filtry, to wzmacniane byłyby tylko szumy. Czy więc możliwe, że mam pełny sygnał, tylko bardzo słaby? No i czy możecie polecić jakiś sposób na szukanie odbioru radiowego?

Co o tym myślicie?
    Z góry dzięki za wszelkie sugestie.

0 3
  • #2 29 Paź 2009 18:23
    Tomatos
    Poziom 17  

W kablówkach stosuje się filtry dolno lub pasmowoprzepustowe. Zakłada się ich po wzmacniaczu na przewód do konkretnego abonenta. Tyle się produkujesz tylko po co, zgłoś do serwisu że ci śnieży telewizor.

0
  • #3 31 Paź 2009 18:45
    Tolek85
    Poziom 2  

Tak jak powiedział kolega wyżej. Przede wszystkim jeżeli masz pakiet B (czyli rozumiem że A+B) to programy z pakietu C (wyższe częstotliwości) będą śnieżyć, gdyż w skrzynce abonenckiej założony jest odpowiedni filtr. Jeżeli masz problemy z odbiorem programów, które masz w pakiecie to przede wszystkim sprawdź podłączenie gniazdka TV - bardzo często niektórym się myli wyjście R-radio z TV. Sprawdź czy masz podłączone dobrze gniazdko(często się stosuje gniazda przelotowe i się myli podłączenie wejścia sygnału do gniazdka), poza tym należy pamiętać że na gniazdku przelotowym jest strata sygnału ok. 10 dB. Wymień kabel od gniazdka do TV, gdyż tanie Chińskie tak puszczają, że szok. W kablówce dobrze zarobione kable to podstawa. Splitter (rozgałęźnik) - sprawdź czy masz dobrze podłączony (IN-wejście, OUT+OUT) i czy to nie jest przypadkiem rozgałęźnik ALDA - to jest najgorsze g..no - ja takie jak widziałem u klienta to kazałem otworzyć okno i wyrzucałem jak najdalej. Najlepiej sprawdź wszystko u siebie a później wołaj serwis jeśli nie pomoże, żebyś miał pewność że u ciebie wszystko ok.

0
  • #4 01 Lis 2009 21:29
    k.karpus
    Poziom 2  

Witam,
    dobrze powinny odbierać programy z pakietu jaki masz wykupiony i to jest chyba oczywiste. To że widziałeś jakieś inne programy zaśnieżone to tylko przypadek. Filtr założony na tapa z którego chodzisz poprostu puszcza więcej niż powinien albo na twoim wyjściu jest za wysoki sygnał (filtr nie wycina tylko bardzo mocno tłumi co przy prawidłowym sygnale jest skuteczne). Kombinacje na zasadzie włożyłem kabelek, obciąłem ekranik itp nic nie dają... szkoda czasu...

0
  Szukaj w 5mln produktów