Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Awaria firmware dysku Maxtor 500Gb STM3500320AS

tylkoamator 05 Lis 2009 12:21 14041 38
    migol21
    Specjalista HDD Recovery
    Cytat:
    migol21 nowy FW do nowego dysku, co ty tam z jakąś elektroniką

Jeśli będzie stary FW w nowym to raz po drugie nie wiem po co skoro to i tak nic nie zmienia w dysku uszkodzonym chyba ,że dla higieny. (nie rób wody z mózgu)
    Cytat:
    zerowanie usuwanie czyszczenie starego dysku

Zerowanie to nie formatowanie i to żadnego poziomu nawet kosmicznego.

Cytat:
    clayr0n nie jestem pewny tak do końca czy uwaliłem elektronikę, nadal mam dostęp do terminala tylko że pokazuje się ten błąd że silnik nie może wystartować chociaż wyrażnie słychać że startuje.

I znów "zonk" błąd to nie ten błąd.
  • PCBway
    tylkoamator
    Poziom 10  
    nie zrozumiałeś na nowym dysku aktualizacja starego FW na nowy FW aby zabezpieczyć dysk przed taką samą awarią, potem przełożyć elektronikę do zrypanego dysku następnie standardowo odpalić dysk i powinno być chyba dobrze. Przecież w ten sposób nowej elektroniki nie spalę najwyżej dysk nie odpali.
  • PCBway
    migol21
    Specjalista HDD Recovery
    1) Ja na to odrobina pomyślunku i podpowiedź jak leży dysk podczas uruchamiania ? Czy elektroniką ku górze ?
    2) Nie wiedziałem ,że jeszcze potrzebujesz pomocy przecież naśmiewałeś się ze mnie i z Nirvanowca dzięki któremu masz opis po polsku a wymyślił ten sposób naprawy nie kto inny jak okzo. Gdyby nie oni nikt by tego nie naprawiał.
    3)
    Cytat:
    Error 1009 DETSEC 00006008
    Spin Error

Prawdopodobne mozliwości : Mechanika (łożysko) , zaparkowanie głowic ,kontroler silnika . ( Jeśli styki i osławiony już terminal dyskowy nie jest tak jak było na początku napisane do wymiany)
    tylkoamator
    Poziom 10  
    czy to znaczy że jak będzie elektronikę ku dołowi to tego błędu nie będzie?
    tylkoamator
    Poziom 10  
    elektronika ku dołowi

1) Start kompa potem HyperTerminal podłączyłem zasilanie do dysku i pokazało że dysk ma uszkodzony smart i translator w terminalu

LED:000000CC FAddr:0024A051
    LED:000000CC FAddr:0024A051_

i zablokowało terminal

2)odłączyłem połączenie w HyperTerminal a później wyłączyłem komputer
    3)odkręciłem 3 śrubki i odizolowałem zapałką PCB od HSA
    4)włączyłem komputer potem HyperTerminal i zasilanie do dysku, dysk odpalił silnik i po chwili go zatrzymał
    5)wyciągnąłem zapałkę i przykręciłem PCB
    6)Po przykręceniu PCB w terminalu wcisnąłem CTRL+Z pokazało się F3 T>
    7)przechodzę na poziom 2
    F3 T>/2
    8)jestem na poziomie 2>
    F3 2>
    9)teraz zatrzymuję silnik komendą Z
    F3 2>Z
    otrzymuję podobny log
    Spin Down Complete
    Elapsed Time 1.903 secs
    F3 2>

10)teraz komenda odpalenia silnika U
    F3 2>U
    otrzymuję podobny log
    Spin Error
    Elapsed Time 26.709 secs
    R/w Status 2 R/W Error 84150180
    F3 2>

11)następnie komenda Z bo silnik się nie zatrzymuje a na płytce w okolicy smooth-a zaczyna się mocno grzać

Co to oznacz że źle przykręcam i odkręcam PCB? przecież wszystko wykonuję tak jak książka pisze

http://www.hddrecovery.pl/forum/viewtopic.php?t=24

Nie pozostaje nic innego jak zrobić to o czym pisałem wcześniej żeby odzyskać dane (o ile to nie jest jak pisałeś Mechanika (łożysko) , zaparkowanie głowic ,kontroler silnika), a później dysk reklamować, trudno. Nic to nie zmienia tak i tak od początku był zrypany, przynajmniej próbowałem.
    migol21
    Specjalista HDD Recovery
    Grzeje się bo się łożysko zaciera .
    Przed uruchomieniem silnika obróć delikatnie dysk.

Cytat:
    10)teraz komenda odpalenia silnika U
    F3 2>U

O ile w ogóle to pomoże bo problem leży w mechanice.
    tylkoamator
    Poziom 10  
    przed zablokowaniem terminala informacja o uszkodzonym smart i translator
    LED:000000CC FAddr:0024A051
    LED:000000CC FAddr:0024A051_

później błąd rozruch silnika (mimo iż wyraźnie słychać że startuje)
    Spin Error
    Elapsed Time 26.709 secs
    R/w Status 2 R/W Error 84150180

Czy jest na to jakiś sposób?
    tylkoamator
    Poziom 10  
    Trochę stary temat ale dla wyjaśnienia gdyby ktoś miał podobny problem. Wszystko wskazywało na mechanikę ale wystarczy przelutować ROM z PCB na nową elektronikę tego samego modelu i na 99,99% będzie po kłopocie (uwaga przelutować musi fachowiec), dlaczego nie na 100% bo w niektórych przypadkach podobno może coś być z przestawionymi głowicami czy jakoś tak. Można też tak (mój dysk) przeprogramować bezpośrednio ROM na PCB a właściwie wgrać nowy FW przy pomocy takiego specjalnego przyrządu z takim klipem który jest połączony z nóżkami ROMu potem coś z Service Area (nie wiem co bo to nie moja robota tylko serwisu który mi to wykonał za niewiele bo tylko 40zeta). Ogólnie jedno i drugie opiera się o serwis np. tam gdzie naprawiają telefony komórkowe też potrafią.

Temat uznaję za zamknięty