Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wskaźnik stanu linii telefonu stacjonarnego

miro88 31 Paź 2009 09:26 3281 3
 • Wskaźnik stanu linii telefonu stacjonarnego
  Ten układ zaświeci diodę LED, gdy jeden z telefonów jest w użyciu. Układ taki powinien działać we wszystkich krajach, które mają napięcie międzyprzewodowe powyżej 48V DC.

  Uwagi: Należy pamiętać, że wykonanie fizycznego, stałego połączenia na linii telefonicznej w niektórych krajach jest nielegalne. W przypadku budowy takiego układu, wskazane jest użycie wtyczki, tak żeby jednostka mogła być odłączona.

  Jeżeli wszystkie słuchawki wewnętrznych telefonów są na widełkach i napięcie międzyprzewodowe wynosi powyżej 48V, to Q1 będzie przewodzić, aby uzyskać skuteczne zwarcie bramy Q2 do źródła, wtedy urządzenie będzie wyłączone i dioda LED będzie nieaktywna. Podniesienie słuchawki któregokolwiek telefonu spowoduje spadek napięcia międzyprzewodowego do 5 – 15 V. Napięcie bramy Q1, równe 6% napięcia międzyprzewodowego, będzie wtedy za niskie i Q1 zostanie wyłączone. Brama Q2 ma napięcie wstępne równe w przybliżeniu ½ napięcia międzyprzewodowego, Q2 wtedy włącza się i dioda LED sygnalizuje, że linia jest w użyciu. Sam układ jest praktycznie niewidoczny dla innych aparatów telefonicznych używających tej samej linii. LED1 musi być niskonapięciowa i rezystor ograniczający natężenie prądu musi być 2k2 lub wyższy. Wartości innych elementów mogą się nieznacznie zmieniać, zależy to od parametrów lokalnych linii telefonicznych.

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  miro88
  Poziom 24  
  Offline 
  miro88 napisał 995 postów o ocenie 105, pomógł 11 razy. Mieszka w mieście Wieliczka. Jest z nami od 2002 roku.
 • Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
 • #2
  Paweł Es.
  Pomocny dla użytkowników
  Uwagi do tłumaczenia:

  słowo gate, w przypadku tranzystora tłumaczymy jako bramka a nie brama.

  Dioda LED jest przeważnie niskonapięciowa sama z siebie ale tu chodzi o diodę świecąca w miarę jasno przy niskim prądzie (ok. 1mA co może wystąpić przy bardzo niskim napięciu na linii = daleko od centrali).

  Poza tym obawiam się, że układ może nie wytrzymać przepięć w linii lub nawet prądu dzwonienia nałożonego na te 48-60V.
 • Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
 • #3
  markovip
  Poziom 34  
  Co jeżeli na linii jest modem ADSL? Pogorszy się synchronizacja? Spadnie prędkość transmisji danych?
 • #4
  xani
  Poziom 12  
  Podłącz i sprawdź ;]. Ale jak telefony zasilane "z linii" nie pogarszają to nie sądzę żeby jeden ledek robił modemowu jakąś różnicę