Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Co zrobić z heptodą z ECH81

bczyn 30 Oct 2009 13:37 6007 13
Altium Designer Computer Controls
 • #1
  bczyn
  Level 10  
  Zrobiłem radio z detektorem siatkowym i reakcją! Wykorzystałem triodę z lampy ECH81, radio gra!
  Teram mam pytanie, lampa ECH81 po za triodą zawiera jeszcze heptodę. Czy ktoś ma schemat prostego wzmacniacza w.cz. lub m.cz na takiej heptodzie?. Skoro lampa zawiera dwie części, heptodę i triodę to nie rozsądne jest wykorzystywać tylko jedną, z stąd moje pytanie! Mógłbym zrobić jakiś wzmacniacz i wykorzystać całą lampę, a przyokazi poprawić parametry radia.
  Dziękuje za odpowiedz.
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • Altium Designer Computer Controls
 • Helpful post
  #2
  Futrzaczek
  Admin of Retro group
  Możesz zewrzeć siatkę trzecią z katodą, zaś siatkę drugą+czwartą połączyć z anodą. Powstałą w ten sposób triodą wzmocnisz sygnał m.cz. wychodzący z części reakcyjnej. Ponieważ trioda i heptoda mają wspólne katody, toteż nie jest możliwe spolaryzowanie jej przy użyciu rezystora katodowego. Możesz to zrobić używając rezystora 10M między siatką pierwszą a masą. W anodę zaś przeba włączyć taki rezystor, by nie doszło do przekroczenia maksymalnej mocy admisyjnej tak skleconej triody. Nie wiem jakim napięciem zasilania dysponujesz, ale proponuję zacząć od 100k.

  Wzmacniacz w.cz. jest kapryśny i trudny w budowie, musisz wszak mieć wtedy trzy obwody rezonansowe przestrajane współbieżnie (siatkowy + anodowy + siatkowy detektora reakcyjnego)
 • Helpful post
  #3
  Tomek Janiszewski
  Level 32  
  Zdecydowanie bardziej logiczne będzie wykonanie siatkowego detektora reakcyjnego na części heptodowej. Przy czym siatki drugą i czwartą należy zasilić przez rezystor i umasić przez kondensator, a siatkę trzecią połączyć z katodą - tak aby z heptody powstała pentoda, zapewniająca duże wzmocnienie, bądź spolaryzować ją stałym napięciem ujemnym co pozwoli na "zimne" regulowanie reakcji przez zmianę tego napięcia Natomiast na częsci triodowej można w tej sytuacji zrobić końcowy wzmacniacz słuchawkowy. Trioda lampy ECH81 ma niewielkie "miijuuu", niewiele większe niż ECC82, co pozwoli uzyskać stosunkowo znaczną moc wyjściową. Można też dołożyć potencjometr regulacji siły głosu między stopniami.
  Napięcie polaryzacji triody i ewentualnie siatki trzeciej heptody należy pobierać ze wspólnego oporu katodowego ("ogólny minus"), bocznikowanego elektrolitem o znacznej pojemności (conajmniej 100µF). Opornik w siatce pierwszej heptody (czyli opór roboczy detektora siatkowego) należy natomiast dołączyć bezpośrednio do katody.
  A wzmacniacz w.cz. w odbiorniku reakcyjnym i to na heptodzie to już zdecydowana przesada. Pewnie łatwiej byłoby uruchomić na tej heptodzie układ dla jakiego została przeznaczona, tj. oscylator-mieszacz, i wykorzystać go w prostym odbiorniku superheterodynowym, bez wzmaczniacza p.cz. a jedynie z jednym pojedynczym lub podwójnym filtrem p.cz., detektorem na diodzie germanowej, i reflexowym wzmacniaczem m.cz. na części heptodowej.

