Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Konwerter USB LPT DB25, niby ok a jednak błąd w drukowaniu

31 Paź 2009 16:29 13803 46
  • Poziom 17  
    Opis konwertera:
    Connects USB port to DB25 port
    Truly Bi-directional communication between PC and printer
    Instantly adds a DB25 female port to your USB equipped PC or laptop
    Fully Plug and Play compatible
    Support over 1Mbps data transfer rate
    USB A connector to DB25
    USB specification revision 1.1 and 2.0 compliant
    USB bus powered
    Low power consumption

W celu instalacji postępowałem wg wspomnianej na ów stronie, z której pochodzi ten opis zakupionego przeze mnie konwertera:

Windows XP/VISTA (do not install the CD)

1) Plug the cable into the USB port on your computer.

2) A prompt that says "Found New Hardware" will appear. Windows will then install the USB printing support driver. You do not need to install the driver from the CD.

3) Plug the cable into the printer.

4) If your printer is already installed, click on Start, then Printers & Faxes. Right click on the printer you are connecting to and click on Properties. Click on the Ports tab and check the ‘Virtual printer port for USB’ port. Click OK.

5) You should now be able to print.

Konwerter rozpoznawany jest momentalnie przez OS (WinXP SP3), instaluje go pod pozycją w menedżerze urządzeń jako Uniwersalna drukarka USB

Po czym podłączam do niego kabel od drukarki, system równie szybko rozpoznaje sprzęt i instaluje potrzebne sterowniki (drukarka to HP 1100)

Wszystko wygląda na to, że jest tak jak być powinno, a jednak...

W chwili wybrania polecenia Drukuj poprzez magiczną wszystkim znaną kombinacją klawiszy CRTL+P następuje przesłanie danych do buforu drukarki, drukarka daje znak diodą, że dostała pewne dane, jednak po sekundzie, dwóch wyskakuje błąd drukowania, i mamy taki oto widok w podglądzie zadań drukarki:

Drukarka drukuje po czasie, ma opóźnienie niekiedy minute, a czasem 5min to dla niej za krótko na namysł.
    Jeszcze byłoby to do zniesienia, gdyby wydruki w 100% byłyby zgodne z oryginałem, jednak tak nie jest i często widać tak jakby drukarka "gubiła" część informacji o pliku przeznaczonym do wydruku co objawia się poprzez drukowanie pustych obszarów bądź krzaczków.

Proszę o poradę jak można rozwiązać ten problem, moje starania dobiegły kresu i nie mam więcej pomysłów.
    Fakt, na forum jest sporo o tego typu przejściówkach, jednak opisy na tych stronach nie rozwiązują mojego problemu, stąd ten wątek. Proszę zatem o pomoc.
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 27  
    Cytat:
    Click on the Ports tab and check the ‘Virtual printer port for USB’ port. Click OK.

Zrobiłeś to?
  • Poziom 17  
    dokładnie tak zrobiłem

• HelukabelHelukabel
  • Poziom 30  
    Obawiam się że nic nie zrobisz, te konwertery tak mają, raz działają raz nie, z jedną drukarką tak z inną nie. Sam kombinuje z takim i niestety działa jak mu sie podoba.
    W Twoim przypadku najlepszy będzie zakup kontrolera LPT na PCI / PCI-E. Sam się zastanawiam nad czymś takim tylko muszę poszukać info jak one sobie radzą.
    Ten winxp który masz to "pełny" czy jakieś przeróbki typu win mx7 (screen właśnie go przypomina)? Na nich też różne cuda się dzieją z urządzeniami.
  • Poziom 17  
    Nie, to jest zwykły WINXP SP3 (oryginalny by rozwiać wszelkie wątpliwości :) ) + nakładka XPizeDarkside21
    Mam laptopa, więc ostatecznie kupiłbym pcimca, chociaż z drugiej strony jeśli już bym nie zrobił tak jak chcę, to pewnie kupię inną drukarkę prędzej a ta zostanie wykorzystana gdzie indziej, jednak póki mogę to jeszcze spróbuję inaczej rozwiązać ten problem.

