Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ukf 88-108 wychyłowy wskaźnik sygnału odbieranego

bf214 28 Paź 2009 23:22 4616 7
  • #1 28 Paź 2009 23:22
    bf214
    Poziom 16  

Witam,

Chciałbym dodać wychyłowy wskaźnik sygnału odbieranego do zrobionego przez siebie radia, w którym p.cz. jest zrobiona na układzie UL1219. W UL1200 jest do tego wyprowadzenie bodajże 13, jest tam do tego przewidziany układ, przede wszystkim wzmacniacz (w nocie UL1200 jest to nazwane wysterowanie, w nocie TDA1200 - wskaźnik natężenia pola). Dla UL1219 muszę dać zewnętrzny wzmacniacz. Pomiędzy głowicą a UL1219 mam wstawione filtry ceramiczne na przemian z 2 układami UL1202 i właśnie tam się podpinam (po drugim układzie UL1202 - inne miejsca nie dawały efektu). Znalazłem na Elektrodzie taki układ:

ukf 88-108 wychyłowy wskaźnik sygnału odbieranego

ale ten układ u mnie na początku działa ok, a po jakimś czasie wskaźnik przestaje reagować (Cx dałem 5 pF, zasilanie 12 V, wskaźnik osiągający pełne wychylenie przy prądzie 175 µA). Przy dotknięciu potencjometru na wejściu wskaźnik wychyla się do końca.

moje pytania:

1. czy ten układ na rysunku ma jakieś błędy?

2. czy moglibyście podać jakiś inny układ, najlepiej sprawdzony?

Z góry dzięki za odpowiedzi,
    Pozdrawiam,
    bf214

0 7
  • Pomocny post
    #2 29 Paź 2009 00:08
    Rzuuf
    Poziom 43  

Witam!
    Twój układ może nie działać na częstotliwości 10,7MHz, gdyż już potencjometr na wejściu 100k z pojemnościami Cbe i montażu tworzą filtr dolnoprzepustowy, który tej częstotliwości nie przeniesie. To co obserwujesz przy dotykaniu palcem, to może być wzbudzanie się układu.
    Biorąc pod uwagę ilość elementów, mniej skomplikowane by było dodanie samego UL1200 tylko dla tej funkcji wskaźnika siły sygnału.
    Sprawdź, jak zmienia Ci się napięcie stałe na nogach 14 i 15 układu UL1219, co prawda te wyprowadzenia nie były przewidziane do tej funkcji, ale tam ze zmianą amplitudy sygnału powinien się zmieniać punkt pracy ogranicznika amplitudy, a wiec napięcie.

0
  • #3 29 Paź 2009 19:47
    bf214
    Poziom 16  

Dzięki za odpowiedź!

Cytat:
    Twój układ może nie działać na częstotliwości 10,7MHz, gdyż już potencjometr na wejściu 100k z pojemnościami Cbe i montażu tworzą filtr dolnoprzepustowy, który tej częstotliwości nie przeniesie. To co obserwujesz przy dotykaniu palcem, to może być wzbudzanie się układu.

układ jakoś działał z tym potencjometrem (przez chwilę, tak jak pisałem), jedyny problem to właśnie z tym wyłączaniem się po chwili.

Cytat:
    Sprawdź, jak zmienia Ci się napięcie stałe na nogach 14 i 15 układu UL1219, co prawda te wyprowadzenia nie były przewidziane do tej funkcji, ale tam ze zmianą amplitudy sygnału powinien się zmieniać punkt pracy ogranicznika amplitudy, a wiec napięcie.

podłączałem pod te wyprowadzenia, ale układ nie reagował.

Z tym UL1200 to jest genialny pomysł! :D Całej płytki nie kwapiłbym się zmieniać, ale dodać scalak można! Natomiast cały czas czekałbym może na jakiś układ zasilany niższym napięciem, ok. 4-5 V, bo zależałoby mi na zasilaniu bateryjnym, a UL1200 ma zasilanie 12 V, ewentualnie 9, ale bateria 9V po jakimś czasie miałaby mniej.

A czy układ obsługujący miernik w UL1200 będzie bez żadnych elementów zewnętrznych działał poprawnie?

Pozdrawiam,
    bf214

0
  • Pomocny post
    #4 29 Paź 2009 20:05
    Rzuuf
    Poziom 43  

W Twoim pierwszym poście piszesz, że układ zasilasz z 12V, więc dla takiego napięcia UL1200 jest OK. W jego danych technicznych podają tylko, że maksymalne napięcie dla tego układu jest 16V.
    Układ nie jest drogi, możesz zrobić eksperyment ze stopniowym obniżaniem napięcia, dokąd będzie chodził.
    Możesz też zrobić przetwornicę DC/DC "step-up" (na 1 lub 2 tranzystorach, ew. specjalizowanym scalaku) dla zasilania tego układu z niższego napięcia.
    Na układzie aplikacyjnym tutaj: http://www.datasheetcatalog.com/datasheets_pdf/U/L/1/2/UL1200.shtml elementy dołączone do nóg: 5,6,7,8,9,10 i 12 są zbędne.