  Pozdrawiam
  Tomek Janiszewski
 • #4
  bczyn
  Level 10  
  Dziękuje obu Panom za cenne uwagi! Jestem początkujący, ale sporo czytam i mniej więcej rozumiem o co chodzi. W wolnym czasie przeprowadzę doświadczenia nad przedstawionymi pomysłami! Mieszkam 160km od Wawy i około 500 km od Solca Kujawskiego. Korzystam z uziemienia podłączonego do grzejnika, a antena to linka rozpięta pod sufitem pokoju, zasilane to 6 V przez filtr RC. W tych warunkach jestem zaskoczony, że układ w ogóle działa i odbieram I program polskiego radia!Raz jeszcze dziękuje za pomoc i cenne uwagi, szczególnie co do wzmacniacza W.CZ., bo myślałem, że to najlepsze wykorzystanie heptody z ECH81, ale z powyższych uwag wyciągnę wnioski i postaram się zmontować wzmacniacz m.cz. ! Pozdrawiam i dziękuje za pomoc!
 • Altium Designer Computer Controls
 • Helpful post
  #5
  Futrzaczek
  Admin of Retro group
  Detektor reakcyjny z triody ECH81 zasilany 6V?
  Możesz pokazać schemat? Jestem bardzo ciekawy :)

  Niemniej jednak, przy tym napięciu z heptodą nic nie zrobisz, niestety.
 • Helpful post
  #6
  Tomek Janiszewski
  Level 32  
  Futrzaczek wrote:
  Detektor reakcyjny z triody ECH81 zasilany 6V?

  Może Kolega ma na myśli lampę ECH83? Ona czuje się wówczas w swoim żywiole! :lol:
  Quote:
  Niemniej jednak, przy tym napięciu z heptodą nic nie zrobisz, niestety.

  Można by jeszcze próbować z heptodą popularnej śmieciówki telewizyjnej ECH84 (aczkolwiek nie jest ona przeznaczona do pracy w układach w.cz. lecz nieliniowych układach impulsowych). Katalogowe napięcie Ug2-4 wynosi dla niej 14V; jeśli napięcie anody będzie nie niższe od tej wartości, jego wpływ na prąd anodowy będzie niewielki. Zdecydowanie gorzej z triodą, która w tej lampie wyróżnia się zdecydowanie wyższym niż w pozostałych ECH współczynnikiem "miijuuu", a tym samym wymaga wyższego napięcia anodowego przy określonym ujemnym napięciu siatki...
 • #7
  bczyn
  Level 10  
  Panowie jestem początkujący, ale literki i cyferki na lampie potrafię odczytać. Lampę wymontowałem z zepsutego radia Wirtuoz:

  http://www.oldradio.pl/karta_odb.php?nrmod=356

  I jest to na pewno lampa ECH81.
  Nawinąłem transformator z trzema uzwojeniami, pierwotnym, wtórnym 200V i 6V. Pierwszą próbę przeprowadziłem tak jak prawo nakazuje: 6V do żarzenia, 200V przez diodę, filtr(100mikro +100 mikro + 1,5 kilooma 1W). Radio zagrało. Następnie podłączyłem dla eksperymentu, przewody od diody i filtra do wtórnego 6V. Tak, że układ żarzenia i zasilania był podłączony tylko do jednego uzwojenia! Filtr trochę podniósł napięcie, ale chyba ostatecznie było na wyjściu jakieś 10V. W takich warunkach radio pracuje i siła głosu spadłą tylko nie znacznie! Układ jest zmontowany na desce i dlatego nie stosuje wysokiego napięcia, ale dzięki za info, to kiedy będę robił coś z heptodą zacznę zasilać układ jak prawo nakazuje(200V). W każdym razie transformator mam(ile ja się napociłem, aby go nawinąć!)
  Schemat radia jest z strony Alka, jest to najprostsze z możliwych rozwiązań, w każdym razie prostszego nie spotkałem:

  http://tubedevices.com/alek/pwl/t03/t03.htm

  A to fotki mojego aparaciku, i schemat z powyższej strony, z tym, że na zdjęciach układ był jeszcze zasilany z uzwojenia 200V i był naprawdę eksperymentalny, przygotowany do prób. Teraz wygląda on lepiej i mniej chaotycznie, po za tym w takiej pajączkowatej konstrukcji ciągle coś się wzbudzało, i trzaskało w słuchawkach. A porządne zmontowanie rozwiązało problem zakłóceń.

