
Na każdy punkt znajdujący się na chodniku ruchliwej ulicy może stąpnąć nawet 50,000 osób każdego dnia. Więc wyobraź sobie przekształcenie ruchu pieszych w coś pożytecznego, np. energię! Nowy produkt zaprojektowany przez dyrektora firmy Pavegen Systems Ltd, pana Laurence Kemball-Cook potrafi to zrobić. Pojedyncza płytka chodnikowa jest w stanie pochłaniać energię kinetyczną pochodzącą z ludzkich kroków i produkować 2.1 W mocy na godzinę.
Energia gromadzona jest następnie w akumulatorach litowo-polimerowych, bądź przekazywana bezpośrednio do pobliskiego systemu oświetleniowego, wyświetlaczy informacyjnych, czy innych urządzeń. Zaledwie pięć płyt chodnikowych jest zdolne do wyprodukowania wystarczająco dużo mocy potrzebnej do oświetlenia przystanku autobusowego przez całą noc. Oczywiście opracowany system nie jest ograniczony wykorzystaniem go tylko na ulicach i gama jego zastosowań jest bardzo szeroka.
Trwałość płyt chodnikowych jest ograniczona do około pięciu lat lub 20 milionów kroków. Płyty skonstruowano między innymi z materiałów pochodzących z recyklingu. Chodnik firmy Pavegen emituje, podczas każdego postawionego na nim kroku, blask świetlny i zużywa na wyzwolenie światła tylko 5% wyprodukowanej mocy.
Dotychczas Pavegen testowano w Londynie. Na rok 2010 zaplanowano testy w Wielkiej Brytanii. Jeśli wyniki będą pozytywne, chodniki Pavegen będzie można spotkać na całym świecie, na przykład na Times Square, czy przy Wieży Eiffla.




Źródło:
http://www.inhabitat.com/2009/10/28/energy-generating-pavement/
Cool? Ranking DIY