Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radar zintegrowany w hełmie bojowym nowej generacji

pseven 28 Paź 2009 14:50 3328 6
 • Radar zintegrowany w hełmie bojowym nowej generacji
  Hełm bojowy należy do najstarszych i najdłużej stosowanych elementów wojskowego wyposażenia. Wciąż jest używany na polu walki, min. za sprawą szereg usprawnień w doborze materiałów i technologii wytwarzania. Armia przygotowuje się jednak do implementacji największego usprawnienia w historii tego przedmiotu. HMRS (Helmet Mounted Radar System) to miniaturowy, energooszczędny radar o pokryciu niemal 360-stopniowego pola działający w trybie „Moving Target Indicator”. System ma być całkowicie zintegrowany w nowej generacji hełmie zwanym jako „Advanced Combat Helmet” (ACH). Radar ma z założenia wykryć i ostrzec przed zagrożeniem w postaci innych osób znajdujących się w jego zasięgu, który ma wynieść przynajmniej 25 metrów. Takie urządzenie może okazać się niezwykle użyteczne w wielu przypadkach, bowiem działa zarówno przez mgłę, dym, kurz jak i w całkowitej ciemności. Tym samym umożliwi wykrycie przeciwnika ukrywające się za ścianą czy zakamuflowanego. Cały system ma ważyć mniej niż jeden kilogram, przy czym osprzęt montowany na samym hełmie ma nie przekroczyć wagi 0,4kg. Wcześniejszy projekt tego rodzaju nie został wprowadzony do użytku, mimo całkiem imponującego zasięgu radaru wynoszącego 1 kilometr. ImSAR okazał się niepraktyczny z uwagi na duży pobór mocy rzędu 15 W. Obserwatorzy zadają sobie pytanie także jaki będzie kąt działania nowego radaru w pionie i czy ruch głowy w górę lub w dół zakłóci działanie radaru. Nie ma też jeszcze oficjalnych informacji na temat tego w jaki sposób informacja będzie przekazywana samemu żołnierzowi. Najprawdopodobniejszym wydaje się prosty wyświetlacz diodowy bądź subtelna sygnalizacja dźwiękowa.

  Źródło:
  http://www.wired.com/dangerroom/2009/10/army-develops-helmet-mounted-radar-to-watch-soldiers-backs/

 • #2 28 Paź 2009 19:31
  szulat
  Poziom 23  

  radar w hełmie ma też więcej zalet: emitując fale radiowe będzie dodatkowo informował wszystkich wokół o bieżącej pozycji żołnierza, to aż prosi się o zastosowanie w automatycznym działku strzelającym prosto w głowę :-)

 • #3 28 Paź 2009 20:40
  BartekLecki
  Poziom 13  

  szulat napisał:
  radar w hełmie ma też więcej zalet: emitując fale radiowe będzie dodatkowo informował wszystkich wokół o bieżącej pozycji żołnierza, to aż prosi się o zastosowanie w automatycznym działku strzelającym prosto w głowę :-)


  Nie wiem czy wiesz, ale epoka radarów działających jak latarnie morskie chyba w wojsku odeszła w zapomnienie ;) Obecnie używa się różnych metod ukrywania sygnałów radarowych w szumie eteru, itp. Generalnie temat rzeka.

 • #4 28 Paź 2009 21:00
  bambus1121
  Poziom 14  

  Zawsze zabezpieczenie można obejść ale swoją drogą to już kolejny temat o sprzęcie wojskowym.

 • #5 28 Paź 2009 21:34
  Trebuh
  Poziom 18  

  Bardzo dobry pomysł Zniknie problem z weteranami bo wszyscy poginą zanim dożyją leciwego wieku.

 • #6 28 Paź 2009 22:19
  Stary1952
  Poziom 33  

  Dużo lepiej by było dla społeczeństwa , gdyby zamiast hełmu zrobili np. super czapkę dla niewidomych . :?:

 • #7 29 Paź 2009 09:49
  sebastian11
  Poziom 16  

  a od pola radarowego zolnierze bedą mieli hamburgery zamiast mozgu po pewnym czasie i bedzie wtedy choroba wscieklych zołnierzy