Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Toshiba Satellite L30-134 - chwilowe zawieszenia i inne

29 Paź 2009 08:13 5817 9
  • Poziom 11  
    Witam!
    Znajomy dał mi do reinstalki Windows XP notebooka Toshiba Satelite L30-134. Po przemyśleniu problemu i przeszukaniu forum postanowiłem podłączyć się pod temat.
    Problem z tym notebookiem jest następujący. Notebook przestaje reagować (komputer niby się nie zawiesza, gdyż mogę ruszać myszą a także w prawym dolnym rogu cały czas przesuwają się zielone kwadraciki, jednak cały czas stoii w tym miejscu), albo podczas instalacji systemu (moment wykrywania sieci), lub też gdy już się zainstaluje to po załadowaniu pulpitu niektóre rzeczy, jak mój komputer bez problemu się uruchamiają. Inne, jak regulacja głośności w panelu sterowania - nie (nie uruchamia się także menadzer HD audio Realteka - po kliknięciu na chwilę pojawia się charakterystyczna klepsydra i znika - jakby notebook olewał to co mu rozkazałem zrobić).
    Kolejny problem to niemożność zamknięcia systemu. Gdy kliknę start>> zamknij system, to notebook znów przestaje reagować - mogę ruszać myszą i działa num lock, ale nic innego jak mój komputer, alt+ctrl+delete itp już nie reaguje. Jedyną metodą na wyłączenie jest przytrzymanie przycisku power.
    Teraz czyste fakty:
    1. Dysk sprawdzony HD Tune - obszar skanowania cały zielony, status SMART także OK (żadnych relokowanych sektorów). Próby instalacji systemu podejmowane przeze mnie oczywiście na czystym dysku - bez żadnych partycji (założona tylko jedna przez instalator w trybie tekstowym).
    2. Płytka instalacyjna to oryginalny Windows XP Home SP3 OEM (tłoczony - żadnych rys). Próbowałem także na innej płytce XP Professional - to samo.
    2. Pamięc RAM przetestowana MEMTEST'em - po trzech przejściach oczywiście żadnych błędów.
    3. Wyjmowałem także kartę WiFi (układ Atheros) z gniazda miniPCI, jednak nie przynosi to poprawy działania.
    4. Wszystkie sterowniki, o ile udało mi się zakończyć instalację, są na pewno dobre (od tego sprzętu).
    5. Po rozkręceniu notebooka i przesmarowaniu procesora (Celeron 410) i układu graficznego świeżą pastą termiczną, także nie widać żadnej poprawy. Ciepłowody i kratka wentylacyjna także są w porządku - żadnych zanieczyszczeń.
    6. Napęd optyczny również został sprawdzony i działa - podłączałem także napęd DVD na USB i z niego instalowałem system - identyczna sytuacja.

Reasumując, w moim mniemaniu problem leży albo w działaniu procesora albo płyty głównej (odklejanie się chipsetu?).
    Z góry dziękuję za wszelkie uwagi, gdyż niestety sam nie jestem w stanie ustalić konkretnej przyczyny.
    Pozdrawiam!

Moderowany przez mat_ed:

Nie podpinaj się pod inne tematy.

