Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektrozawór lodówki INDESIT Baan33p jak działa?

31 Paź 2009 13:47 6730 15
 • Poziom 15  
  Elektronika padła już drugi raz i chcę ją przerobić na tradycyjne termostaty ale mam problem z elektrozaworem. W Boszce przełączał się w zależności od tego czy miał napięcie czy nie i dołączał część chłodziarki, a tu wygląda na przełączanie każdorazowo krótkim impulsem i zasila tylko jedną część. Nie wiem czy na pewno bo to tylko moje obserwacje dlatego proszę kogoś kto jest zorientowany w temacie o pomoc.
 • Poziom 20  
  Witam.
  Przerobić ten model na termostat manualny to prawie niewykonalne ale czego Polak nie potrafi. Sterowanie zaworem przesterowania odbywa się poprzez elektronikę i czujki NTC i tego się nie obejdzie. Moim zdaniem należałoby dać uszokdzoną elektronikę do naprawy.Na fotum już wielokrotnie ten problem był opisywany.Pozdrawiam
 • Poziom 15  
  Chodziło mi o sterowanie samego zaworu.Czy ma pozycję wyjściową do której wróci po jakimś czasie, czy za każdym razem musi dostać impuls żeby przełączył zasilanie odpowiedniej części chłodziarki. Myślałem o układzie który przełączałby go np. co 5 minut, ale nie wiem jaki ma być czas impulsu i czy na pewno ten zawór działa tak jak myślę?
 • Specjalista urządzeń chłodniczych
  Przerobić na zwykłe termostaty to niewykonalne, chyba że wymienisz także elektrozawór "tradycyjny" (jest napięcie - otwarta droga 1-2, brak napięcia - otwarta droga 1-3). A to się wiąże z ingerencją w układ chłodniczy.
 • Poziom 15  
  Dzięki za odpowiedzi ale dalej nie wiem jak on działa. Bo jeżeli tak jak myślę to układ dwuczasowy i termostat załatwiły by sprawę.
 • Specjalista urządzeń chłodniczych
  Każdy impuls zmienia przepływ na stałe.
 • Poziom 15  
  yrmark napisał:
  Witam.
  Na fotum już wielokrotnie ten problem był opisywany.Pozdrawiam


  Jeśli możesz to daj jakiegoś linka bo ja po modelu nic nie znalazłem. Przypuszczam że nie tylko w tym modelu użyli tego zaworu ale nie wiem jakiego szukać. :cry:
 • Specjalista urządzeń chłodniczych
  Takie zawory stosuje wiele firm, ale najbliżej masz do Aristona. Np. MBA3832
  Miłej lektury.
 • Poziom 15  
  Czy jak zastosuję termostat w chłodziarce i timer np. taki http://eltronix.pl/products/254 (z małą przeróbką do zwiększenia czasu przerwy) do przełączania elektrozaworu chwilę tu chwilę tu to osiągnę w obu częściach chłodziarki odpowiednie temperatury?
 • Specjalista urządzeń chłodniczych
  A co z odszranianiem chłodziarki?
  Sterowanie w tej lodówce jest o wiele bardziej skomplikowane niż Ci się wydaje.
  Ten timer się nie nadaje, czasy na poszczególne części powinny być dłuższe.
 • Poziom 15  
  Może dokładniej o co mi chodzi. Po załączeniu termostatu chłodziarki co np. pięć minut krótkimi impulsami przełączałby się zawór na chłodziarkę i zamrażarkę aż do osiągnięcia temperatury zadanej termostatem. W ten sposób zasilane byłyby obie części naprzemiennie. A ten timer można przerobić żeby uzyskać odpowiednie czasy. Odszraniała by się w czasie przestoju przed ponownym załączeniem po spadku temperatury jak to zwykle bywa.
 • Specjalista urządzeń chłodniczych
  Może się to udać, jeśli dasz odpowiedni termostat z odpowiednią histerezą i w odpowiednim miejscu zamocujesz kapilarę to może uzyskasz odszranianie. Tzw. płaczek się nie nadaje.
  Jakoś da się to ustawić, zwłaszcza że masz jak widzę wielką wolę wykonania tej przeróbki ;)
  Regulacja temperatury zamrażarki będzie mocno uzależniona od chłodziarki. Obawiam się że zamrażarka nie osiągnie odpowiednich temperatur przy pracy 50/50.
 • Poziom 15  
  Mam jeszcze takiego pomysła w razie wu, żeby dać dwa termostaty równolegle. Chłodziarkę ustawić na zadaną temperaturę pracy, a term. zamrażarki na minimalną jaką powinna osiągnąć. W ten sposób gdyby chłodziarka chciała stanąć zanim zamrażarka osiągnie swoje, ten drugi ją jeszcze podtrzyma i odwrotnie.
 • Pomocny post
  Specjalista urządzeń chłodniczych
  Tak, dobrze myślisz aby osiągnąć zadaną temp. ale jest bardzo prawdopodobne że w ten sposób nie będzie czasu na odszranianie chłodziarki.
  Kij ma dwa końce ;)
 • Poziom 15  
  No to zabieram się za eksperymenty ale to jutro bo muszę kupić części żeby zmontować taki układ. Dam znać co z tego wylazło :) :) :)
 • Poziom 15  
  Zmontowałem układ czasowy na ne555. W czasie pracy agregatu co ok 5 minut daje impuls na zawór i na razie jest OK. Zobaczymy co będzie dalej a na razie dzięki wszystkim za pomoc i zaangażowanie. :D:D:D