Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Samsung TI-14N3 fonia z PAL I na PAL B/G

FranekP 24 Jun 2004 12:01 3242 22
    FranekP
    Level 11  
    Kombajn telewizyjny ( TV+Video) Samsung TI-14N3 pracuje w systemie PAL I. Nabylem uklad fonii rownoleglej MJM F84 i probowalem go podlaczyc jak na dolaczonym schemacie (tzn. do WE sygnal IF z glowicy a WY na filtr przed wzm.czest.rozn.fonii - uprzednio przerywajac sciezke na dojsciu do filtra). Nie zadzialalo - nie ma nawet wizji. Nie mam schematu tego TV ( pracuje na statku pasazerskim i u nas wszystko chodzi w systemie PAL B/G). Na chassis wszystkie elementy sa oznaczone. Prosilbym o podanie informacji gdzie powinienem sie podlaczyc ( i gdzie przerwac obwod) aby uklad fonii rownoleglej zadzialal.
    marian 1
    Level 19  
    Musisz mieć fonie angielską, a to, że nie masz wizji w tej chwili to sprawdz czy czegoś nie zwarłeś lub urwałes,fonia tu nie ma nic do rzeczy, a czy napewno odciąleś nogę od filtra SFE.
    FranekP
    Level 11  
    Na chassis znalazlem dwa rownolegle podlaczone filtry (jeden z nich ma symbol T5.5B a drugi TT01B) i na chassis jest oznaczone wejscie (wydaje mi sie, ze to wejscie na filtry ze wzm.pcz) i tam sie tez podlaczylem z WY plytki F84. Nie wiem tylko czy to sa te filtry o ktore chodzi i czy w dobrym miejscu sie podlaczylem.
    kaz69
    Level 33  
    A gdzie w instrukcji jest o pezecinaniu ścieżki?Wejście lutujemy do wyjscia IF głowicy ,masa, + wiadomo a wyjscie należy odszukać na płycie filtr FCM i podłączyć i po sprawie.
    FranekP
    Level 11  
    nie wiem czy moge podac link do producenta urzadzen elektronicznych MJM ale tam ale tam jest schemacik ( co prawda uproszczony) i jest tam zaznaczone aby przerwac sciezke. Sprobuje zewrzec sciezke i dam znac jak poszlo.
    marian 1
    Level 19  
    Instrukcja jest na stronie MJM i jest cięcie
    kaz69
    Level 33  
    Tak ale jest to potrzebne w przypadku zakłuceń z tor pcz. odbiornika,jeżeli nie to można smiało zostawić i będzie działać.Jezeli po przecięcu ścieżki znikneła wizja jest to znak że rombnołeś ścieżkę nie przy tym filtrze co trzeba.Musisz znaleść drugi filtr na którym terz będzie 5.5 i spróbuj ponownie.Przeważnie znajduje się on w okolicy końcówki mocy Mcz.
    FranekP
    Level 11  
    Polaczylem sciezke. Jest wizja ale po fonii ani sladu.
    kaz69
    Level 33  
    Ścieżkę którą przecołeś przy filtrze jest to filtr fizyjny ma on za zadanie odfiltrować(stłumić) sygnał fonii aby ta nie zakłucała sygnału wizyjnego.Jest natomiast drugi tak jak opiosywałem wyżej i tem 2 filtr ma za zadanie pezepuścić częstotliwość fonii 5.5 lub 6.5.... a stłumić sygnał wizji aby nie zakłucała fonii.
    FranekP
    Level 11  
    Dzieki ale jedynie co znalazlem (co wyglada jak filtr) to te dwa rownolegle filtry zwarte na wyjsciowej stronie cewka. zadnego innego filtru nie moge znalezc.
    marian 1
    Level 19  
    To jest pewno nowy TV i może nie być filtra, wszystko może zawierać procesor fonii, może by dało się zmienić w trybach serwisowych
    FranekP
    Level 11  
    Nawet bardzo nowy. Plyta jest uniwersalna, dwupoziomowa. Zasilacz i czesc TV jest na jednej plycie a na drugiej (uniwersalnej) brakuje wiecej niz polowy elementow. Nie mam zadnego schematu i usiluje rozrysowac chocby te obwody ktore dotycza znalezionych filtrow. Sciezki sa bardzo geste i waskie. Zal mi dziewczyny (stewardesy) - wydala pieniadze a moze korzystac tylko z czesci Video. Bylem 10 dni temu w Gdyni i kolega podrzucil mi ten F84 i myslalem ze sie uda.
    Stanisław Wróblewski
    Level 15  
    Proponuję podłączenie układu fonii 6.0/5.5 firmy Rymi w układzie tak jak podany schemat przez producenta; w przypadku zakłóceń fonii lub wizji proponuję podłączenie analogicznie jak jest zbudowany generator 1/12Mhz tj. wejście z wyjściem połączone. W przypadku Rymi należy połączyć wejście z wyjściem do wyjścia z głowicy IF. Uwaga: czasami przy wyjściu symetrycznym IF z głowicy podłączenie do jednego z nich może powodować zakłócenie fonii a na drugim czysty odbiór.
    FranekP
    Level 11  
    Rzeczywiscie uklad Rymi wyglada obiecujaco. Ale jest maly problem - jestem dzisiaj na Nord Cape (najdalej wysuniety na polnoc koniec Europy) a w Gdyni bede dopiero 24 sierpnia. Chcialbym zalatwic ta fonie moze mniej 'wyrafinowanym' sposobem ale 'zalatwic'.
    Stanisław Wróblewski
    Level 15  
    No fakt to jest problem.Ale może w inny sposób. Nie pomyślałem.
    Jeżeli jest system fonii 6.0MHz to po wejściu tryb serwisowy powinno być ustawienie również dla fonii 5.5MHz tylko pozostaje pytanie jak w niego wejść? Ten układ powinien obsługiwać minimum oba standarty z racji bytu fonii 6.0MHz.
    FranekP
    Level 11  
    Znalazlem kilka wejsc w tryby serwisowe Samsung-ow na Ruskich stronach. Wgryzam sie teraz w schemat (tzn. sam go tworze) i wychodzi na to, ze IF po glowicy idzie na pre-ampl PAP 103 > chyba na jakis filtr ( 5 nozek) z czego 2 wychodza na scalak TDA9381PS/N2/3I0845 na nozki IF1 i IF2. jestem teraz w fazie szukania schematu aplikacyjnego tego scalaka. Podejrzewam, ze zle podlaczam sie z moja fonia rownolegla. Zeby chociaz kawalek schematu....
    Stanisław Wróblewski
    Level 15  
    Może Jesteś dużo dalej ale ja wyszukuję informacji w wolnych chwilach.
    Tj.
    Philips UOC IC ( TDA9351PS/TDA9381PS N2 )
    a.PAL/SECAM Multi-System -PAL /B/G, D/K & SECAM B/G, D/K (PAL-I
    -option)
    b.COLOR standart -PAL/SECAM B/G,D/K /NTSC4.43 & 3.58(AV)
    Pytanie czy jest oddielna fala powieżchniowa dla toru fonii? Czy też zostaje sprawa programowa w trybach serwisowych, żadkim przypadkiem było aby taki produkt był zrobiony tylko na rynek angielski- brak sensu i logiki ekonomicznej przy tym procesorze.
    goralandrzej
    Level 24  
    na 100% można ustawić w trybie serwisowym BG i DK
    marck1
    Service technician RTV
    Spróbuj zmienić fonię nie z poziomu trybu serwisowego a z poziomu obsługi użytkownika,on musi mieć fonię BG na 100%(tak jak pisze kol.wyżej)
    beduin45
    Level 13  
    Jeżeli jest jeden filtr z piecioma koncowkami (fala biezaca) to prawdopodobnie jest tylko jeden standard fonii, mimo ze w trybie serwisowym bedzie mozliwosc wyboru innego - to i tak nie zadziala.
    Zwykle na kazdy system jest montowana osobna fala biezaca.
    Przyjrzyj sie schassis czy gdzies w okolicy tego filtru, ktory znalazles nie ma miejsca na wmontowanie podobnych - bo jesli tak to pozostaje tylko Rymi lub montaz filtru na system BG lub DK i tryb serwisowy.
    Prosciej jednak zamontowac Rymi.