  Co zrobić z heptodą z ECH81Co zrobić z heptodą z ECH81

  Dodano po 37 [minuty]:


  A wzmacniacz w.cz. w odbiorniku reakcyjnym i to na heptodzie to już zdecydowana przesada. Pewnie łatwiej byłoby uruchomić na tej heptodzie układ dla jakiego została przeznaczona, tj. oscylator-mieszacz, i wykorzystać go w prostym odbiorniku superheterodynowym, bez wzmaczniacza p.cz. a jedynie z jednym pojedynczym lub podwójnym filtrem p.cz., detektorem na diodzie germanowej, i reflexowym wzmacniaczem m.cz. na części heptodowej.


  To zabrzmiało bardzo ciekawie, może jakiś prosty schemat! Jestem wzrokowcem i muszę się trochę opatrzyć.
  Dziękuje i pozdrawiam
 • Helpful post
  #8
  Tomek Janiszewski
  Level 32  
  bczyn wrote:
  Panowie jestem początkujący, ale literki i cyferki na lampie potrafię odczytać. Lampę wymontowałem z zepsutego radia Wirtuoz:/.../
  Filtr trochę podniósł napięcie, ale chyba ostatecznie było na wyjściu jakieś 10V. W takich warunkach radio pracuje i siła głosu spadłą tylko nie znacznie!

  Niewątpliwie experyment z wykorzystaniem pospolitej lampy przy niskim napięciu (i bezpiecznym, co ważne gdy ma się słuchawki na uszach) był ciekawy, ale...
  Quote:
  Pewnie łatwiej byłoby uruchomić na tej heptodzie układ dla jakiego została przeznaczona, tj. oscylator-mieszacz, i wykorzystać go w prostym odbiorniku superheterodynowym, bez wzmaczniacza p.cz. a jedynie z jednym pojedynczym lub podwójnym filtrem p.cz., detektorem na diodzie germanowej, i reflexowym wzmacniaczem m.cz. na części heptodowej.


  To zabrzmiało bardzo ciekawie, może jakiś prosty schemat! Jestem wzrokowcem i muszę się trochę opatrzyć.

  Szczerze? Na Twoim miejscu w te pędy naprawiłbym radio, bo zacne było. Schematu nie załączono, ale już ze zdjęcia widać 5 szt. szarotkowskich filtrów p.cz. (co świadczy o zastosowaniu czteroobwodowego filtru w torze AM), chyba pięć pasm radiofonicznych na KF, no i rozbudowany, trzystopniowy wzmacniacz m.cz. z pentodą EL84 zamiast najczęściej stosowanego dwustopniowego na lampie kombinowanej, w tamtych latach z reguły ECL82. STUDI doceniłby zwłaszcza ARCz, bardzo rzadko spotykaną w polskich odbiornikach lampowych. Nawet gdyby transformator sieciowy się sfajczył, mysza zjadła membranę głośnika, obudowa była rozbita lub rozlazła się od wilgoci - żal byłoby mi je kanibalizować Nie mówię tego gołosłownie, pierwsze moje własne lampowe radio - to znaleziony na śmietniku, korodujący już "Kankan: w drewnianej obudowie tak już zlasowanej na deszczu, że zaraz ją wyrzuciłem. Natomiast całą resztę udało się uratować i uruchomić!
  Jeśli jednak chciałbyś dalej bawić się lampą ECH81, a Twój egzemplarz byłby już w połowie skanibalizowany np. przez złomiarza - popatrz sobie na jakikolwiek schemat odbionika na oldradio z ECH81. Na przykład na "Rozynę", aby nie zaciemniać układu nadmiarowymi elementami.

  http://fonar.com.pl/audio/schematy/trusz/rozyna.htm

  Na jego przykładzie: mieszczacz - oscylator z lampą ECH81 należałoby pozostawić bez zmian, ewentualnie usunąć (lub zewrzeć) przełącznik zakresów oraz cewki niewykorzystywanych zakresów, pominąć stopień z lampą EBF89, a wtórny obwód pierwszego filtru p.cz. włączyć na miejsce wtórnego obwodu drugiego filtru, zastępując brakującą diodę lampy EBF89 diodą germanową, podłączoną katodą do masy. Rezystor R9 w obwodzie ARW zmniejszyć na 100kΩ a kondensator C22 na 100pF, tak aby sygnału m.cz. nie tłumić. Słuchawkę włączyć w obwód anody heptody ECH81, bocznikując ją kondensatorem 10nF do masy. Pozostałe stopnie zlikwidować. Tylko czy warto to wszystko robić jeśli szansa na uratowanie radia jest?

