Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie wentylatora pieca CO.

31 Paź 2009 00:19 8105 9
  • Poziom 13  
    Jak w temacie mam zamiar zrobić sterowanie piecem CO a dokładnie to dmuchawą. Mam ta dmuchawę własnej roboty (230Vac) i mam problem z jej sterowaniem. Wydaje mi się że zwykły termostat nie wystarczy bo gdy wszystko w piecu się wypali to dmuchawa będzie pracowała cały czas wiec potrzebuję jakiegoś układu który zapewniałby prace dmuchawy tylko w wyznaczonym przeze mnie zakresie temperatur. Znalazłem taki układ w sklepie AVT AVT1428 B (click). Ale po 1 Chciałem złożyć ten układ sam na podstawie schematu i tu pojawia się moje pytanie czy te układy co są w tym kicie trzeba w jakiś sposób programować? Nie znam się na tym więc pytam. Aha i czy ten układ w ogóle nada się do takiego celu? Może jest jakiś inny układ?
    Z góry dziękuję za odpowiedzi.
    PS:Przepraszam za nieco chaotyczną wypowiedz ale jest już trochę późno:)
    pozdrawiam
    Maciek
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Kolego, może to niezbyt fachowo ;) ale kiedyś, dawno temu zrobiłem takie coś przy starym piecu, że podłączyłem 2 termostaty szeregowo, tzn jeden działał jak temperatura wzrastała powyżej zadanego poziomu to wyłączał zasilanie klapy od nadmuchu powietrza, a drugi był podłączony odwrotnie, tzn. jak temperatura spadła poniżej minimum (tzn piec zgasł) to wszystko odcinał. Po prostu termostat może działać jako włącznik i jako wyłącznik w zależności które styki się wykorzysta, a ja spiąłem je w szereg. Też mi ta wypowiedź wyszła trochę chaotycznie , ale pora późna, grunt, że zdawało to egzamin ;).
    pzdr.
  • Poziom 13  
    Wiem mniej więcej o co ci chodzi:) a masz może schemat jakiegoś w mirę taniego termostatu? (chce zrobić to jak najmniejszym nakładem funduszy:) )
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    A po co schemat? po prostu idź do sklepu agd i kup 2 zwykłe mechaniczne termostaty od termy, tylko żeby działały w dwie strony, czyli na właczenie i wyłączenie, muszą mieć w sumie po 3 wtyczki, ale chyba większość tak ma. Jeden ustawisz na temperaturę minimalną, a drugi na odpowiednio wyższą.
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Ten temat był już poruszany, ale nie tam.
    Ja rozwiązałem to dość prosto- żeby wentylator nie pracował poniżej pewnego progu temperatury, sterowany jest przez termostat pompy obiegowej (ta zaś wyłącza się gdy temperatura w piecu spadnie do ok. 35°C).
    Wentylator (dmuchawa od "malucha") zasilany jest z transformatorka ok. 60VA poprzez mostek Graetza napięciem 8V (regulacja odczepami trafo), tyle wystarcza.
    Załączany może być w trybie ręcznym gdy pompa nie pracuje lub w trybie automatycznym wraz z pompą. Ograniczenie górnego progu temperatury (wyłączanie) zrobiłem za pomocą czujnika zbliżeniowego indukcyjnego, zamocowanego w strefie ruchu dźwigni miarownika dylatacyjnego (Honeywell, a co! :) ), który normalnie służy do regulacji ciągu przez popielnik, na którym z kolei zamocowałem kawałek blaszki przesuwającej się przed czołem czujnika. Czujnik steruje przekaźnikiem R15, przekaźnik rozwierając styki wyłącza wentylator.
    Miarownik przy okazji robi za regulator temperatury...
    Rozwiązanie sprawdza się od kilku lat, skuteczne, proste, tanie, dość precyzyjne.
    Myślę, że zamiast czujnika można zastosować jakiś czuły mikrowyłącznik, bo czujnik jest dość drogi i wymaga zasilania 10-24VDC (mój to PCID4ZP, taki miałem pod ręką, za darmo)
    V.
  • Poziom 13  
    @janko.muzykant taki termostat mechaniczny bedzie kosztował pewnie w granicach 20 zl trzeba mi 2 wiec wyjdzie ok 40zl a za 44zł mam taki układ jak napisałem wyżej już z przesyłką wiec... tylko nie wiem czy on byłby dobry do tego celu :P

@vorlog po 1 instalacje CO mam grawitacyjną wiec nie mam pompki :) miarownika tez nie mam a nawet nie wiem co to jest :/ wiec twój patent u mnie się nie sprawdzi

dzięki za wszystkie odpowiedzi i mam jeszcze jedno pytanie... jeśli robiliście sami dmuchawę to jak macie rozwiązane zamykanie pieca zeby nie ciągną powietrza gdy dmuchawa nie pracuje?
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Co do kosztu to masz rację, że tyle to będzie kosztować, a może i więcej, chyba żeby coś uzyskać z demontażu, ale u mnie taka konstrukcja działała kilka lat bezproblemowo. Odnośnie zamykania pieca, to w starym piecu miałem klapę, która była podnoszona przez elektromagnes, a w obecnym jest za wentylatorem klapa, która podnosi się przy pomocy podmuchu powietrza z wentylatora i opada samoczynnie, gdy ten przestaje pracować. Muszę jednak przyznać, że musiałem ją lekko dociążyć, gdyż czasami się podnosiła, gdy wiał silny wiatr i był duży cug.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Witam
    Jaki to jest piec ,jeżeli na ekogroszek i palnik retortowy to dmuchawa musi być a gdy jest to tradycyjne spalanie to dmuchaw się już nie poleca wystarczy miarkownik ciągu i oszczędnosci murowane
  • Pomocny post
    Poziom 2  
    Witam. Ja mam oryginalny piec z nadmuchem, ale ciąg kominowy jest tak duży, że zaciągał powietrze przez niepracujący wentylator nadmuchowy. Zaradziłem temu zakładając na wlot wentylatora zawór zwrotny z instalacji wentylacyjnych. Śruba regulacyjna służy do ustawienia takiego wyważenia przepustnicy, aby ciąg kominowy jej już nie otwierał, a wentylator mógł bez problemu zasysać powietrze. To rozwiązanie funkcjonuje u mnie bez zarzutu od 6 lat. Pozdrawiam.
    Sterowanie wentylatora pieca CO. Sterowanie wentylatora pieca CO.
  • Poziom 13  
    Dziękuję za waszystkie odpowiedzi i porady na pewno skorzystam:)