0
  • #5 30 Paź 2009 22:24
    bf214
    Poziom 16  

Witam!

Cytat:
    elementy dołączone do nóg: 5,6,7,8,9,10 i 12 są zbędne.

W takim razie myślę, że to jest najlepsze rozwiązanie.

a jeśli chodzi o ten układ powyżej, to zaczął on jakoś działać, natomiast jego działanie pozostawia wiele do życzenia: przy mocnych stacjach wychylenie jest duże (można go ustawiać potencjometrem 100k połączonym szeregowo ze wskaźnikiem), natomiast przy słabszych nie ma żadnego wychylenia. Czyli poniżej pewnego poziomu sygnału układ zaczyna działać jak "elektroniczny wyłącznik" i w ogóle odcina prąd od wskaźnika. Może dałoby się to jakoś skalibrować? Co prawda nigdy nie widziałem jak działa fabryczny wskaźnik, być może też działają one w ten sposób. Na pewno nie da się tego skalibrować potencjometrami: tym przy wskaźniku i tym przy wejściu. Co do tego potencjometru przy wejściu, to ustawia on czułość w sposób skokowy: wskazówka przeskakuje w pewnym momencie od 0 do końca, a potem trzeba zmniejszyć wychylenie potencjometrem przy wskaźniku tak, żeby wskazówka znalazła się na końcu skali.

Chciałbym mieć ten układ z rysunku jako rezerwowy, bo nie wiadomo, czy UL1200 obsłuży wskaźnik, którym dysponuję, będę musiał to dopiero sprawdzić. Z tego co wiem, to takie wskźniki mają 50-100 µA, a ten mój jest od magnetofonu i ma 175 µA. Co prawda w nocie UL1200 jest potencjometr do ustawiania, ale nie wiadomo, czy aż w takim zakresie. Tak więc jeśli ktoś wie, jak skalibrować ten układ z rysunku, to byłbym wdzięczny.

Pozdrawiam,
    bf214

0
  • Pomocny post
    #6 30 Paź 2009 23:21
    Rzuuf
    Poziom 43  

Układ "Twojego" wskaźnika, to normalny wzmacniacz o charakterystyce proporcjonalnej - liniowej, natomiast amplituda sygnału przychodzącego z anteny zmienia się o kilka rzędów (np. 1000 krotnie).
    Układ który będzie w stanie coś pokazywać w CAŁYM zakresie zmian, to układ o charakterystyce LOGARYTMICZNEJ, tego się nie da zrobić tak prosto! To by musiał być wzmacniacz o zmiennym wzmocnieniu, na którego wyjściu by był detektor, a sygnał z detektora musiał by zmniejszać wzmocnienie tego wzmacniacza (rodzaj automatyki - ARW). Tak jest realizowana funkcja wskaźnika poziomu sygnału w UL1200.
    Jeśli taka automatyka potrafiła by zmieniać wzmocnienie tego wzmacniacza w zakresie 1:100, to miałbyś wskazania dla których mógłbyś odróżnić siłę 2 stacji w takim właśnie stosunku.
    Jest jeszcze jeden szkopuł: przed Twoim UL1219 "siedzi" UL1202, który dla większych amplitud jest ogranicznikiem napięcia, co może fałszować proporcjonalnośc wskazań: stacje są coraz silniejsze, a przyrostu sygnału nie widać.

0
  • Pomocny post
    #7 30 Paź 2009 23:30
    sq6ade
    Poziom 40  

Spróbuj zmodyfikować ten troche dziwaczny układ w taki sposob że rezystor 3k3 od kolektora lewego tranzystora podłącz do V+ zamiast do emitera prawego tranzystora.
    Emiter prawego tranzystora podłącz do masy.

Po modyfikacji układ będzie wyglądał tak samo jak S-Metr w CB z Niemiec (z samym FM)

0
  • #8 31 Paź 2009 02:06
    bf214
    Poziom 16  

Witam!

:arrow: sq6ade sprawdzę tą modyfikację

Cytat:
    To by musiał być wzmacniacz o zmiennym wzmocnieniu, na którego wyjściu by był detektor, a sygnał z detektora musiał by zmniejszać wzmocnienie tego wzmacniacza (rodzaj automatyki - ARW). Tak jest realizowana funkcja wskaźnika poziomu sygnału w UL1200.

Czyli to rozwiązanie z UL1200 (albo inne, podobne) jest tak jakby jedyne prawidłowe.

Cytat:
    UL1202, który dla większych amplitud jest ogranicznikiem napięcia, co może fałszować proporcjonalnośc wskazań: stacje są coraz silniejsze, a przyrostu sygnału nie widać.

W takim razie mogę się podpiąć za pierwszym filtrem ceramicznym (jesli stosowałbym rozwiązanie z UL1200) lub wstawiłbym zamiast układów UL1202 stopnie wzmacniacza na elementach dyskretnych (dla układu z rysunku).

Dzięki za pomoc i pozdrawiam,
    bf214

0