Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena na pasmo 170-173Mhz

30 Paź 2009 20:11 5465 8
 • Poziom 17  
  Witam, ostatnio zrobiłem antene według schematu podanego tutaj na forum. (Dipol) Przymocowana na maszcie sciągam miasto oddalone 40km od mojej miejscowości (Częstochowa).

  Nadal jest mi mało :(( i poszukuję (niestety na tutaj na forum nic nie znalazłem) schematu na antenę coś na dach. Wymiarowo najlepiej jak najwiekszą Widziałem niektorzy maja na dachach anteny takie nawet po 2 metry, cos takiego by mi odpowiadało, lub taka antena skrzyżowana w kształcie " + " Oczywiscię też dość duża ... chodzi mi o odbiór dośc daleko połozonych miejscowości. Nawet o 100km ( Łódź )

  Czy jest taka możliwość i zrobie samodzielnie taką antene?
 • Poziom 22  
  To zakres dla policji chyba. Nalezało by zmodyfikować nieco antenę kierunkową typu YAGi do połaczeń krótkofalarskich pracujących w zakresie 2m 144-145MHz, lub jakąś dookulną 3x5/8λ. Jesli to tylko do odbioru to mogła by byc nawet bez modyfikacji.
 • Poziom 17  
  Dokladnie to częstotliwość policyjna, oczywiscie najlepiej antena szerokopasmowa 140-173MHz czy jeszcze bardziej z dołu.. chodzi o zbieranie pasma Strazy, Policji, I róznych służb
 • Poziom 38  
  Googlnij za antenami szerokopasmowymi. Jedną z takich jest dookólna Discone. Z anten kierunkowych doskonale sprawdza sie antena logarytmiczno-periodyczna (LP). Anteny takie mogą pracować począwszy od niskich pasm KF do wyższych pasm UKF. Oczywiście wykonanie takiej anteny w warunkach amatorskich nie jest możliwe, podałem tylko jej możliwości. Można je wykonywać również jako krzyżowe (dwu polaryzacyjne H - V). Natomiast wykonanie anteny LP na pewien wycinek pasma UKF w zakresie częstotliwości jaki Cię interesuje jest możliwe i uzależnione jest od dostępu do odpowiednich materiałów, narzędzi i Twoich zdolności.
 • Pomocny post
  VIP Zasłużony dla elektroda
  Adek4100 napisał:
  Nawet o 100km ( Łódź )

  Problem odbioru sygnałów radiowych z odległości ponad 50km polega na tym, że sygnał jest nadawany z małej wysokości a i również odbiór (anteny) są na małej wysokości.
  Główną przyczyną jest krzywizna Ziemi.

  Prosty wzór na obliczenie łącza radiowego :
  3,57*(PIERWIASTEK(hn)+PIERWIASTEK(ho)) = odległość podana w km
  gdzie :
  hn to wysokość anteny nadawczej (w metrach)
  ho to wysokość anteny odbiorczej (w metrach)

  Przykład :
  dla wysokości anteny nadawczej np. 100m i odbiorczej np. 20m = to zasięg wynosi 51km
  a dla hn=250m i ho=150m to tzw. zasięg wynosi 100km .

  Oczywiście krzywizna Ziemi załamuje wiązkę radiową w dół i zasięg się wydłuża, ale poglądowo widać, że antena to nie wszystko.
  Cytat:
  Czy jest taka możliwość i zrobie samodzielnie taką antene?

  Oczywiście , że możliwość taka istnieje.
  Proponuję poczytać o antenach kierunkowych np. typu Yagi.

  Myślę, że do odebrania sygnału nadajnika o mocy 10Watów z odległości np. 100km na częstotliwości 171MHz, potrzebny będzie zestaw anten np. 2x 9ele. Yagi - pionowa - fazowana - na wysokości zawieszenia >40m n.p.z. .
  To jest pewne minimum i pomijam tu warunki propagacyjne jak i przeszkody terenowe.


  Pozdrawiam.
 • Poziom 17  
  Bardzo dziękuje za odpowiedź, nawet mam antene Yagi gdzies wieć zobacze co sie da z niej zrobic
 • Poziom 19  
  Poszukaj anteny kilkuelementowej Yagi z pasma III TV, a jeszcze lepiej dla kanału 6 TV częstotliwość środkowa kanału tego 178 MHz leży dość blisko pasma, które Kolegę interesuje. Oczywiście antena powinna być umocowana w polaryzacji pionowej. Sądzę, że impedancja falowa anteny 300 Ohm też jest do pokonania (np. balunem 1:4), a jeszcze lepiej typowym przyantenowym wzmacniaczem sygnału TV (nawet takim szerokopasmowym z bazarku od anteny z siatkowym reflektorem, choć lubią się one wzbudzać, te wzmacniacze). Przy odbiorze impedancja wyjściowa 75 Ohm nie ma dużego znaczenia. Dodatkowo wzmacniacz wyrówna straty sygnału jakie powstaną w długim kablu, bo zgodnie z tym jak napisali wyżej Koledzy taką antenę dla dużego zasięgu trzeba zawiesić dość wysoko.
 • Poziom 2  
  polecam antene typu BC-311 mam taka i jest bardzo dobra na te pasma od 170-174 Mhz
  Regulamin pkt. 12 . [SP5ANJ]
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  mateusz308 napisał:
  polecam antene typu BC-311


  Podpowiem, że napisano w Avanti :
  OPIS
  Dookólna antena bazowa 3 x 5/8 fali na pasmo UHF (430 - 490 MHz) renomowanej formy Sommerkamp.


  A sam fakt, że wogóle odbiera (jak napisałeś - dobrze na 170-174MHz) świadczy o tym, że z tą anteną jest coś nie tak.
  Różnica zysku BC-311 pomiędzy pasmami 430MHz a 171MHz (tak na oko) powinna wynosić około 20dB do 25dB na minus w stronę 171MHz.


  Pozdrawiam.