Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co jest z tym miernikiem? Ciąg dalszy.

30 Paź 2009 18:55 1481 11
 • Poziom 17  
  Wiem, że pisałem już taki temat i poprosiłem go o zamknięcie, ale wymiana bezpiecznika nic nie dała.
  Posiadam miernik Laudman LM-897, ostatnio zmierzyłem nim chyba to było napięcie transformatora 12V 2A po podłączeniu baterii 1,5(miałem wtedy ustawione na max 1000v). Coś tylko jakby w nim stuknęło i od tego czasu pokazuje stuknięte wartości przy woltach np: mierze z zasilacza 12V a on pokazuje około 0,41V itp. Czy on się spalił?
  Jeszcze raz mówię, że bezpiecznik wymieniałem i dalej to samo :cry:
 • Computer Controls
 • Użytkownik usunął konto  
 • Computer Controls
 • Poziom 17  
  Motronic o Ci chodzi? A co do mierzenia tych oporników to nie mam dostępu do drugiego miernika, a tak w ogóle to na pewno rezystor poszedł?
 • Pomocny dla użytkowników
  Wiesz, tu można wróżyć z fusów, co mogło się uszkodzić. Bezpiecznik jest tylko w obwodzie pomiaru prądu (jeżeli się uszkodził to znaczy, że byc usiłowałeś mierzyć napięcie przy mierniku ustawionym na amperomierz). Możliwe jest, że uszkodziłeś wzmacniacz wejściowy w tym mierniku (jeżeli tam takowy jest) albo sam przetwornik pomiarowy. Uszkodzenie rezystorów jest raczej mało prawdopodobne.
  Jeszcze inna możliwość to przepalenie ścieżki w obwodzie drukowanym (tj, ścieżka odparowała szybciej niż bezpiecznik).

  Czy przy oglądaniu wnętrza widać jakieś osmalenia, coś śmierdzi ?
 • Poziom 17  
  Właśnie zapomniałem dopisać że nic a nic się nie zmieniło, odkręciłem płytkę i wszystko było ok, nic osmolone ani nie śmierdzi. Zarzuce zdjęcia jeśli cokolwiek pomogą:
  Co jest z tym miernikiem? Ciąg dalszy.
  Co jest z tym miernikiem? Ciąg dalszy.
  Co jest z tym miernikiem? Ciąg dalszy.
  Z drugiej strony są tylko ścieżkina 100% nie przerwane
  Jeśli jeszcze potrzeba jakieś info to zaraz odpisze
 • Pomocny dla użytkowników
  Czy inne funkcje (pomiar prądu, rezystancji) też błędnie działają ?
 • Pomocny post
  Poziom 29  
  Co do fusów to można się spierać . Według mnie to trzeba sprawdzić jak się zachowuje omomierz - czy wogóle coś mierzy . Z opisu wygląda że voltomierz zaniża napięcie ok. 30 razy , analogicznię będzie wyglądał pomiar prądu i omomierz też powinien mylić wskazania . Pytanie ja mierzy naięcie zmienne tzn czy zamiast 230V z gniazdka pokazuje 7.85V na zakresie 1000 powinno być 8V . Jeżeli tak to wskazuje to na błędne napięcie odniesienia które jest na przetworniku . Tutaj nie podałeś jaki układ jest po wyświetlaczem ? ze zdjęcia płytki nie wygląda na ILC7106 , raczej jest jakiś smd a może naklejona i zalana struktura. Należy sprawdzić czy między wejściem pomiarowym COM , a + baterii jest około 3V , jeżeli jest takie to przetwornik byłby prawdopodobnie nie uszkodzony, trzeba szukać przerwy między masą a wejściem odniesienia przetwornika np. na rezystorze 100 ohm , wskazania są zaniżane bo na wejście odniesienia wchodzi 3V zamiast 100 mV , poprzez rezystor z napięcia referencyjnego 2.85V. Jest przerwana masa od dzielnika . Może być jeszcze jedna usterka a mianowicie jest uszkodzone wejście referencyjne przetwornika , a dzielnik jest cały . Tutaj jest przetwornik do wymiany , a przy zalanym przetworniku miernik nadaje się na utylizację lub jako źródło kilku elementów .
  Przyczyna uszkodzenia - najbardziej prawdopodobna to pomiar napięcia i to sporego na zakresie omomierza , nie zdążyły zadziałać zabezpieczenia - diody. Do naprawy przydałby się drugi miernik . Powodzenia
 • Poziom 17  
  Wszystko jest o dużo zaniżone.
  W rezystancji 1MOhm to w mierniku zaczyna od ok 1200Ohm i spada do 300Ohm
  W prądzie pokazuje (wentylator ma 0,9A) pokazuje 23mA

  Dodano po 1 [godziny] 1 [minuty]:

  A co do tego układu to jest on zalany :/ i jest pod buzzerem.To co mam konkretnie jeszcze sprawdzić?
 • Pomocny post
  Poziom 29  
  Znaleźć źródło referencyjne - stabilizator napięcia bardzo dokładny / zgodnie z klasą dokładności miernika / , jest to bardzo cżęto ukłąd scalony 3-nóżkowy wydląda jak tranzystor w plastikowej obudowie typy BC547 , C2001 itp. , z opisem LM385 lub rzadziej LM285 , wykorzystywane są 2 nogi . Na nim powinno być napięcie 1.24V z którego poprzez dzielnik rezystorowy jest podawane napięcie odniesienia 100 mV (0.1 V) , może być w innej obudowie : http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/nationalsemiconductor/DS005250.PDF .
  I tak zaniżone wskazania miernika wynikają z powodu braku napięcia z dzielnika = 100 mV . Przyczyny mogą być dwie : albo rezystor z dzielnika do masy ( ścieżki połączone z wejściem COM miernika ) jest przepalony , z tym rezystorem w szereg jest zazwyczaj połączony potencjometr regulacyjny 200Ohm - napis na nim 201 blisko buzera, powinien być blisko zalanego układu , lub zalany układ ma wewnętrzne zwarcie i daje w tym miejscu 3V zamiast 100mV . Trzeba znaleźć to miejsce i sprawdzić rezystory dochodzące do PR opisanego 201 , lub odłączyć wszystkie doprowadzenia i elementy z miejsca gdzie jest ok. 3V ( może być dokładnie takie samo napięcie jak pomiędzy wejściem COM miernika a plusem bateri ). Jeżeli po odłączeniu -np. wylutowaniu elementów na tym wyprowadzeniu z układu scalonego jest ok. 3V zamiast 0 V , to uszkodzony jest zalany układ. I niestety miernik do utylizacji.
 • Poziom 17  
  Co to znaczy "PR"?
  A co do tego potencjometru to wychodzą z niego 2 rezystory: z prawej nóżki o oznaczeniu 391(chyba 390Ohm), a z drugiej tzn lewej 333. Który to jest?