Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Automatyka wysuwanego ekranu

31 Oct 2009 14:11 5121 16
  • Level 15  
    Witam serdecznie!
    Piszę w takiej sprawie iż kupiłem sobie palmtop który słuzy mi jako odtwarzacz muzyki w samochodzie i nawigacja GPS. Chiałem wmontować go w zaślepkę pod radio, ale nie ma możliwości pracy w poziomie. Mam przygotowaną mechanikę na wysuwany ekran (palmtop) z nagrywarki CD-ROM i prowadnic z drukarki.
    Problem polega w tym, że nie wiem jakich przekaźników użyć i jak je podłaczyć, żeby się to ładnie wysuwało. A działać powinno to tak:

1.Po naćisnięciu przycisku ekran wysuwa się poziomo.
    2.Po całkowitym wyjechaniu ekran obraca się do pionu.
    3.Całość cofa się troszeczke do tyłu.

Chowanie ekranu odbywa się po ponownym naciśnieciu przycisku z powrotem w odwrotnej kolejności.

Proszę o jakieś porady jakich przekaźników użyć lub jakiś mikroprzełącznikówi jakby wyglądał ten cały układ.

Pozdrawiam
  • Helpful post
    Level 33  
    Zależy jak bardzo chcesz projekt skomplikować. W wersji "hardcore" można by się pokusić o jakieś akcelerometry, ale tutaj wystarczą zapewne najprostsze miniaturowe krańcówki.

Czy Palm będzie zamontowany w samochodzie na stałe, czy trzeba pomyśleć o jakiejś sprytnej możliwości wyjęcia go? Czy będzie zasilany z własnej baterii czy jakoś kablem (chodzi o wagę)?
  • Level 15  
    Najprostrze rozwiązanie na krańcówkach.

Palm będzie na stałe a zasilany z zasilacza. Z tym nie mam problemu bo to mam przemyślane wszystko. Chodzi mi tylko o automatykę wysuwanego ekranu.

Pozdrawiam
  • Helpful post
    Level 33  
    A koniecznie musi byc obracany w połowie? Bo w ten sposób było by sporo łatwiej:

• Level 15  
    Jasne że może być :)

Mam jakieś doświadczenie w krańcówkach i przekaźnikach ale hydraulicznych i pneumatycznych (szkoła).

Bardzo proszę o pomoc
  • Helpful post
    Level 33  
    Dobra, najprościej będzie tak:

Serwo (szare) ruszając ramieniem podnosi i opuszcza PDA (czerwona płyta), osadzonym na osi (czarne). Ramka (różowa), która wszystko trzyma mogłaby się wysuwać jak napęd CD, ba, można nawet taką szufladę wykorzystać...

Serwo musi być dość małe (mikroserwa modelarskie chyba były by najodpowiedniejsze) i muszą mieć spory moment.

Oczywiście rysunek nie zachowuje skali w żaden sposób :) Ale za to ułatwia orientację.
  • Helpful post
    Level 39  
    bardzo sprytnie wymyślił to kol.lord_blaha jeżeli do wysuwu tacki zastosujesz silnik krokowy to można nawet nie stosować żadnych krańcówek , policzysz sobie ilość kroków potrzebnych do wykonania danego ruchu , podobnie przy serwie tylko dwa impulsy dla skrajnych położeń serwa , kwestia czy uda Ci się znaleźć odpowiednie pod względem wielkości i siły oraz czy je zmieścisz pod panelem , istniej jeszcze jedna możliwość coś w stylu kieszeni na kasety magnetofonowe , sprężyna " otwierała by panel " wyzwalana pozycją tacki lub za pomocą elektromagnesu tylko rozwiązanie ma tą wadę że zamykanie było by ręczne
  • Level 15  

A myślę, że tak było by najłatwiej. Prosiłbym na nie używanie silników krokowych tylko zwykłych silniczków DC, krańcówek i przekaźników.

Dziękuję za zainteresowanie się tematem :)
  • Helpful post
    Level 33  
    W Twoim pomyśle problemem będzie umiejscowienie silnika podnoszącego PDA- musiałby być bardzo mocny, bo przekładni w takim płaskim czymś raczej nie zmieścisz. Dlaczego nie chcesz wykorzystać serwomechanizmu? Sterowanie da się zrobić na kilku elementach....

A samo wysuwanie tacki możesz albo wziąć gotowe z CD-Romu, albo zrobić na zwykłych silnikach- jednak krańcówka na wyjazd, druga na wjazd.

Poza tym podnoszenie PDA w pozycji, którą narysowałeś będzie sporym problemem- jak mechanicznie zamocujesz urządzenie? Rysować jest łatwo, trudniej to wprowadzić w życie...
  • Level 15  
    Palmtop będzie w nowej obudowie.

Serwomechanizm mólbym użyc czemu nie tylko proszę jakieś dokładniejsze informacje.
  • Helpful post
    Level 11  
    A gdyby tak?

Jeden silnik wysuwający i grawitacja?

(poprawilem rysunek)

• Level 15  
    Maccam Twój pomysł jest bardzo dobry. Tylko ekran musi być sztywno bo to dotykowy jest a na krawędzi można by było jakąś rolkę dać... np. taka z drukarki.
  • Helpful post
    Level 11  
    Na zdrowie :) !
  • Level 15  
    Witam!

Dalej nikt nie pomoże mi z tym pierwszy rysunkiem?

Pozdrawiam
  • Level 17  
    Nie chcę się wbijać bezczelnie w temat, ale wydaje mi się, że jednak najlepszą opcją będzie powrót do pierwszego rysunku. Po pierwsze można dać jakieś mniejsze silniki w połowie, bo palm jest wyważony w miare i chodzi o delikatny obrót. Za to nie trzeba podnieść w zasadzie całej połowy jego masy - dźwignia. Wtedy wchodza do tego jeszcze wymiary serwa.
    Sam w sobie palmtop nie jest taki cienki i myśle, że jakby się uparł to z dwóch stron można po miniaturowym silniczku z przekładnią kątową i wystarczy.
  • Level 33  
    Łatwo jest tak napisać, natomiast zrobienie tego w domu będzie trudne... Model "grawitacyjny" jest dobry, a pomysł z serwem jest chyba najlepszy- bo serwa są bardzo tanie i mocne. Do tego można kupić je w wersji "micro". No i nie trzeba kombinować z przekładniami, których nawet kupienie będzie sprawiać problemy....
  • Helpful post
    Level 11  
    No to wracając do pierwszego rysunku to pożeniłbym proponowane już rozwiązania:
    Czyli serwo - bo to dobry pomysł - na krańcówkach - zeby servo mogło wykonac ruch tylko w momencie całkowitego wysunięcia tacki (niektóre mocniejsze serwa mają metalowe tryby/zęby i moment obrotowy może albo wyrwać mocowanie - łatwiejszy przypadek albo przy zbyt dobrym mocowaniu uszkodzić PDA).
    Servo schowałbym w środku tacki to wysuwu - Jak chcesz od CD-romu to nie ma sprawy- a napęd przeniósł paskiem zębatym - większość starych CD-ROM-ów je miała - na pewno można znaleźć również w starym VHS...

pozdrówka
    boreal