Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radio Pionier U-2 - zniekształcony dźwięk

30 Paź 2009 19:07 6463 4
 • Poziom 11  
  Witam!
  Uratowałem od śmietnika radio Pionier U-2. Radio było w dość opłakanym stanie. Był to Pionier w bakelitowej obudowie z pozimymi szczebelkami na głośniku. Z obudowy zachowała się tylko przednia ścianka, kawałki bocznych ścianek i podstawa. Skala kolorowa z m. Katowice. Poza rozbitą obudową i brakiem lamp, radio wydaje się być kompletne. Po oczyszczeniu i włożeniu kompletu lamp, radio działa na wszystkich zakresach! Jednak po jakimś czasie dźwięk zaczyna być zniekształcony (charczący). Mam do tego radia inną obudowę - drewnianą. Muszę ją tylko odnowić. Chciałbym skompletować całość. Wiem, że w takich obudowach też były te odbiorniki. Radio nie "brumi". Głośnik jest sprawny - sprawdzany na innym radiu - gra czysto. Lampy w tym radiu to: UCH21 - 2 szt; UBL21 - 1szt; UY1N - 1szt.
  Proszę o pomoc - może ktoś wie co dolega temu Pionierkowi. Podejrzewam, że może to być jakiś kondensator lub opornik. Pozdrawiam - mymar

  Radio Pionier U-2 - zniekształcony dźwiękRadio Pionier U-2 - zniekształcony dźwięk
  Radio Pionier U-2 - zniekształcony dźwiękRadio Pionier U-2 - zniekształcony dźwięk[]Radio Pionier U-2 - zniekształcony dźwięk
 • Admin Grupy Retro
  Poczytaj inne tematy o naprawach Pionierów.
  Przyczyną jest najprawdopodobniej kondensator sprzęgający siatkę UBL21 z anodą UCH21, który dostał upływności => zwiększony prąd pobierany przez UBL21 => niższe napięcie na jej anodzie => charczenie.

  Nie myj skali wodą!
 • Poziom 26  
  Inną przyczyną może być uszkodzona lampa UCH-21 lub UBL-21.[słaba emisja].
 • Poziom 11  
  Witam!
  Prawie rok czasu zajęło mi doprowadzenie tego Pioniera do stanu, prawie fabrycznego. Radio pochodzi prawdopodobnie z 1951r. Na głośniku tego radia jest stempel kontroli technicznej z dnia "13 SYCZEŃ 1951r". Tak jak sugerował mi Pan "Futrzaczek", dźwięk był zniekształcony, ponieważ kondensator sprzęgający siatkę UBL21 z anodą UCH21 dostał upływności. Wymiana tego kondensatora na inny z "epoki", nie miała sensu, ponieważ prawdopodobnie efekt byłby taki sam.
  Chciałem jednak zachować "klimat" tego Pioniera i postanowiłem, że wygląd podzespołów będzie zbliżony do oryginalnych. W szklane rurki po oryginalnych kondensatorach włożyłem współczesne elementy. Szklane rurki, które były popękane zastąpiłem plastikowymi (bardzo dobrze nadają się do tego celu zużyte plastiki po flamastrach). Musiałem też wymienić potencjometr głośności. Miał pękniętą i mocno zdartą ścieżkę oporową. Udało mi się też skompletować nie używane lampy (tzw. NOS-y). Sporo czasu zajęło mi doprowadzenie do ładnego stanu drewnianej skrzynki. Tak jak wspominałem wcześniej, oryginalna obudowa bakelitowa, prawie nie istniała (zdjęcia wyżej). Nowa (stara) drewniana wymagała renowacji. Trzeba było uzupełnić fornir i ubytki w częściach ozdobnych obudowy.
  Wymieniłem też tkaninę na froncie obudowy. Stara tkanina była bardzo zniszczona i nie dało się jej przywrócić do pierwotnego stanu. W tej chwili, Pionier odbiera bardzo ładnie na wszystkich zakresach. Do odbioru programu 1PR, wystarczy antena typu L.WEINER - WARSZAWA. Żeby radio odbierało dobrze na falach średnich i krótkich, trzeba podłączyć kilka-kilkanaście metrów jakiegoś przewodu. Ale żeby nie było tak pięknie - jest jedno "ale". Nie mam do tego radia oryginalnej ścianki tylnej. Te od Pionierów w bakelitowych obudowach są nieco inne i do mojego Pionierka nie pasują. Jeżeli nie uda mi się zdobyć oryginału, to spróbuję dorobić tą ściankę na podstawie zdjęć, łącznie z opisami. Mam też oryginalny przewod zasilający w bawełnianym oplocie i z bakelitową wtyczką z tamtych lat. Założę go dopiero, jak zdobędę , lub dorobię tylną sciankę. Gdyby ktoś z Was posiadał taką sciankę do tego Pioniera, to proszę o kontakt na PW. Na razie Pionierek cieszy oko i gra od czasu do czasu.
  Pozdrawiam wszystkich miłośników starych odbiorników radiowych - mymar.

  Radio Pionier U-2 - zniekształcony dźwięk Radio Pionier U-2 - zniekształcony dźwięk Radio Pionier U-2 - zniekształcony dźwięk Radio Pionier U-2 - zniekształcony dźwięk Radio Pionier U-2 - zniekształcony dźwięk Radio Pionier U-2 - zniekształcony dźwięk Radio Pionier U-2 - zniekształcony dźwięk Radio Pionier U-2 - zniekształcony dźwięk Radio Pionier U-2 - zniekształcony dźwięk Radio Pionier U-2 - zniekształcony dźwięk Radio Pionier U-2 - zniekształcony dźwięk Radio Pionier U-2 - zniekształcony dźwięk Radio Pionier U-2 - zniekształcony dźwięk Radio Pionier U-2 - zniekształcony dźwięk Radio Pionier U-2 - zniekształcony dźwięk