Jeśli ktoś będzie miał pomysł, który okaże się dobrym wynagrodzę w punktach - 1000pkt drogą nie chodzi ;)
  • Poziom 26  
    Miałem też problemy z długim namyślaniem drukarki i po małych eksperymentach odznaczyłem "Włącz obsługę dwukierunkową" i problem zniknął.Pozostał jeszcze jeden z którym dałem sobie spokój gdy drukowałem w najlepszej jakości to drukarka dzieliła wydruk na 4 kartki , przy jakości średniej wszystko jest OK
  • Poziom 17  
    u mnie jest problem takie, że mimo długiego namysłu drukarki - traci część informacji i niekiedy drukuje krzaczki, albo po prostu puste pola
    Jak widać na powyższym zdjęciu - ja opcji dwukierunkowej obsługi nie mogę zmieniać i standardowo jest wyłączona
  • Poziom 27  
    A jak w twoim przypadku ustawia się tryb pracy portu. Tak jak to jest w biosie jak port był na płycie głównej SPP, ECP, EPP?
  • Poziom 17  
    To jest laptop i w biosie nie ma żadnych ustawień odnośnie portów, ponieważ ich nie posiada (ani COM ani LPT stąd zakup konwertera)
  • Poziom 27  
    Jak jest port LPT to jakoś powinno się zmieniać tryby. Normalnie to jest w biosie. A w twoim przypadku chyba w sterowniku. Poszukaj tego i napisz. Jak nie zmienisz trybu pracy portu to będzie ciężko.
  • Poziom 17  
    a może z innej beczki - jaki sterownik zalecacie? (AK72 - dokładnie tak technicznie oznaczany jest ten konwerter w dokumentacjach)
  • Poziom 27  
    Widzę, że to jest z allegro. Jeżeli ktoś zrobił sobie kabelek to powinien zrobić sterownik. I tak pisze sprzedawca, że płyta CD ze sterownikiem w komplecie. Innego sterownika to będzie problem znaleźć, bo skąd by niby miał być. Proponuję telefon do sprzedawcy i zareklamować sterownik, może pośle inny na maila. Chyba, że ktoś co pisał że też ma takie coś i mu działa to jak sprawdzisz połączenia i będą takie same. To może ci pośle sterownik.
  • Poziom 17  
    http://nowe-telefony.pl/stery/ pod tym adresem sprzedający udostępnił sterowniki dla mnie jakie miał, ponieważ nie dostałem płyty z konwerterem to poprosiłem o ich przesłanie
  • Poziom 27  
    Musisz podłączyć wszystko, potem włączyć drukarkę, jak wykryje to wskazać gdzie sterownik/zainstalować sterownik.
  • Poziom 17  
    otóż instaluje się wszystko automatycznie - nie potrzeba żadnych sterowników - zainstalowałem PL2303, jednak nawet i bez tych sterowników sytuacja jest podobna...
  • Poziom 27  
    Nie PL2303 tylko usb-print/
    Jak masz zainstalowane to zaktualizuj i wskaż ten usb-print/.
  • Poziom 17  
    Niestety... bez zmian
  • Poziom 17  
    sterownik drukarki jest absolutnie niepotrzebny - windows XP posiada w swoich zasobach dobre sterowniki dla takich archaicznych sprzętów jakim jest HP 1100 ;)

Dodano po 4 [minuty]:

ale za to jest możliwa zmiana opcji dwukierunkowej obsługi - zaraz sprawdzam :) jakiś progress wreszcie
  • Poziom 27  
    Więc zadziałała aktualizacja, bo pojawiła się zmiana opcji dwukierunkowej. Wiem, że Windows posiada swoje sterowniki, ale jeżeli nie działa prawidłowo to należy go zaktualizować do najnowszego ze strony producenta. Ten z Windows właśnie może być nieaktualny i mieć błędy.

Tu jest właśnie opisane jak zainstalować taką drukarkę na usb:
    http://www.printerhacks.com/how-to-connect-a-parallel-hp-printer-to-a-usb-only-computer/

