Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki Router i kartę wifi na PCI

faxfalkon 29 Paź 2009 21:08 6034 72
  • #1 29 Paź 2009 21:08
    faxfalkon
    Poziom 11  

Witam serdecznie :d
    Potrzebna mi porada, mianowicie posiadam dwupoziomowe mieszkanie, w którym dostęp do internetu jest na 2 piętrze (komputer stacjonarny) i tu będzie potrzebny Router i karta WiFi na PCI (tylko jakie?). Mam łącze szerokopasmowe, którego dostawcą jest firma Net-Serwis (www.net-serwis.pl), wczoraj zakupiłem lapka z WiFi i potrzeba mi utworzenia możliwości korzystania z internetu zarówno na "puszce" jak i na lapku, który będzie użytkowany np. w kuchni na piętrze.
    Problem w tym, że nie wiem o co come on z siecią bezprzewodową i nie mam zielonego pojęcia jaki mam kupić Router i kartę WiFi do mojej "puszki" aby to wszystko w miarę chodziło i była może jeszcze możliwość pogrania np. CoD4 w sieci (czy jest to w ogóle możliwe?)- Proszę więc o pomoc w skonfigurowaniu mi dwóch odpowiednich do mojego mieszkania tych urządzeń.

Za "soczyste" podpowiedzi z góry dziękuję.

0 29
  • #2 29 Paź 2009 21:22
    karola44-81
    Poziom 27  

Ja z powodzeniem uzywam bidzetowego zestawi jak na chwile obecna i jestem zadowolony. W bloku z wielkiej plyty router TP-Link 340G jest ustawiony w lini prostej za 3 scianami w stosunku do karty D-Link DWL 520+ . Oba ustrojstwa maja standadowe antenki. Sygnaly jakie mam na karcie to sila: 85%, jakosc 95-100%. Dziala to fajnie. Jednak jezeli i tak ustawisz router przy PC stacjonarnym to zdecydowanie polecam polaczenie komputera i routera kablem LAN. To zdecydowanie pewniejsze i niestwarzajace klopotow rozwiazanie. Z WI FI jest naprawde roznie.

0
  • #3 29 Paź 2009 21:46
    faxfalkon
    Poziom 11  

OK tylko dostęp do kabla, z którego mam internet :D jest na piętrze a z lapka chciałbym np. korzystać na parterze - więc gdzie mam postawić ten router? A co tego połączenia LAN ... tzn. mam zrobić tak: kabel z internetem do routera z routera do "puszki" czy jak? Nie muszę kupować w tym momencie karty wifi na PCI do "puszki" ?

0
  • #4 29 Paź 2009 22:01
    karola44-81
    Poziom 27  

JA bym wlasnie zrobil tak. Kabel od dostawcy internetu do routera (WAN), z routera z wyjscia LAN skretka do " puszki", z routera do laptopa przez WIFI.
    Router stawiasz na 2 pietrze bo tam masz kabel z internetem. Pewnie masz go teraz podlaczonego do "puszki". Wiec tam go instalujesz. Na ogol router bez problemow dziala z zasiegiem do 3-4 pieter na standardowych antenkach. Wiec do lapka powinien spokojnie wystarczyc. To takze kwestia karty i nateny w laptopie. Ja na twoim miejscu postaralbym sie polaczyc "puszke" z routerem przez kabel LAN. Taniej i bardziej niezawodnie.

0
  • #5 29 Paź 2009 22:21
    on117
    Poziom 27  

Jeżeli masz kartę sieciową w puszce, to LAN. Jeżeli nie masz to router z usb. Przeważnie do konfiguracji routera jest potrzebne połączenie LAN, usb. Możesz nawet podłączyć do laptopa na czas konfiguracji.

0
  • #6 29 Paź 2009 22:27
    faxfalkon
    Poziom 11  

karola44-81 napisał:
    To takze kwestia karty i nateny w laptopie.

OK ... lapek to netbook Asus Eee PC Seashell 1101HA W7S nie mój - nie śmiej się proszę :d, na razie dla żony ja sobie kupuję Asusa ale do grania :) ... więc ten lapek żony ma w sobie wifi to o jakij karcie piszesz ??? Sorki ale z sieci bezprzewodowych to jestem LAMA bez bicia się przyznaję :D. A tak BTW to wielkie THX za zainteresowanie.

