Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Serwerek na balkonie - jak to zrobić?

Rashuan 30 Paź 2009 00:46 2300 7
  • #1 30 Paź 2009 00:46
    Rashuan
    Poziom 2  

Witam,

Nie do końca jestem przekonany czy to dobre forum, ale lepszego tutaj nie znalazłem...

Od dłuższego czasu noszę się z zamiarem pozbycia się serwerka z szafy w dużym pokoju (właściwie to głównie żona się nosi:). Ostatnio problem narósł - zmieniłem dysk w serwerku i wytrzymać się nie da - szafa to niezłe pudło rezonansowe (dodajmy, że szafa raczej tandetna - BRW i to z tych tańszych:) Nie pomogły wygłuszenia dysku, gumowe nakładki na srubki, wygłuszenia całej obudowy, podkładki, maty itd - NIC A NIC.

Brałem pod uwagę szereg możliwości. Dostałem wstępną akceptację od żony jedynie na pomysł umieszczenia serwerka na balkonie (ekspozycja wschodnia - lepsza byłaby północna, ale i tak lepiej niż zachodnia czy południowa - słońce w lecie mam na balkonie do ok. 10 rano). Plus jest też taki, że pozbył pozbyłbym się z mieszkania stosu kabli (mam małą ciekawską córeczkę:) I tu pojawia sie problem: jak to zrobić aby było dobrze i zmieścić się w limicie kosztów 300-400PLN...

Jedynie co mi przychodzi do głowy to przeróbka jakiejś skrzyni (np. wojskowej hermetycznej/termoizolowanej) badź samemu taką zrobić, zamontować w niej osuszacz (prosty bazujący na peltierze winien wystarczyć? - pojemność skrzyni < 1m3) i wsadzić tam kompa. Ale co z wentylacją taką, aby odizolować wnętrze od warunków zewnętrznych? Chyba, żeby wentylować przez rurki do mieszkania, ale wtedy hałas może sie dostawać do jego wnętrza - a to odpada...

A może przerobić jakąś starą lodówkę (teraz mi to wpadło do głowy...)?

Ktoś już coś takiego robił?

Jakieś inne pomysły?

Google niewiele mówi. Jedynie znalazłem to: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic433571.html..

Dodam, że sprawa jest poważna, gdyż nierozwiązanie jej może doprowadzić do zaniku pożycia małżeńskiego (bądź wyłączenia serwerka).

0 7
  • #3 30 Paź 2009 07:15
    bialy20
    Poziom 20  

A myślałeś nad sprzętowym rozwiązaniem?Bo jak rozumiem, masz serwer na kompie? Czy w grę nie wchodzi kupno jakiegoś urządzenia?

0
  • #4 30 Paź 2009 09:30
    Rashuan
    Poziom 2  

Rozwiązanie z dedykowaną szafą zewnętrzną niestety z uwagi na cenę nie wchodzi w grę.

Nadmieniam, iz pisząc że serwerek jest w "szafie" nie miałem na myśli dedykowanej szafy ani racka tylko zwykłą szafę 'drewnianą' (drewnianą w cudzysłowiu bo to takie drewno jak z dupy twarz, dorobiona jedynie wnetylacja)

Serwerek to zwykły PCecik (ATX). W grę wchodzi wszystko pod warunkiem zmieszczenia się w granicach 400PLN. No prawie wszystko, bo i owszem dyski SSD staniały, ale cena/pojemność nadal jest nie do zaakceptowania (najtańsze SSD (~450PLN) z uwagi na pojemność nie wchodzą w gre).

Czy myślałem nad sprzętowym rozwiązaniem? Nie bardzo rozumiem pytanie, bo przecież inaczej niż sprzętowo nie da sie tego problemu rozwiązać.

Aby nieco rozwiać wątpliwości co do ilości generowanego ciepła: serwerek to Athlon X2 2,9GHz (PowerNow! aktywne), AMD 780G, 8GB RAM. Ruch nie jest duży, ale pracuje praktycznie nonstop (lokalnie robi za NASa, MediaCenter, z zewnątrz dostepny web, ftp, gry (battlenet, quakei) - smigają 4 systemy jednocześnie (VMWare))

0
  • #5 31 Paź 2009 01:08
    wojciech_hpi
    Poziom 9  

Witam.

Sam próbuję jakoś uporać się z hałaśliwymi dyskami w kompie. Piszesz, że próbowałeś różnych podkładek itp a cała obudowa na hdd ? Są takie z chłodzeniem nie mam teraz linku ale tylko znajdę do podrzucę go tutaj. Sam zamierzam coś takiego wypróbować.
    Szkoda, że nie ma opcji aby na przykład zamontować ten serwer na strychu.

0
  • #6 03 Lis 2009 12:48
    lopr_pol
    Poziom 22  

Wstawiaj w dowolną skrzynkę kompa aby się woda tam nie nalała, estetyka do wyboru. Nie trzeba żadnych ociepleń, w lato będzie nawet za gorąco w zimę można otwory wentylacyjne zasłonić. Elementy same się nagrzeją.
    Mam jednego kompa na strychu i chodzi kilka lat w ekstremalnych temperaturach: w zimę jest tyle co na zewnątrz czyli nawet i -15 w lato +50 nawet. Stoi w standardowej obudowie atx i zero awarii.

0
  • #7 03 Lis 2009 16:15
    Karaczan
    Poziom 39  

My w garazu mielismy kiedys komputer (ot taka "miejscowka" za mlodszych lat ;) ) i stwierdzam ze nie przepada za ujemnymi temperaturami(-15st).
    Gdy chodzi caly czas to ok, ale jak sie go wylaczy i sie przemrozi to byly klopoty z odpaleniem go. I nie elektryczno/elektroniczne, a zwyczajnie dysk zamarzal i nie mogl sie krecic. Dopiero parokrotne wlaczanie komputera pomagalo.
    Jesli tylko dyski sa glownym zrodlem halasu to moze BitumenBox by pomogl?
    Tu masz opis co i jak:
    http://www.forumpc.pl/index.php?showtopic=105937
    Skutecznie wytlumiaja i na ogol nie powoduja znacznych wzrostow temperatury.

0
  • #8 03 Lis 2009 22:48
    998757
    Użytkownik usunął konto