Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

grzejniki w garazu slabo grzeja, a w domu grzeja dobrze.odpo

adimakler 31 Oct 2009 23:23 6371 27
Metalwork
 • #1
  adimakler
  Level 10  
  Witam, moja sytuacja z systemem grzewczym wygląda następująca. Dom 75m/kw jest ogrzewany piecem o wydajności ok 110m/kw. W czasie remontu garażu wolno stojącego postanowiłem założyć ogrzewanie centralne w garażu, pociągnięte z domu. odległości od pieca do garażu wynosi około 25m. Rury pex 26mm przeprowadzone sa na głębokości ok 1m w ziemi, bardzo starannie i dokładnie ocieplone. Problem polega na tym iz grzejniki w garażu grzeją ale tylko góra, dół jest zimny bądź letni. Wszystko jest odpowietrzone. Rura zasilająca jest gorąca, a powrót jest zimny bądź letni. Pompa to Grundfos UPS 25-60-180. Prosze o pomoc i nie usuwanie tematu,

  Proszę poprawić temat!
  <skryn>
 • Metalwork
 • #2
  Rzuuf
  Level 43  
  Witam!
  Masz za mały przepływ wody w odgałezieniu do garażu, lub za dużą zdolność wymiany ciepła z grzejnika (za duży grzejnik), w stosunku do ilości ciepła dopływajacego do niego.
  Różnica temperatur razy przepływ to jest ilość ciepła. Jeżeli różnica temperatur jest już maksymalna (odpływ zimny), to dostarczenie większej ilości ciepła jest możliwe tylko przez zwiększenie przepływu (zwiekszenie wydajności pompy lub zdławienie przepływu w innych gałęziach).
  Pamietaj jednak, że jeśli "zwracasz" wodę ciepłą, to ta woda bedzie też oddawała ciepło "po drodze" do pieca, więc będzie traciła energię. Woda zimna straci mniej energii, niż ciepła!
  Jeśli w garażu masz wystarczająco ciepło, to nie musisz NIC robić, jest OK.
 • Metalwork
 • #3
  adimakler
  Level 10  
  ta pompa juz jest zmieniona, była jakaś mała francuska 30. W garażu właśnie nie jest za ciepło, jak przyjdą morzy to będzie zimno, muszę coś z tym zrobić. Dodam ze w garażu sa dwa grzejniki po 15 żeberek. Budynek jest ocieplony.
 • #4
  Rzuuf
  Level 43  
  Jeśli wstawiasz do garażu samochód zaraz po jeździe, jeszcze z goracym silnikiem, to on jest POTĘŻNYM źródłem ciepła, więc ogrzewanie garażu słabsze, niż mieszkania, nie grozi niczym.
  Ja mam garaż wolnostojacy, BEZ ogrzewania, ale gdy jeżdżę codziennie, to nawet przy najwiekszych mrozach, temperatura wewnątrz w ciągu ostatnich 35 zim (bo nie lat!) nie spadła mi poniżej zera - woda w plastikowych pojemnikach 5L mi nie zamarza!
  Jeśli BARDZO chcesz coś zrobić, to możesz dodać jeszcze jedną, małą pompkę wspomagajacą, tylko na tej "nitce" do garażu. Ta pompa może być umieszczona np. w garażu i może być załączana termostatem, np. wtedy, gdy temperatura w garażu spadnie poniżej +5 stopni.

  W garażach ogrzewanych samochody szybciej rdzewieją! Szybkość korozji podwaja się przy podniesieniu temperatury o 10 stopni!
 • #5
  adimakler
  Level 10  
  OK, ale czy jesli wstawię 2 pompke to nie będzie tak ze jadana drugiej będzie zabierać? Chce ogrzewać dobrze garaż z tego powodu iż w nim pracuje.

  Dodano po 6 [minuty]:

  aha i jesli wstawić 2 pompkę to jaka?
 • #6
  boom!!
  Level 14  
  Witam,

  rury powinny być prowadzone poniżej strefy przemarzania gruntu w zależności od strefy.

  Czym kolego adimakler ociepliłeś rury?

  Na drodze między budyniem, a garażem możesz mieć zbyt duże straty ciepła.

  Powinieneś również zastosować odpowiednią pompę wymuszającą przepływ objętościowy na obiegu kocioł-garaż.

  W jaki sposób masz podłączone grzejniki w garażu?

