Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SCENIC 2004 1,9dci LE - nie działa czujnik optyczny w klamce

witek100 31 Paź 2009 01:10 4207 2
  • #1 31 Paź 2009 01:10
    witek100
    Poziom 9  

Witam! Mam problem z nieczynnym czujnikiem optycznym włożenia ręki do klamki zewnętrznej. Przy prawidłowym działaniu takie włożenie ręki powoduje odblokowanie zamka centralnego. Obecnie to nie działa a zamek odblokowuje się dopiero po pociągnięciu klamki. Dopiero ponowne pociągnięcie klamki powoduje otwarcie drzwi. Problem ten dotyczy tylko jednych drzwi, w których ten czujnik jest uszkodzony. Odblokowanie zamka centralnego działa po pociągnięciu klamki gdyż w układzie czujnika wbudowany jest dodatkowy styk zwierany przy pociągnięciu klamki co symuluje taki sam efekt jak przy włożeniu ręki do klamki. Wymontowałem moduł tego czujnika i po otwarciu obudowy (niestety była zaklejona) stwierdziłem niewielkie ślady korozji - myślę, że to mogło być przyczyną uszkodzenia. Poszukiwania możliwości zakupu takiego czujnika sprowadziły mnie jedynie do autoryzowanego serwisu gdzie zaoferowano mi cały wewnętrzny wkład klamki za ponad 500 zł. Nie zdecydowałem się i próbuję szukać tańszego rozwiązania. Chciałem podjąć próbę zdiagnozowania tego modułu ale nic nie udało mi się znaleźć na ten temat i może ktoś wie coś więcej, jak ten układ działa, jakie są funkcje wyprowadzeń (są trzy - przypuszczam, że masa, zasilanie i sygnał tylko które jest co?). Moduł zawiera zapewne emiter podczerwieni (pewnie dioda), detektor podczerwieni (może fotodioda lub fototranzystor albo coś w rodzaju fotoogniwa - kwadratowa płytka) i układ scalony 14pin (udało mi się odczytać takie oznaczenia przy pomocy lupy: HNY1118 BX2176.1) oraz 3 tranzystory, parę rezystorów i kondensatorków no i mikrostyk zwierany klamką. Czy ktoś mógłby jakoś pomóc w zdiagnozowaniu tego układu lub gdzie kupić sam moduł czujnika np. za 50 zł a nie całą klamkę za 500 zł.
    Może ktoś wie jak ten układ działa. Czy pracuje stale czy tylko przy wykryciu pilota w zasięgu anten? itp. pytania.

Pozdrawiam i proszę piszcie co wiecie.

1 2
  • #3 27 Gru 2009 11:46
    witek100
    Poziom 9  

Dzięki! Udało mi się w końcu naprawić ten czujnik. Po otwarciu obudowy i wylutowaniu płytki zacząłem szukać czegokolwiek nie tak. I odkryłem przerwę o obwodzie zasilania układu (woda dostała sie do środka i strawiła ścieżkę zasilającą). Zrobiłem więc mostek i zaczęło działać!!! Później trochę się nakombinowałem żeby z powrotem zamknąć obudowę szczelnie, w końcu zakleiłem butaprenem - może będzie trzymać.

Pozdrawiam

02-10-2011 Czujnik po naprawie nadal działa bez zarzutu. Jest więc nadzieja, że zaklejenie obudowy butaprenem okazało się skuteczne.

0