Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oprogramowanie dla wyświetlacza

snnaap 29 Paź 2009 09:37 1617 14
  • #1 29 Paź 2009 09:37
    snnaap
    Poziom 25  

Witam.
    W związku z tym iż chcę zbudować pewnego rodzaju termostat który musi ładnie wyglądać wpadłem na pewien pomysł aby użyć obudowy z gotowego termometru. Przy okazji można by było wyświetlać dane na wbudowanym w taki termometr wyświetlaczu. I teraz mam do wszystkich takie małe ale bardzo istotne pytanie, a mianowicie czy ktoś już bawił się w wyświetlanie informacji na takich wyświetlaczach??

Link

Z góry dziękuje za wszystkie odpowiedzi.

0 14
  • #2 29 Paź 2009 09:59
    ZbeeGin
    Poziom 38  

Zasada działania wyświetlacza wyjaśnia wszystko. Jeśli sygnały (przemienne) na wyprowadzeniu segmentu są w fazie z wyprowadzeniem COM to taki segment "nie świeci". Jeśli są w przeciwfazie to segment "świeci".
    Jedyny problem to synchronizacja sygnałów COM-Segment oraz ich przemienność (ok. 63Hz). Bo napięciem stałym takiego wyświetlacza sterować nie można.

0
  • #3 29 Paź 2009 11:13
    Dr_DEAD
    Poziom 28  

Jeżeli chcesz wykorzystać samo "szkiełko" to musisz zwrócić uwagę na to czy dasz radę do niego się podłączyć, a do sterowania najłatwiej jest wykorzystać wbudowany w uP sterownik.

0
  • #5 29 Paź 2009 20:14
    atom1477
    Poziom 43  

To nie musi wcale być 63Hz. W ogóle skąd ten pomysł?
    Po drugie tam nie będzie wyprowadzenia COM. To jest wyświetlacz powiedzmy matrycowy. W rzeczywistości połączenia trudno będzie nazwać matrycą, ale na pewno bliżej im do matrycy niż do połączenia z jednym pinem wspólnym (czyli właśnie tym COM).
    Uruchomienie tego będzie raczej trudne ze względu na to że nie będzie wiadomo jak to jest połączone.
    Obsługa takiego LCD będzie raczej prosta i nie potrzeba do tego uP ze sterownikiem. Szczególnie że takie za sterownikiem nie łykną aż tak dużego LCD więc i tak nic po nich. Mowa oczywiście o uP ze sterownikiem do LCD całkowicie pasywnych. Np. taki ATMega169 ma ile linii? 30? I obsługuje to w trybie z pinem COM którego tutaj po prostu nie będzie.
    Sterownie będzie proste ale trzeba je zrobić samemu na jakimś przerwaniu. Pinów będzie potrzeba pewnie ze 40…100 czyli bardzo dużo.
    Podsumowując: obsługa prosta i program można napisać w 15 minut, ale uruchomienie bardzo trudne, bo program nawet działający nic nie da jak się nie będzie wiedziało jak to podłączyć do LCD.
    Nie chcę zniechęcać ale ja bym odpuścił.
    A masz może już taki termometr czy nie?

0
  • #6 29 Paź 2009 20:26
    snnaap
    Poziom 25  

Dzięki za opinie.
    Termometru jeszcze nie mam.
    Drugi pomysł jaki mi wpadł do głowy to zastąpić ten wyświetlacz wyświetlaczem z komórki np 3310 lub s65. Lecz to się wiąże z dopasowywaniem obudowy do wyświetlacza (co nie zawsze musi wyjść estetycznie) a w przypadku oryginalnego miał bym to z głowy.