0
  • #7 29 Paź 2009 22:55
    karola44-81
    Poziom 27  

A z czego mamy sie smiac?
    Kazdy orze jak moze... . Ja np. nie mam laptopa bo mnie nie stac na niego, a komputery stacjonarne mam jak to sie mowi z minionej epoki. Ale dzialaja i i nie narzekam. Ze niby o czlowieku ma swiadczyc wielkosc matrycy jego laptopa, czy pojemnosc RAMu? :) Wychowalem sie w innych kryteriach postrzegania swiata :)
    Ja tam fachowcem absolutnie nie jestem. Ale swoje kombinacje juz z tym zagadnieniem przezylem.
    Co do polaczenia puszki i routera przez LAN. W firmie w ktorej pracuje ostatnio wszystkie karty wifi z komputerow stacjonarnych poszly do kosza, zastapily je kabeölki LAN i nareszcie na wszystkich komputerach da sie uzywac internetu bez stresu, ze nie mozna wyslac np. bardzo waznego emaila. Wiec dla tego twierdze, ze wifi tak, ale nie nalezy ufac mu bezgranicznie. Nawet ostatnio przymierzajac sie do zmiany softu w moim routerzew mieszkaniu wzialem sie za lekture instrukcji jak to zrobic. I tam jak byk pisalo. Zeby ta operacje pprzeprowadzic przy polaczeniu LAN , a nie wifi. A to dlatego min. zeby podczas wgrywania softu nie doszlo do zgubienia pakietow danych. Taka instrukcje mozna spokojnie znalesc dla TP-Linka.

Co do karty wifi w laptopie. wszystko co laczy sie bezprzewodowo musi posiadac antene do wysylania i odbierania danych ( no chyba ze mowa o IR, no ale i w tym przypadku jest potrzeba nadania i odbioru i akurat antenka potrzebna nie jest :) ) W karcie od laptopa poprostu moze byc jakas mala antena, ktora moze nie zapewniac dobrego odbioru. Analogiczna sytuacja np z telewizorem, radiem. Jak masz mala, lub slabej jakosci antene to nie masz pewnosci ze bedziesz mial dobry odbior TV czy stacji radiowych. Tak na prawde to zawsze wielka niewiadoma. Ja tylko wiem co sam mam w domu. Akurat moj router i moja karta dzialaja dobrze. Przy okazji karta lapie jeszcze przynajmniej 10 innych " nadawcow WIFI" uzywajacach routerow w okolicy.
    Wiec jak juz chcesz zaczynac z routerem to mysle, ze najlepiej jak na sam poczatek kupisz tylko router . Polaczysz puszke LANem i sprawdzisz jak bedzie z zasiegiem w laptopie. Jak bedzie dzialac to ok. Jak nie bedziesz zadowolony z zasiegu w laptopie to za pieniadze na karte WIFI do puszki mozesz np dokupic antenke do routera o wiekszym zysku, w ten sposob poleprzysz moc . Kazda zlotowka zaoszczedzona na starcie jest dobra.
    Taki jest moj punkt widzenia tego.

0
  • #8 29 Paź 2009 23:30
    Masti
    Poziom 9  

Witam. Nie chce nowego tematu zakladac. mam do was pytanie.
    Mam internet z iPlusa i to jest nie zly SHITTTTTT.
    wiec postanowilem kupic routera,obok w klatce mieszkaja rodzice i maja neta 1MB z multimedi i tez maja laptopa tak jak ja.
    Chcialbym kupic router ale czy taki najtanszy starczy??
    http://www.allegro.pl/show_item.php?item=786164724
    Przypomne ze mieszkamy w dwu pietrowym bloku tylko ze w innej klatce.
    Jesli rodzice maja 1MB to czy taka sama predkosc bedzie u mnie ??
    Czy ten wyzej wymieniony router jest oki ??
    z gory dziekuje za odpowiedz.