  Pozdrawiam.
 • #7
  adimakler
  Level 10  
  hmm ja sie na tym nie znam, rury sa ocieplone otulinami takimi szarymi, ale tak za na rure nachodzi otulina,na otuline nastepna otulina okręcone gróba folia a tpotem scisniete foilia taka do pakowania. ale jak odłacze dom od kotła to w garazu słychac jak pompa tłoczy wode, ale efektu dalej nie ma.

  Dodano po 1 [minuty]:

  U góry kaloryfer ma około 5% straty ciepła, czyli ciepło dochodzi nawet z mała strata, zastanawiam sie czy czasem nie jest przytkany gdzies powrót.
 • #8
  Piotr4P
  Level 13  
  A czy na pewno dobrze jest odpowietrzony ? Powinno się odpowietrzać przy wyłączonej pompie, potem chwila pracy i ponowne odpowietrzanie. Przy tym przekroju rur, długości i tej pompie powinno grzać dobrze.
 • #9
  adimakler
  Level 10  
  Moim zdaniem jest wszystko dobrze odpowietrzone, odpowietrzałem grzejniki, kocioł, pompe, wszystko kilka razy. Zastanawiam sie czy nie wpadł jakis kamyk albo cos do powrotu przy przeciaganiu rur.
 • #10
  000andrzej
  Level 37  
  Rozumiem, że na kaloryfery w garażu masz podłączoną równolegle drugą pompkę.

  Być może coś Ci wpadło do rury, być może masz zatkane zawory w kaloryferze, a być może główny obieg pobiera całość przepływu, na obieg w garażu nie ma już odpowiedniego przepływu.

  Jeśli tak - spróbuj zakręcić obieg w domu i puścić w obieg zamknięty tylko do garażu. Zobacz czy będziesz miał ciepło. Jeśli nie - zapewne coś zatkanego lub zapowietrzonego.
  Czy na obwodzie w garażu masz jakieś odpowietrzniki? Zauważ, że jak będziesz miał zapowietrzone rury to nie ma bolca aby to przepchać.
 • #11
  adimakler
  Level 10  
  nie mam tylko jedna pompe na dom i garaz, zawory w domu zakręciłem i nic to nie dalo.
 • #12
  melklik
  Level 11  
  moim skromnym zdaniem , masz ,,korek powietrzny" na powrocie z garażu. Raz się z takim spotkałem w instalacji założonej przez ,,nie fachowca". Powietrze nie miało gdzie ,,zejść" i powodowało problem identyczny jak u Ciebie. Zakładam że grzejniki są dobrze podłączone (dojście u góry - powrót na dole). Korek zrobi się jak rura idzie w poziomie i potem np. musisz coś ominąć - i dajesz w pionie do góry , potem znów poziom i znów pionowo w dół . Wtedy powietrze zostaje w górnej części tego ,,obejścia" i masz problem !!!
 • #13
  adimakler
  Level 10  
  hmm no moze tak byc, ale co wtedy zrobic, jak odpowietrzyc?
 • #14
  12gucio
  Level 20  
  Witam!
  Jeżeli góra grzejnika jest ciepła,a dół zimny to jest za mały przepływ, czynnika grzejnego przez grzejnik.Odpowietrzanie nic nie da bo powietrza tam niema.
 • #15
  Homeruss
  Level 14  
  Ja bym spróbował pozakręcać wszystkie grzejniki w domu, odkręcił grzejnik w garażu, i połączył kawałkiem rury dopływ z odpływem i spróbował puścić wodę pod ciśnieniem tak żeby miała gdzieś indziej odpływ. Będziesz wówczas widział czy jest dobra drożność przewodów i odpowietrzysz jednocześnie przewody.

  Możesz nawet nie odkręcać grzejnika tylko przez niego przepuścić wodę.
 • #16
  Rzuuf
  Level 43  
  Jak widzisz - 12gucio pisze to samo, co ja.

  Gdyby kaloryfer był zapowietrzony, to bąbel powietrza nie niesie tyle ciepła, co woda, a będąc lżejszy od wody musiał by być u góry kaloryfera, więc miałbyś górę chłodną.

  Jeśli chcesz zamontować dla tej nitki "garażowej" pompkę (może być słabsza), to daj ją na odpływie, będzie przez nią płynąć chłodniejsza woda, to dla pompki lepiej. Nie musisz się obawiać, że ta pompka Ci "zabierze" wszystko, bo o wielkości przepływu w tej nitce decyduje zawór przy kaloryferze w garażu. Poza tym jeszcze raz sugeruję zastosowanie termostatu (wyłącznika termicznego), który uruchomi pompkę tylko wtedy, gdy temperatura w garażu spadnie poniżej nastawionej granicy.
 • #17
  000andrzej
  Level 37  
  :arrow: Rzuuf - ale jeśli się zrobi na odpływie poduszka powietrzna (vide post melklik'a - wygięcie rury do góry) to zwykłe pompki CO nie wydolą, aby to przepchać.

