Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Alarm nie chce zamykać c. zamka :( ??

24 Cze 2004 15:49 1950 19
  • #1 24 Cze 2004 15:49
    95808
    Użytkownik usunął konto  
  • Relpol
  • Relpol
  • #4 24 Cze 2004 17:37
    95808
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 24 Cze 2004 17:59
    rabbit2
    Poziom 19  

Miałem podobny alarm , i on nie miał wyprowadzenia na centralny. Tyle że u mnie na jednym kabelku w chwili załaczenia alarmu i przez cały czas czuwania pojawiał się impuls dodatni , a zanikał po deaktywowaniu(wyłączeniu) alarmu i to ten kabel użyłem do sterowania centralką,. Oczywiscie specjalny układ musiałem zrobić do tego celu ......

0
  • #6 24 Cze 2004 20:33
    95808
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 24 Cze 2004 20:48
    Jacko9
    Poziom 15  

Czerwony +
    Czarny -
    Żółto - zielony to kierunki na sterowanie kierunkowskazami -pomiń
    Popielato /Czarny--Masa z wyłączników krańcowych
    (drzwi,klapy itp)
    A biały i brązowy do centralki (sterowanie) centralnego zamka.Jak jej nie Masz to kup.

0
  • #8 24 Cze 2004 21:18
    95808
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 24 Cze 2004 22:36
    rabbit2
    Poziom 19  

Jeśli masz w tych kabelkach , kabel do zasilania dodatkowych czujników , czyli taki , na którym pojawia się plus(+) ,w chwili załączenia alarmu i jest tam , przez cały czas czuwania alrmu . Natomiast zanika ten plus(+) w chwili wyłączenia alarmu , to mam pewien schemat. Jest to prosty układ , na trzech przekaźnikach , trzech kondensatorach i dwóch diodach. Nie jest zbyt trudny , ponieważ jest to ŁOPATOLOGICZNE rozwiązanie twojego problemu. Ja własnie w podobny sposób rozwiązałem kiedyś , u mnie taki problem. Sprawdź czy masz taki kabelek o ktorym mówie wczesniej. Ten kabelek jest podstawom tego , żeby układ działa . Jesli masz , to dopiero wtedy zeskanuje i wstawię na forum schemat. Pozdrawiam ....

0
  • #10 25 Cze 2004 13:40
    95808
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 25 Cze 2004 20:13
    rabbit2
    Poziom 19  

Opis działania układu.

Zasilanie układu +12V podłączone jest pod końcówkę oznaczoną na schemacie literką U. Alarm jest wyłączony , zamki otwarte, a na sterowaniu oznaczonym na schemacie IN nie ma impulsu (+) (zasilania). Zasilanie poprzez końcówkę 4 ,przekaźnika PR1 , przechodzi do końcówki 5 (PR1) , a następnie do kondensatora i końcówki 6 , przekaźnika PR2. Kondensator C1 zostaje naładowany. Załączamy alarm. Na sterowaniu oznaczonym na schemacie jako IN, (sterowanie to należy podpiąć pod alarm w miejsce ,gdzie pojawia się napięcie(+) w chwili załączenia alarmu i jest ono aż do chwili wyłączenia alarmu) ,pojawia się napięcie (+) .Napięcie doprowadzone jest do zasilania przekaźnika PR1, oraz przez diodę do zasilania przekaźnika PR2 , jednocześnie ładując kondensator C2. Przekaźniki PR1 i PR2 załącza się. PR1 spowoduje , że masa z końcówki 2 (PR1) ,pojawi się na końcówce 3(PR1) , następnie na końcówce 2 przekaźnika PR3 , oraz na końcówce (-) zasilania przekaźnika PR3.
    Załączenie przekaźnika PR1 , spowoduje także , odcięcie zasilania U , z końcówki 5 ,(PR1).
    Załączony przekaźnik PR2 , poprzez zwarte końcówki 5 i 6 (PR2) ,przepuszczą napięcie z naładowanego kondensatora C1 , do końcówki (+) zasilania przekaźnika PR3 , i tym samym przekaźnik PR3 zadziała ,podając z końcówki 2 do końcówki 3 (PR3) , impuls masy , który doprowadzony do centralki zamka centralnego , powinien zamknąć zamki. Po rozładowaniu kondensatora C1 , przekaźnik PR3 , wyłączy się, co spowoduje zanik impulsu masy na końcówce OUT CLOSE.

Wyłączamy alarm. Na sterowaniu oznaczonym na schemacie , IN , zanika napięcie (+), powodując wyłączenie przekaźnika PR1. Natomiast przekaźnik PR2 dalej jest załączony ponieważ , przekaźnik PR2 , teraz czerpie napięcie z naładowanego przez napięcie sterowania IN, kondensatora. Natomiast wyłączony PR1 , poprzez zwarcie końcówek 1 i 2 (PR1), przepuszcza masę do końcówki 2 , przekaźnika PR2 , a on jak wiadomo jest jeszcze załączony , poprzez naładowany kondensator C2. Załączony PR2 przepuszcza masę z końcówki 2 do końcówki 3 , a dalej to już do końcówki OUT OPEN , co spowoduje otwarcie zamków (Końcówkę OUT OPEN ,łączymy z centralką zamka centralnego) Kiedy kondensator C2 się rozładuje , to przekaźnik PR2 się wyłączy , co spowoduje zanik impulsu masy na końcówce OUT OPEN. Wyłączony przekaźnik PR1 , zwiera końcówki 4 i 5 (PR1) co spowoduje naładowanie kondensatora C1 do ponownego użycia , przy zamykaniu zamków.

