Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sitodruk domowymi sposobami

31 Paź 2009 17:46 18613 6
  • Poziom 23  
    Witam!

Czy istnieją jakieś metody "domowego" nadruku metodą sitodruk?
    Np. na laminat, czy fronty własnoręcznie wykonanych elektromachin :)

Wdzięczny będę za każdą sensowną wypowiedź wnoszącą coś do tematu :)

Pozdrawiam!
  • Computer Controls
  • Poziom 32  
    Poszukaj w swojej okolicy firmy wykonującej klisze na naświetlarce postscriptowej i u nich zapytaj kto wykonuje takowe sita lub poszukaj po firmach reklamowych.
  • Computer Controls
  • Poziom 39  
    Fronty raczej robisz przenosząc wydruki z drukarki laserowej na kredowym papierze przy pomocy np. żelazka na panel/front urządzenia. Z sitodrukiem sprawa nie jest tak łatwa i wymaga przygotowania specjalnego sita lub sit przy nadruku w kolorach, co znacząco podnosi koszty i jest opłacalne w przypadku dużych. serii. Do tego niezbędna jest odpowiednia prasa i inne urządzenia.
    Poczytaj np. tu: http://www.bodman.com.pl/screen-printing-process.html
  • Poziom 23  
    md napisał:
    Fronty raczej robisz przenosząc wydruki z drukarki laserowej na kredowym papierze przy pomocy np. żelazka na panel/front urządzenia. Z sitodrukiem sprawa nie jest tak łatwa i wymaga przygotowania specjalnego sita lub sit przy nadruku w kolorach, co znacząco podnosi koszty i jest opłacalne w przypadku dużych. serii. Do tego niezbędna jest odpowiednia prasa i inne urządzenia.
    Poczytaj np. tu: http://www.bodman.com.pl/screen-printing-process.html

Myślałem o laserze, ale sprawa się komplikuje, kiedy front jest czarny i trzeba zrobić biały nadruk.
    Cóż.. Myślałem, że skoro wykonywanie PCB za pomocą naświetlania da się w domu zrobić, to i sitodruk nie powinien być kłopotliwy ;)

Nie rozumiem na jakim etapie sitodruku potrzebna jest prasa?
  • Poziom 33  
    Na sito do sitodruku nada się apaszka stylonowa o bardzo drobnych oczkach.
    Należy naciągnąć ją na drewnianą ramkę, aby była równomiernie naprężona.
    Emulsję światłoczułą należy przygotować z rozpuszczonej w ciepłej wodzie żelatyny z dodatkiem dwuchromianu potasu i niewielką ilością np atramentu. Kilka kropel atramentu ma ułatwić obserwację wypłukiwania się emulsji. W stanie mokrym emulsja ta jest mało wrażliwa na światło. Przygotowanie ramki do sitodruku polega na zanurzeniu ramki z naciągniętym materiałem w opisanym powyżej roztworze, a następnie wysuszeniu w ciemnym pomieszczeniu. Następnie na takim sicie kładziemy szablon w negatywie - na przykład wydrukowany drukarką na folii przezroczystej. Naświetlamy kilkanaście minut bardzo silnym światłem (kilka żarówek 100W), po czym zanurzamy sito w ciepłej wodzie. Nienaświetlone fragmenty sita wypłukują się, zaś naświetlone nie rozpuszczają się w wodzie. Po dokładnym przemyciu i wysuszeniu mamy gotowe sito do sitodruku.
    Pod takie sito podkładamy np. arkusz blachy ,na który chcemy przenieść rysunek, a sito przecieramy farbą za pomocą gumy podobnej do skrobaczki szyb samochodowych.
    Proporcje emulsji musiałbym poszukać, bo już nie pamiętam. Można także jej skład znaleźć w starym numerze "Młodego Technika"
    Niepotrzebne już lub nieudane sita można zregenerować, poprzez zanurzenie ich w roztworze wodnym wodorotlenku sodu. Nawet stwardniała już emulsja da się zmyć.
  • Poziom 23  
    Ciekawy sposób który zapewne wypróbuję :)

Tylko skąd wziąć takową apaszkę i odczynniki?
    No i prócz apaszki coś innego wchodzi w grę? Zależałoby mi na rozmiarach rzędu 50x20cm, aby nie kombinować podczas większych nadruków.

Pozdrawiam!
  • Poziom 10  
    Tu masz gotowe:-) tzn. innych rozmiarów ale możesz zapytać:-)
    Nieaktywny link usunąłem.
    Duduś74

a emulsje szukaj w takich miejscach:
    http://www.kplusl.com.pl/emulsje.html

Może w Gorzowie są takie sklepy ( a nawet na 100%)

Pozdrawiam.