Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie pompką centralnego- schemat

29 Paź 2009 00:31 2846 7
 • Poziom 24  
  Witam!

  Jak w temacie potrzebowałbym wykonać urządzonko, które mierząc temperaturę która panuje w piecu centralnego załączała by pompkę i w momencie gdy przestaje się palić (piec odpowiednio ostygnie) wyłączała by ją.

  Nie jest u mnie problemem w czasie rozpalania włączenie pompki lecz często rozpala się na wieczór i wszyscy już później pójdą spać to ona chodzi przez całą noc nawet gdy wygaśnie w piecu.

  Z góry dziękuję
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 43  
  Najprościej to jakiś czujnik (LM335?), wzmacniacz operacyjny jako komparator i przekaźnik do załączania. Jakieś części pomocnicze (transformator zasilający, elementy dyskretne) pomijam.
  Tylko jeszcze jednak kwestia: co będzie jak układ ulegnie uszkodzeniu? Czy samoczynny obieg wody będzie wystarczający do zapobiegnięcia zagotowania się wody w piecu?
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 24  
  Hmm no o tym nie pomyślałem... Raz już miałem podobną sytuację w której piec był niesamowicie rozgrzany (błąd jednego z domowników) i pąpka nie wyrabiała (wywalało wodę przez zbiornik wyrównawczy), a jak na złość zabrali prąd (wiadomo co się dzieje gdy pąpka nie chodzi)... Mimo drastycznych środków (lanie letniej wody do pieca-nie było wyjścia) zalało cały przed pokój ale nic na szczęście nie wybuchło;/

  Mówiąc dalej o piecu to co byś doradził?
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Niestety nie ma prostego sposobu na jakieś zabezpieczenie. Niektórzy podłączają się do normalnie zwartych styków przekaźnika, żeby domyślnie pompka była włączona. Ale przy układzie analogowym nie ma to specjalnie znaczenia bo układ może równie dobrze się uszkodzić w jedną jak i drugą stronę (może nie włączyć jak i nie wyłączyć przekaźnika).
  Trzeba by dwa przekaźniki i dwa układy sterujące. Albo włącznik bimetaliczny na rurze wychodzącej z pieca (czyli w sumie tam gdzie będzie elektroniczny czujnik). Włącznik bimetaliczny na powiedzmy 90*. Sterownik włącza pompkę powiedzmy przy 50-ciu stopniach, a jak coś się uszkodzi to przy 90-ciu stopmiach pompkę włączy włącznik bimetaliczny.
 • Poziom 24  
  Także z tego co widzę nie ma to większego sensu...

  Istalacja centralnego w przyszłości i tak będzie kompletnie modernizowana i chciałem to małym kosztem zrobić aby narazie było ale rezygnuje z tego.

  Dzięki
 • Poziom 1  
  Najprostsze co może być to miarkownik ciągu(termostat mechaniczny)i na wyjściu z pieca termostat od żelazka z regulacją.To działa nawet ggy nie ma zasilania