Kondensatory C1 i C2 należy dobrać opcjonalnie , polecam 1000uF / 16 V. Im większa pojemność tym dłużej będą trwały impulsy MASY na końcówkach OUT OPEN i OUT CLOSE. . Pamiętaj , aby napięcie kondensatora nie było mniejsze niż 16V , a także pamiętaj o polaryzacji + - . Dioda może być zwykła prostownicza , chodzi o to by napięcie z naładowanego kondensatora C2 ,pobierał tylko przekaźnik PR2 . Pamiętaj o polaryzacji diody!!! Przekaźniki polecam jak najmniejsze , rzecz jasna 12voltowe . Na schemacie przekaźniki , a dokładnie rozmieszczenie ich styków , narysowane są w „chwili” braku zasilania na wszystkich przekaźnikach . Wiadomo o co chodzi?

To chyba najdłuższy post w historii ELEKTRODY !

0
  • #12 25 Cze 2004 22:26
    95808
    Użytkownik usunął konto  
  • #13 25 Cze 2004 23:24
    kajetanCES
    Poziom 16  

Ale to Panowie zamotaliście.
    Moje uznaie dla Pana rabbit2 ale to strasznie skomplikowane.
    Ten alarm ma sterowanie zamkiem (-) i naprawdę nie rozumiem w czym problem.

0
  • #14 26 Cze 2004 10:39
    95808
    Użytkownik usunął konto  
  • #15 26 Cze 2004 20:39
    rabbit2
    Poziom 19  

Ten, jak to powiedział KAJETAN ‘skomplikowany’ układ , jest łopatologicznie przedstawionym rozwiązaniem . Oczywiście można by to zrobić na wiele sposobów , nie używając nawet przekaźników , ale ten sposób wydaje się być najprostszy do wykonania , bez użycia płytki (laminat) itd. Jest jeszcze jeden prosty , ale nie polecany przeze mnie sposób. Nie polecany przeze mnie, ponieważ , wszystkie centralki zamków centralnych z którymi się spotkałem , potrzebowały do zamykania i otwierania , impulsu MASY o długości ok. 1 sekundy .Nie wiem czy jest to zarazem maksymalny czas trwania impulsu (1s -+) . Schemat przedstawiony na dole , będzie działa w 100% , jeśli chodzi o zamykanie i otwieranie zamków .Tyle że impuls masy np. do zamykania będzie trwał tak długo , jak długo będzie załączony alarm , a impuls otwierania , tak długo jak będzie wyłączony alarm. Wiec jeśli ktoś chce zaryzykować i poświęcić centralkę zamka , może spróbować .
    Opis działania .
    W chwili załączenia alarmu na wejściu IN pojawia się napięcie (+) , które uruchomi przekaźnik PR1 . Uruchomiony przekaźnik spowoduje zwarcie końcówek 2 i 3 i tym samym na wyjściu OUT CLOSE pojawi się MASA , która spowoduje zamknięcie zamków. Wyłączenie alarmu , spowoduje zanik napięcia na wejściu IN , co sprawi że przekaźnik wyłączy się. Wyłączony przekaźnik zewrze końcówki 1 i 2 , co spowoduje , że na wyjściu OUT OPEN , pojawi się MASA , która poprzez centralkę zamka centralnego , spowoduje że zamki się otworzą .

Podkreślam jeszcze raz, układ ten będzie działał , ale nie odpowiadam za jego skutki uboczne spowodowane za długim , a właściwie niekończącym się impulsem MASY , do otwierania i zamykania zamków!!!

0
  • #16 27 Cze 2004 10:38
    95808
    Użytkownik usunął konto  
  • #17 29 Cze 2004 09:21
    wiesiekj

Poziom 27  

steczow napisał:
    Bardzo prosze aby pan kajetanCES nie zabierał glosu w temacie zamieszczonym przezemnie, poniewarz raz miał do mnie jakies problemy ze zamieszczam posty aby sobie punktów nabic, tylko ciekawe na co mi te punkty jak nic nie sciągam z forum???

A po drugie prosze dokładnie przeczytac co napisałem to pan zrozumie!!!

POzwole sie wlaczyc, chcesz to zrobic profesjonalnie, czy po partyzancku. Sa moduly wykorzystujace staly "-" lub "+" na impulscy CZ za 30 zl i masz problem z glowy. Oczywiscie mozna rzezbic, tylko po co?
    Powodzenia

0
  • #18 29 Cze 2004 14:28
    95808
    Użytkownik usunął konto  
  • #19 29 Cze 2004 22:07
    rabbit2
    Poziom 19  

Ostateczne rozwiązanie. Chyba najtańsze....i najłatwiejsze...

Kondensatory 100uF , należy dobrać doświadczalnie. Im większe , tym dłuższy bedzie inpuls 'masy', sterowania zamkiem. Ja podałem 100uF , jak impuls bedzie zadługi, to należy zmniejszyć pojemności tych kondensatorów. Jeden odpowiada za długosc zamykania, a drugi otwierania. Chyba proste,. Jak coś , to prosze pytać. Pozdrawiam

0
  • #20 30 Cze 2004 12:33
    95808
    Użytkownik usunął konto