0
  • #7 29 Paź 2009 20:59
    atom1477
    Poziom 43  

Jeżeli robisz to hobbystycznie, jako takie porządne DIY, to można zaryzykować. Szczególnie że to tylko 14zł. A w razie czego możesz zawsze spowrotem zmontować ten oryginalny termometr (Bo zakładam ze wyświetlacza tak łatwo nie uszkodzisz. Owszem nie powinny pracować przy napięciu stałym, ale wytrzymują kilkuminutowe podłączenie do napięcia stałego lo wartości około 10V.).
    Problemem będzie jeszcze podłączenie mechaniczne do LCD. Trzeba będzie płytkę z odpowienio umieszczonymi polami miedzi i taką przewodzącą gumkę (gumka akurat będzie w tym termometrze).
    Dużą ilość linii można zrealizować na kilku szeregowo połączonych rejestrach szeregowo-równoległych (np. 4094).

0
  • #8 29 Paź 2009 21:47
    snnaap
    Poziom 25  

Cytat:
    Dużą ilość linii można zrealizować na kilku szeregowo połączonych rejestrach szeregowo-równoległych (np. 4094).

To też może być problemem z powodu braku miejsca w tej obudowie.
    Poza wyświetlaczem i uP musi się tam zmieścić przynajmniej 3 baterie AAA które będą zasilały nadajnik 433MHz Link. No chyba że dało by rade zmieścić tam jakąś baterie od telefonu i prosty układ jej ładowania.
    Co wy na to?

0
  • #9 29 Paź 2009 22:00
    atom1477
    Poziom 43  

Tam i tak jest płytka. Na moje oko zmieścisz tam spokojnie wiele scalaków.
    A potrzeba max 10 (co w sumie i tak dużo.). SMD powinny być. A po za tym to będą od strony LCD (Pomiędzy płytką a LCD. Bo od strony miedzi muszą być, a miedz musi być od strony LCD)
    RT4 jest bardzo mały i spokojnie wejdzie.

0
  • #10 30 Paź 2009 08:16
    Dr_DEAD
    Poziom 28  

atom1477 napisał:

Po drugie tam nie będzie wyprowadzenia COM. To jest wyświetlacz powiedzmy matrycowy. W rzeczywistości połączenia trudno będzie nazwać matrycą, ale na pewno bliżej im do matrycy niż do połączenia z jednym pinem wspólnym (czyli właśnie tym COM).

No to jak właściwie on będzie połączony? Będzie miał kilka pinów wspólnych czy może każde pole będzie osobno?

0
  • #11 30 Paź 2009 10:06
    PiotrPitucha
    Poziom 33  

Witam
    Trochę wyważasz otwarte drzwi, zainteresuj się czymś takim jak Butterfly, na pokładzie Atmega, wyświetlacz LCD, nadajnik 433 i zasilanie z jednej pastylki CR2032, przy optymalnie napisanym programie potrafi to działać na tej bateryjce ponad rok.
    Całość bardzo tania, grubo poniżej 100zł
    Piotr

0
  • #12 30 Paź 2009 13:03
    atom1477
    Poziom 43  

To będzie coś jak wyświetlacze 7-mio segmentowe sterowane multipleksowo. Czyli matryca z punktu widzenia rozmieszczenie pixeli to to nie będzie, ale z punktu widzenia połączeń elektryczny tak.

0
  • #13 30 Paź 2009 13:51
    Dr_DEAD
    Poziom 28  

atom1477 napisał:
    To będzie coś jak wyświetlacze 7-mio segmentowe sterowane multipleksowo.

No to chyba do takich właśnie wyświetlaczy przystosowana jest wspomniana przez Ciebie Atmega 169, przecież może ona sterować ("multipleksować") 4 rzędy po 25 pikseli (czyli matrycą 4x25 co daje 100 segmentów).

0
  • #14 30 Paź 2009 16:53
    atom1477
    Poziom 43  

Ale tutaj będzie 7 segmentów i o wiele więcej "wyświetlaczy".
    Albo 14 segmentów (po 2 wyświetlacze razem) i co najmniej 8 takich elementów.

0