0
  • #9 29 Paź 2009 23:41
    karola44-81
    Poziom 27  

Mam dokladnie taki sam router.
    Predkosc lacza bedzie dzielona, ale nie na zasadzie ze po polowie. Bez problemow do tego 1Mb/s dociagniesz, no chyba ze w tym samym momecie ty i rodzice bedziecie cos sciagac. Wtedy pasmo bedzie dzielone. W jakim sponiu tego ci nie powiem.
    Jak bedzie z zasiegiem-tylko praktyka to moze pokazac. Jak pisalem wyzej przez 3 zelbetowe sciany nie ma najmniejszego problemu.
    I oczywiscie musze to napisac, taki podzial lacza jak chcesz zrobic zapewne jest nielegalny i NIE WOLNO TAK ;) .

0
  • #10 29 Paź 2009 23:42
    cichy33
    Poziom 10  

Musisz sprawdzić jaką ten internet ma wtyczkę. DSL czy LAN (RJ45). I potem poszukać routera, pod ten rodzaj kabla.

Stratę prędkości będziesz miał, aczkolwiek podczas przeglądania neta nie bedziesz tego odczuwał ;)

0
  • #11 30 Paź 2009 00:09
    Masti
    Poziom 9  

wtyczka jest raczej LAn taki mi sie kojarzy
    Porty LAN: 4xRJ-45 (10/100Mbps,Auto MDI/MDX)
    Po tym poznam ze dany router ma wtyczke LAN ??

Dodano po 5 [minuty]:

Jesli mam wtyczke LAN to smialo moge kupic ten router?? Podlączam go konfiguruje i necik smiga?? czy cos jeszcze trzeba dokupic??

0
  • #12 30 Paź 2009 00:25
    karola44-81
    Poziom 27  

Cichemu chodzilo o to jaki typ lacza maja twoi rodzice. Ogolnie naczesciej z tego co sie orientuje najpopulatniejsze sa LAN RJ45, oraz RJ 11( telefoniczne , to nap Neostrada czyli DSL) .
    Jezeli rodzice maja kabelek z sieci tkz. osiedlowej LAN to wejscie routera ( WAN ) musi miec RJ 45. Jezeli maja na zasadzie DSL( ADSL) to router wtedy musisz miec z odpowiednim do typu lacza modemem, oraz odpowiednim gniazdem WAN( no bo musisz to jakos polaczyc razem.)
    Jest jeszcze ipcja ze jezeli maja jakies DSL to zapewne maja od dostawcy jakis modem. Na ogol taki modem ma wyjscie dla komputera typowe LAN. Wtedy laczy sie z komputerem przez jego karte LAN. W takim przypadku wystarczy ci router z wejsciem WAN typu RJ 45. Podpinasz go do modemu zamiast komputera rodzicow, a komputer rodzicow do nowego routera pod jedno z wyjsci LAN. Ty natomiast uzywasz WIFI.
    Tak to widze.
    Cala sprawa zawsze rozbija sie o wejscie dla routera. Czy potrzebujesz modem, czy zwykle na LAN.

Dodano po 2 [minuty]:

Upewnij sie jak dostarczany jest internet dla rodzicow. Zebys nie strzelil sobie samoboja, i niepotrzebnie nie wydawal kasy.

Dodano po 5 [minuty]:

http://www.multimedia.pl/modemwifi
    wyglada na to, ze rodzice maja modem od multimedii. Wiec zapewne komputer maja podlaczony przez karte LAN. W takim przypadku podany przez ciebie router bylby dobry.

0
  • #13 30 Paź 2009 05:13
    faxfalkon
    Poziom 11  

Serdecznie dziękuję Ci karola44-81... niewielu jest na różnych forach takich ludzi jak Ty, którzy nie odsyłają np. do google czy innych tam, serio... jeszcze raz dzięki naprawdę mi wytłumaczyłaś i pomogłeś.

0
  • #14 30 Paź 2009 09:09
    on117
    Poziom 27  

karola44-81 napisa:

Cytat:
    http://www.multimedia.pl/modemwifi
    wyglada na to, ze rodzice maja modem od multimedii. Wiec zapewne komputer maja podlaczony przez karte LAN. W takim przypadku podany przez ciebie router bylby dobry.

Jeżeli ma ten modem to nie potrzebuje nic kupować. Pisze, że ma możliwość podłączenia kilku komputerów przez WIFI i LAN.

0
  • #15 30 Paź 2009 09:39
    karola44-81
    Poziom 27  

Jezeli ma ten modem to tak. Ale chodzilo mi glownie o to czy ma modem, czy po lanie.
    Musisz poprostu sprawdzic o co tam chodzi u rodzicow.