  Pozdrawiam
  Tomek Janiszewski
 • Helpful post
  #9
  studisat
  Tube radio receivers specialist
  Futrzaczek wrote:
  Detektor reakcyjny z triody ECH81 zasilany 6V?
  Możesz pokazać schemat? Jestem bardzo ciekawy :)

  Niemniej jednak, przy tym napięciu z heptodą nic nie zrobisz, niestety.  Ma szansę działać. Audiony pracują przy małych napięciach anodowych. A ECH81 jako mieszacz z heterodyną policzoną dla ECH83 daje radę zmusić do działania przy 12V. EF95, EL95 pracuja jako audiony przy 6V to i ECH81 da sobie radę.

  Może pracować jako pentoda we wzmacniaczu m.cz. czy w.cz. p.cz.
  W torze FM może być ogranicznikiem - dodatkowe siaki ekranujące to tylko zaleta. Daje rade jak wykorzystać jako detektor iloczynowy FM.

  Dodano po 9 [minuty]:

  Tomek Janiszewski wrote:

  Niewątpliwie experyment z wykorzystaniem pospolitej lampy przy niskim napięciu (i bezpiecznym, co ważne gdy ma się słuchawki na uszach) był ciekawy, ale...


  Nie strasz aby nastąpiło porażenie prąd musi przepłynąć przez ciało. Przepłynie tylko w dwóch przypadach (oczywiście tylko wtedy gdy nastąpi przebicie obudowy słuchawek):

  1) słuchawki - ciało - inny punkt układu odbiornika.
  2) przerwa w obwodzie słuchawek stereo połączonymi szeregowo (ale wtedy przebicie obudowy obydwu słuchawek).

  Oczywiście układ zasilany np za baterii albo zasilacza dającego separację galwaniczną)

  Jeśli to takie straszne to zapewne nie wolno podłączyć słuchawki np. do TV LCD - wszak jest tam wysokie napięcie dla podświetlenie ekranu.

  Na koniec czy był sygnały o masowym rażeniu prądem użytkowników odbiorników reakcyjnych na słuchawki?

  Tomek Janiszewski wrote:

  Nawet gdyby transformator sieciowy się sfajczył, mysza zjadła membranę głośnika, obudowa była rozbita lub rozlazła się od wilgoci - żal byłoby mi je kanibalizować


  No tak ale na dziś musi odbierać UKF. Czyli czeka zabawa z niewdzięczną do przeróbek głowica UKF (niewdzięczną z racji konstrukcji mechanicznej)
 • Helpful post
  #10
  Tomek Janiszewski
  Level 32  
  studisat wrote:
  Może pracować jako pentoda we wzmacniaczu m.cz. czy w.cz. p.cz.
  W torze FM może być ogranicznikiem - dodatkowe siaki ekranujące to tylko zaleta. Daje rade jak wykorzystać jako detektor iloczynowy FM.

  W obu tych rolach zdecydowanie lepiej widziałbym wspomnianą śmieciówkę ECH84, nie tylko ze względu na niskie katalogowe napięcie Ug2-4, ale przede wszystkim "krótkie" charakterystyki siatkowe (zwłaszcza siatki pierwszej), co zapewni skuteczne ograniczanie przy znacznie słabszym sygnale, co zresztą ma miejsce właśnie w telewizyjnym selektorze impulsów synchronizacji, do którego jest przeznaczona.
 • Helpful post
  #11
  studisat
  Tube radio receivers specialist
  Tomek Janiszewski wrote:

  W obu tych rolach zdecydowanie lepiej widziałbym wspomnianą śmieciówkę ECH84, nie tylko ze względu na niskie katalogowe napięcie Ug2-4, ale przede wszystkim "krótkie" charakterystyki siatkowe (zwłaszcza siatki pierwszej), co zapewni skuteczne ograniczanie przy znacznie słabszym sygnale, co zresztą ma miejsce właśnie w telewizyjnym selektorze impulsów synchronizacji, do którego jest przeznaczona.