• Poziom 11  
    Dziś jeszcze raz spróbowałem zainstalować system, wyłączając wszystkie urządzenia w setupie. Windows się zainstalował nawet bezboleśnie (nie było momentu, gdy instalator dziwnie długo czeka). Niestety po załadowaniu pulpitu znów system się zatrzymywał. Poza tym już nie mogłem go zamknąć przez start - sytuację ratował jedynie przycisk power.
    Jest jeszcze coś. Karta zintegrowana to model ATI RADEON XPRESS 200M Series o takim oznaczeniu sprzętowym:
    PCI\VEN_1002&DEV_5A62&SUBSYS_FF311179
    Przy próbie instalacji (oczywiście jak mi się je uda zainstalować) najnowszych Catalystów 9.8 (8.593.100.0000) dla układów legacy, zmodowanych przy użyciu Mobility Modder.NET (oryginalnie plik .inf nie obsługuje sprzętu z oznaczeniem SUBSYS_FF311179), po restarcie kompa mam za każdym razem czarny ekran.
    Prosiłbym kogokolwiek o jakiekolwiek sugestie czy przypuszczenia co może być z nim grane.
    Dzięki z góry!
  • Poziom 1  
    Witam, mam dokładnie ten sam problem również z laptopem Toshiba Satellite L30-115. Siedzę nad nim od kilku dni w wolnym czasie i testuję na rózne sposoby bez skutku. Jak uda mi się dojść do jakiegokolwiek sensownego wniosku to napiszę. Proszę teżo informację gdyby udało się coś ustalić. Dzięki, pozdrawiam.
  • Poziom 18  
    Z tego co pisałeś ja bym stawiał na uszkodzone kulki pod grafiką. Maiłem ostatnio takiego dv6000 który działa dopóki nie zainstalowało się sterowników do grafiki. Po instalacji ciemność na ekranie.
  • Poziom 10  
    @guig2004
    Może mamy tego samego znajomego i teraz dla odmiany mi dał tego laptopa? :-)
    Symptomy te same, naprawdę dziwnie się zachowuje i ciężko znaleźć punkt zaczepienia.
    Czy ktoś ma jakieś pomysły, doświadczenia? Laptop Satellite L30-10W PSL33E-03J035PL
    Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    @ksymis
    Notebooka oddałem do serwisu w Katowicach. Problem stwarzał slot pamięci RAM (nie obstawiałem tego, gdyż Memtest przechodził elegancko kilka razy). Poza tym zmieniłem pamięci na 2x1GB i teraz działa w porządku. Sprawdź u siebie pamięci.
    P.S. W Toć chybie upgrade'owałem także procka na C2D T5200 :-)
  • Poziom 10  
    1) Masz juz nowa plyte?
    2) Co zrobil/polecil zrobic serwis?
    3) SAMA wymiana (badz co badz dobrych) pamieci pomogla?
  • Poziom 17  
    L30-10W PSL33E
    mam dwa takie egzemplarze z identycznymi objawami, jeden córki pracuje w takim stanie około roku i od paru dni laptop znajomego.
    Po problematycznym instalowaniu systemu (tam gdzie powinien sam się zresetować, trzeba to zrobić ręcznie) oba działają prawidłowo, aż do momentu zamknięcia sysytemu.
    Ciekawostką jest to, że na linuxie uruchamianym z płyty wszystko działa OK, włącznie z wyłączeniem komputera.
    W wolnej chwili zainstaluje powyższego na twardy, zobaczymy co się będzie działo.

Cytat:
    Problem stwarzał slot pamięci RAM

Został wymieniony slot, czy cała płyta?
  • Poziom 2  
    Kilka dni temu dostałem do naprawienia laptopa Toshiba Satellite L30-10W
    z identycznymi objawami. Przyczyną tych objawów okazał się być w moim przypadku uszkodzony akumulator.
    Usterkę można usunąć na dwa sposoby:
    1. Wymienić akumulator na nowy.
    2. Pracować na laptopie bez akumulatora.

Ciekawostką jest fakt, że z na laptopie z uszkodzonym akumulatorem Ubuntu 4.10 instaluje się na twardym dysku i działa bez zarzutu, natomiast na Windows XP są problemy.
  • Poziom 10  
    Witam. Ja może nie w temacie ale na innych forach wyskakuje mi brak punktów i nie mogę się nic zapytać. Otóż : Witam wszystkich. Posiadam laptopa Toshiba L30-10W. Po włączeniu nic nie widać na matrycy (jak się bardzo przyglądać to jakiś cień obrazu jest.) Sądząc podźwiękach system się ładuje normalnie, tylko nic nie wyświetla. Podłączyłem zew. monitor i tu ciekawostka. Na początku pojawia się logo producenta (tylko na zew. monitorze), później jeszcze logo Windows w trakcie ładowania. Kiedy przechodzi w ekran :Witamy: (tak się domyślam) to wyłącza się monitor zew. i mam na nim komunikat :brak sygnału. Rozebrałem matryce, taśma wygląda na nie uszkodzoną, na pinach inwertera (tak to się chyba nazywa pomierzyłem napięcia i jest około 16V, 3,2V, oraz 2,7V. Co robić dalej gdzie szukać. Nadmieniam, że nie posiadam części na podmianę. Jestem elektronikiem amatorem. Dziękuję za jakąkolwiek pomoc.