0
  • #16 30 Paź 2009 09:46
    on117
    Poziom 27  

A jest to dobrej jakości sprzęt. Opłaci podpisywać się umowę a promocyjną na 12 miesięcy. Czy lepiej szukać innego routera i pozostać przy tej umowie/łączu co ma?

Cytat:
    Prezentowane stawki dotyczą modemu dostępnego dla sieci HFC (sieci kablowe) - w ofercie dostępny jest także modem WiFi dla sieci DSL (sieci telefoniczne).

0
  • #17 30 Paź 2009 12:19
    Masti
    Poziom 9  

Tak tak, rodzice maja modem MOTOROLA Multimedia i tam maja wtyczke LAN.
    Więc smialo moge kupic ten roueter.

karola44-81 wielkie dzieki, jestes spoko gosc.

0
  • #18 30 Paź 2009 12:36
    on117
    Poziom 27  

Jak kupisz ten modem to podepniesz bezpośrednio do sieci kablowej, jak inny z wejściem LAN to podepniesz do tego modemu co mają.

0
  • #19 30 Paź 2009 19:55
    faxfalkon
    Poziom 11  

Witam :D
    Właśnie mam tego lapka, o którym pisałem i router Netgear WNR1000 ... i mam problem jak go podłączyć :(. Mam w zestawie do niego żółtą skrętkę, która ma swój odpowiednik w routerze tzn. żółte gniazdo ??? Z tego co rozumiem to do tego żółtego gniazda podłączam moją skrętkę na której mam internet od dostawcy TAK? A tą żółtą skrętkę mogę wykorzystać do podłączenia mojej "puszki" w gniazdo kart sieciowej TAK? Jeżeli tak to w trakcie instalacji routera wykrywa mi:
    - kartę sieciową
    - połączenie sieciowe
    - wykrywa modem ale ... nie wykrywa połączenia z internetem - o co tu chodzi ???
    Proszę pomóżcie mi bo kupiłem żonie lapka i nie mam sieci tzn. internetu ani na papku ani na mojej "puszce".

0
  • #20 30 Paź 2009 20:00
    on117
    Poziom 27  

Podłączyłeś dobrze. Teraz spróbuj skonfigurować router do łączenia z internetem. Jaki teraz masz adres IP w puszce? Wpisz w przeglądarce internetowej:
    192.168.2.1
    użytkownik: admin
    hasło: password

0
  • #21 30 Paź 2009 20:04
    faxfalkon
    Poziom 11  

MASAKRA instrukce mam w barbarzyńskim języku to po 1 a po 2 jak mam sprawdzić IP?

0
  • #22 30 Paź 2009 20:09
    on117
    Poziom 27  

uruchom: command
    wpisz polecenie: ipconfig

0
  • #23 30 Paź 2009 20:13
    faxfalkon
    Poziom 11  

Więc tak:
    - IP karty Ethernet Połączenie lokalne: 192.168.2.143
    - IP karty PPP (dostawca internetu): 10.3.40.9

0
  • #24 30 Paź 2009 20:17
    on117
    Poziom 27  

Wpisz nr IP bramy w przeglądarce internetowej:
    192.168.2.xxx za xxx podstaw nr bramy/gateway który odczytałeś.

Umieszczaj screeny to lepiej będzie widać.

0
  • #25 30 Paź 2009 20:18
    Masti
    Poziom 9  

A jak podlącze ten router to czy rodzice beda mogli tez korzystac z internetu przez wi-fi ? ? ?.Czy jest jakas okreslona liczba komputerow z wi-fi ktore moga sie podlaczyc.

0
  • #26 30 Paź 2009 20:20
    on117
    Poziom 27  

Będą mogli korzystać, określona liczba jest dosyć duża.

0
  • #27 30 Paź 2009 20:24
    faxfalkon
    Poziom 11  

Brama domyślna dla:
    - Ethernet Połączenie lokalne: 192.168.2.1
    - dostawca internetu: 10.3.40.9
    czyli np. w Mozilli mam wpisać 192.168.2. i ... co?

Sorki ale LAMA ze mnie :D

0
  • #29 30 Paź 2009 20:32
    faxfalkon
    Poziom 11  

Po wpisaniu tego IP nic nie ma - błąd wczytywania strony :(

0