  W instalacji CO tam gdzie masz takie wygięcia stosuje się odpowietrzacze.Choćby takie http://www.gamasan.pl/katalog/index.php?grupa=4_6 czy też http://www.odpowietrzniki.pl/index.php?s=odp . Zarówno na wejściu jak i wyjściu. Nawet jeśli w tej chwili przepcha się wodą, to wcześniej czy później znów jest możliwość że się zapowietrzy.
 • #18
  quazarr
  Level 11  
  jeżeli grzejnik jest ciepły (nieznacznie mniejsza temperatura od temperatury wody na piecu) to wszystko jest ok z instalacją jak dla mnie. po prostu za słaby kaloryferek na twój wielki garaż albo ciepło ucieka jak woda przez sito.
 • #19
  12gucio
  Level 20  
  quazarr wrote:
  jeżeli grzejnik jest ciepły (nieznacznie mniejsza temperatura od temperatury wody na piecu) to wszystko jest ok z instalacją jak dla mnie. po prostu za słaby kaloryferek na twój wielki garaż albo ciepło ucieka jak woda przez sito.


  Ja powiem inaczej za duży kaloryferek do tego garażu.
 • #20
  000andrzej
  Level 37  
  Koledzy - ale pitolicie. Po zamknięciu obiegu w domu kaloryfery w garażu były by czerwone od ciepła. No, trochę z tym kolorem przesadziłem, ale chciałem dobitnie pokazać bezsens Waszych wypowiedzi.
 • #21
  boom!!
  Level 14  
  My tu sobie dywagujemy, a kolega adimakler nie napisał nam co zrobił w kwestii obiegu garażowego. Pomysłów kilka jest, dlatego należy poczekać aż wykona jakieś próby byśmy mogli zbliżyć się do sedna problemu. Teraz każda rada jest dobra,a problem jak był tak jest.
 • #22
  Rzuuf
  Level 43  
  12gucio ma racje!

  To samo powtarzam: ten kaloryfer jest w stanie oddać znacznie więcej ciepła, niż do niego dochodzi.
  Możliwości (teoretycznie) są 2: albo zwiększyć temperaturę na wlocie (nierealne), albo zwiększyć przepływ (czyli pompa, bo nie skrócisz rur, ani nie zwiekszysz przekroju).
  Ale jakiekolwiek działania mogą mieć sens tylko wtedy, gdyby się okazało, że temperatura w garażu spada poniżej zera. Jeśli nie spada - NIC nie rób!

  Trzeciej możliwości nie ma! Tertium non datur ...
 • #23
  000andrzej
  Level 37  
  :arrow: Rzuuf - a co się stanie jak będzie korek powietrzny na rurze wylotowej?
 • #24
  Liso5
  Level 11  
  Odpowiedź na twój problem już padła albo wymiana pompy na np. 32-60 lub założenie pompy na powrocie instalacji co z garażu innej możliwości nie ma nawet przykryzowanie instalacji w domu zasadniczo nie pomoże
 • #25
  adimakler
  Level 10  
  rurka z powrotu była widoczenie troche przydkana ponieważ po spuszczeniu wody z instalacji, i wpuszczeniu do niej sprezonego powietrza , napełnieniu instalacji z powrotem woda i odpowietrzeniu objawy ustały. Jeszcze jest rozniac tem. miedzy dołem a gróa grzejnika. Na przyszły sezon zimowy zainstaluje mała pompkę w garażu do obiegu. Dziękuje wszystkim za rady. Pozdrawiam
 • #26
  000andrzej
  Level 37  
  Różnica temperatur zawsze będzie. Byle by nie za duża.
  Moc grzejnika według normy określa się dla np. 75/65/20 co oznacza, że zasilanie ma 75°, wyjście 65° dla otoczenia 20°. Jak widzisz różnica wynosi 10°.
 • #27
  adimakler
  Level 10  
  Wiem, ale wydaje mi sie ze jest za duza, duzo wieksza niz w domu pomiedzy gora a dołem grzejnika.
 • #28
  000andrzej
  Level 37  
  Bo w garażu masz zimniej, więc i więcej ciepła jest oddawane.