Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pavegen: Chodnik produkujący energię elektryczną

danielde 30 Oct 2009 23:45 2702 6
 • Pavegen: Chodnik produkujący energię elektryczną
  Na każdy punkt znajdujący się na chodniku ruchliwej ulicy może stąpnąć nawet 50,000 osób każdego dnia. Więc wyobraź sobie przekształcenie ruchu pieszych w coś pożytecznego, np. energię! Nowy produkt zaprojektowany przez dyrektora firmy Pavegen Systems Ltd, pana Laurence Kemball-Cook potrafi to zrobić. Pojedyncza płytka chodnikowa jest w stanie pochłaniać energię kinetyczną pochodzącą z ludzkich kroków i produkować 2.1 W mocy na godzinę.

  Energia gromadzona jest następnie w akumulatorach litowo-polimerowych, bądź przekazywana bezpośrednio do pobliskiego systemu oświetleniowego, wyświetlaczy informacyjnych, czy innych urządzeń. Zaledwie pięć płyt chodnikowych jest zdolne do wyprodukowania wystarczająco dużo mocy potrzebnej do oświetlenia przystanku autobusowego przez całą noc. Oczywiście opracowany system nie jest ograniczony wykorzystaniem go tylko na ulicach i gama jego zastosowań jest bardzo szeroka.

  Trwałość płyt chodnikowych jest ograniczona do około pięciu lat lub 20 milionów kroków. Płyty skonstruowano między innymi z materiałów pochodzących z recyklingu. Chodnik firmy Pavegen emituje, podczas każdego postawionego na nim kroku, blask świetlny i zużywa na wyzwolenie światła tylko 5% wyprodukowanej mocy.

  Dotychczas Pavegen testowano w Londynie. Na rok 2010 zaplanowano testy w Wielkiej Brytanii. Jeśli wyniki będą pozytywne, chodniki Pavegen będzie można spotkać na całym świecie, na przykład na Times Square, czy przy Wieży Eiffla.

  Pavegen: Chodnik produkujący energię elektryczną
  Pavegen: Chodnik produkujący energię elektryczną
  Pavegen: Chodnik produkujący energię elektryczną
  Pavegen: Chodnik produkujący energię elektryczną

  Źródło:
  http://www.inhabitat.com/2009/10/28/energy-generating-pavement/

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  danielde
  Translator, editor
  Offline 
  danielde wrote 671 posts with rating 27. Live in city Bydgoszcz. Been with us since 2009 year.
 • #2
  raczek3
  Level 22  
  Witam, wygląda na fajny i pożyteczny projekt, tylko po co to?
  danielde wrote:
  Chodnik firmy Pavegen emituje, podczas każdego postawionego na nim kroku, blask świetlny i zużywa na wyzwolenie światła tylko 5% wyprodukowanej mocy.
  Niby tylko 5% mocy ale przy większym zastosowaniu było by już trochę energii, a jakoś nie wyobrażam sobie takich migających chodników w mieście... Pozdrawiam
 • #3
  revolt
  Level 34  
  Chodnik błyska w celach informacyjnych, że jest taka nowość.
 • #4
  mreq
  Level 21  
  Po takim chodniku musi się ciężej chodzić! wolałbym iść ulicą ale tam pewnie będzie jezdnia odzyskująca energię z przejeżdżających pojazdów ehh.
 • #5
  REVISOR
  Level 25  
  mreq wrote:
  Po takim chodniku musi się ciężej chodzić! wolałbym iść ulicą ale tam pewnie będzie jezdnia odzyskująca energię z przejeżdżających pojazdów ehh.

  Na pewno ciężej ale nie jest to pewnie odczuwalne dla przeciętnego człowieka, z drugiej strony jest to panaceum dla otyłych społeczeństw w wielkich miastach, zwykłym chodzeniem po ulicy organizm takiego człowieka z nadwagą będzie spalał więcej energii niż normalnie.
 • #6
  ag2r2
  Level 10  
  Czy któryś z kolegów widział już ten chodnik "na żywo"?
 • #7
  ceruvit
  Level 12  
  W polsce cos takiego musialo by sie znajdowac pod monitoringiem 24/7. A i tak pewnie by to zniszczyli lub ukradli. A tak swoja droga mozna by cos takiego montowac w progach zwalniajacych.