  Nie przesadzaj. Wystarczy niskie Ua np. 6 - 8 V i wyższe Ug2+4. Skuteczny ogranicznik z ECH81. Taki był w Koerting Syntektor gdzie potrzebne było doskonałe ograniczenie sygnału z racji zastosowane detektora synchronicznego - aby zapewnić stałość zakresu łapania stacji.

  Za wielką wodą w tunerach wyższej klasy stosowany był detektor fazy. Też wymagał ograniczania - stosowano pentagridy typowe dla mieszaczy odbiorników AM oraz elektropromieniowe lampy 6BN6 w roli ogranicznika - zazwyczaj dwustopniowego.
  dodam w US ai Japonii jako mieszacz AM królował niepodzielnie pentagrid - lampy typu ECH81 bły dal nich dziwactwem (łatwiej było spotkąć mieszacz sumacyjny dla AM na triodzie - taki paten zastosował Grundig z modelach 87a, 92, 96 ... - o jedna lampę mniej w radiu AM/FM - ECC85, EBF89 / EAF8091 i ECL82 / ECL86).

  Zamiast ECH84 w miejsce ECH81 to bym zastosował 6BN6 lub radziecką 6A3P.


  Linki do opisu Syntektora
  http://www.radiomuseum.org/forumdata/upload/Syntektor1.pdf
  http://www.radiomuseum.org/forumdata/upload/Syntektor2.pdf

  Mieszaczem AM jest EF85 a heterodyną EC92 (lepsza czułość na falach krótkich EF85 nie suzma tak potwornie jak ECH81). EC92 dla Fm to wzmacniacz p.cz. z konieczną neutralizacją.ECH81 nie w tradycyjnej roli.
 • #12
  bczyn
  Level 10  
  Dawno mnie tu nie było, i wywiązała się poważna dyskusja na poboczny i zupełnie nie zrozumiały dla mnie temat;)

  Tomkowi dziękuje za pomysł wzmacniacza na przerobionej heptodzie. Zrobiłem i działa, nie jest to jakiś ekstra wzmacniacz, ale ciesze się, że moja pierwsza konstrukcja lampowa działa i wykorzystuje całą bankę lampy. Co do wykorzystania heptody jako mieszacza i heterodyny, to jednak nie dam rady. Nie na moje nogi te progi(cewki, i transformatory w.cz.), ale dziękuje bardzo za link i pomoc. Co do radia Wirtuoz to niestety płyta drukowana jest pęknięta i nie dam rady rekonstruować go, serce mnie bolało jak patrzyłem na zniszczenia jakie ktoś w nim dokonał!
  Dziękuje za pomoc i pozdrawiam!
 • Helpful post
  #13
  Tomek Janiszewski
  Level 32  
  Pęknięta płytka nie powinna odbierać nadziei. Można wszak wykonać nową, lub zdobyć z innego radia, nawet niekompletną. Nie to że radio, ale nawet pełnolampowy telewizor wskrzesiłem ze skrzynki, kineskopu i cewek odbiornika bardziej współczesnego, oraz chassis starej "Fregaty", mimo że po drodze wymieniłem jeszcze płytkę drukowaną toru sygnałowego, wcześniej skompletowawszy filtry z innej takiej płytki, która była pęknięta. Piszsz że nie dasz rady bo nie wykonasz cewek w.cz. - a te z "Wirtuoza" nie nadają się już do niczego?

  Pozdrawam
  Tomek Janiszewski

  Moderated By Futrzaczek:

  Proszę nie kontunuować tej pobocznej dyskusji.

 • #14
  bczyn
  Level 10  
  Przepraszam że tyle milczałem! Dzięki za pomysły, radio Wirtuoz potratowałem już jako skład części do technik lampowych! Mam nadzieje że nie zostanę potępiony. Teraz pracuje nad dwu lampowym radiem reakcyjnym, którego schemat krąży po forum. Kiedy już je skonstruuje to założę nowy wątek i opisze swoje doświadczenia jeśli uznam że wniosą coś nowego do dyskusji prowadzonych na forum! A ten wątek uważam za zamknięty! Dziękuje wszystkim za pomoc!