Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Gniazdo siłowe w bkoku mieszkalnym -pozwolenie

bugi66 29 Oct 2009 12:55 4430 6
e-mierniki
    bugi66
    Level 10  
    Witam
    Od niedawna prowadzę działalność na własny rachunek i gubię się w papierkowej robocie . Mam założyć gniazdko siłowe w mieszkaniu znajdującym się w bloku. Kabel zasilający będzie prowadzony od tablicy licznikowej do kuchni klienta. Zastanawiam się jakie dokumenty są mi potrzebne by rozpocząć pracę . Wiem ,że muszę zgłosić do zakładu energetycznego fakt zerwania plomby na tablicy licznikowej Zastanawiam się czy wymagana jest też zgoda administratora budynku na zamontowanie gniazda siłowego (przewidywane obciążenie 10 kw.). Proszę o poradę
    Bugi
  • e-mierniki
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    bugi66 wrote:
    Witam
    Od niedawna prowadzę działalność na własny rachunek i gubię się w papierkowej robocie . Mam założyć gniazdko siłowe w mieszkaniu znajdującym się w bloku. Kabel zasilający będzie prowadzony od tablicy licznikowej do kuchni klienta. Zastanawiam się jakie dokumenty są mi potrzebne by rozpocząć pracę . Wiem ,że muszę zgłosić do zakładu energetycznego fakt zerwania plomby na tablicy licznikowej Zastanawiam się czy wymagana jest też zgoda administratora budynku na zamontowanie gniazda siłowego (przewidywane obciążenie 10 kw.). Proszę o poradę
    Bugi

1. Zgoda administratora jest niezbędna.
    2. Należy wystąpić do ZE o wydanie warunków zasilania.
    3. W warunkach zasilania ZE określi co i jak należy zrobić.
    4. Po wykonaniu prac, oraz pomiarów, należy sporządzić protokół i wystąpić do ZE o założenie licznika.

PS. W żadnym wypadku nie wolno samowolnie zrywać plomby!! Bo można zapłacić jak za nielegalny pobór energii
  • e-mierniki
    Darrieus
    Level 38  
    Zacznijmy od tego czy w ogóle są w tym miejscu 3 fazy, nie ma standardowo w blokach 3 faz. Pozwolenie najpierw w administracji następnie ZE.
    januszbe
    Level 19  
    "lubamet"Zacznijmy od tego czy w ogóle są w tym miejscu 3 fazy, nie ma standardowo w blokach 3 faz.

A jak kolego sobie wyobrażasz zasilanie całego bloku??? z jednej fazy??? to teraz na jedno mieszkanie nie starczy a reszta??.
    Do autora zrób tak jak napisane w poście zaraz pod tobą i będzie ok
    Pozdrawiam
    bugi66
    Level 10  
    Dzięki za odzew . Klient posiada licznik 1-dno fazowy, więc cała inwestycja polega na wymianie licznika , zab. głównych no i zamontowaniu gniazda siłowego Widzę ,że cała procedura jest podobna to tej która obowiązuje przy robieniu zupełnie nowej instalacji .Zastanawiam się więc czy nie jest też tu potrzebny projekt przygotowany przez uprawnionego projektanta , a przy przygotowaniu protokołu badań odbiorczych pieczątka inspektora nadzoru budowlanego
    Do podłączenia tego gniazda klient przygotował kabel 5x 2,5 mm2 .Z gniazda ma być zasilany piec elektryczny z płytą indukcyjną o mocy 10 kw. Zastanawiam się czy ten przekrój wystarczy ?
    Darrieus
    Level 38  
    To że 3 fazy są w "pionie" to dzięki że mnie kolega oświecił :P
    Chodziło mi o to że w lokalach praktycznie zawsze jest 1 faza.
    tegas40
    Level 11  
    10000
    ----------------=14,5 A
    1,73X400
    dlugotrwala obciazalnosc 4mm2=32 A
    warunek spelniony 14,5<32
    zabezp wyłacznik 304 b-20
    warunek 14,5<20<32 spelniony
    warunek 29<46,4 spelniony
    proponuje kabel 4mm2