Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie anteny do nadajnika Jabel J-218 433,92Mhz

28 Paź 2009 23:14 5468 7
  • Poziom 19  
    Witam serdecznie, spory czas borykam się z problemem zwiększenia zasięgu kitu Jabla J-218. Jest to mała moc nadajnika a co z tym idzie mała odległość działania.
    Ja potrzebuję przesłać sygnał na odległość ponad 150m i jedynym rozwiązaniem jakie przychodzi mi do głowy to zastosowanie kierunkowych anten YAGI.
    Układ pracuje na częstotliwości 433,92MHz, więc znalazłem 2 modele anten.
    Nie wiem gdzie w nadajniku podłączyć kable do anteny nie wiem którą antenę zastosować, czy dawać jakiś kondensator na wyjście sygnału na antenę czy bezpośrednio.
    Pomóżcie.

To jest schemat nadajnika Podłączenie anteny do nadajnika Jabel J-218 433,92Mhz
    i dwie anteny: z dipolem Podłączenie anteny do nadajnika Jabel J-218 433,92Mhz
    i bez dipola Podłączenie anteny do nadajnika Jabel J-218 433,92Mhz
    Którą dać do nadajnika a którą na odbiornik, proszę o poradę kogoś kto zna się na rzeczy.
  • Poziom 34  
    A co Ty chcesz przez to przesyłać?
    433,92 MHz to pasmo amatorskie dla "ludzi z licencją"
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Krisstoferes napisał:
    ... spory czas borykam się z problemem zwiększenia zasięgu kitu Jabla J-218.

Konstrukcja tego nadajnika jest tak pomyślana, że nie ma możliwości podłączenia anteny zewnętrznej (bez totalnej przeróbki).
    Cytat:
    Ja potrzebuję przesłać sygnał na odległość ponad 150m

Niestety z tym nadajnikiem NIE masz szans.

Cytat:
    Układ pracuje na częstotliwości 433,92MHz

I tu się mylisz. :cry:
    Nadajnikiem jest samowzbudny generator na T1 i w zależności jakie będzie (aktualnie) napięcie na jego kolektorze - to częstotliwość może się zmieniać (od 400MHz do 460MHz - tak na tzw. oko).
    A więc wypisywanie takich danych (to co napisał Jabel) jest delikatnie pisząc nie na miejscu albo totalną bzdurą. :cry:
    Cytat:
    więc znalazłem 2 modele anten.

Jeżeli antena z drugiego rysunku jest jeszcze w okolicy pasma 433MHz (chociaż napisano, że na ISM 446MHz), to ta na pierwszym rysunku nigdy nie będzie na 433MHz.
    Spróbuj przeliczyć sam wibrator, który ma 13" (13 cali) a wyjdzie Ci , że rezonans anteny jest w paśmie 2390MHz.
    Czyli antena nr 1 jest na pasmo 2,4GHz. :D
    Cytat:
    Nie wiem gdzie w nadajniku podłączyć kable do anteny

Poprostu się NIE da podłączyć kabla do anteny.
    Jeżeli cokolwiek podłączysz do kolektora T1 to częstotliwość pójdzie w dól o około 100MHz albo i więcej. :cry:

Jak widzisz - bardzo często - klienci są potwornie oszukiwani przez różnych znawców w temacie "radio". :cry: :cry: :cry:

Co do odbiornika.
    To też jest zrobiony (chyba) jako superreakcyjny a więc jego częstotliwość odbioru jest gdzieś w okolicy 400-460MHz z selektywnością około +/- 10MHz. :!:

Pozdrawiam.
  • Poziom 20  
    SP5ANJ napisał:
    Jeżeli antena z drugiego rysunku jest jeszcze w okolicy pasma 433MHz (chociaż napisano, że na ISM 446MHz), to ta na pierwszym rysunku nigdy nie będzie na 433MHz.
    Spróbuj przeliczyć sam wibrator, który ma 13" (13 cali) a wyjdzie Ci , że rezonans anteny jest w paśmie 2390MHz.
    Czyli antena nr 1 jest na pasmo 2,4GHz. :D

13" (13 cali) x 2,54 cm = 33,02 cm

Chyba kolega się odrobinkę przeliczył z tym rezonansem anteny na 2390MHz
  • Poziom 19  
    To jak w takim razie powinna wyglądać antena na 433.92MHz ?
    Układ działa na 100m bez problemów ale ja potrzebuję troszkę więcej.
    Układ nadajnika trochę zmodyfikowałem i ma małą regulację częstotliwości za pomocą trymerów, więc tu mogę mieć małą tolerancję ale odbiornik ma raczej stałą częstotliwość bo tam jest odbiornik reakcyjny.
    Pomóżcie mi zbudować chociaż antenę odbiorczą którą będę mógł skierować na nadajnik.
    Ps. Co do tej anteny z rysunku 1 to jestem wkurzony bo straciłem sporo czasu na zbudowanie jej... ale może dałoby się poprzestawiać elementy żeby zmienić częstotliwość?
  • Poziom 20  
    Krisstoferes napisał:
    Ps. Co do tej anteny z rysunku 1 to jestem wkurzony bo straciłem sporo czasu na zbudowanie jej... ale może dałoby się poprzestawiać elementy żeby zmienić częstotliwość?

Ale antena z rysunku 1 ma prawidłowe wymiary, tylko tyle że w calach, przeliczyłem to wyżej, nic nie trzeba przestawiać.
  • Poziom 1  
    SP5ANJ napisał:
    Same brednie... szkoda nawet cytować...

I tacy to "znawcy" brylują na tym forum. Jenuis...

Dodano po 28 [minuty]:

mpn103 napisał:
    A co Ty chcesz przez to przesyłać?
    433,92 MHz to pasmo amatorskie dla "ludzi z licencją"

433,92 MHz dostępne jest dla wszystkich. Żadnej licencji nie potrzeba. Nie wierzysz? Sprawdź w KTPC.

Moderowany przez Mirek Z.:

Za ten występ (w powiązaniu z wcześniejszym postem) podziękuję już za trudy związane z koniecznością(?) czytania bzdur na naszym forum.

• Poziom 19  
    Żeby była jasność, jest to alarm garażowy ale rozbudowany o czujkę ruchu, otwarcia drzwi, odcięcia zasilania więc jest to zgodne z przepisami.
    Wiem co to jest za pasmo, dlatego chcę tylko ukierunkować sygnał dzięki czemu zwiększyłby zasięg. Nie mam zamiaru kraść samochodów, zakłócać innych systemów alarmowych ani niczego podobnego.
    Przesyłany jest tylko sygnał przez kilka sekund (co kilka sekund podczas alarmu) celem załączenia sygnalizatora.

A czy ktoś wie jakiej długości miałaby być antena dookólna, coś w rodzaju pręta lub jak miałaby wyglądać?