Pozdrawiam.
    Stanisław Wróblewski
    Level 15  
    Nie jestem pewny czy zwróciłeś uwagę na to, że przy danych technicznych procesora jest zaznaczona w nawiasie PAL-I opcja - czyli może to sugerować pracę tylko dla standartu fonii 6.0MHz. Obróbka fonii odbywa się cyfrowo i nie potrzebne są filtry SFE. Natomiast wszystko zależy od tego czy w pamięci ROM są wpisane dane wszystkich standartów (co pozwoli ustawienie B/G ) lub opcji tylko I. Pamiętaj o tym, że jeżeli fala powierzchniowa "puszcza" schodek 6.0MHz to musi bezwględnie "puścić schodek dla 5.5MHz czy też dla 4.5MHz. Nie wiem czy to się nie skończy Rymi. Jeżeli posiadasz dużo różnych części to mógbyś pokusić się o wykonanie generatora o częstotliwości 2 razy większej dla schodka 6.0MHz minus 0.5MHz i podłączyć na wejście fali.
    Stanisław Wróblewski
    Level 15  
    Któregoś dnia ściągnełem zestawienie modeli firmy Samsung które pozwala na określenie typu chachis na podstawie elementów lub typu OTVC. Może to pomoże Tobie w tym temacie lub w przyszłości przy innych modelach. Dodaje załącznik.
    tomasz.koral
    Level 11  
    troszkę czasu upłynęło ale mam taki tv na stole do przestrojenia
    Należy wejść w tryb serwisowy
    STAND-BY →DISPLAY →MENU→ MUTE→POWER ON

w opcjach zmienić system na CW i temat fonii i głowicy załatwiony

wcisnąć MEMORY i wyłączyć TV

po ponownym włączeniu mamy system TV AUTO i FONIA WE WSZYSTKICH STANDARTACH

pozdrawiam
    Może komuś się to przyda :D