Jeżeli nie zadziała to może to sugerować że przejściówka z kablem, 2 przejściówka/kabel lub drukarka jest uszkodzona.
  • Poziom 17  
    Niestety, nie pomogło to nic, za to dzieje się rzecz taka:
    Wydruk następuje od razu, przy czym drukarka albo drukuje części tego co zostało przesłane albo tekst o treści:

nazwa pliku z roszrzerzeniem postaci np ("plik.pdf")
    @PLJ COMMENT "Context data is not available"
    @PLJ COMMENT "Username: nazwa_uztykownika"
    @PLJ SET DUPLEX=OFF
    @PLJ SET ECONOMODE=ON
    @PLJ SET OUTBIN=UPPER
    @PLJ SET FINISH=NONE
    @PLJ SET PAGEPROTECT=AUTO
    @PLJ SET PAPER=A4
    @PLJ SET HOLD=OFF
    @PLJ SET RESOLUTION=600
    @PLJ SET EDGETOEDGE=NO
    @PLJ ENTER LANGUAGE=PCL

a dopiero po upływie znanych już "5minut" następuje wydruk (i tutaj o dziwo jeśli chodzi o plik tekstowy - drukuje bardzo ładnie)
    Zaraz sprawdzę, jak to jest gdy wyłączona jest opcja druku bezpośrednio do drukarki.
    W czasie trwania tych "5minut" dioda sygnalizująca pracę drukarki miga - co oznacza: Dane w buforze drukarki, są przetwarzane niewydrukowane dokumenty

Dodano po 2 [minuty]:

Coś wg mnie problem leży tutaj w przesyle dużych objętościowo plików do wydruku - z tekstem, który mało zajmuje, jest szybko przetwarzany i wydruk następuje prawidłowo, natomiast w momencie wydruku pdfa i np schematu jakiegoś problem jest już widoczny i czas "namysłu" drukarki wydłuża się
  • Poziom 27  
    Spróbuj wszystko poustawiać na najgorszą jakość i spróbuj drukować. Poza tym, jeżeli masz kabel usb-port równoległy to do drukarki włącz tylko przejściówkę, a nie kabel.
  • Poziom 17  
    Da się zmienić przepustowość konwertera? Coś ewidentnie leży po tej stronie, co jest odpowiedzialne za błędy wydruku.

W drukarce jest inne wejście niż to z końcówki konwertera, kabel musi być

Ustawienie słabej jakości spełnia jedynie swoją funkcję - druk jest gorszej jakości, a prędkość wydruku (oraz "namysłu") nie zmienia się

W gorszej jakości, że tak powiem: więcej danych upchało się do buforu i wydruk jest już nieco większej części danych
  • Poziom 17  
    Być może to jest jakiś trop, jednak na kablu oryginalnym od drukarki podłączonej za jego pomocą do PCta wydruki są bardzo dobre...
  • Poziom 27  
    Ale dochodzi jeszcze dodatkowy kabel usb i złącze. Ile ma długości?
  • Poziom 17  
    konwerter ok 0.7m, sam kabel ok 1.5m...
    Z drugiej strony patrzyłem po tym co oferują sprzedający na allegro i są kable o długościach 3m
  • Poziom 27  
    Zgadza się może być więcej niż 3 metry. Tylko do tego dochodzi konwerter i nie wiem czy z konwerterem może być dłużej. Jak masz jakieś inne kable to spróbuj, niekoniecznie kabel, ale złącze, ekranowanie, itp. Kabel może być chyba 5 metrów, ale musi być ekranowany, a twój pewnie nie jest?
  • Poziom 17  
    Oryginalny jest ekranowany, natomiast rozebrałem cały ten konwerter - płytka na której parę el. smd i jakiś układ zalany tworzywem termoutwardzalnym. Do płytki przylutowane 4 kabelki - cały ten kabelek konwertera nie jest ekranowany i myślę, że jak koledzy przyjadą i będę miał dostęp do lutownicy to skrócę maksymalnie ten kabelek.
    Kiedyś drukarka na USB miała oryginalnie przewód widocznie za długi, ponieważ przy instalacji miała problemy z komunikacją - nie była wykrywana, obciąłem z metr kabla, zlutowałem poszczególne wiązki i o dziwo sprzęt zadziałał od razu. Być może tak jest i z tą drukarką, będę miał możliwość to wypróbuję.
  • Poziom 27  
    Drukarki HP na usb mają problem z kablem 3 metrowym 1,5 metrowy działa dobrze. Nie wiem ile metrów można doliczyć na ten układzik np. 1 metr. 0,7 +1 + 1,5 = 3,2 - problem. Jak masz hub aktywny to podłącz przez niego może poprawi sygnał. Zmierz napięcie +5 volt w porcie usb.